مهاجرت به کانادا

اگر میخواهید بدانید برای مهاجرت به کانادا از کجا باید شروع کنید و به دنبال آسان ترین روش های مهاجرتی هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.ما سعی کردیم به صورت کامل روش های مهاجرت به کانادا ، هزینه های مربوط به مهاجرت و… را به همراه ویدیو آموزشی ، نمودار توضیح دهیم.

اگر به دنبال مهاجرت برای ادامه تحصیلات عالی خود هستید یا به دنبال فرصت های شغلی در یک کشور خارجی هستید، اولین و احتمالا سخت ترین گام این است که کشور مورد نظر را برای خود تعیین کنید.

این مقاله به شما کمک می کند تا با یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی جهان یعنی کشور کانادا که در لیست ده کشور برتر دنیا تا سال ۲۰۲۱ در رتبه پنجم قرار دارد آشنا شوید.

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت (بعد از روسیه) که تقریباً دو پنجم قسمت شمالی قاره آمریکای شمالی را اشغال می کند. با وجود وسعت بزرگ کانادا، این کشور یکی از کم جمعیت ترین کشورهای جهان است. در سال ۲۰۲۲، کل جمعیت کانادا حدود ۳۸.۷۴ میلیون نفر است .

فهرست مطالب

lazy

کانادا از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است که  به چهار منطقه اصلی گروه بندی شوند: کانادای غربی، کانادای مرکزی، کانادای آتلانتیک، و کانادای شمالی (کانادای شرقی نیز به کانادا مرکزی و آتلانتیک کانادا اشاره دارد). استان ها و مناطق مسئولیت برنامه های اجتماعی مانند مراقبت های بهداشتی، آموزشی و رفاهی،  و همچنین اجرای عدالت (به جز قوانین کیفری) را دارند.

تفاوت عمده بین یک استان کانادا و یک قلمرو این است که استان ها قدرت و اختیار خود را از قانون اساسی دریافت می کنند، در حالی که دولت های سرزمینی اختیاراتی دارند که توسط پارلمان کانادا به آنها تفویض شده است.

اختیارات ناشی از قانون اساسی ۱۸۶۷ بین دولت فدرال و دولت های استانی تقسیم می شود تا به طور انحصاری اعمال شوند. از آنجایی که تقسیم اختیارات بین دولت فدرال و استان ها در قانون اساسی تعریف شده است، هرگونه تغییر مستلزم اصلاح قانون اساسی است.

پول ملی کانادا

دلار کانادا واحد پول کانادا است.برای متمایز کردن آن از سایر ارزهای دلاری، با علامت دلار $، یا گاهی اوقات CA$، Can$ یا C$ مخفف می شود.به ۱۰۰ سنت (¢) تقسیم می شود.

دلار کانادا که تقریباً ۲ درصد از کل ذخایر جهانی را تشکیل می دهد، پس از دلار آمریکا، یورو، ین و پوند استرلینگ، پنجمین ارز ذخیره شده در جهان است.

دلار کانادا به دلیل سلامت نسبی اقتصادی کانادا، موقعیت حاکمیتی قوی دولت کانادا و ثبات سیستم های حقوقی و سیاسی این کشور، در بین بانک های مرکزی محبوب است.

canada - dollar

بررسی جمعیت کشور کانادا

این کشور با سابقه غنی مهاجرت، به عنوان کشوری که فرهنگ های مختلف را به رسمیت میشناسد و احترام می گذارد در دنیا شناخته می شود. طبق سرشماری که در سال  ۲۰۲۱ انجام شد ، بیش از ۴۵۰ قومیت و فرهنگ مختلف در کانادا حضور دارند. اصلی ترین گروه‌های قومیتی در کانادا عبارتند از: اروپایی ، آمریکای شمالی، آسیایی، بومیان آمریکای شمالی، آفریقایی ، آمریکای لاتین، مرکزی و جنوبی، کارائیب ، اقیانوسیه.

 

ترین گروه های قومیتی در کانادا

 

کانادا مقصد همیشگی مهاجران بسیاری از سراسر جهان است و از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴، کانادا پذیرای بیش از ۱.۳ میلیون مهاجر جدید خواهد بود! در جدول زیر تعداد مهاجران به این کشور در دهه گذشته را مشاهده می کنید

 

مهاجران به کانادا در دهه گذشته

 

دلایل جذب مهاجران به کشور کانادا

این کشور دشواری مهاجران یا تازه واردان برای سازگاری با یک کشور جدید، یادگیری فرهنگ ها و زبان های جدید را درک می کند. دولت فدرال، دولت‌های استانی و بسیاری از سازمان‌های اجتماعی دولتی یا خصوصی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا در زمینه‌هایی مانند آموزش زبان، یافتن شغل، تحصیل، یافتن مکانی برای زندگی و موارد دیگر کمک کنند. سازمان ملل متحد به طور مداوم کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکان های جهان برای زندگی رتبه بندی می کند. همچنین  یکی از امن ترین کشورهای جهان که ممکن است زمستان های بسیار سرد داشته باشد اما مردمی خونگرم و مهمان نواز دارد.

راه های زیادی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد، که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

چرا کانادا بهترین مقصد برای مهاجرت است ؟

طبیعت این کشور به دلیل مناظر خیره‌کننده به عنوان دومین کشور زیبا  در جهان شناخته شده است  همچنین مردم  کانادایی از کیفیت آب و هوای این کشور بسیار راضی هستند.

کانادا

 

دلایل مهاجرت به کانادا

در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته، نرخ بیکاری کانادا ۵.۴ درصد است که پایین ترین نرخ در دنیا است. فرصت های شغلی بسیاری در هر بخش وجود دارد  همچنین بر اساس آمار ها ۷۳ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله در کانادا با حقوق اشتغال به کار دارند.

۹۶ درصد از دانشجویان بین المللی کانادا را به عنوان مقصد برای تحصیل توصیه می کنند. همچنین این کشور یکی از کشورهای برتر در زمینه علوم و ریاضیات است. فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور می توانند از طریق گزینه هاییی مانند ” تجربه کانادایی( CEC)” برای اقامت دائم این کشور اقدام  کنند. همچنین دانش آموزانی  که از موسسات در مقطع متوسطه کانادا فارغ التحصیل می شوند نیز واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند که به آن ها اجازه می دهد تا پس از فارغ التحصیلی برای کسب تجربه کاری ارزشمند در کانادا کار کند.

 

در کانادا

 

نمودار زیر تعداد دارندگان مجوز تحصیل در کانادا را از سال ۲۰۱۰ تا پایان سال ۲۰۲۱ نشان می دهد. در سال ۲۰۲۱، ۶۲۱۶۵۶ دانشجوی بین المللی سال در کانادا حضور داشته اند.

مهاجران به کانادا در دهه گذشته 1

در سال ۲۰۱۸، کانادا به عنوان ششمین کشور امن جهان است همچنین۸۱ درصد کانادایی ها می گویند که در همه ساعات شبانه روز در خیابان های این کشور احساس امنیت می کنند.

کانادا به عنوان سومین کشور برتر برای زندگی در  رتبه بندی جهانی شناخته  می شود. در این کشور انواع خدمات برای کمک به تازه واردان در دسترس است.

منشور حقوق و آزادی های کانادا از حقوق و آزادی های اولیه شما پس از ورود به کانادا محافظت می کند.در کانادا فرصت های بی پایانی برای یادگیری فرهنگ ها و مذاهب دیگر وجود دارد زیرا  مطابق آمارها از هر پنج کانادایی یک نفر در کشور دیگری متولد شده است.

کانادا از نظر مذهب متنوع است و طیف وسیعی از باورها و آداب و رسوم را در بر می گیرد. اگرچه قانون اساسی کانادا به خدا اشاره می کند و پادشاه عنوان “مدافع ایمان” را دارد، اما کانادا کلیسای رسمی ندارد و دولت رسماً متعهد به کثرت گرایی مذهبی است. آزادی مذهب در کانادا یک حق محافظت شده در قانون اساسی است که به افراد اجازه می دهد بدون محدودیت یا مداخله گردهم آیند و عبادت کنند.عمل به دین عموماً در سراسر جامعه و دولت امری خصوصی تلقی می شود.

بر اساس سرشماری سال ۲۰۲۱، مسیحیت بزرگترین دین در کانادا است و کاتولیک های رومی بیشترین پیروان را دارند. مسیحیان، که ۵۳.۳ درصد از جمعیت را در سال ۲۰۲۱ تشکیل می دهند، پس از آنها افراد بی دین با ۳۴.۶ درصد قرار دارند. ادیان دیگر عبارتند از: اسلام ، هندو ، سیکیسم ، بودایی و  یهودیت .همانطور که در نمودار زیر مشاهده  می کنید میزان پیروی از دین به طور پیوسته در حال کاهش است.

پیروی از ادیان در کانادا

دو زبان رسمی این کشور  انگلیسی و فرانسوی است.گویش های چینی سومین زبان رایج در این کشور هستند و پس از آن تاگالوگ، اسپانیایی و پنجابی .

۷۵.۵ درصد و ۲۱.۴ درصد از کانادایی ها انگلیسی و فرانسوی را به عنوان زبان اول صحبت می کنند،۱۲.۷  درصد به زبانی غیر از زبان های رسمی کانادا عمدتاً در خانه صحبت می کنند و از هر چهار کانادایی یک نفر زبان مادری غیر از انگلیسی یا فرانسوی دارد. ۱۸.۰٪ کانادایی های دو زبانه انگلیسی-فرانسوی هستند.

سرشماری ها  نشان می دهد که تعداد کانادایی‌هایی که عمدتاً فرانسوی صحبت می‌کنند در تمام استان‌ها و مناطق دیگر به جز کبک، بریتیش کلمبیا و یوکان کاهش یافته است.

در نمودار زیر توزیع زبان ها در سال ۲۰۲۱ را مشاهده می کنید:

زبان ها در کانادا

ساده ترین روش های مهاجرت به کانادا

ساده ترین راه برای مهاجرت به کانادا بستگی به رزومه شما یا ارتباطات شما با این کشور دارد، با توجه به اهداف شما برای مهاجرت به کانادا می توانید بهترین گزینه برای رفتن را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که ممکن است درخواست برای برخی از برنامه ها برای شما آسان تر باشد اما  این روند طولانی است و مراحل زیادی را شامل می شود. کانادا همواره از نظر کیفیت زندگی در میان بهترین کشورها قرار داشته و همواره نگرش مثبتی به روند مهاجرت داشته است.

چهار مورد از محبوب ترین راه های متقاضیان خارج از کشور برای مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۳ عبارتند از:

اکسپرس اینتری کانادا سریع ترین و محبوب ترین برنامه مهاجرتی کانادا است. داوطلبانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام می کنند می توانند به محض شش ماه اقامت دائم کانادا دریافت کنند. تا سال ۲۰۲۵، کانادا قصد دارد نیم میلیون تازه وارد را دعوت کند. که درصد زیادی از آن از طریق یکی از سه زیر گروه اکسپرس اینتری به این کشور می آیند :

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSW)؛

برنامه تجربه کانادایی (CEC) ؛

برنامه تجارت ماهر فدرال (FST)

شرکت در اکسپرس اینتری با ساخت پروفایل آنلاین آغاز می شود؛ سپس با توجه به مشخصات شما، پروفایل شما توسط سیستم امتیاز بندی جامع کانادا (CRS) امتیاز دریافت می کند. برای ورود به استخر متقاضیان برنامه  اکسپرس اینتری، ابتدا باید واجد شرایط یکی از سه جریان فدرال کانادا  که در بالا ذکر کردیم باشید. سپس دولت کانادا دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم برای کاندیداهایی که  بالاترین رتبه را در استخر اکسپرس اینتری دارند، صادر می کند.

فرآیند اکسپرس اینتری ممکن است ساده ترین راه برای آمدن به کانادا برای کاندیداهایی باشد که واجد شرایط ورود به استخر متقاضیان هستند. همچنین تنها با قرار گرفتن در جمع نامزدها، می توانید برای اقامت دائم استانی نامزد شوید.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری به طور معمول حدود ۲۳۰۰ دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد یا حدود ۴۵۰۰ دلار کانادا برای یک زوج است. این شامل تمکن مالی مورد نیاز برای اسکان خانواده نمی شود  که باید به عنوان بخشی از شرایط  ارائه شود و  بسته به اندازه خانواده متفاوت است.

                 جدول خلاصه هزینه های اکسپرس اینتری به دلار کانادا

خلاصه هزینه های اکسپرس اینتری به دلار کانادا

جدول خلاصه هزینه های اکسپرس اینتری به دلار کانادا

1

 در طول همه‌گیری ویروس کرونا، استان‌ها به روند انتخاب و دعوت از نیروی کار خارجی برای دریافت اقامت دائم کانادا ادامه دادند. امسال کانادا قصد دارد میزبان بیش از ۱۱۷۵۰۰ مهاجر جدید از طریق برنامه نامزد استانی” PNP”  باشد.

برنامه های نامزد استانی توسط ده استان و سه منطقه کانادا اجرا می شود؛ به طوری که هر یک از آن ها معیارهای خاصی را برای نامزد های خود در نظر می گیرند. این در حالیست که برخی از برنامه های استانی، متقاضیانی را که صرفاً بر اساس رفع نیازهای بازار کار استان خود به توانایی آن ها نیاز  دارند انتخاب می کنند.

نامزد های برنامه استانی در مدت زمان معینی بررسی می شوند. متقاضیان باید پس از دریافت نامزدی استانی، برای دریافت اقامت دائم کانادا به دولت فدرال درخواست ارسال کنند. مدت زمان بررسی درخواست اقامت دائم به این بستگی دارد که آیا این برنامه استانی با سیستم اکسپرس اینتری کار می کند یا خیر.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدی استانی معمولاً مشابه هزینه های پروسه اکسپرس اینتری است و با توجه به استان، می تواند هزینه های اضافی دیگری را نیز شامل شود. البته برخی از استان ها برای بررسی برنامه های نامزدی استانی خود هزینه ای دریافت نمی کنند، در حالی که برخی دیگر از استان ها مانند انتاریو هزینه ای معادل ۱۵۰۰ دلار کانادا را دریافت می کنند!

اگر تجربه مدیریت یا مالکیت کسب و کاری را در کشور خود دارید، ساده ترین راه برای مهاجرت به کانادا می تواند برنامه نیروی متخصص فدرال یا استانی باشد. دولت فدرال برای افرادی که قصد دارند در کانادا اشتغال زایی کنند و یا کسب و کاری را راه اندازی کنند، برنامه های مهاجرتی خاصی ارائه می دهد.

همچنین چندین برنامه نامزدی استانی نیز برای متقاضیان علاقه مند به راه اندازی یک کسب و کار در برخی از استان های کانادا ارائه می شوند.

برنامه های مهاجرت از طریق نیروی متخصص کانادا، معمولاً نیازمند سرمایه گذاری قابل توجهی در شرکتی است که متقاضیان قصد دارند در کانادا راه اندازی کنند. البته برخی از مناطق، برنامه های نامزدی استانی را با عنوان کارآفرینی منطقه ای ارائه می دهند که در این پروسه متقاضیان به سرمایه گذاری کمتری برای راه اندازی کسب و کار خود در یک منطقه کم جمعیت نیاز دارند.

 یکی از ساده ترین روش مهاجرت به کانادا “اسپانسرشیپ” می باشد .

اگر یکی از اعضای خانواده شما مقیم دائم یا شهروند کانادا است، احتمالا “اسپانسرشیپ” ساده ترین راه برای مهاجرت شما به کانادا خواهد بود. کانادا به ساکنان دائمی و شهروندان خود این فرصت را می دهد تا اعضای خانواده خود را به این کشور بیاورند. امسال، کانادا قصد دارد از ۱۰۵۰۰۰ متقاضی جدید از طریق برنامه اسپانسرشیپ خانواده، دعوت کند.

انجام پروسه اسپانسرشیپ خانواده به ازای هر خویشاوند معمولاً حدود ۱۱۳۵ دلار کانادا هزینه دارد. در صورتی که اسپانسر خانوادگی شما در کبک اقامت داشته باشد، هزینه های اضافی نیز اعمال خواهد شد.

مدت زمان بررسی و پاسخگویی به درخواست اسپانسرشیپ، کاملا به عضوی که در کانادا قرار است اسپانسر شما شود بستگی دارد؛ اما به طور کلی رسیدگی به درخواست‌ها معمولاً ۱۲ ماه طول می‌کشد.

 

اسپانسرشیپ

مروری بر روش های  مهاجرت به  کانادا

بیش از ۸۰ مسیر برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در سه  گروه مختلف دسته بندی می شوند:

سوالات متداول مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا به طور کلی حدود ۲۳۰۰ دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد یا حدود ۴۵۰۰ دلار کانادا برای یک زوج است. این مبلغ شامل تمکن مالی  که بسیاری از متقاضیان واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا باید به سفارت ارائه دهند نمی شود. این مبلغ بسته به تعداد اعضای  خانواده متفاوت است و از حدود ۱۳۰۰۰ دلار کانادا برای یک متقاضی شروع می شود. اگر یک نامزد از طریق یک برنامه استانی درخواست دهد، ممکن است هزینه های اضافی را متحمل شود. برای کسانی که دارای پیشنهاد شغلی در کانادا هستند یا زیر مجموعه برنامه  تجربه ی کانادایی درخواست می دهند، ارائه مدارک تمکن مالی  لازم نیست.

همه روش های مهاجرتی با اهداف تجاری و اقتصادی  نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در کانادا دارد. ممکن است از متقاضی بخواهند در یک شرکت کانادایی سرمایه گذاری کند یا اقدام به راه اندازی یک کسب و کار کند.

در بیشتر موارد، شما تمکن مالی برای برنامه های اسپانسر شیپ  و حمایت از همسر یا فرزند ارائه نمی کنید اما اگر از سایر اعضای خانواده مانند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ حمایت می کنید، برای واجد شرایط بودن درخواست، الزامات مالی وجود دارد که باید رعایت شود.

اگر از طریق  برنامه های بشردوستانه و دلسوزانه درخواست می دهید، هیچ نوع الزامات مالی وجود ندارد. تنها الزام مالی در این پروسه ها زمانی است که پناهنده متقاضی حمایت از اسپانسر های خصوصی باشد. در این صورت، گروه کانادایی حامی پناهجو باید نشان دهد که بودجه کافی برای حمایت از اسکان متقاضی پناهندگی جمع آوری کرده است.

هر برنامه مهاجرتی شرایط  و الزامات خاص خود را دارد. قبل از درخواست برای هر پروسه باید واجد الشرایط بودن خود را بررسی کنید. هنگام ارسال درخواست، دولت کانادا اسناد مختلفی را برای تأیید تجربه کاری، تحصیلات، هویت و سوابق جنایی و پزشکی شما درخواست می کند.  به طور کلی انواع مدارک مورد نیاز به برنامه ای که برای آن درخواست می دهید بستگی دارد. بنابراین برای تعیین مدارک لازم است، ابتدا باید تعیین کنید که کدام برنامه مهاجرت برای شما گزینه مناسبی است!

سریع ترین راه مهاجرتی کانادا از طریق اکسپرس اینتری است. اکسپرس اینتری بیشتر برنامه های خود را ظرف مدت شش ماه یا کمتر بررسی می کند. کانادا هر ساله از حدود ۱۱۰۰۰۰ نیروی کار  ماهر از طریق سیستم اکسپرس اینتری جذب می کند.

افرادی که دارای مدرک دانشگاهی یا کالج، تجربه کاری ماهر و تسلط متوسط به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی هستند، می توانند برای برنامه اکسپرس اینتری درخواست دهند. طور کلی، برای واجد شرایط بودن برای درخواست اکسپرس اینتری به عنوان یک کارگر ماهر، باید:

حداقل یک سال، در ۱۰ سال گذشته، تجربه کار مداوم تمام وقت (یا پاره وقت معادل آن ) در یک شغل ماهر داشته باشید.حداقل نمره بر اساس معیار زبان کانادایی (CLB) در یک آزمون زبان تایید شده در زبان انگلیسی یا فرانسوی را اخذ کنید. همچنین مدارک تحصیلی پس از متوسطه که بر اساس استانداردهای کانادایی اعتبار آن  ارزیابی می شود.

حداقل شرایط مورد نیاز برای واجد الشرایط بودن متقاضیان را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید

 

شرایط مورد نیاز واجد الشرایط

 

 

پردازش این پروسه، از زمان ارائه رزومه  در  اکسپرس اینتری تا صدور ویزای اقامت دائم، کمتر از شش ماه طول می کشد. با این حال، همه پرونده ها به این سرعت پیش نمی روند. اگر دعوتنامه ای برای اقامت دائم دریافت نکنید، پروفایل اکسپرس اینتری شما به مدت ۱۲ ماه در گروه نامزدها فعال می ماند و اگر پس از ۱۲ ماه دعوت نامه ای دریافت نکردید، می توانید دوباره ثبت نام خود را انجام دهید و وارد استخر متقاضیان شوید. پس از اخذ دعوتنامه شما ۶۰ روز فرصت خواهید داشت تا مدارک کامل را به افیسر اداره مهاجرت ارائه دهید. هنگامی که مقامات IRCC درخواست کامل شما را دریافت کردند، درخواست ویزای اقامت دائم شما را ممکن است در حدود شش ماه بررسی کنند.

محدودیت سنی خاصی برای  هیچ یک از برنامه مهاجرتی به کانادا وجود ندارد. به عنوان مثال در اکثر پروسه های مهاجرتی برای اهداف اقتصادی، متقاضیان ۲۵ تا ۳۵ حداکثر امتیاز را دریافت می‌کنند. این بدان معنا نیست که متقاضیان مسن نمی توانند انتخاب شوند. داشتن تجربه کاری قابل توجه، مهارت زبان بالا، ارتباط با کانادا و تحصیلات پیشرفته می تواند به راحتی هر گونه امتیاز از دست دادن سن در این پروسه ها را جبران کند. همچنین مهاجرت به کانادا از طریق خانواده و پناهندگی یا اهداف بشر دوستانه هیچ محدودیت سنی ندارد.

نمودار زیر تعداد مهاجران کانادا در سال ۲۰۲۲ در گروه های سنی مختلف نشان می دهد:

مهاجران در کانادا

تعداد مهاجران کانادا در سال ۲۰۲۲

با بیش از ۸۰ مسیر مهاجرت، کانادا طیف وسیعی از گزینه ها را برای انواع متقاضی ارائه داده است. برخی از برنامه های مهاجرتی نسبت به سایرین به مدارک بالاتر و بیشتری نیاز دارند. البته شما می توانید از صفر تا صد پرونده خود را به وکیل مهاجرتی بسپارید و مسیر خود را هموار تر کنید.

وکلای مهاجرت کانادا ارسال درخواست شما را انجام می دهند و در مورد مدارکی که نیاز دارید، مدارکی که ممکن است خواسته شود و همچنین مدارکی که نباید ارائه دهید به شما مشاوره می دهند.

نمودار زیر تعداد مهاجران در انواع ویزاهای مبتنی بر تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خانواده را  در سال ۲۰۲۲ در کانادا مشاهده می کنید

مهاجران در انواع ویزا

تعداد مهاجران در انواع ویزاهای مبتنی بر تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خانواده را  در سال ۲۰۲۲ در کانادا

خیر. اکثر متقاضیان هنگام درخواست ویزا ، پیشنهاد کاری در کانادا ندارند. در حالی که برخی از برنامه های مهاجرتی کانادا، متقاضیان را ملزم به داشتن یک پیشنهاد شغلی کانادایی می کند، طیف وسیعی از برنامه ها و گزینه ها برای اتباع خارجی بدون پیشنهاد کار در کانادا وجود دارد.

در اینجا دو برنامه مهاجرتی اصلی وجود دارد که به پیشنهاد شغلی کانادایی نیاز ندارند:

۱. اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری هر ساله پذیرایی بیش از ۱۰۰۰۰۰ تازه وارد به کانادا است. اگر برای برنامه اکسپرس اینتری درخواست می دهید، به احتمال زیاد نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. در واقع، طبق گزارش اداره مهاجرت کانادا در پایان سال ۲۰۱۹ ، حدود ۹۰ درصد از متقاضیان اکسپرس اینتری برای درخواست اقامت دائم بدون داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا دعوت شدند. این پروسه از متقاضیان می خواهد که تجربه کاری و آموزشی کافی و همچنین مهارت های زبانی داشته باشند و افراد به دلیل نداشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی، امتیاز از دست نخواهند داد.

۲. برنامه های نامزد استانی (PNP)

همچنین بسیاری از برنامه های نامزد استانی وجود دارند که برای درخواست نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند.

برخی از استان‌ها،مانند ساسکاچوان،از سیستم‌های مبتنی بر امتیاز (EOI) مشابه اکسپرس اینتری برای تعیین اینکه چه کاندیدایی برای درخواست دعوت خواهند شد، استفاده می کند. استان‌های دیگر، مانند انتاریو یا نوا اسکوشیا، داوطلبان را مستقیماً از استخر اکسپرس اینتری دعوت می‌کنند تا کمبود های بازار کار خاصی را جبران کنند. این بدان معناست که فقط با تشکیل پروفایل خود در اکسپرس اینتری، شما این فرصت را دارید که برای اقامت دائم در یکی از استان های کانادا دعوت شوید.

بنابراین اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید و هنوز یک پیشنهاد شغلی معتبر ندارید، گزینه های زیادی برای اقامت دائم بدون داشتن پیشنهاد شغلی در این کشور وجود دارد.

متقاضیان اقامت دائم کانادا، شهروندان کشورهای دیگر هستند که اجازه زندگی در کشور کانادا را به عنوان مقیم دائم دارند. زمانی که فردی دارای اقامت دائم باشد، حق دارد در هر نقطه از کشور زندگی و کار کند. ساکنان دائم تعداد قابل توجهی از مزایا را در کانادا دریافت می کنند؛ از جمله: دسترسی به مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی، حق کار و تحصیل در هر نقطه از کانادا، حمایت دولت کانادا و…

همچنین، پس از سپری شدن مدت معینی از دریافت اقامت دائم و سکونت در خاک کانادا، مهاجران می توانند  برای اخذ شهروندی کانادا درخواست دهند! البته به یاد داشته باشید که مقیم دائم کانادا حق رأی در انتخابات کانادا را ندارد.

نمودار زیر تعداد افرادی که اقامت دائم (PR) کانادا  را در یک دهه گذشته دریافت کرده اند نشان می دهد

 

اقامت دائم کانادا

تعداد افرادی که اقامت دائم (PR) کانادا  را در یک دهه گذشته دریافت کرده اند

 شهروندان کانادایی حقوق و امتیازات زیادی در این کشور دارند. شهروندان طبق قانون به مراقبت‌های بهداشتی، خدمات اجتماعی و حمایت های همه جانبه دسترسی دارند. همچنین یک شهروند کانادایی می تواند در هر نقطه از این کشور زندگی، و به کار و تحصیل مشغول باشد. و برخلاف افراد مقیم کانادا، شهروندان در انتخابات کانادا حق رأی دارند.

همچنین، شهروندی نمی تواند لغو یا حذف شود. همه افرادی که در کانادا به دنیا می آیند شهروند کانادا محسوب می شوند . همچنین، افراد خارجی که اقامت دائم کانادا را دریافت کردند می توانند با گذراندن مراحلی، از اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)  درخواست شهروندی کنند و به شهروند کانادایی تبدیل شوند.

نمودار زیر تعداد مهاجرانی که شهروندی کانادا را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ دریافت کرده اند نشان می دهد

مهاجرانی که شهروندی کانادا را از سال 2011 تا 2021

تعداد مهاجرانی که شهروندی کانادا را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱

هنگامی که فردی دارای اقامت دائم کانادا باشد، مجوز زندگی و کار در هر نقطه از کانادا را دارد. اگر یک تبعه خارجی وضعیت اقامت دائم کانادا را نداشته باشد، باید مجوز های لازم برای کار در کانادا را اخذ کند.

برای درخواست مجوز کار، اکثر متقاضیان به یک پیشنهاد شغلی کانادایی نیاز دارند. که توسط “ارزیابی اثر گذاری بر بازار کار” (LMIA) پشتیبانی می شود. LMIA  گزارش رسمی و موثقی است که سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا بر مبنای رد یا پذیرش پیشنهادهای شغلی که کارفرمایان ارائه داده اند، برای متقاضیان خارجی صادر می شود، و متقاضیان ملزم هستند آن را برای مهاجرت کاری و اخذ ویزا ارائه دهند.

برخی از استثنائات برای این شرط وجود دارد که در آن کارگران خارجی می توانند برای مجوز کار بدون LMIA یا پیشنهاد شغلی درخواست دهند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از: فارغ التحصیل اخیر از یک موسسه آموزشی اختصاصی کانادا (DLI)، یا همسر شخصی که قبلاً مجوز کار یا تحصیل در کانادا را دریافت کرده است.

پروسه اخذ مجوز کار کانادا بسته به نوع مجوز کار که فرد درخواست می کند متفاوت است. برای مثال، اغلب اوقات برای یک دانشجوی بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کند، به‌عنوان بخشی از مجوز تحصیل، مجوز کار پاره وقت به‌طور خودکار صادر می‌شود.

در نمودار زیر میزان رشد نرخ اشتغال در کانادا را بین سال های  ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ مشاهده می کنید پیش‌بینی می‌شود که تعداد افراد شاغل در کانادا  سال ۲۰۲۳ به ۱۹.۷۸ میلیون نفر برسد.

اشتغال در کانادا

میزان رشد نرخ اشتغال در کانادا را بین سال های  ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲

برخی از برنامه های مهاجرتی به متقاضیان اجازه می دهد تا به همراه اعضای خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند. با این حال، شرایط و الزامات آن بسته به برنامه های مهاجرتی متفاوت است. به عنوان مثال، کسانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا مهاجرت می کنند، واجد شرایط هستند که همسر و فرزندان تحت تکفل خود را در برنامه وارد کنند. همچنین کانادا دارای برنامه‌های اسپانسر شیپ است که به شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی این امکان را می‌دهد تا از همسر یا پارتنر خود، فرزندان تحت تکفل و والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود حمایت کنند. برای تعیین اینکه آیا اعضای خانواده شما ممکن است به شما بپیوندند یا نه، ابتدا باید مشخص کنید که کدام مسیر مهاجرتی را انتخاب می کنید!به کانادا همراه با خانواده

شهرها و نواحی روستایی کانادا برای حفظ رشد جمعیت و حمایت از بازار کار خود به مهاجران وابسته هستند. کانادا همچنین دارای جمعیت سالخورده ای است و بدون سیستم قوی مهاجرت، در مسیری مشابه با ژاپن در دهه ۱۹۹۰ قرار خواهد گرفت. اما برخلاف ژاپن، کانادا کشوری مهاجرپذیر است و این باعث شده است که سهم قابل توجهی از جمعیت نیروی کار را بین سنین ۲۵ تا ۵۴ حفظ کند. بدیهی است که  این بدون مهاجرت انبوه به کانادا امکان پذیر نخواهد بود.

 نمودار زیر تعداد مهاجران وارد شده به کانادا در سال ۲۰۲۲، بر اساس استان یا قلمرو محل سکونت آن ها نشان می دهد :

مهاجران وارد شده به کانادا

تعداد مهاجران وارد شده به کانادا در سال ۲۰۲۲

جهت دریافت مشاوره با کارشناسان رویال اپلای و ارائه جزئیات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت.

از طریق تکمیل فرم ارزیابی میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب شرکت رویال اپلای بهره مند شوید .

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51 دیدگاه در “مهاجرت به کانادا

 1. Avatar حسن کمالیان گفت:

  عرض ادب، چه نوع مهاجرتی به کانادا کمترین هزینه رو داره؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز روش اکسپری اینتری کانادا میتواند یکی از روش های مقرون به صرفه باشه

 2. Avatar صاحب نظر گفت:

  مهاجرت به کانادا دیگه خیلی سخت شده این متنا الکی راحت جلوه میدن

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز مهاجرت به کانادا سخت نشده نسبت به رزومه شما میتوانیم ما اقدام کنیم .

 3. Avatar حسین گفت:

  من ۳۲ سالمه و فوق دیپلم کامپیوتر دارم می خواستم برای تحصیل در آمریکا و یا تحصیل در کانادا اقدام کنم فرقی برام نداره ممنون میشم راهنمایی کنید. 🙃

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز برای تحصیل در آمریکا و یا تحصیل در کانادا کلیک کنید کارشناس های ما به صورت کامل توضیح داده اند در صورت هرگونه سوال میتوانید با مجموعه رویال اپلای تماس بگیرید.

 4. Avatar Manizha گفت:

  من شوهرم نظامی بود اومدیم ایران آیا امکان دارد ثپت نام کنیم و چطوری باید ثپت نام کنیم آیا بدون پاسپورت هم میشود

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز بدون پاسپورت نمیتوانید اقدام کنید.

 5. Avatar pirooz گفت:

  وقت بخیر من لیسانس کامپیوتر دارم و نمره آیلتسم که هنوز معتبر هست ۶ به نظرتون میتونم برای تحصیل فوق لیسانس کانادا اقدام کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز بله میتوانید اقدام کنید.

 6. من میخواهم در کانادا زندگی آرام داشته باشد با فامیلم

  1. Avatar zahra banijamali گفت:

   سلام دوست عزیز، انشالله