توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

اگر شهروند کشوری غیر از آمریکا هستید و قصد دارید برای مدت زمانی کوتاه و به طور موقت با اهداف توریستی و تجاری وارد این کشور شده و از آن بازدید کنید و یا تجارتی در آمریکا داشته باشید در اولین مرحله باید ویزای توریستی آمریکا را بگیرید.

ویزای توریستی آمریکا یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی است و دارندگان این ویزا ملزم هستند پایان اعتبار ویزا آمریکا را ترک کنند و به کشور خود باز گردند.

این ویزامختص افرادی است که با هدف گردشگری، سپری کردن تعطیلات، دیدار دوستان و خانواده، برخی از درمان‌های پزشکی و شرکت در رویدادها یا مسابقات و همچنین برای شرکت در کنفرانس های کاری و یا مذاکرات تجاری قصد دارند به آمریکا سفر کنند.

مطابق آمارهای موجود آمریکا با داشتن ۴۵ میلیون گردشگر بین المللی در سال ۲۰۲۳ رتبه سوم را در بین ده مقصد برتر توریستی در جهان دریافت کرده است و به طور کلی ایالات متحده آمریکا با میانگین حدود ۸۰ میلیون گردشگر در سال، یکی از پربازدیدترین کشورهای جهان است. شهر نیویورک اولین مقصد گردشگری در ایالات متحده است.

از دیگر جاذبه های توریستی در ایالات متحده می توان به کاخ سفید در واشنگتن دی سی، کالیفرنیا، فلوریدا و تگزاس اشاره کرد.

فهرست مطالب

شهروندان برخی از کشورها از اخذ ویزای توریستی آمریکا معافند.

این کشور ها عضو برنامه لغو روادید ایالات متحده آمریکا  که لیست آن ها را در جدول زیر مشاهده می کنید.

به جز این ۴۰ کشور باقی کشورها از جمله ایران برای اقامت موقت در آمریکا و بازدید از این کشور نیاز به دریافت ویزای آمریکا دارند.

کشورهای معاف از دریافت ویزای توریستی آمریکا
اتریش
اتریش
بلژیک
بلژیک
چک
چک
کرواسی
کرواسی
دانمارک
دانمارک
استونی
استونی
فرانسه
فرانسه
فنلاند
فنلاند
ردیف ۱
آلمان
آلمان
یونان
یونان
مجارستان
مجارستان
ایسلند
ایسلند
ایتالیا
ایتالیا
لتونی
لتونی
لیختن اشتاین
لیختن اشتاین
لیتوانی
لیتوانی
ردیف ۲
لوکزامبورگ
لوکزامبورگ
مالت
مالت
هلند
هلند
نروژ
نروژ
لهستان
لهستان
پرتغال
پرتغال
اسلواکی
اسلواکی
اسلوونی
اسلوونی
ردیف ۳
سوئد
سوئد
اسپانیا
اسپانیا
سوئیس
سوئیس
سنگاپور
سنگاپور
آندورا
آندورا
استرالیا
استرالیا
شیلی
شیلی
نیوزلند
نیوزلند
ردیف ۴
سن مارینو
سن مارینو
ایرلند
ایرلند
بریتانیا
بریتانیا
کره جنوبی
کره جنوبی
ژاپن
ژاپن
تایوان
تایوان
بروننی
بروننی
موناکو
موناکو
ردیف ۵

 به طور کلی ویزای توریستی آمریکا(VISITOR VISA)  یک ویزای غیر مهاجرتی و موقت است که بر حسب مدت زمان اقامت، ماهیت واهداف سفر تحت عنوان ویزای  B1 و B2  یا ترکیبی از این دو (B1/B2) صادر می شود.در ادامه به بررسی  شرایط و الزامات انواع ویزای توریستی امریکا می پردازیم.

همچنین در این مقاله راهنمای کاملی از مراحل دریافت ویزای توریستی، مدارک مورد نیاز، هزینه ها و شرایط را برای متقاضیان ویزای توریستی آمریکا فراهم کرده ایم .

ویزای بازدید تجاری - ویزای توریستی B1 آمریکا

ویزای بازدید تجاری یا ویزای توریستی B1 آمریکا برای افرادی صادر می‌شود که با اهداف تجاری و اقتصادی و نه برای تحصیل یا کار به طور موقت به این کشور سفر می‌کنند و شباهت‌هایی با ویزای تجاری کانادا دارد. این ویزا برای حداکثر ۱۸۰ روز صادر می شود و برخلاف ویزای H1B، فقط برای سفرهای تجاری است و دارندگان این ویزا اجازه کار طولانی مدت در ایالات متحده را ندارند.

ویزای توریستی B1 مختص افرادی است که هدفشان از سفر به آمریکا مواردی از این قبیل می‌باشد:

 • انواع فعالیت‌های اقتصادی
 • دریافت مشاوره با همکاران تجاری در ایالات متحده
 • شرکت در مذاکرات اقتصادی با هدف بستن قراردادهای تجاری
 • شرکت در نمایشگاه‌ها یا کنفرانس‌های علمی و اقتصادی
 • شرکت در سمینارها و همایش‌ها در زمینه ی علمی، تجاری و صنعتی

در زیر تعداد ویزاهای B1 تایید و رد شده در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱  آورده شده است.

تمام اطلاعاتی که در این نموداربرای ویزای B1 مشاهده می کنید از آمار رسمی ویزا است که در وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شده است:

ویزای توریستی B1 آمریکا

معمولاً ویزای B-1 (بازدید کننده تجاری) برای یک دوره ۱۰ ساله (بسته به ملیت) اعطا می شود اما دارندگان این ویزا می توانند تا حداکثر ۱۸۰ روز در هر ورود (چند بار متوالی یا در یک بار ورود) در آمریکا بمانند.

دارندگان این ویزا حق ندارند برای ۱۰ سال کامل در ایالات متحده بمانند، بلکه ممکن است چندین بار در یک بازه زمانی معین وارد این کشور شوند. این بازه زمانی با تاریخی که بر روی پاسپورت شما هنگام ورود به آمریکا توسط افسر مرزی مهر شده است، تعیین می شود و به طور معمول، برای ۶حداکثر ماه است .

انتظار می‌رود پس از پایان اعتبار ویزا به کشور خود بازگردید.

ویزای B-1 قابل تمدید است. اگر می‌خواهید ویزای B1 را تمدید کنید، باید از کارفرمای خود بخواهید تا با شما در این زمینه همکاری کند.

چرا که باید ثابت کنید موفق به تکمیل تمام کارها با ویزای  B1 نشده اید.همچنین اخذ نامه‌ تأییدیه از کارفرما یا شرکت برای اثبات این که اقامت شما در آمریکا برای تجارت ضروری است، الزامی می‌باشد. دقت داشته باشید که منظور از کارفرما یا شرکت، کارفرما یا شرکتی است که به قصد مذاکره و یا روابط تجاری با آن‌ها وارد آمریکا شده‌اید.

اعضای خانواده دارنده ویزای B1 ممکن است واجد شرایط درخواست ویزای ایالات متحده برای همراهی دارنده ویزای B1 باشند.

برای اعضای خانواده و افراد تحت تکفل  ویزای توریستی B2  صادر می شود.

بنابراین همسر و فرزندان افرادی که با ویزای B1 وارد آمریکا می‌شوند، باید برای اخذ ویزای مجزا اقدام کرده و از قوانین اخذ آن نیز پیروی کنند و  اخذ ویزای B1 به معنی این نیست که فرد می تواند همسر و فرزندان خود را با خود به آمریکا ببرد.

  بنابراین هر یک از اعضای خانواده ملزم هستند جداگانه برای ویزا درخواست دهند و فرآیند و مراحل مربوطه مانند سایر ویزای غیر مهاجرتی است که متقاضی را ملزم به تکمیل فرم درخواست ویزا، پرداخت هزینه ویزا و شرکت در مصاحبه می کند.

فردی که برای این نوع ویزا درخواست می کند باید از نظر افیسر واجد شرایط ویزای آمریکا باشد.

متقاضی باید مدارکی که  ثابت کند یکی از اعضای خانواده دارنده ویزای  B1 است، روابط قوی با کشورخود دارد و پس از سفر به کشور خود برمی گردد را ارائه دهند.

اصل مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای B1 را در روز مصاحبه حتما به همراه داشته باشید. به جز هزینه های ویزا سایر مدارک پس از مصاحبه به شما پس داده می شود. هر متقاضی باید مدارک زیر را به همراه داشته باشد:

 • پارسپورت معتبر( اعتبار حداقل شش ماه بیشتر ازمدت اقامت)
 • تایید فرم درخواست ویزا DS-160 که در مرکز درخواست ویزا (VAC)مهر شده است. درخواست ویزای تجاری فرم DS-160  باید به صورت آنلاین تکمیل شود. پس از تکمیل موفقیت آمیزدرخواست، یک تاییدیه با بارکد ۱۰ رقمی دریافت خواهید کرد. یک نسخه از این صفحه را پرینت بگیرید، آن را نگه دارید و در روز مصاحبه به همراه داشته باشید.  

مورد نیاز ویزای توریستی آمریکا

 • رسید هزینه درخواست ویزا
  • نامه وقت مصاحبه
  • تمام پاسپورت های قدیمی و سوابق سفر  

از آنجایی که معیار اصلی برای مصاحبه ویزای توریستی نشان دادن اهداف سفراست، متقاضی باید روابط قوی و تعلق خاطر به کشور خود را نشان دهد به عبارت بهترباید بتواند افیسر اداره مهاجرت را متقاعد کند که دلایل قوی و واقعی برای سفر به ایالات متحده و دریافت ویزای توریستی B1 دارد.

در ادامه برخی از مدارک لازم که می تواند برای تقویت پرونده شما در دریافت ویزای B1 مفید باشد را مشاهده می کنید:  

 • اگر شاغل هستید و برای ویزای B1 تحت حمایت کارفرما یا شرکتی درخواست می دهید، نامه ای ازطرف کارفرما که خطاب به سفارت آمریکاست و در برگیرنده هدف، مدت زمان سفر و همچنین حمایت مالی شرکت در پرداخت هزینه های کل سفر از جمله هزینه های اقامت،  خوراک ، پزشکی و سایر هزینه ها است را ارئه دهید.
 • اگر خودتان صاحب کسب‌وکاری هستید، مدارکی مبنی بر تمکن مالی (صورت‌حساب بانک، دفترچه حساب، اظهارنامه مالیاتی) که نشان دهنده توانایی شما در تامین هزینه های کل سفر است را ارائه دهید.
 • ارائه کارت بازرگانی (درصورت وجود)
 • تمام اسناد مالی شرکت همراه با سوابق مالی، منابع مالی، اوراق مالیاتی شرکت را همراه داشته باشید.
 • اگر متقاضی قصد شرکت در یک سمیناریا کنفرانس تجاری/آموزشی را دارد، باید مدارک ایونت، دعوت نامه، بروشور، هرگونه مدرک چاپی/رسانه‌ای/وب‌سایتی مربوط به ایونت را همراه داشته باشد.
 • نکته : مهم ترین بخش از کل فرآیند دریافت ویزای توریستی، مصاحبه ویزاست. با وجود داشتن تمام مدارک و رعایت تمام معیارها، درخواست ویزا ممکن است رد شود زیرا در نهایت این افیسر اداره مهاجرت است که تصمیم می گیرد که با توجه به مصاحبه شما به شما ویزا بدهد یا خیر. متقاضیانی که آمادگی کافی دارند وبا اطمینان و صادقانه پاسخ سوالات افیسررا می دهند و دلایل واقعی برای درخواست ویزا دارند، دردریافت ویزا موفق هستند.

ویزای توریستیB2 آمریکا

 ویزای توریستی B2 آمریکا برای افرادی صادر می‌شود که با اهداف گردشگری یا دیدار با خانواده به این کشور سفر می‌کنند.

همچنین اگر در ایالات متحده زندگی یا کار می کنید یا در حال تحصیل هستید، می توانید از والدین خود دعوت کنید تا با اخذ این ویزا شما را ملاقات کنند.در حقیقت این ویزا مختص افرادی است که هدفشان از سفر به آمریکا مواردی از این قبیل می‌باشد:

 • دیدار با خانواده، اقوام یا دوستان مقیم آمریکا
 • تفریح و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آمریکا
 • شرکت در سمینارها یا دوره‌های آموزشی کوتاه مدت مرتبط با تحصیل یا شغل متقاضی
 • انجام معاینات پزشکی و دریافت خدمات درمانی آمریکا
 • شرکت در برنامه‌های بشردوستانه
 • مشارکت در رویدادهای اجتماعی

در زیر تعداد ویزاهای B2 تایید و رد شده در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱  آورده شده است.تمام اطلاعاتی که در این نموداربرای ویزای B2 مشاهده می کنید از آمار رسمی ویزا است که در وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شده است:

تعداد ویزای توریستی B2 صادر شده
متقاضیان با اخذ این نوع ویزا حداکثر تا ۶ ماه می‌توانند در این کشور حضور داشته باشند. و امکان حضور به صورت متوالی برای ده سال را ندارند. اعتبار ویزای توریستی B2 همانند ویزایB1 توسط افسر مرزی هنگام ورود به آمریکا تعیین می شود. دارندگان این ویزا در طول این مدت تعیین شده، می توانند در سراسر ایالات متحده سفر کنند و به محض اتمام اعتبار ویزا، باید به کشور خود بازگردند.
ویزای B2 قابل تمدید است. اگرقصد دارید بیشتربمانید، می توانید برای ۶ ماه دیگر ویزای خود را تمدید کنید. شما باید حداقل ۴۲ روزقبل ازانقضای ویزای خود درخواست تمدید دهید. با این حال، شما مجازبه درخواست تمدید ظرف سه ماه پس از ورود به ایالات متحده نیستید. همچنین ملزم هستید دلایل تمدید ویزا را به صورت مکتوب ارائه دهید.

ویزای توریستی B1 , B2 آمریکا

ویزای توریستی B1/B2 آمریکا نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به متقاضیانی که قصد سفر به امریکا با اهداف تجاری و یا گردشگری دارند، اعطا می‌شود. در واقع این ویزا تلفیقی از ویزای B-1 و B-2 می‌باشد.

برای مثال، ممکن است برای یک هدف تجاری خاص برای B-1 درخواست داده باشید، اما ویزایی که برای شما صادرشده است عبارت ویزای B1/B2 را دارد. همانطور که قبلا گفتیم هر یک از ویزاهای B-1 و B-2برای اهداف متفاوتی صادر می شوند و محدود به همان اهداف هستند.  به عنوان مثال اگر ویزای B-1 داشته باشید، اجازه ندارید فراتر از فعالیت تجاری خود که به خاطر آن ویزا گرفته اید در ایالات متحده بمانید. بنابراین ویزاهایی که تلفیق این دو نوع ویزاست انعطاف بیشتری دارند. مطابق آمارهای صادر شده توسط سفارت های آمریکا ۹۷ درصد ویزاهای صادر شده ویزاهای B1/B2 هستند.

نمونه ویزای توریستی آمریکا
در زیر تعداد ویزاهای B1/B2 تایید شده و رد شده در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ آورده شده است. تمام اطلاعاتی که در این نموداربرای ویزای B1/B2 مشاهده می کنید از آمار رسمی ویزا است که در وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شده است:

ویزای توریستی B2 , B1 آمریکا
سفارت ایالات متحده آمریکا برای دریافت ویزای توریستی این کشور شرایطی را وضع نموده است. در صورتی که متقاضی این شرایط را فراهم نماید در دریافت ویزای توریستی آمریکا موفقیت بیشتری کسب خواهد نمود.همان طور که می‌دانید سفارت آمریکا در ایران دایر نیست؛ بنابراین شهروندان ایرانی که قصد دریافت ویزای توریستی آمریکا را دارند می‌توانند به هر یک از سفارتخانه‌های فعال در کشورهای همسایه درخواست خود را ارائه دهند.

درصد ویزاهای توریستی های رد شده برای ایرانیان در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲
درصد
سال
۵۴.۰۹
۲۰۲۲
۶۶.۸۱
۲۰۲۱
۸۵.۸۸
۲۰۲۰
۸۶.۵۸
۲۰۱۹
۸۷.۶۶
۲۰۱۸
۵۸.۶۶
۲۰۱۷
۴۵.۰۲
۲۰۱۶
۳۸.۵۵
۲۰۱۵
۴۱.۰۸
۲۰۱۴
۴۸.۰۲
۲۰۱۳

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

 1. با توجه به هدف خود تعیین کنید باید برای اخذ کدام ویزا اقدام کنید.
 1. فرم DS-160 را اخذ کرده و به صورت آنلاین آن را پر کنید و پرینت صفحه تائیدیه را آماده کنید چرا که روز مصاحبه به این تائیدیه نیازخواهید داشت. این فرم در بر گیرنده سوالاتی در مورد اطلاعات شخصی، اطلاعات تماس، اطلاعات پاسپورت و سفر، سفرهای قبلی به ایالات متحده (در صورت وجود)، اطلاعات مربوط به اعضای خانواده و همچنین سوالاتی در مورد تحصیلات و تجربه کاری شما است. برای دریافت فرم مراحل زیر را طی کنید:

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

 • بعد از ورود به وبسایت یک سوال امنیتی انتخاب کنید و پاسخ خود را به خاطر بسپارید زیرا ممکن است در ورودهای بعدی شما به وبسایت به آن نیازداشته باشید.
 • پس از تکمیل دو صفحه اول فرم درخواست، به سوالات در چهار دسته زیرپاسخ دهید: سوال های شخصی، اطلاعات خانواده، اطلاعات شغلی و تحصیلات، اطلاعات گذرنامه، سوالات امنیتی و سوابق سفر به ایالات متحده
 • پس از تکمیل فرم DS-160، صفحه تاییدیه را پرینت کنید و در هنگام مصاحبه در سفارت به همراه داشته باشید.
 • سپس فرم DS-160 شما برای پردازش به سفارت یا کنسولگری مربوطه ارسال می شود.
 • با مراجعه به وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده https://ceac.state.gov/GenNIV/Common/AppError.aspx?app=AA00000000&cul=en-US می توانید وضعیت درخواست DS-160 خود را در هر زمانی بررسی کنید.

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا 2

 1. هنگام درخواست ویزای آمریکا برای هر متقاضی یک عکس دیجیتال لازم است. عکس باید دارای شرایط خاص عکس ویزای ایالات متحده باشد. ارتفاع سر یا ناحیه صورت (از بالای سر، از جمله مو، تا پایین چانه اندازه گیری می شود) باید بین ۵۰ تا ۶۹ درصد ارتفاع عکس باشد. ارتفاع چشم (از پایین عکس تا سطح چشم اندازه گیری می شود) باید بین ۵۶ تا ۶۹ درصد ارتفاع عکس باشد.

عکس دیجیتال ویزای توریستی آمریکا

هزینه‌های درخواستی را بپردازید و رسید آن‌ها را نزد خود نگه دارید. هزینه برای یک سال از تاریخ پرداخت است. شما باید ظرف یک سال برای مصاحبه ویزای خود وقت بگیرید.

از سفارت برای مصاحبه نوبت بگیرید. پس از پرداخت هزینه ها، باید برای انجام بایومتریک در یکی از دفاترانگشت نگاری آمریکا( VAC) و برای مصاحبه شخصی با سفارت آمریکا وقت بگیرید.

 1. (متقاضیانی که بین ۱۴ تا ۷۹ سال سن دارند مصاحبه می شوند. در روز مصاحبه، پرونده و مدارک خود را به همراه داشته و آماده پاسخگویی به سوالات مصاحبه کننده باشید. از شما در مورد سوابق، اهداف بازدید، کاری که در آمریکا انجام خواهید داد و اینکه آیا قصد بازگشت دارید سؤال می‌شود. به سوالات به طور دقیق پاسخ دهید و جزئیاتی را در مورد آنچه قصد دارید در ایالات متحده انجام دهید، ارائه دهید.) فقط به سوالاتی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید. اطلاعات یا مدارکی بیش از آنچه از شما خواسته شده ارائه ندهید. هدف اصلی مصاحبه تایید تمامی اطلاعات ارائه شده و اطمینان از واجد شرایط بودن شما برای ویزای مورد نظراست.

هنگامی که به ایالات متحده می رسید، پاسپورت و ویزای خود را به یک نماینده اداره کمرگ Customs and Border Protection ))  نشان می دهید، که اطلاعات شما را در یک سیستم الکترونیکی وارد می کند و فرم I-94 به صورت الکترونیکی برای شما صادر می شود همچنین  به پاسپورت شما مهر می زند که نشان می دهد که شما به طور قانونی وارد ایالات متحده شده اید. دسترسی به فرم I-94 با استفاده از پورتال آنلاین Customs and Border Protection  که در زیر لینک آن را مشاهده می کنید، آسان است. برای ورود به سیستم، باید اطلاعات خود را مانند نام و مشخصات گذرنامه  به درستی وارد کنید. به یاد داشته باشید هنگام خروج از ایالات متحده، فرمI-94  خود را باید پرینت بگیرید و تحویل دهید، زیرا به این ترتیب دولت ایالات متحده خروج به موقع شما یعنی قبل ازانقضای اعتبارویزا را پیگیری می کند.

رد شدن ویزای توریستی آمریکا

نتیجه درخواست ویزای B-1 یاB-2 هرگز تضمینی نیست، با کمک و مشورت وکلای مهاجرتی می توانید درخواست خود را قوی ثبت کنید و از اشتباهات رایج جلو گیری کنید اما درنظر داشته باشید که این افیسر اداره مهاجرت است که تصمیم می گیرد درخواست ویزای شما را رد یا تایید کند. اگر درخواست شما رد شود سفارت دلایل رد شدن رخواست را به متقاضیان ارائه می دهد.

برخی از مهمترین دلایل ریجکت ویزای توریستی امریکا به شرح زیر است:

در صورتی که برای ویزای توریستی آمریکا مدارک یا اطلاعات غلط یا غیر واقعی ارائه دهید بدون تردید درخواست ویزای شما از سوی افسر سفارت رد خواهد شد. هنگام آماده شدن برای فرآیند ویزا بسیار دقت کنید. منابع مربوط به فرآیند ویزا و مصاحبه به طور گسترده در اینترنت موجود است همچنین وبسایت رسمی اداره مهاجرت آمریکا حاوی اطلاعات مفیدی است که می توانند در هر مرحله به شما کمک کنند. بنابرای در مورد روند ویزای درخواستی خود تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام مدارکی که برای یک درخواست موفق نیاز دارید را تهیه کرده اید. بسته به نوع ویزائی که برای آن درخواست می دهید، واجد شرایط بودن و شرایط ممکن است متفاوت باشد. بررسی کنید که آیا واقعاً برای ویزای مناسب درخواست می دهید و اطمینان حاصل کنید که می توانید شرایط لازم را واقعا برآورده کنید. استانداردها ممکن است بسته به نوع ویزایی که درخواست می دهید، متفاوت باشد بنابراین شما ممکن است واجد شرایط یک نوع ویزا باشید و نوع دیگر نه. همچنیبن ازارائه دادن اطلاعات اضافی خودداری کنید؛ مجموعه ای از سوالات از شما پرسیده می شود. پاسخ های شما باید کاملاً سنجیده، مختصر و ساده باشد. همچنین نباید داوطلبانه اطلاعاتی را که از شما خواسته نشده را ارائه دهید.

اگر ویزای شما به دلیل اطلاعات ناقص یا مفقود رد شد، حتما مدارک گم شده را در اسرع وقت ارائه دهید. طبق دستورالعمل های وزارت امور خارجه، یک سال از تاریخی که ویزای شما رد شده است برای ارائه اطلاعات گمشده فرصت دارید. پس از ارائه اطلاعات گمشده، سفارت می تواند درخواست ویزای توریستی شما را مجدداً بررسی کند تا مشخص کند که آیا واجد شرایط ویزای B1 یا B2 هستید یا خیر.اگر نتوانید مدارک مفقود شده یا اطلاعات مورد نیاز را ظرف یک سال ارائه دهید، باید برای ویزای توریستی مجدداً درخواست دهید (یک فرم DS-160 جدید ثبت کنید و هزینه درخواست دیگری بپردازید)

اگر در گذشته درخواست ویزای شما از کشورهای حوزه‌‌ی شینگن، کشورهای اروپایی غیر شینگن، ژاپن و یا کانادا رد شده باشد؛ احتمال دارد ویزای آمریکای شما نیز ریجکت شود. به طور خلاصه، امتناع ویزا احتمالاً بر درخواست ویزا در آینده تأثیر می گذارد. داشتن سابقه سفرخوب بدون ریجکتی در کنار رعایت شرایط عمومی ویزا، از جمله  فاکتورهای مهمی است که افیسر هنگام تصمیم گیری برای اعطای ویزا در نظر می گیرد. رد شدن درخواست های قبلی به این معنی نیست که هرگز ویزا نخواهید گرفت، اما افیسری که درخواست شما را بررسی می‌کند، می‌داند که قبلاً رد شده‌اید، و این از همان ابتدا شانس شما را تغییر می‌دهد.

یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای آمریکا داشتن سابقه سفر قوی و مناسب است. بنابراین در صورتی که سابقه سفر متقاضی ضعیف باشد یا منابع مالی متقاضی با تاریخچه سفرش مطابقت نداشته باشد احتمال ریجکت افزایش می یابد.ویزای B یک ویزای غیر مهاجرتی برای افرادی است که می خواهند به طور موقت وارد ایالات متحده شوند. نداشتن سابقه سفر ممکن است لزوماً روی درخواست ویزای B تأثیری نداشته باشد، اما می تواند عاملی باشد که توسط افیسر هنگام بررسی درخواست مورد توجه قرار گیرد زیرا هنگامی که سابقه سفرزیادی دارید، به پرونده شما درگرفتن ویزا کمک می کند که نشان دهنده وابستگی شما به کشور خودتان است.همچنین افیسرانتظار دارد شواهد دیگری مبنی بر ارتباط متقاضی با کشور خود مانند شغل، دارایی یا خانواده ببیند تا مطمئن شود که قصد مهاجرت دائمی به ایالات متحده را ندارد و پایان اعتبار ویزای توریستی به کشور خود باز می گردد.  

متقاضیانی که به همراه خانواده جهت اخذ ویزای توریستی اقدام می‌نمایند؛ نسبت به افرادی که به صورت انفرادی اقدام می‌کنند از شانس پایین‌تری برخوردار هستند. در صورتی که جهت دریافت ویزای آمریکا اقدام نموده‌اید لیکن درخواست شما ریجکت شده است؛ می‌توانید دوباره درخواست خود را ارائه دهید هرچند شانس شما برای دریافت ویزای آمریکا کاهش می‌یابد. نکته اصلی این است که بتوانید افیسر را متقاعد کنید که هدف یا قصد واقعی شما بازدید از ایالات متحده است. در نظر داشته باشید ویزای توریستی خانوادگی وجود ندارد ممکن است والدین از سوی فرزندان خردسال درخواست دهند و فرزندان خردسال( زیر ۱۴ سال ) مصاحبه نمی شوند اما به طور کلی هرعضو خانواده باید پاسپورت داشته باشد و جداگانه مصاحبه شود و ویزای خود را بر اساس صلاحدید افیسردریافت کند به عنوان مثال اگر زن و شوهری برای ویزای توریستی اقدام کنند، ممکن است یکی از آن ها تایید و دیگری رد شود.اعضای خانواده ممکن است برای راحتی کار، برای مصاحبه ویزا را در یک روز وقت بگیرند اما با آنها به عنوان یک فرد مستقل رفتار می شود و معمولاً جداگانه مصاحبه می شود.ش

توانایی مالی در پرداخت هزینه‌های اقامت در آمریکا برای سفارت این کشور بسیار حائز اهمیت است. اگر متقاضی نتواند تمکن مالی خود را به سفارت آمریکا اثبات نماید؛ ویزای شخص ریجکت خواهد شد.برای بازدید از هر کشوری، باید مبالغ کافی در حساب بانکی خود داشته باشید. سفارت هر کشوری مقدارمشخصی را به عنوان هزینه اقامت شما در یک کشور خاص تعیین کرده است و نداشتن تمکن مالی مورد نیازممکن است باعث رد شدن درخواست ویزا شود. به عنوان مثال، برای دریافت ویزا برای اقامت ۱۵ روزه در ایالات متحده، باید حدودا ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار موجودی بانکی داشته باشید. اگر صورت حساب بانکی شما نشان دهد که موجودی کمتر از ۵۰۰۰ دلار است و برای اقامت ۲۰ روزه درخواست داده اید، ویزای شما رد می شود.

مدارک و شرایط تمدید ویزای توریستی

ویزای توریستی ویزای غیر مهاجرتی است و دارندگان این ویزا می توانند برای مدت محدود و تحت شرایط خاصی در ایالات متحده بمانند. همانطور که قبلا گفتیم ویزای B1 یا B2 به مدت ده سال اعتبار دارد، اما شما فقط می توانید شش ماه متوالی در آمریکا بمانید.هنگامی که با ویزای توریستی وارد ایالات متحده می شوید، تاریخ عزیمت شما در فرم I-94 درج شده است و تمدید ویزا یعنی درخواست ماندن بیش ازاین تاریخ.در حالی که درخواست در حال بررسی است، می توانید در ایالات متحده بمانید. اگر اداره مهاجرت درخواست شما را رد کند، باید فوراً ایالات متحده را ترک کنید. اداره مهاجرت آمریکا معمولا ویزای توریستی را برای مدت ۱ تا ۶ ماه تمدید می کند.

اول از همه به خاطر داشته باشید که باید حداقل ۴۲ روز زودتر از تاریخ انقضای کارت I-94 درخواست خود را ثبت کنید. اما افراد نمی‌توانند تا ۳ ماه پس از ورود به آمریکا درخواست تمدید ویزا را ارائه دهند.

برای درخواست تمدید باید مراحل زیر را طی کنید:

 • تکمیل فرم I-539و ارسال آن به دو روش آنلاین در وبسایت رسمی اداره مهاجرت آمریکا یا ارسال پستی . هنگامی که فرم I-539 خود را ارسال کردید، بررسی درخواست شما و اعلام نتیجه تایید یا رد درخواست ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد.

تکمیل فرم I-539

بیانیه‌ای کتبی برای درخواست تمدید ویزا که دلایل شما را برای درخواست تمدید وهمچنین برنامه شما را برای خروج از آمریکا پس از پایان دوره تمدید شده توضیح دهد. به عنوان مثال ممکن است نامه ای از یک پزشک یا مرکز پزشکی ارائه دهید که در آن شرایط پزشکی و اینکه چرا باید برای درمان در ایالات متحده بمانید، توضیح دهد. تصویر زیر نمونه بیانیه ای کتبی برای درخواست تمدید ویزای توریستی است.

در خواست تمدید ویزای توریستی آمریکا

تمکن مالی یا مدارک مالی که ارتباط قوی شما را با کشور خودتان اثبات کند مانند اسناد ملکی، حساب های بانکی و مدارک شغلی و همچنین مدارکی که توانایی مالی شما را برای پرداخت هزینه های مدت زمان تمدید اثبات کند.   

پرداخت هزینه تمدید ویزا که معمولا ۳۷۰ دلار می‌باشد وهمچنین پرداخت هزینه خدمات بایومتریک که ۸۵ دلار است.

کپی یا اصل کارت I-94  که سوابق ورود و خروج شما به آمریکا را نشان می دهد.

متقاضیانی که به همراه خانواده جهت اخذ ویزای توریستی اقدام می‌نمایند؛ نسبت به افرادی که به صورت انفرادی اقدام می‌کنند از شانس پایین‌تری برخوردار هستند. در صورتی که جهت دریافت ویزای آمریکا اقدام نموده‌اید لیکن درخواست شما ریجکت شده است؛ می‌توانید دوباره درخواست خود را ارائه دهید هرچند شانس شما برای دریافت ویزای آمریکا کاهش می‌یابد. نکته اصلی این است که بتوانید افیسر را متقاعد کنید که هدف یا قصد واقعی شما بازدید از ایالات متحده است. در نظر داشته باشید ویزای توریستی خانوادگی وجود ندارد ممکن است والدین از سوی فرزندان خردسال درخواست دهند و فرزندان خردسال( زیر ۱۴ سال ) مصاحبه نمی شوند اما به طور کلی هرعضو خانواده باید پاسپورت داشته باشد و جداگانه مصاحبه شود و ویزای خود را بر اساس صلاحدید افیسردریافت کند به عنوان مثال اگر زن و شوهری برای ویزای توریستی اقدام کنند، ممکن است یکی از آن ها تایید و دیگری رد شود.اعضای خانواده ممکن است برای راحتی کار، برای مصاحبه ویزا را در یک روز وقت بگیرند اما با آنها به عنوان یک فرد مستقل رفتار می شود و معمولاً جداگانه مصاحبه می شود.ش

توانایی مالی در پرداخت هزینه‌های اقامت در آمریکا برای سفارت این کشور بسیار حائز اهمیت است. اگر متقاضی نتواند تمکن مالی خود را به سفارت آمریکا اثبات نماید؛ ویزای شخص ریجکت خواهد شد.برای بازدید از هر کشوری، باید مبالغ کافی در حساب بانکی خود داشته باشید. سفارت هر کشوری مقدارمشخصی را به عنوان هزینه اقامت شما در یک کشور خاص تعیین کرده است و نداشتن تمکن مالی مورد نیازممکن است باعث رد شدن درخواست ویزا شود. به عنوان مثال، برای دریافت ویزا برای اقامت ۱۵ روزه در ایالات متحده، باید حدودا ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار موجودی بانکی داشته باشید. اگر صورت حساب بانکی شما نشان دهد که موجودی کمتر از ۵۰۰۰ دلار است و برای اقامت ۲۰ روزه درخواست داده اید، ویزای شما رد می شود.

در صورتی که درخواست تمدید ویزای شما تایید شد، اقدامات زیررا باید انجام دهید:

 • USCIS یک کارت I-94 جدید را برای شما ارسال می کند که تاریخ خروج جدید شما را نشان می دهد.
 • با نزدیک شدن به تاریخ خروج جدید، مطابق قوانین آماده خروج از آمریکا باشید.

در صورتی که درخواست تمدید ویزای شما رد شد، اقدامات زیر را باید انجام دهید:

 • باید فوراً ایالات متحده را ترک کنید. عدم انجام این کار می تواند منجر به اخراج و مشکلات مهاجرتی برای شما درآینده شود.
 • نامه ای که دلایل رد شدن درخواست شما را توضیح می دهد را می توانید دریافت کنید.

سوالات متداول ویزای توریستی آمریکا

 • صفحه تایید فرم درخواست ویزای ایالات متحده DS-160 که در مرکز درخواست ویزا (VAC) مهر شده است.
 • یک قطعه عکس دیجیتال  که در۶ ماه اخیر گرفته اید.
 • به همراه داشتن یک برنامه زمان‌بندی شده دقیق و مشخص برای سفر به ایالات متحده
 • پاسپورت فعلی متقاضی و در صورت وجود ارائه تمامی پاسپورت‌های قدیمی متقاضی که مهر ویزاهای قبلی آمریکا یا ویزای کشورهای دیگر در آن درج شده باشد .
 • نشان دادن بلیط هواپیما و واچر هتل
 • نشان دادن دعوتنامه در صورت وجود. تصویر زیر نمونه دعوتنامه ویزای توریستی آمریکاست:

نمونه دعوت نامه ویزای توریستی آمریکا
ارائه برگه تأییدیه تعیین وقت سفارت
• داشتن تمکن مالی به دلار آمریکا و گردش مالی حساب ۳ تا ۶ ماه اخیر
• متقاضی باید یک انگیزه نامه که در آن هدف و قصدش از سفر به آمریکا مشخص شده را ارائه دهد.
• به همراه داشتن مدارک مالی متقاضی یا حامی مالی متقاضی برای اثبات میزان درآمد سالیانه
• در صورتی که متقاضی در کشور مبدا به تجصیل مشغول است باید یک گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهد .
• مدارکی مبنی بر داشتن وابستگی‌های خانوادگی مانند داشتن همسر، فرزند و …به همراه داشته باشد .
• ارائه مدارک شغلی برای اثبات وابستگی‌های شغلی و داشتن کسب و کار در کشور مبدأ متقاضی
• به همراه داشتن مدارک مالیاتی (در صورت وجود)
• همراه داشتن پرینت حساب و موجودی حساب بانکی

ویزای توریستی آمریکا (B1، B2) با توجه به دفعات مجاز برای ورود به آمریکا  به دو صورت سینگل ( یک بار ورود)  و (مولتیپل) چند بار ورود صادر می شود.

ویزای یکبار ورود Single)) به شما این امکان را می دهد که در طول مدت اعتبار آن فقط یک بار وارد کشور شوید و اگر می خواهید دوباره به همان کشور سفر کنید، باید برای ویزای جدید اقدام کنید.

ویزای چند بار ورود(Multiple) به شما امکان می دهد چندین بار به یک کشور خارجی بروید. با این وجود، برخی از ویزاهای چند بار ورود وجود دارد که تنها ۲ یا ۳ ورود را امکان پذیر می کند.

 

 • اعتباری ویزای یک بار ورود آمریکا Single)) تا حداکثر ۶ ماه است .
 • اعتبار ویزای چند بارورود آمریکا (Multiple) می تواند تا ۱۰ سال باشد. اما دارندگان ویزای مولتیپل نمی توانند ده سال پیوسته در آمریکا بمانند بلکه در هر بار ورود تنها مجاز به اقامت تا حداکثر ۶ ماه هستند.

 

همانطور که گفتیم دارندگان ویزای توریستی سینگل یا مولتیپل  آمریکا می توانند تا حداکثر ۶ ماه در آمریکا بمانند و مدت زمان مجاز برای ماندن برای هر یک از دارندگان ویزا هنگام ورود به آمریکا توسط افسر مرزی تعیین می شود.  تعیین مدت زمان اعتبار ویزا بر اساس “رفتار متقابل ” کشور مبدا هر فرد تعیین می شود.

از طریق لینک زیر می توانید با توجه به ملیت فرد درخواست دهنده مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا را برای کشور های محتلف جستجو کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید. ایرانیان امکان دریافت ویزای توریستی چند بار ورود با اعتبار ده ساله ندارند و ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان به صورت سینگل و برای حداکثر ۳ ماه صادر می شود.

اعتبار ویزای توریستی آمریکا

قبل از برنامه ریزی برای مصاحبه ویزای توریستی آمریکا باید هزینه ویزا پرداخت شود.هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا قبلا  ۱۶۰ دلار بود و از ۳۰ می ۲۰۲۳، هزینه درخواست ویزای B1/B2 از قیمت قبلی ۱۶۰ دلار به ۱۸۵ دلار افزایش یافت که در صورت رد درخواست یا پذیرش آن این هزینه عودت داده نمی‌شود. اما بسته به نوع ویزای درخواستی ممکن است هزینه‌های جانبی دیگری را نیز متحمل شوید.

هزینه درخواست ویزا غیر قابل استرداد است وهمچنین نمی توانید آن را به شخص دیگری انتقال دهید.پس از پرداخت هزینه درخواست، رسید دریافت می کنید. این رسید به مدت یک سال از تاریخ پرداخت معتبراست و شما باید در این بازه زمانی یک سال وقت مصاحبه خود را در سفارت رزرو کنید. اگر ظرف یک سال پس از پرداخت، برای مصاحبه وقت نگیرید، رسید شما منقضی می شود.

ویزای توریستی آمریکا

زمان پردازش بسته به نوع ویزا متغیر می‌باشد. همچنین مدت زمان اخذ ویزا به حجم کاری سفارت ایالات متحده و کشورمبدا شما بستگی دارد. به طور کلی پاسخ قطعی به مدت زمان بررسی درخواست ویزا آسان نیست، زیرا سفارت درخواست هر متقاضی را به صورت موردی و به ترتیب دریافت آنها در نظر می گیرد.در حالی که ویزای غیرمهاجرتی موقت ممکن است تا چند هفته یا حداکثر چند ماه طول بکشد، ویزای مهاجرتی ممکن است سال ها طول بکشد تا تأیید شود اما باید در نظر داشت ویزای توریستی نوعی ویزای غیر مهاجرتی است پس مدت زمان کمتری برای پردازش به خود اختصاص می‌دهد. زمان استاندارد انتظار برای ویزای توریستی آمریکا معمولا حدود دو ماه پس از ارسال درخواست وانجام مصاحبه در سفارت است.

در برخی موارد، بسته به حجم درخواست هایی که سفارت رسیدگی می کند، این فرآیند می تواند تا سه ماه یا بیشتر طول بکشد. هنگام درخواست ویزای B1 یا B2، باید پاسپورت خود را به عنوان بخشی از مدارک ضروری به سفارت ارسال کنید، پاسپورت تا زمانی که درخواست شما پذیرفته یا رد شود نزد آنها باقی خواهد ماند و پس از اینکه درخواست شما پذیرفته یا رد شد، به شما اطلاع داده می شود و پاسپورت شما توسط سفارت به آدرس شما پست می شود. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که پردازش پس از انجام مصاحبه ویزا شروع می شود، بنابراین در این مرحله است که روزشماری آغاز می شود.

ویزای توریستی آمریکا به طورخاص برای اهداف گردشگری و توریستی است و اجازه کاربه صورت رسمی یا تحصیل طولانی مدت در ایالات متحده نمی دهد. طبق قوانین وزارت خارجه آمریکا، افراد با اخذ ویزای توریستی اجازه موارد زیر را ندارید:

 • تحصیل
 • کار
 • شرکت در هر نوع فعالیت با قصد کسب درآمد
 • استخدام در یک شرکت
 • اخذ اقامت دائم آمریکا
جهت دریافت مشاوره با کارشناسان رویال اپلای و ارائه جزئیات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت.

از طریق تکمیل فرم ارزیابی میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب شرکت رویال اپلای بهره مند شوید .

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 دیدگاه در “ویزای توریستی آمریکا

 1. Avatar elham faghfouri گفت:

  خسته نباشید . داشتن خانواده یا اقوام در آمریکا به ویزا شدنمون کمک میکنه ؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز نه لزوما

 2. Avatar مینا کریمیان گفت:

  ممنون از مقاله مفصلتون
  کسی که ۲۳ سالشه و مجرده و شاغل نیست به نظرتون میتونه ویزای توریستی آمریکا بگیره ؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،لطفا رزومه خود را ارسال کنید تا فاکتور های دیگر را برسی کنیم.

 3. Avatar minoo گفت:

  سلام
  هزینه ویزای توریستی که اقدام کنید برای دو نفر چه قدره ؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاع از هزینه پروسه تماس بگیرید.

 4. Avatar Emile گفت:

  سلام
  من ویزای ده ساله B1 B2 دارم البته با پاس فرانسه. مرز ورودم رو تگزاس زدم. حتما بایستی ازونجا وارد شم یا امکان ورود از منطقه دیگه ای هست؟
  ممنون پیشاپیش از پاسختون

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز ورودتون حتما باید از تگزاس باشد.