اقامت آمریکا

اقامت آمریکا

در این مقاله اقامت در آمریکا، روش های مهاجرت به آمریکا  و بررسی امکان اخذ شهروندی آمریکا را به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد جهان مورد بررسی قرار می دهیم.

ایالات متحده آمریکا بزرگترین کشور در قاره آمریکا از نظر مساحت و چهارمین کشور بزرگ جهان است.

این کشور شامل ۵۰ ایالت و ۱ حوزه فدرال، ۵ سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده است که پایتخت آن واشنگتن دی سی است.

آمارهای مربوط به ایالات متحده نشان می دهد که این کشور از توسعه اقتصادی، سیاسی، صنعتی و فرهنگی برخوردار است.

هر ساله، جاذبه های ایالات متحده تعداد زیادی از مهاجران را از سراسر جهان به این کشور جذب می کند و بسیاری از افراد به دنبال مهاجرت به این کشور صنعتی و پیشرفته می باشند.

این کشور دارای تنوع فرهنگی بسیار است و از نظر اقتصاد ی دارای بزرگ‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین اقتصاد جهان است و نرخ بیکاری در آن همیشه رو به کاهش است.

اقامت آمریکا به طور کلی  ازطریق روش های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج ،تولد و… امکان پذیر می باشد.

 

فهرست مطالب

چگونه می توان اقامت قانونی آمریکا را اخذ کرد؟

فرد دارای بستگانی نزدیک است که شهروند یا مقیم قانونی آمریکا هستند. اگر همسر، والدین، برادر، خواهر یا فرزندی که حداقل ۲۱ سال سن دارد در آمریکا هستند می توانید از طریق پیوستن به خانواده خود مهاجرت کنید. همچنین، اگر همسر یا والدین شما اقامت دائم ایالات متحده باشند، می توانید مهاجرت کنید. لازم به ذکر است مهاجرت از طریق پسر عمو، عمه یا عمه، پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر اقوام غیرممکن است.

اعضای نزدیک خانواده شامل همسر، فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال یا والدین که قصد دریافت اقامت آمریکا از طریق فردی که شهروند امریکاست را دارند، می توانند برای ویزاهای خانوادگی فوری درخواست دهند.  تعداد نامحدودی ویزا برای این دسته از افراد در سال صادر می شود. بنابراین مدت زمان صدور این ویزاها طولانی نیست.

سایر بستگان یک شهروند آمریکا مانند فرزندان مجرد ۲۱  سال یا بیشتر، فرزندان متاهل یا خواهر و برادر می توانند از طریق دریافت ویزاهای الویت دار اقامت آمریکا را دریافت کنند. رسیدگی به این درخواست ها به ترتیب الویت است و تعداد محدودی از ویزاهای الویت دار در سال صادر می شوند. به همین دلیل رسیدگی به درخواست اقامت آمریکا برای این افراد ممکن است سال ها طول بکشد.  

همچنین رسیدگی به درخواست همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال فردی که گرین کارت آمریکا را دارد و یا فرزندان مجرد ۲۱ سال یا بیشتر آن ها نیز زمانبر است.

شهروندان و افرادی که اقامت دائم آمریکا را دارند برای  حمایت از اعضای خانواده خود، فرم I-130 را در وبسایت اداره مهاجرت آمریکا تکمیل کنند. برای حمایت از هر یک اعضای خانواده یک فرم جداگانه I-130 نیاز است.

اگر با یک شهروند آمریکایی نامزد کرده اید، می توانید برای ازدواج به آمریکا بیایید. همسر آینده شما باید اسپانسر شما شود و شما باید برای دریافت ویزای نامزدی K-1 اقدام کنید. با دریافت این ویزا ابتدا یک اقامت موقت  دارید. شما باید طی ۹۰ روز پس از ورود به آمریکا با نمامزد خود ازدواج کنید . سپس برای اقامت دائم آمریکا درخواست  دهید. اگر ظرف ۹۰ روز ازدواج نکنید، اعتبار ویزای شما تمام شده است و باید آمریکا را ترک کنید.  

فرد دارای حرفه یا شغلی است که در آن نیروی کار بومی که شهروند آمریکاست به تعداد کافی نباشد. یک کارفرمای آمریکایی باید از درخواست کار شما حمایت کند.

اگر تحصیلات، سوابق کاری یا مهارت های خاصی دارید، ممکن است صلاحیت دریافت اقامت دائم یا موقت آمریکا برای خود و اعضای خانواده خود از طریق  ویزاهای کاری آمریکا داشته باشید.  

برای دریافت اقامت موقت آمریکا از طریق کار باید از یک کارفرما در آمریکا پیشنهاد کار یا جاب افر داشته باشید قبل از هر چیز کارفرما باید با انواع ویزاهای کاری و گروه های شغلی که صلاحیت دریافت این ویزاها را دارند مطلع شوند. سپس از طریق ارسال فرم I-129 اسپانسر شما شود. 

 افرادی که قصد دریافت اقامت موقت آمریکا از طریق کار دارند معمولاً قبل از استخدام باید مجوز کار آمریکا(EAD) داشته باشند. درخواست مجوز کار آمریکا را از طریق فرم I-765  ارسال کنید.

از طریق کار می توان اقامت دائم آمریکا را هم دریافت کرد. ۵ نوع ویزای کاری دائم آمریکا موچب دریافت گرین کارت آمریکا می شوند. افرادی که دارای توانایی یا برتری از نظر علمی ، هنری، تجاری یا ورزشی هستند که اصطلاحا به آن ها افراد نخبه گفته می شود، می توانند بدون نیاز به داشتن یک جاب افر و حمایت یک کارفرما در آمریکا برای دریافت  اقامت دائم آمریکا اقدام کنند. این افراد می توانند با فرم I-140  درخواست ویزای خود را ثبت کنند.

برخی دیگر از روش های اقامت دائم آمریکا از طریق کار نیاز به داشتن جاب افر از یک کارفرما در آمریکا دارند. کارفرما باید یک گواهی کار ( PERM) از وزارت کار آمریکا دریافت کنند. این گواهی ضرورت جذب نیروی کار خارجی به جای نیروی کار آمریکایی را تایید می کند. پس از دریافت گواهی کار،  کارفرما گواهی را همراه با فرم I-140 به اداره مهاجرت آمریکا ارسال می کند.  

فرد بر اساس دلایل مختلف بشردوستانه درخواست اقامت دارد، مانند مواجهه با خطر آزار و اذیت در کشور متبوع خود. اگر به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی تهدید شده اید، تحت آزار و اذیت قرار گرفته اید، یا از آزار و اذیت در کشور خود می ترسید، در صورت تمایل می توانید در ایالات متحده درخواست پناهندگی بدهید با این وجود شما نباید بدون مشورت با وکیل درخواست پناهندگی بدهید. قانون پناهندگی بسیار پیچیده است. درخواست پناهندگی می تواند باعث اخراج شما از این کشور شود.

در بیشتر موارد، تصمیم در مورد درخواست پناهندگی آمریکا ظرف ۱۸۰ روز پس از ثبت درخواست شما گرفته می شود. پناهجویان باید ظرف ۱ سال پس از ورود به آمریکا با ارائه فرم I-589 درخواست پناهندگی خود را ثبت کنند.

 قرعه کشی لاتاری آمریکا هر ساله حدود  ۵۰۰۰۰ ویزای اقامت دائم اعطا می کند. این پروسه برای شهروندان کشورهایی است که  نرخ مهاجرت آن ها به آمریکا پایین است. لاتاری از طریق قرعه کشی افراد را انتخاب می کند. افرادی که برنده قرعه کشی می شوند می توانند برای دریافت ویزای لاتای درخواست دهند. از بین افرادی که مصاحبه می شوند، کسایی که  از نظر افیسر صلاحیت دارند، با دریافت ویزای لاتاری می توانند اقامت دائم آـمریکا را دریافت کنند.

ثبت نام برای درخواست اقامت دائم از طریق لاتاری به صورت آنلاین و رایگان از طریق وبسایت رسمی ثبت نام لاتاری انجام می شود. نتیجه قرعه کشی هم از طریق همین وبسایت در دسترس متقاضیان قرا می گیرد. افرادی که برنده شده اند باید فرم درخواست ویزا (فرم (DS-260 را تکمیل کنند. 

اداره مهاجرت آمریکا

خدمات مهاجرت و تابعیت ایالات متحده (INS) سازمانی است که  نماینده دپارتمان وزارت کار ایالات متحده از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۰ و وزارت دادگستری ایالات متحده از سال ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۳ بود. این آژانس ، در ۱ مارس ۲۰۰۳، زمانی که بیشتر وظایف آن به سه نهاد جدید که عبارتند از:

اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ، اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) و اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP)  که به تازگی ایجاد شده اند منتقل شد .

اداره مهاجرت آمریکا

بنابراین در سال ۲۰۰۳، خدمات مهاجرتی شامل اقامت دائم، اخذ تابعیت و پناهندگی بر عهده اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده(USCIS) ، وظایف تحقیقاتی و اخراج بر عهده اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE)، و خدمات مرزی که شامل گشت مرزی و بازرسی است، بر عهده اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) قرار گرفت.

 

چه کسانی صلاحیت اخذ اقامت قانونی آمریکا را ندارند؟

کسانی که در برابر بیماری های خاص واکسینه نشده اند از اقامت قانونی آمریکا منع می شوند. ورود افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند. برای اینکه به عنوان معتاد یا مصرف کننده مواد مخدر در نظر گرفته شوید، لازم نیست که حتما به جرمی محکوم شده باشید. اگر دولت تشخیص دهد که فرد برای امرار معاش و حیات خود در بلند مدت نیاز به خدمات رفاهی عمومی و دولتی دارد، از اقامت قانونی منع خواهد شد.

هنگام تصمیم گیری در این مورد ،INS  به سن، سلامت، وضعیت خانوادگی، درآمد، منابع، تحصیلات و سایر مهارت های فرد توجه می کند. علاوه بر این، اگر از طریق یکی از بستگان خود مهاجرت کنید، شخصی که برای شما درخواست می کند باید یک توافق نامه کتبی مبنی بر اسپانسر شدن امضا کند. اگر اسپانسر درآمد کافی برای حمایت از شما ندارد، اسپانسر باید شخص دیگری را برای امضای توافق نامه پیدا کند. اگر کسی اسپانسر شما نشود، اجازه مهاجرت به آمریکا  ندارید.

اقامت موقت آمریکا

افراد ممکن است به دلایل مختلفی و برای مدت زمانی  کوتاه به ایالات متحده  سفر کنند از جمله این دلایل عبارتند از: سفر، کسب و کار، تحصیل یا کار موقت. همه افرادی که اقامت قانونی یا شهروندی این کشور را ندارند برای سفر به این کشور نیاز به اخذ ویزا دارند. این نوع ویزا ها “ویزاهای غیر مهاجرتی” نامیده می‌شوند، که به دارندگان این امکان را می دهد که برای مقاصد خاص از ایالات متحده بازدید کنند، تا زمانی که اقامت آنها موقت است و تاریخ خروج مشخصی داشته باشد.

 ویزای غیر مهاجرتی برای کسانی است که می خواهند به طور موقت برای گردشگری، درمان پزشکی، تجارت، کار موقت یا تحصیل به ایالات متحده بیایند و از آنجایی که ویزای غیر مهاجرتی موقتی است، نمیتوان از آنها برای زندگی دائمی در ایالات متحده استفاده کرد و معمولاً دارای تاریخ پایان یا مدت زمان مشخصی است که می توان در این کشور سپری کرد.

از سوی دیگر “ویزای مهاجرتی” برای کسانی است که قصد زندگی دائمی در آمریکا دارند و معمولا نیاز به حمایت مالی، خانوادگی یا کاری دارند.

همانطور که گفتیم همه افراد به جز افرادی که مقیم دائم یا شهروند ایالات متحده هستند،  برای ورود و اقامت قانونی در ایالات متحده به اخذ ویزا نیاز دارند. چه نود روزه یا نود ساله باشید، به احتمال زیاد برای سفر  به ایالات متحده نیاز به ویزای غیر مهاجرتی دارید.

برخی ازشهروندان کشورهای خاص برای سفر به ایالات متحده برای گردشگری، تجارت تا ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا می توانند در ایالات متحده بمانند. این برنامه « برنامه لغو روادید ایالات متحده آمریکا » یا VWP نامیده می شود و توسط شهروندان ۴۰ کشور ، از جمله اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، استفاده می شود.

کشورهای واجد شرایط برای ESTA
آندورا
استرالیا
اتریش
بلژیک
برونئی
شیلی
چک
دانمارک
استونی
فنلاند
آلمان
یونان
مجارستان
ایسلند
ایرلند
ایتالیا
ژاپن
کره جنوبی
لتونی
لیختن اشتاین
لیتوانی
لوکزامبورگ
مالت
موناکو
نیوزلند
نروژ
لهستان
پرتغال
سن مارینو
اسلواکی
اسلوونی
اسپانیا
سوئد
سوئیس
تایوان
بریتانیا
کرواسی
هلند

افراد در این برنامه قبل از ورود به کشور باید در ESTA ثبت نام کنند ESTA . مخفف عبارت Electronic System for Travel Authorization  می باشد. این برنامه الکترونیکی واجد شرایط بودن بازدیدکنندگان برای سفر به ایالات متحده بدون ویزا را تعیین می کند.

ESTA  شرط اصلی برنامه لغو روادید آمریکا است و کسانی که ESTA تایید شده یا معتبر ندارند، حتی اگر تمام الزامات دیگر را برآورده کنند، نمی توانند وارد ایالات متحده شوند.

ESTA به دارندگان آن اجازه می دهد حداکثر ۹۰ روز در ایالات متحده بمانند. این سند فقط برای اقامت موقت است و افراد  واجد شرایط ماندن بیشتر از آن نیستید که تفاوت اصلی آن با ویزای توریستی ایالات متحده آمریکا است.

ESTA  ویزا نیست و نمی توان به جای ویزا از آن استفاده کرد. فقط به افراد اجازه  می دهد از آن برای اهداف گردشگری و سفرهای تجاری استفاده کنند، اما اگر برای فعالیت های دیگر نیاز به رفتن به ایالات متحده دارند، باید برای یک ویزای معتبر درخواست دهند.

همچنین شرایط ورود متفاوتی نیز بر مبنای توافق دوجانبه بین ایالات متحده و کانادا برای شهروندان  کانادا اعمال می شود که معمولاً برای ورود به ایالات متحده نیازی به ویزا ندارند مگر اینکه قصد کار، تحصیل، سرمایه گذاری یا مهاجرت داشته باشند. حداکثر مدت اقامت بسته به شرایط می تواند بین ۶ ماه تا ۱ سال متغیر باشد.

 شهروندان سایر کشور ها از جمله ایران برای سفر و بازدید از آمریکا باید ویزای توریستی آمریکا را دریافت کنند.   مدت زمان ویزای توریستی آمریکا بسته ملیت فرد متفاوت است.

به عنوان مثال ایرانیان با دریالفت ویزای توریتی آمریکا تنها مجاز به اقامت ۳ ماهه در آمریکا  و سپس تمدید اقامت خود در این کشور هستند.

همچنین بسته به ملیت فرد متقاضی ممکن است ویزای توریستی مولتی ( چند بار ورود)  و سینگل( یک بار ورود) دریافت کنید. متقاضیان ایرانی نمی توانند ویزای توریستی مولتی آمریکا را دریافت کنند.

انواع ویزای موقت آمریکا

ویزای موقت یا غیر مهاجرتی معمولاً شامل استخدام کوتاه مدت، تحصیل و بازدیدهای موقت برای گردشگری یا تجارت می شود که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

ویزای کاری موقت آمریکا

ویزای کار موقت برای افرادی صادر می شود که برای مدت زمان مشخصی برای کار به ایالات متحده می آیند. این استخدام نمی تواند دائمی یا نامحدود باشد، یعنی معمولا فصلی یا موقت است. یک کارفرمای آمریکایی باید از قبل به اداره کار ایالات متحده درخواست دهد. پس از آن کارگر درخواست تایید شده را برای دریافت ویزای کار موقت استفاده می کند.

مهم ترین ویزاهای کاری موقت آمریکا

این نوع ویزا به افرادی اعطا می‌شود ک از سوی کارفرمای آمریکایی پیشنهاد شغلی داشته و حمایت مالی شوند. این ویزا به مدت ۳ سال صادر می‌شود و قابل تمدید است اما عموما با این ویزا نمی‌توان بیش از ۶ سال در آمریکا اقامت داشت. به خاطر داشته باشید که اگر کارفرما پیش از پایان دوره کاری به کار شما خاتمه دهد، وی مسئول پرداخت تمام هزینه‌های بازگشتی شما به کشورتان می‌باشد و اگر خود از این شغل استعفا دهید، این هزینه‌ها به عهده‌ی خودتان خواهد بود.

این ویزا با هدف استخدام کشاورزان خارجی طراحی شده است. کارفرمایان آمریکایی در صورت کمبود نیروی کار در آمریکا و اثبات اینکه استخدام کارگران خارجی تاثیری منفی بر شرایط کاری بومیان آمریکا ندارد، می‌توانند کارگران خارجی در زمینه کشاورزی را به صورت موقت استخدام کنند. این ویزا به مدت ۱ سال اعتبار دارد اما در صورتی که افراد بتوانند شغلی دیگر بیابند می‌توانند این ویزا را تا ۳ سال تمدید کنند. اما پس از ۳ سال کارگران باید به کشور خود بازگردند. 

این ویزا نوعی ویزای کاری موقت است که به کارآموزان و افرادی که قصد تبادل آموزشی دارند، اعطا می‌شود. این ویزا تا ۲ سال اعتبار دارد.

این ویزا به کارفرمایان آمریکایی اجازه می‌دهد تا مدیر اجرایی یکی از دفاتر خارجی وابسته را به آمریکا منتقل کند. این ویزا ممکن است به مدیران اجرایی دیگر کشورها اجازه دهد برای تاسیس شرکتی جدید به آمریکا مهاجرت کنند. کارمندانی که با هدف تاسیس شرکتی جدید وارد آمریکا می‌شوند می‌توانند تا ۱ سال در آمریکا اقامت اولیه داشته باشند این در حالی است که سایر کارمندان اجازه اقامت ۳ ساله دارند. امکان تمدید این نوع ویزا تا سقف ۷ سال نیز مجاز می‌باشد.

این نوع ویزا به کارفرمایان آمریکایی این اجازه را می‌دهد تا کارمندی حرفه‌ای با دانشی تخصصی مرتبط با منافع سازمان را از یکی از شرکت‌های خارجی وابسته به شرکت خود در آمریکا منتقل کند. این ویزا برای شرکت‌های خارجی که هنوز شرکتی وابسته در آمریکا ندارند با هدف تاسیس شرکت به کارمندی حرفه‌ای با دانشی تخصصی نیز تعلق خواهد گرفت. این ویزا به کارمندانی که به قصد تاسیس شرکت به آمریکا می‌روند اجازه اقامت اولیه ۱ ساله می‌دهد و به سایر افراد واجد شرایط اجازه اقامت ۳ ساله می‌دهد. البته این ویزا تا سقف ۵ سال نیز قابل تمدید می‌باشد.

این ویزا به افرادی با توانایی فوق‌العاده در علوم، هنر، آموزش، تجارت و یا ورزش اعطا می‌شود. افرادی که دارای سوابق درخشانی در زمینه‌های مختلف یا صنعت فیلم و تلویزیون هستند و در سطح ملی یا بین الملل شناخته شدند نیز واجد شرایط اخذ این نوع ویزا می‌باشند. با اخذ این ویزا افراد می‌توانند تا ۳ سال در آمریکا با هدف فعالیت در رشته‌ی مد نظر در آمریکا اقامت داشته باشند. این ویزا ممکن است برای ۱ سال دیگر نیز تمدید شود.

این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که به قصد شرکت در یک مسابقه ورزشی  و ورود به آمریکا را دارند. همچنین این ویزا به ورزشکاران حرفه‌ای یا آماتور اسکیت روی یخ، به‌صورت انفرادی یا به‌عنوان بخشی از یک گروه، تعلق می‌گیرد.

این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که قصد دارند به عنوان عضوی از یک گروه سرگرمی که حداقل یک سال تاسیس شده و در سطح بین الملل برجسته است وارد آمریکا شوند.

این ویزا به افرادی که قصد شرکت در برنامه‌ای سرگرمی که با هدف تبادل متقابل بین سازمانی بین آمریکا و کشوری دیگر اجرا می‌شود، اعطا می‌شود. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱ سال نمی‌باشد اما ممکن است در صورت الزام تا ۱ سال تمدید ‌شود.

این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که برای اجرا، تدریس یا مربیگری به صورت انفرادی یا عضوی از یک گروه قصد ورود به مریکا را دارد. آمریکا را دارد. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱ سال نمی‌باشد اما ممکن است در صورت الزام تا ۱ سال تمدید ‌شود.

این نوع ویزا به شرکت کنندگان در برنامه‌های تبادل فرهنگی بین المللی اعطا می‌شود. این ویزا به مدت ۱۵ ماه صادر می‌شود. پس از انقضای تاریخ ویزا افراد ۳۰ روز فرصت دارند تا آمریکا را ترک کنند و تا ۱ سال بعد مجاز به اخذ ویزای مشابه نمی‌باشد.

ویزای تحصیلی آمریکا

برای تحصیل در آمریکا متقاضیان باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند.

انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا

نوعی ویزای دانشجویی است که به دانشجویان بین الملل اجازه می‌دهد در موسسات آموزشی آمریکا از مقطع ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی به تحصیل بپردازند. این ویزا ممکن است برای تمام طول برنامه تحصیلی یا کمتر از آن صادر شود

افرادی که ویزای F1 دارند، مجاز به آوردن همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود به آمریکا با اخذ ویزای F2  هستند. شرایط اخذ این ویزا ارتباط مستقیمی با دارنده ویزای F1 دارد. از آنجا که این ویزا  ارتباط مستقیمی با ویزای F1 دارد، پس اعتبار این ویزا به اندازه اعتبار ویزای F1 خواهد بود.

این نوع ویزا به افرادی اعطا می‌شود که با هدف تبادل فرهنگی یا تبادل نیروی کار، تحقیق یا آموزش و یا تدریس قصد سفر به آمریکا دارند. ویزای J 1 نوعی ویزای تحصیلی و تبادل است که به شما اجازه اقامت موقت در آمریکا می‌دهد. برای اخذ این نوع ویزا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای یک برنامه تبادل (تحصیلی یا کار) از طریق یک اسپانسر اختصاص داده شده در آمریکا درخواست دهید. تنها پس از اخذ پذیرش در یک برنامه، می‌توانید برای ویزای J 1 اقدام کنید. با اخذ این ویزا متقاضی می‌تواند ۲ تا ۳ سال در آمریکا اقامت داشته باشد. اما این مدت زمان بسته به زیرگروهی که درآن شرکت می‌کنید متغیر خواهد بود.

ویزای J-2 به همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال دارنده ویزای J-1 اعطا می‌شود تا دارنده این ویزا را در آمریکا همراهی کنند.

این ویزا نوعی ویزای غیر مهاجرتی و وابسته بوده که هرگونه تغییر در وضعیت دارنده ویزای J-1 منجر تغییر وضعیت دارندگان ویزای J-2 خواهد شد. از آن جا که ویزای J-2 نوعی ویزای وابسته است پس مدت اعتباراین ویزا نیز به اعتبار ویزای J-1 بستگی دارد.

ویزای M مختص کارآموزان حرفه ای است ، برای گذراندن دوره کار آموزی موسسات حرفه ای و غیر آکادمیک شناخته شده، به غیر از برنامه های آموزش زبان زیرا این برنامه ها  نیاز به اخذ ویزای F دارند.

اگر شهروند کشوری غیر از آمریکا هستید و قصد دارید برای مدت زمان کوتاه و به طور موقت با اهداف توریستی و تجارتی وارد این کشور شوید و از آن بازدید کنید و یا تجارتی در آمریکا داشته باشید در اولین مرحله باید ویزای توریستی اخذ کنید.

انواع ویزا های توریستی آمریکا 

اگر قصد دارید در فعالیت ‌های تجاری یا فعالیت‌ هایی با ماهیت تجاری و حرفه ‌ای مثل مشاوره با یکی از همکاران تجاری، شرکت در کنفرانسی علمی – آموزشی – حرفه ‌ای ، تسویه حساب معاملات ملکی و یا مذاکره برای عقد قرارداد شرکت کنید.

اگر قصد دارید برای گذراندن تعطیلات، ملاقات با اقوام و دوستان، درمان و دریافت معالجات و معاینات پزشکی و یا شرکت در رویداد و مسابقات ورزشی وارد آمریکا شوید.

بسته به ملیت شما، اعتبار ویزای شما می تواند بین ۳ ماه تا ۱۰ سال متغیر باشد. این مدت زمانی است که شما می توانید از ویزای خود برای ورود به ایالات متحده استفاده کنید و بسته ملیتتان می توانید در این بازه زمانی چندین بار ) ویزای مولتی) یا فقط یک بار(ویزای سینگل) وارد ایالات متحده شوید.

ویزای B1 معمولا به مدت ۱ تا ۶ ماه صادر می‌شود. پس از ۶ ماه، انتظار می‌رود به کشور خود بازگردید با این حال، اگر می‌خواهید ویزای B1 را تمدید کنید، باید از کارفرمای خود بخواهید تا با شما در این زمینه همکاری کند چرا که باید ثابت کنید موفق به تکمیل تمام کارهایی را که باید با ویزای B1 تکمیل کنید، نکرده اید همچنین اخذ نامه‌ها تاییدیه از کارفرما یا شرکت برای اثبات اینکه اقامت شما در آمریکا برای تجارت ضروری است، الزامی می‌باشد. دقت داشته باشید که منظور از کارفرما یا شرکت، کارفرما یا شرکتی است که به قصد مذاکره و یا روابط تجاری با آن‌ها وارد آمریکا شده‌اید.

 متقاضیان با اخذ ویزای B2 متقاضیان حداکثر تا ۶ ماه می‌توانند در این کشور حضور داشته باشند. شما همچنین باید نشان دهید که پیوندهای قوی با کشور خود دارید و در ایالات متحده اقامت نخواهید داشت.

همانطور که قبلا گفتیم برخی از شهروندان کشورهای خاص تحت  برنامه لغو روادید  برای سفر به ایالات متحده برای گردشگری، تجاری تا ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا می توانند در ایالات متحده بمانند.

چگونه می توان برای اخذ اقامت موقت اقدام کرد؟

همه متقاضیان ویزا باید با طی مراحل زیر از طریق سفارت یا کنسولگری ایالات متحده آمریکا خارج از این کشور درخواست دهند :

بسته به نوع ویزای خود، باید هزینه ویزا ۱۸۵ دلاری را بپردازید، مگر اینکه کارگر موقت باشید  که باید ۱۹۰ دلار هزینه بپردازید. این هزینه ها در زمان ارسال DS-160 قابل پرداخت خواهد بود.

هنگامی که فرم DS-160 شما پردازش شد، از شما خواسته می شود تا برای مصاحبه در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده حاضر شوید. زمان انتظار برای این مصاحبه ها بسته به مکانی که انتخاب کرده اید می تواند بسیار متفاوت باشد. بسیار مهم است که هنگام آماده شدن برای درخواست ویزا، زمان‌بندی مصاحبه را در نظر بگیرید.

از شما خواسته می شود علاوه بر پاسپورت، مدارک دیگری برای مصاحبه شامل عکس، صفحه تایید فرم DS-160، گواهی پرداخت هزینه ویزا، پرینت نتیجه مصاحبه را  همراه داشته باشید.

همچنین بسته به ویزایی که برای آن درخواست می کنید، ممکن است از شما خواسته شود مدارکی مبنی بر برنامه سفر، مدارک شغلی، و دعوت نامه از خانواده، دوستان یا شرکت های تجاری در ایالات متحده به همراه داشته باشید. این اسناد برای اثبات این است که شما پس از بازدید از ایالات متحده به کشور خود باز خواهید گشت.

افیسر اداره مهاجرت درخواست شما و هر مدارکی را که همراه داشته اید بررسی می کند. آنها از شما سؤالاتی در مورد اینکه چرا می خواهید به ایالات متحده سفر کنید، در آنجا چه خواهید کرد و چگونه هزینه اقامت خود را تأمین می کنید می پرسند.

لینک سایت سفارت آمریکا در امارات                 https://ae.usembassy.gov/

لینک سایت سفارت آمریکا در ترکیه                   https://tr.usembassy.gov/ 

لینک سایت سفارت آمریکا در ارمنستان            https://am.usembassy.gov/

لینک سایت سفارت آمریکا در گرجستان           https://ge.usembassy.gov/

پس از مصاحبه، تا زمانی که ویزای شما پردازش می شود، منتظر نتیجه بمانید. مدت زمان انتظار بسته به نوع ویزا، ملیت، محل سفارت یا کنسولگری و پیچیدگی پرونده شما می تواند متفاوت باشد.

امروزه، مقامات ایالات متحده دیگر فرم کاغذی I-94 ثبت ورود/خروج مسافر را صادر نمی کنند و تقریباً همه سوابق به صورت الکترونیکی نگهداری می شوند. فرم I-94 سابقه ورود و خروج شما از ایالات متحده است و می توانید آن را به صورت آنلاین پیدا کنید یا می توانید از یک نماینده( CBP) اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده هنگام  ورود درخواست کنید.

اقامت دائم آمریکا

افرادی که اقامت دائم آمریکا (LPR) را دارند که به عنوان دارندگان «گرین کارت» نیز شناخته می‌شوند، غیرشهروندانی هستند که به طور قانونی مجاز به زندگی دائمی در ایالات متحده هستند. گرین کارت سندی است که به شما این امکان می دهد برای همیشه به ایالات متحده رفت و آمد کنید  و یا در این کشور بمانید.

با اخذ گرین کارت می توانید به هر ایالتی در آمریکا  نقل مکان کنید، شغلی برای کار و کسب درآمد پیدا کنید و همچنین با خانواده خود برای همیشه در این کشور مستقر شوید همچنین می توانید  برای اخذ شهروندی آمریکا درخواست دهند. با این حال، شما اجازه ندارید بیش از یک سال در خارج از ایالات متحده بمانید، در غیر این صورت گرین کارت شما منقضی می شود و باید دوباره مراحل درخواست را طی کنید.

انواع گرین کارت ایالات متحده آمریکا

انواع گرین کارت ایالات متحده آمریکا

انواع مختلف گرین کارت آمریکا به موقعیت شما و نحوه دریافت آن بستگی دارد.  به طور کلی  چهار دسته گرین کارت وجود دارد که هر کدام شرایط جداگانه خود را دارند:

اگر خانواده نزدیکی در ایالات متحده دارید می توانید از طریق پیوستن به آن ها می توانید اقامت دائم اخذ کنید. این نوع گرین کارت فقط به  اعضای خانواده مانند همسر، فرزندان، خواهر و برادر یا والدین یک شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم ایالات متحده داده می شود.علاوه بر این، یکی از اعضای خانواده باید ثابت کند که از نظر مالی قادر به حمایت مالی از شما برای چند ماه اول پس از ورود به ایالات متحده است، تا زمانی که شغلی پیدا کنید. همچنین  عضو خانواده باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد و باید آدرس معتبر در ایالات متحده داشته باشد – اگر عضو خانواده شما کمتر از ۲۱ سال سن دارد، مجاز به حمایت مالی شما برای اخذ گرین کارت نیست.

زمانی که در ایالات متحده شغلی پیدا کرده باشید و یک کارفرمای آمریکایی هزینه فرم ها و مراحل درخواست را پرداخت می کند و شما را برای اقامت در ایالات متحده حمایت می کند. در این صورت شما ملزم هستید تا پایان قرارداد خود با کارفرما در آن شرکت کار کنید. توافقات شفاهی با هیچ مؤسسه آمریکایی برای این پروسه پذیرفته نمی شود، بنابراین مطمئن شوید که مدرک معتبری دارید که ثابت می کند شما در ایالات متحده شغل دارید. این حوزه شامل اخذ گرین کارت از طریق سرمایه گذاری نیز می شود . آن دسته از سرمایه گذارانی که حداقل ۱,۰۵۰,۰۰۰ دلار (یا ۸۰۰,۰۰۰ دلار در مناطق کم جمعیت) در یک شرکت تجاری جدید در ایالات متحده سرمایه گذاری کرده یا به طور فعال در حال سرمایه گذاری هستند، می توانند برای اخذ گرین کارت از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند. یکی از الزامات اخذ این ویزا در هر دو نوع برنامه سرمایه گذاری، ایجاد ده شغل تمام وقت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می‌باشد.

این گرین کارت برای کسانی است که قبلا گرین کارت داشتند اما به خارج از ایالات متحده سفر کردند و بیش از یک سال به دلایلی خارج از اراده  خود به کشور بازنگشته اند. دلایل خارج از کنترل شما این است که اگر در کشور دیگری بازداشت شده اید یا به دلایل خانوادگی یا فرهنگی اجازه بازگشت ندارید. برای اعطای این ویزا باید ثابت کنید که از طریق مدارک مختلف فرصتی برای بازگشت نداشته اید.

هر ساله ایالات متحده یک قرعه کشی ویزا برای شهروندان کشورهایی که نرخ مهاجرت آن ها به ایالات متحده  پایین است، برگزار می کند. اگر برای این قرعه کشی اقدام می کنید و ویزای تنوع (DV) دریافت می کنید، واجد الشرایط دریافت گرین کارت هستید.

بر اساس قانون مهاجرت ایالات متحده پناهجویان یا پناهندگان می توانند یک سال پس از ورود به خاک آمریکا برای اقامت دائم قانونی (LPR) درخواست دهند.

نمودار زیر تعداد افرادی که اقامت دائم قانونی (گرین کارت) ایالات متحده را در سال ۲۰۲۳در زیر شاخه های مختلف دریافت کرده اند نشان می دهد:

 

مراحل اخذ اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا

اسپانسر شما باید از طرف شما درخواست ارائه دهد .این درخواست می تواند از طرف یکی از اعضای خانواده یا کارفرما باشد. فرم درخواست‌ها توسط خانواده، فرم I-130 و فرم درخواست‌های مبتنی بر اشتغال، فرم I-140 است. دادخواست باید در اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ثبت شود و هزینه ها نیز باید پرداخت شود

 فرم I-130

برای دانلود فرم I-140 اینجا کلیک کنید.

USCIS پس از بررسی درخواست شما تصمیم می گیرد که آیا واجد شرایط هستید یا خیرو  اگر درخواست شما را تایید کنند، مدارک شما به مرکز ملی ویزا (NVC) می‌رود که بسته‌ای را برای شما به کشور محل اقامتتان ارسال می‌کند. بسته حاوی تمام دستورالعمل ها و فرم هایی است که باید برای درخواست خود پر کنید.

شما باید برای اخذ ویزا در سفارت ایالات متحده درخواست دهید  و  با پیروی از دستورالعمل های بسته NVC، تمام هزینه های درخواست را پرداخت کرده و در سفارت ایالات متحده در کشور محل اقامت خود درخواست خود را ارائه دهید.

 

اگر پس از انجام تمام مراحل، ویزای شما تایید شد، سفارت ایالات متحده یک بسته ورود به شما می دهد. شما نمی توانید بسته ورودی را باز کنید، اما باید در اولین سفر به ایالات متحده آن را با خود بیاورید.

فقط یک افسر مرزی در ایالات متحده در بدو  ورودی مجاز است آن را باز کند و تصمیم بگیرد که آیا شما مجاز به ورود به ایالات متحده هستید یا خیر. به یاد داشته باشید که حتی اگر ویزا داشته باشید، تضمینی برای اجازه ورود به ایالات متحده نیست.

پس از ورود به ایالات متحده، باید فرم I-485 را پر کنید و  درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت خود را به USCIS ارسال کنید. این فرم همان فرمی است که به شما کارت اقامت دائم می دهد. پس از اینکه USCIS درخواست شما را به مدت یک تا چهار هفته پردازش کرد، گرین کارت خود را از طریق پست دریافت خواهید کرد.

برای دانلود فرم I-485 اینجا کلیک کنید.

 • برای دانلود فرم I-485 اینجا کلیک کنید.

 

به عنوان دارنده گرین کارت، زمان محدودی که مدت آن نمی تواند بیشتر از یک سال باشد  اجازه دارید در خارج از ایالات متحده بمانید. اگرچه مدت این دوره بستگی به این دارد که آیا قصد دارید شهروندی آمریکا  را اخذ کنید یا خیر.  

نمودار زیر تعداد افرادی که دارای اقامت دائم قانونی در ایالات متحده هستند در سال های ۲۰۱۰ تا  ۲۰۲۳  نشان می دهد: 

سفر به خارج از کشور به عنوان دارنده گرین کارت

به عنوان دارنده گرین کارت، زمان محدودی که مدت آن نمی تواند بیشتر از یک سال باشد  اجازه دارید در خارج از ایالات متحده بمانید. اگرچه مدت این دوره بستگی به این دارد که آیا قصد دارید شهروندی آمریکا  را اخذ کنید یا خیر.  

نمودار زیر تعداد افرادی که دارای اقامت دائم قانونی در ایالات متحده هستند در سال های ۲۰۱۰ تا  ۲۰۲۳  نشان می دهد: 

اقامت دائم آمریکا بعد از تحصیل

اقامت دائم آمریکا بعد از تحصیل از طریق درخواست برای یکی از روش های گرین کارت آمریکا امکان پذیر است. دانشجویان خارجی در آمریکا بعد از فراغت از تحصیل می توانند تا یک سال پس از فارغ التحصیلی به طور قانونی از طریق برنامه آموزش عملی اختیاری (OPT) در آمریکا مشغول به کار شوند.

 فارغ التحصیلان برخی از رشته های تحصیلی مانند علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات(STEM)   می توانند برنامه OPT را تا دو سال دیگر تمدید کنند. این برنامه به دانشجویان مقطع لیسانس و ارشد اجازه می دهد در حین تحصیل یا بلافاصله پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند.

پس از انقضای مجوز  OPT ، دانشجویان ۶۰ روز فرصت دارند آمریکا را ترک کنند یا مجوز کار جایگزین پیدا کنند و برای دریافت ویزای کاری آمریکا اقدام کنند. ویزای کاری آمریکا به نوع موقبت و دائم تقسیم می شوند.

دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی  می توانند برای ۲ نوع ویزای کاری موقت رایج از جمله ویزای کاری  H-1B  و O-1A اقدام کنند. هم چنین ۲ نوع ویزای کاری دائم EB1-A و  EB-2 NIW  بهترین روش برای فارغ التحصیلانی است به دنبال اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا هستند. هر یک از ویزاهای کاری دائم یا موقت شرایط درخواست و مدت زمان پردازش متفاوتی دارد.

ویزای H-1B محبوب ترین ویزای کار موقت است.  این ویزا به افرادی که شهروند آمریکا نیستند یا اقامت دائم این کشور را ندارند اجازه می دهد تا حداکثر شش سال در آمریکا کار کنند. برای درخواست این ویزا نیاز به یک پیشنهاد کاری یا جاب افر از کارفرما در آمریکا دارید که برای دریافت ویزا شما را حمایت کند. 

ویزای H1B  طیف گسترده ای از مشاغل تخصصی را در برمی گیرد. منظور از مشاغل تخصصی، مشاغلی است که نیاز به دانش و مهارت تخصصی و حداقل مدرک لیسانس دارد. پوزیشن های شغلی این ویزا معمولا مشاغل مهندسی، زیست شناسی، فیزیک، علوم اجتماعی، ریاضیات و مدیریت بازرگانی است. بسته به موقعیت شغلی، مدارک تحصیلی پیشرفته شامل کارشناسی ارشد یا دکترا ضروری است.

 کارفرما باید به وزارت کار ایالات متحده (DOL) اثبات کند که دستمزد رایج در آن موقعیت شغلی را به کارمند پرداخت می کند.

همچنین فارغ التحصیلان که دارای توانایی یا برتری در زمینه های علمی، هنری، بیزینس، ورزشی هستند، می توانند برای ویزای O-1A اقدام کنند. مدت اعتبار این ویزا سه سال است.

دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی  می توانند برای ۲ نوع ویزای کاری دائم EB-2 NIW و  EB-1A اقدام کنند. برنامه NIW برای افرادی است که دارای حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و ۵ سال سابقه کاری هستند. این پروسه به شما مستقیما گرین کارت آمریکا را می دهد. برای دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق این روش باید مدارک تحصیلی پیشرفته یا برتری و توانایی در حوزه تخصصی خود داشته باشید. همچنین باید اثبات کنید که شرکت شما دارای پتانسیل ایجاد تاثیر مثبت اقتصادی یا اجتماعی در آمریکا بعد از ورود به این کشور هستید.

ویزای  EB-1A نیز یکی از روش های دریافت گرین کارت آمریکاست. برای دریافت گرین کارت از طریق ویزای EB-1A باید اثبات کنید که رشته  . حوزه تخصصی خود برتر هستید.  اگر در حال تحصیل در آمریکا هستید تلاش کنید تا تقویت رزومه خود الزامات ویزای EB-1A را برآوررده کنید. مدت زمانی که برای گرفتن گرین کارت از طریق ویزای کاری دائم آمریکا طول می کشد بنابراین حداقل ۱ سال  قبل از فارغ التحصیلی یا قبل از انقضای  مجوز کر پس از فارغ التحصیلی ( OPT) خود درخواست دهید.

لاتاری اقامت آمریکا

لاتاری اقامت آمریکا یکی از آسان ترین روش های دریافت گرین کارت آمریکاست. ویزای لاتاری مخصوص کشور هایی است که نرخ مهاجرت آن ها به آمریکا پایین است. سالانه حدود ۵۰۰۰۰   نفر از طریق لاتاری اقامت دائم آمریکا را دریافت می کنند. برای درخواست گرین کارت امریکا از طریق لاتاری هر سال از اوایل اکتبر تا اوایل نوامبر کافیست فرم ثبت نام آنلاین لاتاری را در وبسایت ثبت نام به ادرس  https://dvprogram.state.gov  بدون هیچ هزینه ای تکمیل کنید.

برای ثبت نام لاتاری نیاز به رزومه خاصی ندارید و باید حداقل مدرک دیپلم یا دو سال سابقه کار در ۵ سال گذشته داشته باشید.  

برندگان قرعه کشی لاتاری به صورت تصادفی توسط رایانه انتخاب می شوند. نتیجه لاتاری معمولا طی ۷ ماه اعلام می شود. افرادی که انتخاب شده اند برای مصاحبه ویزا دعوت می شوند. فرآیند انتخاب، زمان‌بندی برای مصاحبه و دریافت ویزای شما، بسته به اینکه چه مدت برای ویزای خود درخواست می‌کنید، می‌تواند تا ۱۴ ماه طول بکشد.

افرادی که برنده لاتاری شده اند، برای درخواست ویزا باید فرم DS-260 را به مرکز ملی ویزا ارسال کنند. درخواست شما پس از رسیدگی به سفارت امریکا فرستاده می شود و سفارت وقت  مصاحبه ویزا را تعیین می کند.

افرادیی که ویزا دریافت می کنند، می توانند همراه اعضای خانواده خود شامل همسر و فرزندان مجرد زیر۲۱ سال گرین کارت دریافت می کنند. بعد از دریافت ویزا تا ۶ ماه فرصت دارید وارد آمریکا شوید.

ثبت نام قرعه کشی لاتاری رایگان است، با این حال اگر انتخاب شده باشید و به مصاحبه دعوت شوید باید هزینه های ویزا و درخواست گرین کارت و اقامت دائم آمریکا را بپردازید.  

با دریافت ویزای لاتاری تنها اقامت دائم و گرین کارت آمریکا را دریافت می کنید که رسما اجازه کار و زندگی در آمریکا دارید. آمریکا به برندگان لاتاری کمک هزینه، شغل یا مسکن و هیچ تسهیلاتی ارائه نمی دهد.

اقامت دائم آمریکا از طریق کار

اقامت دائم آمریکا از طریق کار در آمریکا دریافت ویزاهای کاری دائم آمریکا امکان پذیر است. روش های دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق کار عبارتند از ویزای نخبگان( EB-1)، ویزای کاری EB-2،  ویزای کاری EB-3،  ویزای سرمایه گذاری EB-5. در ادامه به شرایط هر یک از این روش ها می پردازیم.

سه گروه افراد می توانند برای اقامت دائم آمریکا از طریق ویزای EB-1 اقدام کنند. گروه اول افرادی هستند که دارای توانایی یا برتری از نظر علمی، ورزشی، هنری، تجاری هستند، گروه دوم  اساتید دانشگاه و محققان و گروه سوم مدیران شرکت های چند ملیتی هستند. هیچ از این گروه ها نیازی به دریافت گواهی کار (PERM) از وزارت کار آمریکا ندارند و گروه اول حتی نیاز به داشتن جاب افر یا پیشنهاد کاری نیز ندارند و تنها کافیست با ارائه مدارکی که برتری آن ها را نشان می دهد اثبات کنند که بعد از ورود به آمریکا در حوزه تخصصی خود به فعالیت مفید ادامه می دهند.

افراد برتر یا نخبه که قصد دریافت اقامت دائم آمریکا را دارند، باید مدارکی مبنی بر داشتن توانایی و برتری، جوایز بین المللی یا ملی که دریافت کرده اند، ارائه دهند. اداره مهاجرت آمریکا ده معیار برای ارزیابی افراد نخبه ارائه می دهد که متقاضیان باید حداقل ۳  مورد از آن ها را داشته باشند.از جمله این معیارها عضویت در انجمن های تخصصی رشته خود داوری آثار دیگران، انتشار آثارعلمی، برتری تجاری یا هنری, و یا داشتن  یک جایزه معروف بین المللی مانند اسکار، نوبل، یا مدال المپیک است.

افراد نخبه برای دریافت اقامت دائم آمریکا نیاز به اسپانسر یا یک پیشنهاد کاری ندارند و خودشان فرم تقاضای ویزای نخبگان (فرم (I-140را تکمیل می کنند.

اساتید دانشگاه و محققان برجسته اگر حداقل ۳ سال تجربه در زمینه تحقیق یا تدریس در دانشگاه  در رشته خود دستاوردهای برجسته علمی داشته باشند، می توانند اقامت دائم آمریکا را دریافت کنند. اداره مهاجرت آمریکا شش معیار برای ارزیابی اساتید و محققان ارائه می دهد که متقاضیان باید حداقل ۲  مورد از آن ها را داشته باشند. از جمله این معیارها داشتن جوایز مهم علمی، تالیف و انتشار مقالات یا کتب علمی، عضویت در انجمن ها، داوری آثار دیگران است. علاوه بر این محققان و اساتید دانشگاه باید یک پیشنهاد کاری داشته باشند و با هدف کار و ادامه تحقیقات خود در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی وارد آمریکا شوند.  

مدیران و کارفرمایان شرکت های چند ملیتی اگر در سه سال گذشته حداقل یک سال در خارج از آمریکا مشغول به کار شوند، می توانند اقامت دائم آمریکا را دریافت کنند. همچنین باید سابقه کاریی شما در شرکتی باشد که شعبه یا وابسته به یک شرکت آمریکایی است. کارفرما شرکت آمریکایی باید به منظور استخدام شما در یک پوزیشن مدیریتی یا اجرایی پیشنهاد کار بدهد و اسپانسر شما شود. 

درخواست اقامت دائم توسط اساتید،  محققان و مدیران شرکتهای چند ملیتی با ارسال فرم I-140 توسط کارفرمایی که از آن پیشنهاد کاری یا جاب افر دارید آغاز می شود.

افرادی که  توانایی استثنایی در زمینه های علوم، هنر یا تجارت دارند یا افراد حرفه‌ای با مدارک پیشرفته و توانایی‌های استثنایی برای کار در موقعیت‌های شغلی که حداقل به مدرک کارشناسی ارشد و کار در موقعیت‌های شغلی  که حداقل مدرک لیسانس به علاوه حداقل پنج سال تجربه کاری مرتبط نیاز دارند، می توانند با دریافت ویزای  EB-2 اقامت دائم آمریکا را دریافت کنند.

متقاضیان اقامت دائم آمریکا از طریق ویزای کاری EB-2 باید از یک کارفرما در آمریکا پیشنهاد کاری داشته باشند. همچنین کارفرما باید گواهی کار(PERM) از وزارت آمریکا دریافت کنند. این گواهی نشان می دهد که کارفرما به استخدام نیروی کار خارجی برای یک موقعیت شغلی نیاز دارد و شهروندان آمریکا مناسب این موقعیت شغلی نبوده اند.

افرادی که بتوانند اثبات کنند که تجربه کاری یا توانایی های استثنایی آن ها به نفع منافع ملی آمریکا ست. می توانند از طریق روشNIW درخواست گرین کارت آمریکا دهند. افراد واجد شرایط برای NIW نیازی به داشتن جاب افر و حمایت یک کارفرما و نیازی به دریافت گواهی کار توسط کارفرما ندارند. مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت آمریکا از طریق این روش شامل موارد زیر است:  مدارک تحصیلی پیشرفته، مهارت ها، سوابق رسمی نشان دهنده موفقیت های متقاضی، مقالات علمی یا ثبت اختراع، ارائه یک طرح قوی برای افرادی که کار آفرین هستند، عضویت در یک انجمن حرفه ای، ۱۰ سال سابقه کار تمام وقت در یک زمینه تخصصی.

این ویزا برای افرادی است که از یک کارفرما در امریکا جاب افر دارند. موقعیت های شغلی مناسب برای دریافت این ویزا عبارتند از:

 • موقعیت های شغلی که به حداقل دو سال آموزش یا سابقه کار نیاز دارند و موقت یا فصلی نیستند.
 • موقعیت های شغلی که به کمتر از دو سال آموزش یا تجربه کاری نیاز دارند و  موقت یا فصلی نیستند.
 • موقعیت های شغلی حرفه ای که حداقل مدرک لیسانس (لیسانس) از آمریکا یا معادل آن از خارج از کشور نیاز دارند.

بعد از دریافت جاب افر کارفرما باید برای دریافت گواهی کار آمریکا اقدام کند و اثبات کند که هیچ نیروی کار واجد شرایط در آمریکا برای شغلی که به شما پیشنهاد داده است وجود ندارد. با دریافت این گواهی فرم I-140 را از طرف شما به اداره مهاجرت آمریکا ارسال می کند. پس از اینکه اداره مهاجرت  فرم I-140 شما را تأیید کرد، می توانید روند درخواست ویزا را شروع کنید.   

با اخذ اقامت دائم آمریکا از طریق سرمایه گذاری افراد می توانند به همراه همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود در آمریکا زندگی کنند. افرادی که قصد دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق سرمایه گذاری دارند، باید حداقل ۸۰۰۰۰۰ دلار در مناطق TEA  سرمایه گذاری کنند. اصطلاح TEA مربوط به مناطقی است که نرخ بیکار ی در آن ها ۱.۵ برابر میانگین نرخ بیکاری در کل کشور است و یا مناطق روستایی و محروم هستند. همچنین حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در مناطقی که جز TEA نیستند ۱۰۵۰۰۰۰ دلار است.

این سرمایه گذاری باید منجر به اشتغال زایی برای حداقل ده شهروند آمریکایی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم شود.

برای دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق سرمایه گذاری نیازی به ارائه مدرک تحصیلی خاص، سوابق مدیریتی یا مدرک زبان ندارید.  متقاضیان این روش اقامت دائم آمریکا باید بتوانند اثبات کنند که سرمایه خود را از راه های قانونی بدست آورده اند.

سرمایه گذاران می توانند هم به صورت مستقیم در بیزنس خود و هم به صورت غیر مستقیم در پروژه ها ی مختلف سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم  در پروژه های Reginoal Centers   یا همان مراکز منطقه ای  انجام می شود.  اداره مهاجرت آمریکا لیست این پروژه ها که مجاز به پذیرش سرمایه گذاران خارجی هستند  را در وبسایت رسمی خود منتشر کرده است. انتخاب یک پروژه از میان حدود ۴۴۰ مرکز منطقه ای اهمیت زیادی دارد.

هدف این پروژه ها تقویت رشد اقتصادی در مناطق TEA است. افرادی که در این پروژه ها سرمایه گذاری می کنند، فارغ از اینکه این پروژه ها در چه ایالتی هستند، می توانند در هر قسمت از آمریکا اقامت داشته باشند. سرمایه گذاران ابتدا گرین کارت مشروط آمریکا را دریافت می کنند که اعتبار آن دو سال است. سرمایه افراد در این بازه دوساله باید در پروژه مشارکت داشته باشد و افراد در بدو ورود به آمریکا تا دوسال امکان برداشت سرمایه خود را ندارند. بعد از دو سال با دریافت گرین کارت ده ساله آمریکا پروژه، سرمایه فرد را به طور کامل مسترد  می کند.

این روش سرمایه گذاری بسیار محبوب است و ۹۵ در صد از سرمایه گذران از طریق سرمایه گذاری در پروژه های مراکز منطقه ای برای دریافت اقامت دائم آمریکا اقدام می کنند. 

و تنها ۵ درصد سرمایه گذاران خارجی به صورت مستقیم در آمریکا سرمایه گذاری می کنند. متقاضیان می توانند با راه اندازی کسب و کار خود در آمریکا بررای دریافت ویزای  EB5 اقدام کنند. این افراد باید تضمین کنند که بیزینس آن ها موجب ایجاد حداقل ده شغل در آمریکا می شود. این افراد باید در ایالتی که سرمایه گذاری کرده اند اقامت کنند و بعد از دو سال فعالیت می توانند گرین کارت مشروط خود را به گرین کارت ده ساله تبدیل کنند.

اقامت آمریکا برای ایرانیان

اقامت آمریکا برای ایرانیان از طریق دریافت ویزاهای موقت یا دائم این کشور در حال حاضر با هیچ محدودیتی مواجه نیست.  در سال ۲۰۲۴ اکثر مهاجران ایرنی در ایالت های نیویورک، تگزاس، ویرجینیا و مریلند زندگی می کنند. بیشترین جمعیت ایرانی که اقامت آمریکا را دارند با حدود ۴۱۹۲۵ نفر در ایالت  تگزاس و با حدود ۲۷۷۲۲ نفر در ایالت نیویورک هستند.  

برخی از انواع روش های اقامت آمریکا  تنها برای فهرست محدودی از کشور هاست که ایران جزو آن ها نیست.

به عنوان مثال اقامت موقت آمریکا از طریق ویزاهای کاری  نیروی کار کشاورزی H2A و نیروی کار غیر کشاورزی H2B که برای موقعیت های شغلی فصلی و موقت هستند، برای ایرانیان امکان پذیر نیست.

همچنین ایرنیان نمی توانند از طریق دریافت ویزای سرمایه گذاری E2 برای دریافت اقامت آمریکا اقدام کنند. فهرست کشورهای واجد الشرایط برای این نوع ویزا شامل کشورهایی است که دارای معاهده تجاری بین المللی با آمریکا هستند که ایران جزو این کشور ها نیست.

به جز  دو نوع ویزای کاری H2A و H2B  و ویزای E2 که تنها  برای فهرست خاصی از کشور ها ارائه می شوند و ایران جز این کشور ها نیست، هیچ محدودیتی برای دریافت اقامت آمریکا از طریق سایر روش های کاری و جاب افر، پیوستن به خانواده، سرمایه گذاری، تحصیلی، لاتاری و پناهندگی برای ایرانیان وجود ندارد.

لازم به ذکر است مدت زمان اقامت آمریکا در ویزاهای موقت که اعتبار محدودی دارند بسته به ملیت افراد متفاوت است.  به عنوان مثال اعتبار ویزای تحصیلی  F-1 برای ایرانیان ۲۴ ماه و برای افرای که تابعیت آلمان یا ترکیه  را دارند ۶۰ ماه است.

اقامت آمریکا با خرید ملک

 اقامت آمریکا با خرید ملک امکان پذیر نیست. مطابق قوانین آمریکا اتباع خارجی هیچ محدودیتی برای خرید ملک و سرمایه گذاری در املاک آمریکا ندارند و برای خرید ملک نیازی به دریافت ویزای آمریکا نیست. اما خرید ملک در آمریکا به طور خودکار ویزای آمریکا یا اقامت آمریکا را به شما نمی دهد.

 افراد خارجی که قصد دریافت ویزا یا اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری دارند. لازم است در یک کسب و کار سرمایه گذاری کنند و با خرید ملک نمی توانند اقامت آمریکا را دریافت کنند.

با سرمایه گذاری در آمریکا می توانید هم برای دریافت اقامت دائم هم اقامت موقت اقدام کنید.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی آمریکا چیست ؟

مقیم دائم قانونی کسی است که می تواند به صورت نامحدود در آمریکا  زندگی کند و اقامت دائم شامل حق کار در ایالات متحده و برخی دیگر از حقوق شهروندی می شو اما ساکنان دائم تابعیت کشور دیگری را دارند و شهروند ایالات متحده نیستند.

برای ساکنان دائم یک “کارت اقامت” صادر می شود که به عنوان گرین گارت آمریکا شناخته می شود. می توان با ارائه گرین کارت از مزایایی هم چون صلاحیت اشتغال و درخواست کارت تامین اجتماعی در این کشور استفاده کرد.

افرادی که اقامت دائم آمریکا را دارند پس از مدت معینی در بیشتر موارد ۵ سال  و برای همسران شهروندان ایالات متحده پس از  ۳ سال  می توانند برای شهروندی ایالات متحده درخواست دهند.

شرایط اخذ شهروندی:

 • شخصیت اخلاقی خوب
 • توانایی خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی
 • درک تاریخ و دولت ایالات متحده

اقامت دائم در ایالات متحده حداقل به مدت ۵ سال قبل از درخواست برای شهروندی و حضور فیزیکی در ایالات متحده برای حداقل نیمی از این زمان. همچنین حضور فیزیکی به مدت  حداقل ۳ ماه قبل از درخواست شهروندی، در ایالت یا منطقه ای که از اداره مهاجرت آن درخواست ارائه شده است. درخواست با استفاده از فرم N-400 (درخواست شهروندی ) ثبت می شود.

مزایای شهروندی آمریکا

شهروند آمریکا می تواند برای پاسپورت ایالات متحده که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده صادر شده است، درخواست دهد. بسیاری از کشورها اجازه سفر بدون ویزا را برای شهروندان ایالات متحده می دهند.

شهروندان می توانند  در هر زمان که بخواهد بدون اینکه مشمول دلایل عدم پذیرش باشد، ایالات متحده را ترک کرده و دوباره وارد شوند. هیچ محدودیتی برای مدت زمانی که می توانند در خارج از ایالات متحده بمانند وجود ندارد.

می توانند در انتخابات فدرال و محلی ایالات متحده رأی دهند، مشاغل دولتی خاصی داشته باشند و در هیئت منصفه حضور داشته باشند. بسیاری از کمک های مالی، بورسیه ها و مزایای دولت فدرال و ایالتی فقط برای شهروندان ایالات متحده در دسترس است.

شهروندان ایالات متحده واجد شرایط مجوز امنیتی ویژه مورد نیاز برای برخی مشاغل هستند، هم در دولت ایالات متحده و هم سایر کارفرمایان.

می تواند برای برخی از اقوام خود برای مهاجرت به ایالات متحده درخواست دهید. فرآیند دادخواست و مصاحبه). فرزندان متاهل و فرزندان بالای ۲۱ سال و همچنین برادران و خواهران شما از بستگان ترجیحی محسوب می شوند و می توانند در لیست انتظار مهاجرت قرار گیرند. دوره انتظار برای خواهر و برادر می تواند چندین سال باشد.

شهروندان ایالات متحده را نمی توان از ایالات متحده اخراج کرد، مگر اینکه برای دریافت گرین کارت یا شهروندی خود مرتکب کلاهبرداری یا اظهارات نادرست شده باشند.

در نمودار زیر تعداد افرادی که شهروندی ایالات متحده را بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۳ مشاهده می کنید:

سوالات متداول اقامت آمریکا

درخواست برای شهروندی آمریکا عموما نمی تواند تسریع شود و تنها یک استثنا وجود دارد و آن زمانی است که درخواست برای اخذ شهروندی به طور خاص برای همسران مقیم دائم یک شهروند ایالات متحده وجود دارد و  همسر شهروند ایالات برای  یک کارفرمای ایالات متحده در خارج از کشور مشغول به کار است.

زمان پردازش N-400 هر یک از فرم های اداره مهاجرت آمریکا مهاجرت آمریکا و اقامت آمریکا

حداکثر ۶ ماه قبل از تاریخ انقضای کارت اقامت خود، می توانید با پر کردن فرم I-90 (برنامه جایگزینی کارت اقامت دائم) برای تمدید کارت اقدام کنید. اگر مقیم دائم مشروط هستید، باید از فرم I-751 (دادخواست حذف شرایط اقامت) استفاده کنید.

برای دانلود فرم I-90 اینجا کلیک کنید.

 

ساکنان دائمی موظفند:

اظهارنامه مالیات بر درآمد ایالات متحده را تکمیل کنند.

از همه قوانین ایالات متحده و قوانین ایالت ها و مناطق تبعیت کنند.

امکان ثبت نام برای خدمت سربازی  (اگر مرد هستید و بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارید.)

از شکل دموکراتیک حکومت حمایت کنند.

هر گونه تغییر آدرس را با استفاده از فرم AR-11 به اداره مهاجرت آمریکا اطلاع دهند.

رد صلاحیت شدن شما بستگی به مدت زمانی دارد که به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و اینکه آیا کشور را ترک کرده اید یا خیر.

 • اگر بیش از ۱۸۰ روز ولی کمتر از یک سال به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و سپس ایالات متحده را ترک کنید، تا زمانی که سه سال را در خارج از ایالات متحده سپری نکنید، واجد شرایط اخذ اقامت قانونی نخواهید بود.
 • اگر یک سال یا بیشتر به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و سپس ایالات متحده را ترک کرده اید، تا زمانی که ده سال در خارج از ایالات متحده سپری نکرده باشید، واجد شرایط دریافت اقامت قانونی نخواهید بود.
 • اگر همسر یا والدینی دارید که شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم قانونی هستند و اخراج شما  منجر به سختی شدید برای همسر یا والدین شما می شود،  می توانید برای معافیت از ممنوعیت های ذکر شده در خواست دهید.
 • اگر بیش از یک سال است که به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و سپس ایالات متحده را ترک کرده و مجددا به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شوید، تا آخر عمر از تردد به این کشور منع خواهید شد.

این ممنوعیت ها حتی اگر با یک شهروند یا مقیم دائم قانونی ایالات متحده ازدواج کرده باشید، اعمال می‌شود و بسیار مهم هستند زیرا گاهی اوقات تنها راهی که کسی می‌تواند مقیم قانونی شود، خروج از ایالات متحده و رفتن به سفارت ایالات متحده در کشور خودتان است  با این وجود، اگر متقاضی بیش از ۱۸۰ روز به طور غیرقانونی در ایالات متحده حضور داشته باشد، پس از خروج از ایالات متحده رد صلاحیت می شود، حتی اگر تنها دلیل خروج، درخواست اقامت دائم باشد.

بنابراین، اگر شما به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده اید یا در صورت تمدید ویزا، بدون مشورت با وکیل مهاجرت، کشور را ترک نکنید.

حتی اگر در یکی از دسته های ذکر شده در بالا قرار بگیرید، در صورت وجود شرایط خاصی که شما را از مهاجرت محروم می کند، ممکن است درخواست اقامت شما رد شود. موارد زیر برخی از مواردی است که شما را واجد شرایط اقامت قانونی نمی کند:

 • اگر جنایات خاصی مرتکب شده اید و یا تا به حال دستگیر شده اید، صرف نظر از اینکه تخلف شما چقدر جزئی باشد.
 • اگر مرتکب جرایم مربوط به مواد مخدر شده اید. افرادی که به جرایم مرتبط با مواد مخدر محکوم شده اند یا اعتراف می کنند که مرتکب جرم شده اند، واجد شرایط اقامت قانونی نیستند.
 • اگر در فرآیند اخراج یا دیپورتتان  همکاری نکنید.
 • اگر به دروغ ادعا کرده اید که شهروند ایالات متحده هستید.
 • اگر اطلاعات نادرستی برای دریافت مزایای مهاجرت به آمریکا ارائه داده اید .
 • اگر به شخص دیگری، از جمله همسر یا فرزند خود کمک کردید که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شوند. 
جهت دریافت مشاوره با کارشناسان رویال اپلای و ارائه جزئیات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت.

از طریق تکمیل فرم ارزیابی میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب شرکت رویال اپلای بهره مند شوید .

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 دیدگاه در “اقامت آمریکا

 1. بازتاب: علی حسینی
  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام و احترام لطفا با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۴۰۷۱۷۱ تماس حاصل فرمایید.

 2. Avatar mani گفت:

  با سلام میشه بگین شرایط ویزای تحصیلی آمریکا چی هست؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز لطفا فرم ارزیابی را تکمیل فرمایید تا کارشناس های مهاجرتی ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند .و برای دریافت اطلاعات بیشتر مقالی تحصیل در آمریکا را مطالعه کنید.

 3. Avatar نفیسه گفت:

  با سلام.چگونه در حالی که روابط خوبی با امریکا نداریم شما درخواست اقامت تحصیلی کاری …. برای امریکا میدهید؟

  1. Avatar zahra banijamali گفت:

   سلام دوست عزیز، روابط ما با کشور آمریکا ربطی به روند اخذ ویزا ندارد.