مهاجرت + ویزا (کانادا)

شرایط اخذ شهروندی کانادا

مهاجرت به کانادا و اخذ شهروندی

کشور کانادا به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت جهان همواره مورد توجه مهاجران برای دریافت اقامت و در پی آن اخذ شهروندی می باشد. کانادا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته دنیا آسان تر و بیشتر “شهروندی کانادا” را  به مهاجران اعطا میکند. دریافت شهروندی همواره نوید بخش زندگی بهتر برای مهاجران این کشور است.

در این مقاله شرایط اخذ شهروندی کانادا را مورد بررسی قرار می دهیم.

بعد از لازم الاجرا شدن قانون شهروندی کانادا در سال ۱۹۴۷، این قانون بارها برای ارتقا حقوق شهروندی کانادا اصلاح شد و همچنین دولت کانادا ۲۵ تا ۲۹ ماه می سال ۲۰۲۲ را هفته بزرگداشت ” شهروندی ” نام گذاری کرده است.

شان فریزر، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا در بیانیه ای می گوید: “در سراسر دنیا ، کانادا به عنوان کشوری که  برای تفاوت ها احترام  قائل می شود، شناخته شده است و همزمان با رشد و اصلاح قوانین شهروندی  ارزش های بیشتری را در قانون شهروندی خود منعکس کرده است.” از جمله اصلاحات اخیر می توان گفت هم اکنون کانادا هم به والدین قانونی و هم بیولوژیکی اجازه می دهد تا به فرزندان خود که در خارج از این کشور متولد شده اند تابعیت بدهند، تا زمانی که والدین در زمان تولد فرزند دارای تابعیت کانادایی باشند.

برای مطالعه مقاله انتقال تابعیت کانادا از والدین به فرزندان خارجی کلیک کنید.

اخذ تابعیت کانادا

بعد از تبدیل اقامت دائم به شهروندی از امتیازاتی مانند حق رای و اخذ پاسپورت برخوردار می شوید. علیرغم همه گیری جهانی ویروس کرونا، کانادا هدف خود را صدور مجوز ورود  بیش از ۴۰۰۰۰۰ مهاجر جدید در سال بین سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۴ تعیین کرده است.

کانادا یکی از پویاترین سیستم های مهاجرتی را ارائه می دهد و بیش از ۱۰۰ مسیر مهاجرتی مختلف برای کارگران ماهر، تاجران و خانواده ها در این کشور وجود دارد. روش های مهاجرتی گوناگون نسبت به شرایط متقاضیان متفاوت است ساده ترین راه مهاجرت برای یک نفر ممکن است برای دیگری سخت باشد. اکثر متقاضیان اگر متوجه شوند که واجد شرایط یک راه مهاجرتی خوب مانند اکسپرس اینتری نیستند، خیلی زود تسلیم مهاجرت به کانادا می شوند.

با این حال، کشور کانادا بیش از ۱۰۰ راه برای مهاجرت دارد. اگر برای یک مسیر خاص واجد شرایط نیستید، ممکن است واجد شرایط مسیر دیگری باشید.

وکلا و مشاوران رویال اپلای شما را در انتخاب بهترین مسیر راهنمایی خواهند کرد.

در این قسمت به بررسی شرایط اخذ شهروندی کانادا بعد از گرفتن اقامت دائم می پردازیم.

چگونه واجد شرایط شهروندی کانادا می شویم؟

شرط اول- اخذ اقامت دائم :

طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا برای گرفتن اقامت دائم ضروری است که به مدت سه سال (۱۰۹۵ روز) در طول ۵ سال قبل از تاریخ درخواست شهروندی در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید. اما این قانون برای کودکان زیر ۱۸ سال الزامی نیست. کودکان زیر ۱۸سال نیز باید دارای اقامت دائم باشند اما مجبور نیستند که سه سال در کانادا حضور فیزیکی داشته باشند.

همچنین اگر با اقامت موقت در کانادا مقیم بوده اید تحت شرایطی می توانید این مدت زمان را نیز برای شرایط اقامت خود محاسبه کنید. به این صورت که هر روز اقامت موقت شما در کانادا، هنگام محاسبه حضور فیزیکی شما در کانادا نیم روز محاسبه خواهد شد. اداره مهاجرت کانادا به شما این امکان را می دهد که حداکثر ۳۶۵ روز را که به صورت موقت مقیم بوده اید در اقامت دائم خود محاسبه کنید.

افرادی که اقامت موقت دارند شامل: بازدید کنندگان، دانش آموزان، کارگران و یا همه افرادی  که اجازه اقامت موقت در کانادا دارند، می شوند.

در مجموع می توان گفت حضور فیزیکی شما در کانادا الزامی است و زمانی که خارج از کانادا مقیم هستید، محاسبه نخواهد شد. در این مورد استثنائاتی نیز وجود دارد به عنوان مثال افرادی که مقیم دائم آمریکا هستند ودر این کشور کار میکنند می توانند روزهای سپری شده درآمریکا را تا زمانی که در کانادا اقامت دارند و حداقل بخشی از روز به کانادا بر میگردند در مدت زمان حضور فیزیکی خود محاسبه کنند. 

شرط دوم- پرداخت مالیات:

شما باید مالیات حداقل ۳ سال بر بازه ۵ سال از اقامت خود در کانادا قبل از زمان درخواست شهروندی را پرداخت کرده باشید.

پرداخت مالیات کانادا

 

شرط سوم- گذراندان آزمون شهروندی:

افرادی که در زمان درخواست شهروندی بین ۱۸ تا ۵۴ سال هستند، برای دریافت شهروندی کانادا ملزم به شرکت در آزمون شهروندی هستند. در این آزمون، اطلاعات متقاضیان در مورد حقوق و مسئولیتهای کانادایی و همچنین سوالاتی در مورد تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین و نمادها سنجیده میشود. آزمون به صورت تستی هم به زبان انگلیسی و هم فرانسوی در مدت زمان سی دقیقه برگزار می شود و کسب نمره ۱۵ از ۲۰ برای قبولی کافیست.

شرط چهارم-مهارت زبان:

متقاضیان باید توانایی صحبت یا ارتباط برقرار کردن به یک یا دو زبان رسمی کانادا ( زبان انگلیسی و فرانسوی)  را داشته باشند. افراد بین ۱۸ تا ۵۴ سال باید مهارت زبان خود را اثبات کنند. (حداقل CLB 4 درچهار مهارت اصلی نیاز است.)

مدرک زبان شما می تواند مدارک تحصیلی یا ریز نمرات شما از یک دانشگاه انگلیسی یا فرانسوی زبان و یا گواهی حضور در یک دوره آموزشی به زبان انگلیسی یا فرانسوی که در کانادا یا در خارج از کشور گذرانده اید و یا نتیجه آزمون زبانی که به عنوان بخشی از مدارک درخواست اقامت دائم کانادا تکمیل کرده اید، باشد.

شرط پنجم- عدم سابقه کیفری:

متقاضی نباید مرتکب اعمال مجرمانه در داخل و یا خارج از کانادا شده باشد.

درخواست پاسپورت کانادا:

متقاضی دو روز بعد از انجام مراسم شهروندی و سوگند میتواند برای دریافت پاسپورت کانادایی اقدام کند.

   سخن آخر:

متقاضیان شهروندی باید درخواست رسمی خود را به IRCC  ارسال کنند.

امروزه  بیش از ۸۵ درصد مهاجران به کانادا ، شهروند می شوند. وکلای مهاجرتی شرکت رویال اپلای شما را در اخذ ویزای اقامت دائم و فرآیند شهروندی کانادا وهمچنین انجام همه ی امور مهاجرتی شما را همراهی می کنند.

جهت ارزیابی شرایط خود و دریافت مشاوره رایگان از مشاوران و وکلای مجرب مقیم کانادا رویال اپلای می توانید فرم ارزیابی را پر کرده و برای ما ارسال کنید. مشاوران و وکلای ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *