مهاجرت + ویزا (آمریکا)

اقامت آمریکا

اقامت در آمریکا

در این مقاله ما سعی کردیم به صورت کامل روش اخذ اقامت آمریکا (اقامت دائم آمریکا) مراحل  و مزایای داشتن گرین کارت آمریکا پرداختیم.

ایالات متحده آمریکا بزرگترین کشور در قاره آمریکا از نظر مساحت و چهارمین کشور بزرگ جهان است. این کشور شامل ۵۰ ایالت و ۱ حوزه فدرال، ۵ سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده است که پایتخت آن واشنگتن دی سی است. آمارهای مربوط به ایالات متحده نشان می دهد که این کشور از توسعه اقتصادی، سیاسی، صنعتی و فرهنگی برخوردار است. هر ساله، جاذبه های ایالات متحده تعداد زیادی از مهاجران را از سراسر جهان به این کشور جذب می کند و بسیاری از افراد به دنبال مهاجرت به این کشور صنعتی و پیشرفته می باشند. این کشور دارای تنوع فرهنگی بسیار است و از نظر اقتصاد ی دارای بزرگ‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین اقتصاد جهان است و نرخ بیکاری در آن همیشه رو به کاهش است. اقامت آمریکا به طور کلی ازطریق روش های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج و تولد و… امکان پذیر می باشد .

اقامت آمریکا و هر آنچه که باید درباره اقامت این کشور باید بدانید

در این مقاله اقامت در آمریکا، روش های مهاجرت به این کشور  و بررسی امکان اخذ شهروندی آمریکا را به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد جهان مورد بررسی قرار می دهیم.

فهرست مطالب

چگونه می توان اقامت قانونی آمریکا را اخذ کرد؟

سه راه کلی برای اقامت قانونی در آمریکا وجود دارد که عبارتند از :

راه اول اقامت به آمریکا:

فرد دارای بستگانی نزدیک است که شهروند یا مقیم قانونی آمریکا هستند. اگر همسر، والدین، برادر، خواهر یا فرزندی که حداقل ۲۱ سال سن دارند در آمریکا هستند می توانید از طریق پیوستن به خانواده خود مهاجرت کنید. همچنین، اگر همسر یا والدین شما اقامت دائم ایالات متحده باشند، می توانید مهاجرت کنید. لازم به ذکر است مهاجرت از طریق پسر عمو، عمه یا عمه، پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر اقوام غیرممکن است.

راه دوم اقامت به آمریکا:

فرد دارای حرفه یا شغلی است که در آن کارگر بومی به تعداد کافی نباشد. یک کارفرمای آمریکایی باید از درخواست کار شما حمایت کند.

راه سوم اقامت به آمریکا:

 فرد بر اساس دلایل مختلف بشردوستانه درخواست اقامت دارد، مانند زندگی در ایالات متحده برای سالها یا مواجهه با خطر آزار و اذیت در کشور متبوع.اگر به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی تهدید شده اید، تحت آزار و اذیت قرار گرفته اید، یا از آزار و اذیت در کشور خود می ترسید، در صورت تمایل می توانید در ایالات متحده درخواست پناهندگی بدهید با این وجود شما نباید بدون مشورت با وکیل درخواست پناهندگی بدهید. قانون پناهندگی بسیار پیچیده است. درخواست پناهندگی می تواند باعث اخراج شما از این کشور شود. برای هر یک روش های اخذ اقامت باید درخواست خود را به اداره مهاجرت آمریکا بدهید.

اداره مهاجرت آمریکا

خدمات مهاجرت و تابعیت ایالات متحده (INS) سازمانی است که  نماینده دپارتمان وزارت کار ایالات متحده از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۰ و وزارت دادگستری ایالات متحده از سال ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۳ بود. این آژانس ، در ۱ مارس ۲۰۰۳، زمانی که بیشتر وظایف آن به سه نهاد جدید که عبارتند از:

اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ، اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) و اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP)  که به تازگی ایجاد شده اند منتقل شد .

اداره مهاجرت آمریکا

بنابراین در سال ۲۰۰۳، خدمات مهاجرتی شامل اقامت دائم، اخذ تابعیت و پناهندگی بر عهده اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده(USCIS) ، وظایف تحقیقاتی و اخراج بر عهده اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE)، و خدمات مرزی که شامل گشت مرزی و بازرسی است، بر عهده اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) قرار گرفت.

اداره مهاجرتی امریکا

درخواست اقامت آمریکا به چه دلایل ممکن است رد شود؟

حتی اگر در یکی از دسته های ذکر شده در بالا قرار بگیرید، در صورت وجود شرایط خاصی که شما را از مهاجرت محروم می کند، ممکن است درخواست اقامت شما رد شود. موارد زیر برخی از مواردی است که شما را واجد شرایط اقامت قانونی نمی کند:

 • اگر جنایات خاصی مرتکب شده اید و یا تا به حال دستگیر شده اید، صرف نظر از اینکه تخلف شما چقدر جزئی باشد.
 • اگر مرتکب جرایم مربوط به مواد مخدر شده اید. افرادی که به جرایم مرتبط با مواد مخدر محکوم شده اند یا اعتراف می کنند که مرتکب جرم شده اند، واجد شرایط اقامت قانونی نیستند.
 • اگر در فرآیند اخراج یا دیپورتتان  همکاری نکنید.
 • اگر به دروغ ادعا کرده اید که شهروند ایالات متحده هستید.
 • اگر اطلاعات نادرستی برای دریافت مزایای مهاجرت به آمریکا ارائه داده اید .
 • اگر به شخص دیگری، از جمله همسر یا فرزند خود کمک کردید که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شوند. همچنین دلایل بسیار مهمی برای رد درخواست وجود دارد در صورتی که شما به طور غیرقانونی در ایالات متحده حضور دارید.که در قسمت بعدی به آن ها می پردازیم.

افرادی که به صورت غیر قانونی در  ایالات متحده هستند، آیا از اخذ اقامت قانونی این کشور محرومند؟

رد صلاحیت شدن شما بستگی به مدت زمانی دارد که به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و اینکه آیا کشور را ترک کرده اید یا خیر.

 • اگر بیش از ۱۸۰ روز ولی کمتر از یک سال به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و سپس ایالات متحده را ترک کنید، تا زمانی که سه سال را در خارج از ایالات متحده سپری نکنید، واجد شرایط اخذ اقامت قانونی نخواهید بود.
 • اگر یک سال یا بیشتر به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و سپس ایالات متحده را ترک کرده اید، تا زمانی که ده سال در خارج از ایالات متحده سپری نکرده باشید، واجد شرایط دریافت اقامت قانونی نخواهید بود.
 • اگر همسر یا والدینی دارید که شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم قانونی هستند و اخراج شما  منجر به سختی شدید برای همسر یا والدین شما می شود،  می توانید برای معافیت از ممنوعیت های ذکر شده در خواست دهید.
 • اگر بیش از یک سال است که به طور غیرقانونی در ایالات متحده بوده اید و سپس ایالات متحده را ترک کرده و مجددا به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شوید، تا آخر عمر از تردد به این کشور منع خواهید شد.

این ممنوعیت ها حتی اگر با یک شهروند یا مقیم دائم قانونی ایالات متحده ازدواج کرده باشید، اعمال می‌شود و بسیار مهم هستند زیرا گاهی اوقات تنها راهی که کسی می‌تواند مقیم قانونی شود، خروج از ایالات متحده و رفتن به سفارت ایالات متحده در کشور خودتان است  با این وجود، اگر متقاضی بیش از ۱۸۰ روز به طور غیرقانونی در ایالات متحده حضور داشته باشد، پس از خروج از ایالات متحده رد صلاحیت می شود، حتی اگر تنها دلیل خروج، درخواست اقامت دائم باشد.

بنابراین، اگر شما به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده اید یا در صورت تمدید ویزا، بدون مشورت با وکیل مهاجرت، کشور را ترک نکنید.

نمودار زیر جمعیت مهاجران غیر قانونی در آمریکا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ نشان می دهد:

جمعیت مهاجران غیر قانونی در آمریکا از سال 1990 تا 2018

جمعیت مهاجران غیر قانونی در آمریکا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸

چه کسانی صلاحیت اخذ اقامت قانونی آمریکا را ندارند؟

کسانی که در برابر بیماری های خاص واکسینه نشده اند از اقامت قانونی آمریکا منع می شوند. ورود افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند. برای اینکه به عنوان معتاد یا مصرف کننده مواد مخدر در نظر گرفته شوید، لازم نیست که حتما به جرمی محکوم شده باشید. اگر دولت تشخیص دهد که فرد برای امرار معاش و حیات خود در بلند مدت نیاز به خدمات رفاهی عمومی و دولتی دارد، از اقامت قانونی منع خواهد شد.

هنگام تصمیم گیری در این مورد ،INS  به سن، سلامت، وضعیت خانوادگی، درآمد، منابع، تحصیلات و سایر مهارت های فرد توجه می کند. علاوه بر این، اگر از طریق یکی از بستگان خود مهاجرت کنید، شخصی که برای شما درخواست می کند باید یک توافق نامه کتبی مبنی بر اسپانسر شدن امضا کند. اگر اسپانسر درآمد کافی برای حمایت از شما ندارد، اسپانسر باید شخص دیگری را برای امضای توافق نامه پیدا کند. اگر کسی اسپانسر شما نشود، اجازه مهاجرت به آمریکا  ندارید.

اقامت موقت آمریکا

افراد ممکن است به دلایل مختلفی و برای مدت زمانی  کوتاه به ایالات متحده  سفر کنند از جمله این دلایل عبارتند از: سفر، کسب و کار، تحصیل یا کار موقت. همه افرادی که اقامت قانونی یا شهروندی این کشور را ندارند برای سفر به این کشور نیاز به اخذ ویزا دارند. این نوع ویزا ها “ویزاهای غیر مهاجرتی” نامیده می‌شوند، که به دارندگان این امکان را می دهد که برای مقاصد خاص از ایالات متحده بازدید کنند، تا زمانی که اقامت آنها موقت است و تاریخ خروج مشخصی داشته باشد.

ویزای غیر مهاجرتی برای کسانی است که می خواهند به طور موقت برای گردشگری، درمان پزشکی، تجارت، کار موقت یا تحصیل به ایالات متحده بیایند و از آنجایی که ویزای غیر مهاجرتی موقتی است، نمیتوان از آنها برای زندگی دائمی در ایالات متحده استفاده کرد و معمولاً دارای تاریخ پایان یا مدت زمان مشخصی است که می توان در این کشور سپری کرد.

از سوی دیگر “ویزای مهاجرتی” برای کسانی است که قصد زندگی دائمی در آمریکا دارند و معمولا نیاز به حمایت مالی، خانوادگی یا کاری دارند.

همانطور که گفتیم همه افراد به جز افرادی که مقیم دائم یا شهروند ایالات متحده هستند،  برای ورود و اقامت قانونی در ایالات متحده به اخذ ویزا نیاز دارد. چه نود روزه یا نود ساله باشید، به احتمال زیاد برای سفر  به ایالات متحده نیاز به ویزای غیر مهاجرتی دارید.

برخی ازشهروندان کشورهای خاص برای سفر به ایالات متحده برای گردشگری، تجاری یا در حین حمل و نقل تا ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا می توانند در ایالات متحده بمانند. این برنامه « برنامه لغو روادید ایالات متحده آمریکا » یا VWP نامیده می شود و توسط شهروندان ۴۰ کشور و منطقه، از جمله اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، استفاده می شود.

 کشورهای واجد شرایط برای ESTA

کشورهای واجد شرایط برای ESTA

افراد در این برنامه قبل از ورود به کشور باید در ESTA ثبت نام کنند ESTA . مخفف عبارت Electronic System for Travel Authorization  می باشد. این برنامه الکترونیکی واجد شرایط بودن بازدیدکنندگان برای سفر به ایالات متحده بدون ویزا را تعیین می کند.

 ESTA  شرط اصلی برنامه لغو روادید آمریکا است و کسانی که ESTA تایید شده یا معتبر ندارند، حتی اگر تمام الزامات دیگر را برآورده کنند، نمی توانند وارد ایالات متحده شوند.ESTA  به دارندگان آن اجازه می دهد حداکثر ۹۰ روز در ایالات متحده بمانند. این سند فقط برای اقامت موقت است و شما واجد شرایط ماندن بیشتر از آن نیستید که تفاوت اصلی آن با ویزای توریستی ایالات متحده آمریکا است که شما مجاز به اقامت ۶ ماهه و سپس تمدید اقامت خود در این کشور هستید .

ESTA  ویزا نیست و نمی توان به جای ویزا از آن استفاده کرد. این فقط به شما امکان می دهد از آن برای اهداف گردشگری و سفرهای تجاری استفاده کنید، اما اگر برای فعالیت های دیگر نیاز به رفتن به ایالات متحده دارید، باید برای یک ویزای معتبر درخواست دهید.

اداره مهاجرتی ایالاتی متحده

همچنین شرایط ورود متفاوتی نیز بر مبنای توافق دوجانبه بین ایالات متحده و کانادا برای شهروندان  کانادا اعمال می شود که معمولاً برای ورود به ایالات متحده نیازی به ویزا ندارند مگر اینکه متقاضیان کانادایی به منظور کار، تحصیل، سرمایه گذاری یا مهاجرت قصد سفر به ایالات متحده را داشته باشند . حداکثر مدت اقامت متقاضیان با توجه به شرایط حدودا بین ۶ ماه تا ۱ سال متغیر می باشد.

انواع ویزای موقت آمریکا

ویزای مهاجرتی معمولاً شامل استخدام کوتاه مدت، تحصیل و بازدیدهای موقت برای گردشگری یا تجارت می شود که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

استخدام : ویزای کار موقت برای افرادی صادر می شود که برای مدت زمان مشخصی برای کار به ایالات متحده می آیند. این استخدام نمی تواند دائمی یا نامحدود باشد، یعنی معمولا فصلی یا موقت است. یک کارفرمای آمریکایی باید از قبل به اداره کار ایالات متحده درخواست دهد. پس از آن کارگر درخواست تایید شده را برای دریافت ویزای کار موقت استفاده می کند.

مهم ترین ویزاهای کاری موقت آمریکا

ویزای H-1B آمریکا

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که از طرف کارفرمایان آمریکایی یک پیشنهاد شغلی داشته باشد و تحت حمایت مالی قرار گرفته باشند . ویزای H-1B به مدت ۳ سال صادر می‌شود و قابل تمدید است اما عموما با این ویزا نمی‌توان بیش از ۶ سال در آمریکا اقامت داشت. به خاطر داشته باشید که اگر کارفرما پیش از پایان دوره کاری به کار شما خاتمه دهد، وی مسئول پرداخت تمام هزینه‌های بازگشتی شما به کشورتان می‌باشد و اگر خود از این شغل استعفا دهید، این هزینه‌ها به عهده‌ی خودتان خواهد بود.

ویزای H-2A آمریکا

این ویزا با هدف استخدام کشاورزان خارجی طراحی و برنامه ریزی شده است. کارفرمایان آمریکایی در صورت کمبود نیروی کار در ایالات متحده و اثبات اینکه استخدام کارگران خارجی تاثیری منفی بر شرایط کاری بومیان آمریکا نخواهد داشت ، می‌توانند برای استخدام کارگران خارجی در زمینه کشاورزی به صورت موقت اقدام کنند . این ویزا به مدت ۱ سال اعتبار دارد اما در صورتی که افراد بتوانند شغلی دیگر بیابند می‌توانند این ویزا را تا ۳ سال تمدید کنند. اما پس از ۳ سال کارگران باید به کشور خود بازگردند.

ویزای H-3 آمریکا

این ویزا نوعی ویزای کاری موقت است که به کارآموزان و افرادی که قصد تبادل آموزشی دارند، اعطا می‌شود. مدت اعتبار ویزای H-3 دو سال می باشد .

ویزای L-1A آمریکا

این ویزا به کارفرمایان در ایالات متحده آمریکا اجازه می‌دهد تا مدیر اجرایی یکی از دفاتر خارجی وابسته را به کشور آمریکا منتقل کند. این ویزا ممکن است به مدیران اجرایی دیگر کشورها اجازه دهد برای تاسیس شرکتی جدید به آمریکا مهاجرت کنند. کارمندانی که با هدف تاسیس شرکتی جدید وارد آمریکا می‌شوند می‌توانند تا ۱ سال در آمریکا اقامت اولیه داشته باشند این در حالی است که سایر کارمندان اجازه اقامت ۳ ساله دارند. امکان تمدید این نوع ویزا تا سقف ۷ سال نیز مجاز می‌باشد .

ویزای L-1B آمریکا

این نوع ویزا به کارفرمایان آمریکایی این اجازه را می‌دهد تا کارمندی حرفه‌ای با دانشی تخصصی مرتبط با منافع سازمان را از یکی از شرکت‌های خارجی وابسته به شرکت خود در آمریکا منتقل کند. این ویزا برای شرکت‌های خارجی که هنوز شرکتی وابسته در آمریکا ندارند با هدف تاسیس شرکت به کارمندی حرفه‌ای با دانشی تخصصی نیز تعلق خواهد گرفت. این ویزا به کارمندانی که به قصد تاسیس شرکت به آمریکا می‌روند اجازه اقامت اولیه ۱ ساله می‌دهد و به سایر افراد واجد شرایط اجازه اقامت ۳ ساله می‌دهد. البته باید گفت ویزای L-1B تا سقف ۵ سال نیز قابل تمدید است .

ویزای O-1 آمریکا

این ویزا به افرادی با توانایی فوق‌العاده در علوم، هنر، آموزش، تجارت و یا ورزش اعطا می‌شود. ویزای O-1 برای افرادی که دارای سوابق درخشانی در زمینه‌های مختلف یا صنعت فیلم و تلویزیون هستند و در سطح ملی یا بین الملل شناخته شدند نیز صادر می شود . با اخذ این ویزا افراد می‌توانند تا ۳ سال در آمریکا با هدف فعالیت در رشته‌ی مد نظر در آمریکا اقامت داشته باشند. این ویزا ممکن است برای ۱ سال دیگر نیز تمدید شود.

ویزای P-1A آمریکا

این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که به قصد شرکت در یک مسابقه ورزشی وارد ایالات متحده آمریکا می شوند . همچنین این ویزا به ورزشکاران حرفه‌ای یا آماتور اسکیت روی یخ، به‌صورت انفرادی یا به‌عنوان بخشی از یک گروه ، تعلق خواهد گرفت .

ویزای P-1B آمریکا 

این ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد دارند به عنوان عضوی از یک گروه سرگرمی که حداقل یک سال تاسیس شده و در سطح بین الملل شناخته شده است وارد کشور آمریکا شوند.

ویزای P-2 آمریکا 

این ویزا به افرادی که قصد شرکت در برنامه‌ای سرگرمی که با هدف تبادل متقابل بین سازمانی بین آمریکا و کشوری دیگر اجرا می‌شود، اعطا می‌شود. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱ سال نمی‌باشد اما ممکن است در صورت الزام تا ۱ سال تمدید ‌شود.

ویزای P-3 آمریکا

این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که برای اجرا، تدریس یا مربیگری به صورت انفرادی یا عضوی از یک گروه قصد ورود به مریکا را دارد. آمریکا را دارد. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱ سال نمی‌باشد اما ممکن است در صورت الزام تا ۱ سال تمدید ‌شود.

ویزای Q آمریکا

این نوع ویزا برای شرکت کنندگان در برنامه‌های تبادل فرهنگی بین المللی صادر می‌شود. این ویزا به مدت ۱۵ ماه صادر می‌شود. پس از انقضای تاریخ ویزا افراد ۳۰ روز فرصت دارند تا آمریکا را ترک کنند و تا ۱ سال بعد مجاز به اخذ ویزای مشابه نمی‌باشد.

تحصیل در ایالات متحده آمریکا

برای تحصیل در آمریکا در یکی از موسسات آموزشی آمریکا متقاضیان باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند.

انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا

 • ویزای تحصیلی F-1 آمریکا

نوعی ویزای دانشجویی است که به دانشجویان بین الملل اجازه می‌دهد در موسسات آموزشی آمریکا از مقطع ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی به تحصیل بپردازند. دقت کنید ویزای تحصیلی F-1 آمریکا ممکن است برای تمام طول برنامه تحصیلی یا کمتر از آن صادر شود .

 • ویزای تحصیلی F-2 آمریکا

افرادی که ویزای F1  آمریکا دارند، مجاز به آوردن همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود به آمریکا با اخذ ویزای F2  هستند. شرایط اخذ این ویزا ارتباط مستقیمی با دارنده ویزای F1 دارد. از آنجا که این ویزا  ارتباط مستقیمی با ویزای F1 دارد، پس اعتبار این ویزا به اندازه اعتبار ویزای F1 خواهد بود.

 • ویزای J-1 آمریکا

این نوع ویزا به افرادی اعطا می‌شود که با هدف تبادل فرهنگی یا تبادل نیروی کار، تحقیق یا آموزش و یا تدریس قصد سفر به آمریکا دارند. ویزای J 1 نوعی ویزای تحصیلی و تبادل است که به شما اجازه اقامت موقت در ایالات متحده آمریکا را می‌دهد. برای اخذ این نوع ویزا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای یک برنامه تبادل (تحصیلی یا کار) از طریق یک اسپانسر اختصاص داده شده در آمریکا درخواست دهید. تنها پس از اخذ پذیرش در یک برنامه، می‌توانید برای ویزای J 1 اقدام کنید. با اخذ ویزای J 1 متقاضیان می‌توانند بین ۲ تا ۳ سال در کشور آمریکا اقامت داشته باشند. اما این مدت زمان بستگی به زیرگروهی که در آن شرکت می‌کنید متغییر خواهد بود.

 • ویزای J-2 آمریکا

ویزای J-2 آمریکا برای همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال دارنده ویزای J-1 تحصیلی امریکا صادر می‌شود تا دارندگان این ویزا را در کشور آمریکا همراهی کنند. این ویزا نوعی ویزای غیر مهاجرتی و وابسته می باشد. بنابراین هرگونه تغییر در وضعیت دارندگان ویزای J-1 منجر به تغییر وضعیت دارندگان ویزای J-2 می شود. از آن جا که ویزای J-2 نوعی ویزای وابسته می باشد پس مدت اعتبار این ویزا نیز به اعتبار ویزای J-1 بستگی خواهد داشت .

 • ویزای M آمریکا

ویزای M آمریکا مختص کارآموزان حرفه ای است ، برای گذراندن دوره کار آموزی موسسات حرفه ای و غیر آکادمیک شناخته شده، به غیر از برنامه های آموزش زبان زیرا این برنامه ها  نیاز به اخذ ویزای F آمریکا دارند.

مهاجرت های توریستی و اخذ اقامت آمریکا 

انواع ویزاهای توریستی

 • ویزای توریستی B1 آمریکا

اگر قصد دارید در فعالیت ‌های تجاری یا فعالیت‌ هایی با ماهیت تجاری و حرفه ‌ای مثل مشاوره با یکی از همکاران تجاری، شرکت در کنفرانسی علمی – آموزشی – حرفه ‌ای ، تسویه حساب معاملات ملکی و یا مذاکره برای عقد قرارداد شرکت کنید.

 • ویزای توریستی B2 آمریکا

اگر قصد دارید برای گذراندن تعطیلات، ملاقات با اقوام و دوستان، درمان و دریافت معالجات و معاینات پزشکی و یا شرکت در رویداد و مسابقات ورزشی وارد آمریکا شوید.

بسته به ملیت شما، اعتبار ویزای شما می تواند بین ۳ ماه تا ۱۰ سال متغیر باشد. این مدت زمانی است که شما می توانید از ویزای خود برای ورود به ایالات متحده استفاده کنید و می توانید در این بازه زمانی چندین بار وارد ایالات متحده شوید.

ویزای B1 معمولا به مدت ۱ تا ۶ ماه صادر می‌شود. پس از گذشت ۶ ماه، از شما انتظار می‌رود که به کشور خود برگردید با این حال، اگر قصد دارید ویزای B1 را تمدید کنید، باید از کارفرمای خود بخواهید تا با شما در این زمینه همکاری کند زیرا باید ثابت کنید موفق به تکمیل تمام کارهایی را که باید با ویزای B1 تکمیل کنید، نکرده اید همچنین اخذ نامه‌ها تاییدیه از کارفرما یا شرکت برای اثبات اینکه اقامت شما در آمریکا برای تجارت ضروری است، الزامی می‌باشد. دقت داشته باشید که منظور از کارفرما یا شرکت، کارفرما یا شرکتی است که به قصد مذاکره و یا روابط تجاری با آن‌ها وارد آمریکا شده‌اید.

متقاضیان با اخذ ویزای B2 متقاضیان حداکثر تا ۶ ماه می‌توانند در این کشور حضور داشته باشند. شما همچنین باید نشان دهید که پیوندهای قوی با کشور خود دارید و در ایالات متحده اقامت نخواهید داشت.

همانطور که قبلا گفتیم برخی از شهروندان کشورهای خاص تحت  برنامه لغو روادید  برای سفر به ایالات متحده برای گردشگری، تجاری تا ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا می توانند در ایالات متحده بمانند.

چگونه می توان برای اخذ اقامت موقت اقدام کرد؟

همه متقاضیان ویزا باید با طی مراحل زیر از طریق سفارت یا کنسولگری ایالات متحده آمریکا خارج از این کشور درخواست دهند :

فرم DS-160 را پر کنید

 

۲. هزینه را پرداخت کنید.

بسته به نوع ویزای خود، باید هزینه ویزا ۱۶۰ دلاری را بپردازید، مگر اینکه کارگر موقت باشید  که باید ۱۹۰ دلار هزینه بپردازید. این هزینه ها در زمان ارسال DS-160 قابل پرداخت خواهد بود.

۳. برای مصاحبه آماده شوید.

هنگامی که فرم DS-160 شما پردازش شد، از شما خواسته می شود تا برای مصاحبه در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده حاضر شوید. زمان انتظار برای این مصاحبه ها بسته به مکانی که انتخاب کرده اید می تواند بسیار متفاوت باشد. بسیار مهم است که هنگام آماده شدن برای درخواست ویزا، زمان‌بندی مصاحبه را در نظر بگیرید.

۴. مدارک خود را جمع آوری کنید.

از شما خواسته می شود علاوه بر پاسپورت، مدارک دیگری برای مصاحبه شامل عکس، صفحه تایید فرم DS-160، گواهی پرداخت هزینه ویزا، پرینت نتیجه مصاحبه را  همراه داشته باشید.

همچنین بسته به ویزایی که برای آن درخواست می کنید، ممکن است از شما خواسته شود مدارکی مبنی بر برنامه سفر، مدارک شغلی، و دعوت نامه از خانواده، دوستان یا شرکت های تجاری در ایالات متحده به همراه داشته باشید. این اسناد برای اثبات این است که شما پس از بازدید از ایالات متحده به کشور خود باز خواهید گشت.

۵. در مصاحبه شرکت کنید.

افیسر اداره مهاجرت درخواست شما و هر مدارکی را که همراه داشته اید بررسی می کند. آنها از شما سؤالاتی در مورد اینکه چرا می خواهید به ایالات متحده سفر کنید، در آنجا چه خواهید کرد و چگونه هزینه اقامت خود را تأمین می کنید می پرسند.

– لینک سایت سفارت آمریکا در امارات                 https://ae.usembassy.gov/

– لینک سایت سفارت آمریکا در ترکیه                   https://tr.usembassy.gov/

– لینک سایت سفارت آمریکا در ارمنستان            https://am.usembassy.gov/

– لینک سایت سفارت آمریکا در گرجستان           https://ge.usembassy.gov/

۶. منتظر پردازش ویزا باشید.

پس از مصاحبه، تا زمانی که ویزای شما پردازش می شود، منتظر نتیجه بمانید. مدت زمان انتظار بسته به نوع ویزا، ملیت، محل سفارت یا کنسولگری و پیچیدگی پرونده شما می تواند متفاوت باشد.

امروزه، مقامات ایالات متحده دیگر فرم کاغذی I-94 ثبت ورود/خروج مسافر را صادر نمی کنند و تقریباً همه سوابق به صورت الکترونیکی نگهداری می شوند. فرم I-94 سابقه ورود و خروج شما از ایالات متحده است و می توانید آن را به صورت آنلاین پیدا کنید یا می توانید از یک نماینده( CBP) اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده هنگام  ورود درخواست کنید.

اقامت دائم آمریکا

افرادی که اقامت دائم آمریکا (LPR) را دارند که به عنوان دارندگان «گرین کارت» نیز شناخته می‌شوند، غیرشهروندانی هستند که به طور قانونی مجاز به زندگی دائمی در ایالات متحده هستند. گرین کارت سندی است که به شما این امکان می دهد برای همیشه به ایالات متحده رفت و آمد کنید  و یا در این کشور بمانید.

با اخذ گرین کارت می توانید به هر ایالتی در آمریکا  نقل مکان کنید، شغلی برای کار و کسب درآمد پیدا کنید و همچنین با خانواده خود برای همیشه در این کشور مستقر شوید همچنین می توانید  برای اخذ شهروندی آمریکا درخواست دهند. با این حال، شما اجازه ندارید بیش از یک سال در خارج از ایالات متحده بمانید، در غیر این صورت گرین کارت شما منقضی می شود و باید دوباره مراحل درخواست را طی کنید.

انواع گرین کارت ایالات متحده آمریکا

انواع گرین کارت ایالات متحده آمریکا

انواع مختلف گرین کارت آمریکا به موقعیت شما و نحوه دریافت آن بستگی دارد.  به طور کلی  چهار دسته گرین کارت وجود دارد که هر کدام شرایط جداگانه خود را دارند:

 • اخذ گرین کارت از طریق پیوستن به خانواده

اگر خانواده نزدیکی در ایالات متحده دارید می توانید از طریق پیوستن به آن ها می توانید اقامت دائم اخذ کنید. این نوع گرین کارت فقط به  اعضای خانواده مانند همسر، فرزندان، خواهر و برادر یا والدین یک شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم ایالات متحده داده می شود.علاوه بر این، یکی از اعضای خانواده باید ثابت کند که از نظر مالی قادر به حمایت مالی از شما برای چند ماه اول پس از ورود به ایالات متحده است، تا زمانی که شغلی پیدا کنید.

همچنین  عضو خانواده باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد و باید آدرس معتبر در ایالات متحده داشته باشد – اگر عضو خانواده شما کمتر از ۲۱ سال سن دارد، مجاز به حمایت مالی شما برای اخذ گرین کارت نیست.

 • اخذ گرین کارت از طریق اشتغال

زمانی که در ایالات متحده شغلی پیدا کرده باشید و یک کارفرمای آمریکایی هزینه فرم ها و مراحل درخواست را پرداخت می کند و شما را برای اقامت در ایالات متحده حمایت می کند.

در این صورت شما ملزم هستید تا پایان قرارداد خود با کارفرما در آن شرکت کار کنید. توافقات شفاهی با هیچ مؤسسه آمریکایی برای این پروسه پذیرفته نمی شود، بنابراین مطمئن شوید که مدرک معتبری دارید که ثابت می کند شما در ایالات متحده شغل دارید.

این حوزه شامل اخذ گرین کارت از طریق سرمایه گذاری نیز می شود. آن دسته از سرمایه گذارانی که حداقل ۱,۰۵۰,۰۰۰ دلار (یا ۸۰۰,۰۰۰ دلار در مناطق کم جمعیت) در یک شرکت تجاری جدید در ایالات متحده سرمایه گذاری کرده یا به طور فعال در حال سرمایه گذاری هستند، می توانند برای اخذ گرین کارت از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند.

یکی از الزامات اخذ این ویزا در هر دو نوع برنامه سرمایه گذاری، ایجاد ده شغل تمام وقت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می‌باشد.

 • گرین کارت بازگشت مجدد

این گرین کارت برای کسانی است که قبلا گرین کارت داشتند اما به خارج از ایالات متحده سفر کردند و بیش از یک سال به دلایلی خارج از اراده  خود به کشور بازنگشته اند. دلایل خارج از کنترل شما این است که اگر در کشور دیگری بازداشت شده اید یا به دلایل خانوادگی یا فرهنگی اجازه بازگشت ندارید. برای اعطای این ویزا باید ثابت کنید که از طریق مدارک مختلف فرصتی برای بازگشت نداشته اید.

 • اخذ گرین کارت از طریق برنده شدن در قرعه کشی لاتاری

هر ساله ایالات متحده یک قرعه کشی ویزا برای شهروندان کشورهایی که نرخ مهاجرت آن ها به ایالات متحده  پایین است، برگزار می کند. اگر برای این قرعه کشی اقدام می کنید و ویزای تنوع (DV) دریافت می کنید، واجد الشرایط دریافت گرین کارت هستید.

 • اخذ گرین کارت از طریق پناهندگی

بر اساس قانون مهاجرت ایالات متحده پناهجویان یا پناهندگان می توانند یک سال پس از ورود به خاک آمریکا برای اقامت دائم قانونی (LPR) درخواست دهند.

نمودار زیر تعداد افرادی که اقامت دائم قانونی (گرین کارت) ایالات متحده را در سال ۲۰۲۰ در زیر شاخه های مختلف دریافت کرده اند نشان می دهد:

 تعداد افرادی که اقامت دائم قانونی (گرین کارت) ایالات متحده را در سال 2020

مراحل اخذ اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا

۱. ارائه درخواست توسط اسپانسر

اسپانسر شما باید از طرف شما درخواست ارائه دهد .این درخواست می تواند از طرف یکی از اعضای خانواده یا کارفرما باشد. فرم درخواست‌ها توسط خانواده، فرم I-130 و فرم درخواست‌های مبتنی بر اشتغال، فرم I-140 است. دادخواست باید در اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ثبت شود و هزینه ها نیز باید پرداخت شود.

 فرم I-130

 

برای دانلود فرم I-140 اینجا کلیک کنید.

۲. دریافت بسته از مرکز ملی ویزا  (NVC)

USCIS پس از بررسی درخواست شما تصمیم می گیرد که آیا واجد شرایط هستید یا خیرو  اگر درخواست شما را تایید کنند، مدارک شما به مرکز ملی ویزا (NVC) می‌رود که بسته‌ای را برای شما به کشور محل اقامتتان ارسال می‌کند. بسته حاوی تمام دستورالعمل ها و فرم هایی است که باید برای درخواست خود پر کنید. 

۳. اقدام برای اخذ ویزا از سفارت

شما باید برای اخذ ویزا در سفارت ایالات متحده درخواست دهید  و  با پیروی از دستورالعمل های بسته NVC، تمام هزینه های درخواست را پرداخت کرده و در سفارت ایالات متحده در کشور محل اقامت خود درخواست خود را ارائه دهید.

سفر به ایالات متحده

اگر پس از انجام تمام مراحل، ویزای شما تایید شد، سفارت ایالات متحده یک بسته ورود به شما می دهد. شما نمی توانید بسته ورودی را باز کنید، اما باید در اولین سفر به ایالات متحده آن را با خود بیاورید.

فقط یک افسر مرزی در ایالات متحده در بدو  ورودی مجاز است آن را باز کند و تصمیم بگیرد که آیا شما مجاز به ورود به ایالات متحده هستید یا خیر. به یاد داشته باشید که حتی اگر ویزا داشته باشید، تضمینی برای اجازه ورود به ایالات متحده نیست.

پس از ورود به ایالات متحده، باید فرم I-485 را پر کنید و  درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت خود را به USCIS ارسال کنید. این فرم همان فرمی است که به شما کارت اقامت دائم می دهد. پس از اینکه USCIS درخواست شما را به مدت یک تا چهار هفته پردازش کرد، گرین کارت خود را از طریق پست دریافت خواهید کرد.

برای دانلود فرم I-485 اینجا کلیک کنید.

 • برای دانلود فرم I-485 اینجا کلیک کنید.

سفر به خارج از ایلات متحده به عنوان دارنده گرین کارت

به عنوان دارنده گرین کارت، زمان محدودی که مدت آن نمی تواند بیشتر از یک سال باشد  اجازه دارید در خارج از ایالات متحده بمانید. اگرچه مدت این دوره بستگی به این دارد که آیا قصد دارید شهروندی آمریکا  را اخذ کنید یا خیر.

نمودار زیر تعداد افرادی که دارای اقامت دائم قانونی در ایالات متحده هستند در سال های ۲۰۱۰ تا  ۲۰۲۰  نشان می دهد :

سفر به خارج از ایلات متحده به عنوان دارنده گرین کارت

وظایف افرادی که اقامت دائم آمریکا را دارند چیست؟

ساکنان دائمی موظفند:

 • اظهارنامه مالیات بر درآمد ایالات متحده را تکمیل کنند.
 • از همه قوانین ایالات متحده و قوانین ایالت ها و مناطق تبعیت کنند.
 • امکان ثبت نام برای خدمت سربازی  (اگر مرد هستید و بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارید.)
 • از شکل دموکراتیک حکومت حمایت کنند.

هر گونه تغییر آدرس را با استفاده از فرم AR-11 به اداره مهاجرت آمریکا اطلاع دهند.

اگر گرین کارت من منقضی شود چه اتفاقی می افتد؟

حداکثر ۶ ماه قبل از تاریخ انقضای کارت اقامت خود، می توانید با پر کردن فرم I-90 (برنامه جایگزینی کارت اقامت دائم) برای تمدید کارت اقدام کنید. اگر مقیم دائم مشروط هستید، باید از فرم I-751 (دادخواست حذف شرایط اقامت) استفاده کنید.

برای دانلود فرم I-90 اینجا کلیک کنید.

 

برای دانلود فرم N-400اینجا کلیک کنید.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی آمریکا چیست ؟

مقیم دائم قانونی کسی است که می تواند به صورت نامحدود در آمریکا  زندگی کند و اقامت دائم شامل حق کار در ایالات متحده و برخی دیگر از حقوق شهروندی می شو اما ساکنان دائم تابعیت کشور دیگری را دارند و شهروند ایالات متحده نیستند.

برای ساکنان دائم یک “کارت اقامت” صادر می شود که به عنوان گرین گارت آمریکا شناخته می شود. می توان با ارائه گرین کارت از مزایایی هم چون صلاحیت اشتغال و درخواست کارت تامین اجتماعی در این کشور استفاده کرد.

افرادی که اقامت دائم آمریکا را دارند پس از مدت معینی در بیشتر موارد ۵ سال  و برای همسران شهروندان ایالات متحده پس از  ۳ سال  می توانند برای شهروندی ایالات متحده درخواست دهند.

الزامات برای واجد الشرایط بودن برای شهروندی :

 • شخصیت اخلاقی خوب
 • توانایی خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی
 • درک تاریخ و دولت ایالات متحده

اقامت دائم در ایالات متحده حداقل به مدت ۵ سال قبل از درخواست برای شهروندی و حضور فیزیکی در ایالات متحده برای حداقل نیمی از این زمان. همچنین حضور فیزیکی به مدت  حداقل ۳ ماه قبل از درخواست شهروندی، در ایالت یا منطقه ای که از اداره مهاجرت آن درخواست ارائه شده است. درخواست با استفاده از فرم N-400 (درخواست شهروندی ) ثبت می شود.

برخی از مزایای شهروندی ایالات متحده آمریکا چیست؟

شهروند ایالات متحده آمریکا می تواند برای پاسپورت ایالات متحده که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده صادر شده است، درخواست دهد. بسیاری از کشورها اجازه سفر بدون ویزا را برای شهروندان ایالات متحده می دهند.

شهروندان می توانند  در هر زمان که بخواهد بدون اینکه مشمول دلایل عدم پذیرش باشد، ایالات متحده را ترک کرده و دوباره وارد شوند. هیچ محدودیتی برای مدت زمانی که می توانند در خارج از ایالات متحده بمانند وجود ندارد.

می توانند در انتخابات فدرال و محلی ایالات متحده رأی دهند، مشاغل دولتی خاصی داشته باشند و در هیئت منصفه حضور داشته باشند. بسیاری از کمک های مالی، بورسیه ها و مزایای دولت فدرال و ایالتی فقط برای شهروندان ایالات متحده در دسترس است.

شهروندان ایالات متحده واجد شرایط مجوز امنیتی ویژه مورد نیاز برای برخی مشاغل هستند، هم در دولت ایالات متحده و هم سایر کارفرمایان. می تواند برای برخی از اقوام خود برای مهاجرت به ایالات متحده درخواست دهید.

 فرزندان متاهل و فرزندان بالای ۲۱ سال و همچنین برادران و خواهران شما از بستگان ترجیحی محسوب می شوند و می توانند در لیست انتظار مهاجرت قرار گیرند. دوره انتظار برای خواهر و برادر می تواند چندین سال باشد.

شهروندان ایالات متحده را نمی توان از ایالات متحده اخراج کرد، مگر اینکه برای دریافت گرین کارت یا شهروندی خود مرتکب کلاهبرداری یا اظهارات نادرست شده باشند.

در نمودار زیر تعداد افرادی که شهروندی ایالات متحده را بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ مشاهده می کنید

تعداد افرادی که شهروندی ایالات متحده را بین سال های 2010 تا 2020

آیا راهی برای تسریع در رسیدگی به درخواست شهروندی آمریکا  افراد وجود دارد؟

درخواست برای شهروندی آمریکا عموما نمی تواند تسریع شود و تنها یک استثنا وجود دارد و آن زمانی است که درخواست برای اخذ شهروندی به طور خاص برای همسران مقیم دائم یک شهروند ایالات متحده وجود دارد و  همسر شهروند ایالات برای  یک کارفرمای ایالات متحده در خارج از کشور مشغول به کار است.

زمان پردازش N-400 هر یک از فرم های اداره مهاجرت آمریکا مهاجرت آمریکا و اقامت آمریکا

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و آمریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم ارزیابی مهاجرتی و درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.

2 دیدگاه در “اقامت آمریکا

 1. بازتاب: علی حسینی
  1. آواتار کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام و احترام لطفا با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۴۰۷۱۷۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *