مهاجرت + ویزا (کانادا)

کدهای مشاغل NOC کانادا

میز کار

کدهای مشاغل NOC کانادا

در چند مقاله قبل به طور کامل در باره مهاجرت به کانادا و اکسپرس انتری کانادا صحبت کردیم. قبل از هر چیزی برای مهاجرت به کانادا متقاضی باید واجد الشرایط بودن خودش را چک کند. و باید شغل خود را با یکی از شغل های NOC کانادا مطابقت دهد. در این مقاله ما شما را کدهای مشاغل NOC کانادا آشنا می کنیم.

دسته بندی مشاغل NOC یک سیستم ملی و استاندارد و شناخته شده است. که به هر شغل یک کد چهار رقمی به منظور شرح آن شغل در بازار کار کانادا اختصاص داده می شود.

سیستم مشاغل NOC در سال ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱ یک سیستم جدید برای مشاغل NOC معرفی شده است ؛ که با توجه به پرونده های عقب افتاده مهاجران دولت کانادا این برنامه تقریبا تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ اجرا نخواهد شد. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری باید کدهای مشاغل NOC کانادا  مرتبط با شغل خود پیدا کنند.

سیستم NOC از یک ماتریس برای دادن کد به هر شغلی در بازار کانادا وجود دارد؛ استفاده می کند. که هر شغل کد مختص به خود را دارد به کد NOC معروف است.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی دولت کانادا از کدهای NOC برای ارزیابی و بررسی تجربه کاری متقاضیان مهاجرت به کانادا استفاده می کنند.

هر وقت که دولت مهاجرتی کانادا از متقاضیان مهاجرت به کانادا درخواست سابقه کار را داشته باشد ؛ متقاضیان باید با داشتن کد NOC که به بهترین شکل با تجربه اش مطاقبت دارد را ارائه دهد. پس به عنوان یک متقاضی مهاجرت به کانادا اهمیت دارد که شما نحوه ی عملکرد کدهای مشاغل NOC کانادا را بدانید.

شناخت و آشنایی با کدهای مشاغل NOC کانادا

کنفرانس یک خانم

قابل توجه است که انتخاب کد NOC مناسب با شغل شما یکی از پر اهمیت ترین بخش های درخواست شما برای مهاجرت به کانادا می باشد.

دقت کنید اگر کد NOC را انتخاب کنید که با تجربه کاری شما مطاقبت نداشته باشد ؛ درخواست شما برای مهاجرت به کانادا رد یا بازگردانده می شود. هر یک از کدهای مشاغل NOC کانادا دارای عنوان شغلی، بیانیه رهبر ، و فهرست وظایف و مسئولیت های مرتبط با آن شغل را در بر میگیرد.

دقت کنید که ممکن است عنوان شغلی واقعی شما در تعیین کد NOC زیاد موثر نباشد بلکه شما باید با توجه به تجربه کاری که داشتید به بیانیه های اصلی شغل NOC ، وظایف و مسئولیت های آن دقت کنید و تجربه کاری خود را با آن ها مطاقبت دهید؛ که آیا این کارها را انجام داده ایید یا نه؟…

این قضیه ممکن است برعکس هم باشد. شما ممکن است شغل مورد نظر و واقعیتان با عناوین یکی از شغل های NOC یکی باشد اما شرح وظایف و مسئولیت ها با هم فرق داشته باشد. بنابراین این امکان وجود دارد که تجربه کاری متقاضیان تحت چند کد NOC متفاوت قرار بگیرد. سیستم NOC مشاغل را با توجه به یک نوع مهارت و یک سطح مهارت سازماندهی می کند. که اصولا اولین رقم کد را نوع مهارت و دومین رقم کد را سطح مهارت در نظر می گیرد.

انواع مهارت ها در سیستم شغلی NOC

منظور از نوع مهارت ، صنعت شغل است . که در سیستم کدهای مشاغل NOC کانادا ، ۱۰ نوع مهارت در ماتریس NOC وجود دارد. که به شرح زیر است :

 • مشاغل مدیریتی : کد ۰
 • مشاغل مالی ، تجاری و اداری : کد ۱
 • مشاغل مربوط به علوم طبیعی و کاربردی : کد ۲
 • مشاغل بهداشتی : کد ۳
 • مشاغل مربوط حقوقی و اجتماعی، آموزشی و خدمات اجتماعی و دولتی : کد ۴
 • مشاغل مربوط فرهنگی، هنری، تفریحی و ورزشی : کد ۵
 • مشاغل مربوط به فروش و خدمات : کد ۶
 • مشاغل مربوط به بازرگانی، حمل ونقل و اپراتور تجهیزات : کد ۷
 • مشاغل مربوط به منابع طبیعی، کشاورزی و مشاغل تولیدات وابسته : کد ۸
 • مشاغل مربوط به تاسیساتی و تولیدی : کد ۹

اولین رقم در کدهای مشاغل NOC کانادا، نوع مهارت شغل ها را نشان می دهد.

انواع سطوح مهارت ها در سیستم شغلی NOC

سطح مهارت های مشاغل NOC با توجه به میزان و نوع آموزش و پرورشی که اصولا برای انجام وظایف آن شغل مورد نیاز است؛ ارزیابی و شناسایی می شود.پیچیدگی ها و مسئولیت های یک شغل معمولا در سطح مهارت آن شغل در نظر گرفته می شود . در ادامه ماتریس سطح مهارت شغل های NOCرا بررسی می کنیم :

 • سطح A : مشاغلی هستند که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند.
 • سطح B : مشاغلی هستند که به تحصیلات دانشگاهی یا آموزش های کاربردی نیاز دارند.
 • سطح C : مشاغلی هستند که نیاز به تحصیل دبیرستان و یا آموزش خاص شغلی دارند.
 • سطح D : مشاغلی هستند که نیاز به آموزش در حین انجام کار دارند.

هر یک از این سطوح رقم دوم کد مشاغل NOC کانادا را نشان می دهد.

برای مثال :

A – ۰یا ۱ B –یا  D – ۶

نکته استثنائی در ارتباط با مشاغل مدیریتی

خانم پشت لپ تاب

همانطور که گفته شد اولین رقم کد NOC نوع مهارت و دومین رقم سطح مهارت را نشان می دهد. تنها استثناء این فرمول مشاغل مدیرتی هستند که در هر زمینه و صنعتی وجود دارند . پس رقم دوم تمامی مشاغل مدیریتی نشان دهنده ی صنعت آن شغل می باشد . برای مثال کد NOC ، ۰۲۱۳ را در نظر بگیرید ؛ رقم اول ۰ است که نشان دهنده ی موقعیت مدیریتی است . سپس رقم دوم ۲ است که به صنعت علوم طبیعی و کاربردی اشاره می کند . و عدد ۱۳ هم با توجه به کد اسکی به سطح D اشاره می کند.

چه کارهایی با مهارت بالا و مهارت پایین محسوب می شوند ؟

متقاضیان مهاجرت به کانادا دقت کنید ؛ هر شغلی که در طبقه بندی با مهارت  A و B یا در نوع مهارت ۰ (مشاغل مدیریتی) قرار گیرد؛ جز کار با مهارت بالا محسوب می شود. و همچنین هر شغلی که در طبقه بندی با مهارت  C و D قرار گیرد؛ جز کار با مهارت کم محسوب می شود.

بعضی از برنامه های مهاجرتی به کارهای نیمه ماهر هم اشاره می کنند که در دسته مهارت های A,B,C در نوع مهارت ۰ (مدیریتی) قرار می گیرند.

اما در نهایت کدهای مشاغل NOC از یک فرمول که همان ماتریس NOC است؛ پیروی می کنند. که همان طور که گفتیم اولین رقم نوع مهارت شغلی که از ۰ تا ۹ طبقه بندی شده اند؛ و دومین رقم سطح مشاغل شغلی هستند؛ را نشان می دهد. استثنای اصلی این فرمول نوع مهارت ۰ – مشاغل مدیریتی بود که در بالا به طور کامل با ذکر یک مثال توضیح دادیم.

گروه های کوچک و بزرگ مشاغل NOC

در برنامه مشاغل NOC گروه ها کوچک و بزرگ یا گروه های اصلی یا فرعی هستند؛ که متقاضیان به آن ها می توانند مراجعه کنند.

منظور از گروه بزرگ(Major Groups) در کد NOC چیست ؟

گروه بزرگ به دو رقم اول باهم یک کد NOC گفته می شود . که در یک گروه اصلی جای دارند . برای مثال گروه اصلی ۳۱ به مشاغل بهداشتی اشاره می کند .(عدد ۳ نوع مهارت و ۱ سطح مهارت A را نشان می دهد.) و تمامی این مشاغل بهداشتی با کد ۳۱ شروع می شوند؛ مانند : دندان پزشکان با کد ۳۱۱۳ ، دارو سازان با کد ۳۱۳۱ و متخصصان تغذیه با کد ۳۱۳۲

منظور از گروه کوچک در کد NOC چیست ؟

گروه کوچک به سه رقم اول کد NOC اشاره می کند. سیستم مشاغل ملی ، شغل های مشابه را در یک گروه قرار داده که باز هر کدام در یک گروه بزرگتر هستند. برای مثال کد شغل قضات (۴۱۱۱) و کد شغل وکلا (۴۱۱۲) است که کد گروه کوچک هر کدام ۴۱۱ می باشد. و همچنین کد مددکاران اجتماعی (۴۱۵۲) و کد مشاوران خانواده (۴۱۵۳) می باشد؛ که هر کدام از ایندو شغل در گروه کوچک ۴۱۵ قرار دارند . توجه کنید که دو رقم اول همه ی این ۴شغل ۴۱ است یعنی هر ۴شغل در یک گروه بزرگتر با کد ۴۱ که در نوع مهارت حقوقی و اجتماعی، آموزشی و خدمات اجتماعی و دولتی و سطح A قرار دارند.

حرف آخر

دفتر مهاجرتی

تا اینجا ما، ماتریس کدهای مشاغل NOC را بررسی کردیم. شما می توانید با مراجعه به ماتریس NOC براساس صنعت و عنوان شغل خود و یا حتی کلمه کلیدی های مرتبط به شغل خود کد شغل NOC خود را بدست آورید. توجه کنید برای پیدا کردن کد NOC حتما به شرح وظایف و مسئولیت های گفته شده در مشاغل NOC دقت کنید. و توجه کنید هر کد NOC را که ادا می کنید باید صحت و درستی آن را با ارائه نامه ارجاع به کارفرمایان قبلی، اثبات کنید.

همچنین اگر مشاغل شما با چندتا از مشاغل NOC مطاقبت دارد؛ شما باید کدی را انتخاب کنید که بیشتر به تجربه کاری شما مطاقبت دارد. و مطمئن باشید؛ افسری که پرونده ی شما را بررسی می کند به طور کامل با قوانین و ماتریس NOC آشنایی دارد. و اگر تشخیص دهد مشاغل شما با کد NOC دیگری مطاقبت دارد؛ این امکان را دارد که در خواست شما را رد کند.

 

برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری داشتن یک وکیل و یک مشاور خوب و مجرب،  بهترین و پرآرامش ترین راه ممکن است. زیرا شما دیگر نگران اشتباه بودن کد نخواهید بود.

دفتر مهاجرتی رویال اپلای شما را برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری و اخذ اقامت دائم کانادا همراهی می کند. با ما همراه باشید.

 

دفتر مهاجرتی رویال اپلای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *