مهاجرت + ویزا (آمریکا)

درخواست ویزای تحصیلی

student in usa

درخواست ویزای تحصیلی می‌ تواند یک فرآیند بسیار طولانی باشد، بنابراین مطمئن باشید که فرآیند آماده‌ سازی جهت اخذ ویزا در موقع مناسبی آغاز شده، حداقل ۳ تا ۵ ماه پیش از شروع دوره شما و در زمان مناسبی تمام خواهد شد. مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را در این مطلب برای شما عزیزان به صورت کامل توضیح خواهیم داد و بصورت کلی میتوان گفت که مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شامل ۵ مرحله اصلی است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:

به شما پیشنهاد میشود پیش از این که مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را مطالعه بفرمایید، مقاله اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را ملاحظه بفرمایید تا مفاهیم اولیه و یک دیدی نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا داشته باشید ، تا بتوانید مراحل آن را با جزئایت و بهتر متوجه شوید. از این رو روی لینک آبی رنگ کلیک کرده تا به مطلب اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ارجاع داده شوید.

در ابتدا باید گفت که اغلب جهت دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، مراحل مختلفی وجود دارد. این مراحل در هر سفارت یا کنسولگری ایالات متحده مختلف خواهد بود، پس حائز اهمیت است که از دستور العمل‌ های موجود در وب سایت سفارت و یا کنسولگری ای که قصد دارید درخواست دهید، استفاده نمایید.

در واقع بصورت کلی، شما دانشجویان حین تقاضا برای ویزای دانشجویی آمریکا از ۵ مرحله باید عبور نمایید:

 • درخواست فرم آی ۲۰ (SEVP) از دانشگاهی که اپلای کردید و حتما باید ۶ تا ۱۲ ماه پیش از شروع تحصیل در آمریکا باشد.
 • پرداخت هزینه های (SEVIS)
 • تکمیل درخواست ویزای دانشجویی آمریکا همراه با جدید ترین عکس پرسنلی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • برنامه ریزی و شرکت در مصاحبه جهت اخذ ویزا

 

اطلاعات تکمیلی مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای هر کدام از این ۵ مورد را در ادامه برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد:

۱) درخواست به دانشگاه تایید کننده SEVP:

در این مرحله از کار شما میبایست درخواست فرم I-20 را از دانشگاهی که مد نظرتان می باشد و برای آن اپلای داده اید، ارسال کنید و همانطور که پیش تر عنوان شد این امر می بایست ۶ الی ۱۲ ماه قبل از شروع تحصیل در آمریکا صورت پذیرد. در حقیقت بخش مهم کار، به رسمیت شناختن مدارک شما توسط دانشگاهی است که برای آن اپلای کرده اید و درخواست فرم I-20 را به آن داده اید. لازه به ذکر است که فقط دانشگاه های تایید شده توسط SEVP قادر هستند دانشجویان را در سیستم SEVIS ثبت نام کنند و همچنین مدارک مورد نیاز به منظور درخواست ویزای تحصیلی آمریکا را به شما ارائه دهند.

در واقع میتوان اینطور گفت که بر خلاف بیشتر کشور ها، کشور آمریکا سیستم متمرکز دانشگاهی ندارد و شما باید به هر دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، بصورت جداگانه درخواست خود را بفرستید و موارد دیگر را نیز از طریق همان دانشگاه پیگیری نمایید، به این صورت که شما عزیزان باید شرایط و ضوابط مورد نیاز به منظور اخذ پذیرش تحصیلی در آن دانشگاه را بررسی کرده و مدارک لازم را برای آنها ارسال کنید.

در حقیقت هنگامی که به وسیله یک دانشگاه در آمریکا پذیرفته شوید، دانشگاه شما را در سیستم SEVIS ثبت نام خواهد کرد و شما عزیزان یک سند SEVIS به همراه یک فرم I-20 دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که در همین فرم ها مشخص خواهد شد که شما واجد شرایط دریافت کدام نوع از ویزا میباشید ؛ نوع F ، نوع M و یا نوع J ( چنانچه از انواع ویزا در آمریکا اطلاعی ندارید میتوانید در لینک رو به رو موارد و نکات مربوط به آن را مشاهده فرمایید : اطلاعات مربوط به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا  کافیست که روی لینک آبی کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید.)

 

۲) پرداخت هزینه SEVIS یکی از مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:

 

هزینه های تحصیل در آمریکا

 

در این مرحله میبایست هزینه های SEVIS را حداقل تا ۳ روز قبل از ارسال درخواست به منظور اخذ ویزای آمریکا پرداخت کنید. در واقع برای پرداخت این هزینه میبایست ۱ فرم را به شکل کاملا آنلاین پر نمایید که دریافت و تکمیل این فرم از طریق سایت SEVP امکان پذیر خواهد بود. فرمی که باید توسط شما در این مرحله بصورت آنلاین تکمیل گردد فرم DS-160 نام دارد که در ادامه به جزئیات دقیق آن میپردازیم. حواستان به این مسئله باشد که اطلاعات لازم در این فرم باید با اطلاعاتی که در فرم I-20 تکمیل کرده اید همخوانی داشته باشد. در کنار این هزینه شما عزیزان میبایست ۲۰۰ دلار آمریکا برای اشخاصی که ویزای نوع F و یا M و ۱۸۰ دلار برای افرادی که ویزای نوع J را دارند، پرداخت نمایید.

در واقع پس از انجام فرآیند پرداخت شما عزیزان میتوانید هر زمانی که بخواهید تایید و یا رسید پرداخت خود را از وب سایتی که در آن پرداخت را انجام دادید، چاپ نمایید و از آن به عنوان مدرک پرداخت هزینه در مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا استفاده نمایید.

 

۳) تکمیل درخواست ویزای دانشجویی آمریکا:

در این مرحله باید مراحل درخواست ویزای تحصیل آمریکا و تمامی هزینه های نام برده شده را تکمیل نمایید و درخواست خود را کامل کنید، به شما عزیزان پیشنهاد میشود که سریعا برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمایید، بخاطر این که امکان دارد بازه زمانی پردازش دریافت ویزا مختلف و یا بعضا طولانی شود. همانطور که پیش تر هم گفتیم ویزای شما می بایست تا ۳ ماه قبل تر از ورود به کشور ایالات متحده صادر شده باشد.

 

درخواست ویزای آنلاین: DS-160 آمریکا:

همانطور که پیش تر عنوان شد برای درخواست ویزای خود به صورت آنلاین به تکمیل فرم DS-160 نیاز خواهید داشت که شرایط و اطلاعات کامل در این باره در ادامه مطلب برای شما عزیزان آورده شده است تا کار ساده ای در این زمینه پیش روی شما عزیزان باشد. در این مرحله همچنین باید آدرس و شماره تلفن مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید و از تکمیل بودن تمامی اسناد و مدارک و اطلاعات مورد نیاز اطمینان حاصل نمایید، جالب است بدانید که پس از پاسخ دادن به یک سوال امنیتی که مربوط به ربات نبودن شما خواهد بود شما قادر هستید صفحات این فرم را مشاهده و تکمیل نمایید.

 

نکته مهم :  نکته بسیار مهم این جاست که شما عزیزان باید به بالای صفحه نگاه کرده و در ابتدا شناسه برنامه خود را یادداشت و نگهداری نمایید تا در صورت لزوم و در حالتی که از صفحه بیرون آمده و دوباره قصد ورود به آن را دارید، بتوانید دوباره وارد برنامه شوید.

 

اطلاعات مورد نیازی که میبایست در فرم DS-160 تکمیل نمایید به شرح زیر است:

 • نقطه تماس شما در کشور ایالات متحده
 • اطلاعات پاسپورت فرد متقاضی
 • اطلاعات پرواز و شرکت مسافرتی
 • آدرس و شماره تلفن
 • اطلاعات از سفر انجام شده به آمریکا در گذشته در صورت وجود
 • نام و اطلاعات تولد
 • خانواده ، کار و جزییات تحصیلات آنها
 • اطلاعات SEVIS و آدرس دانشگاه و برنامه ای که در یالات متحده قصد گذراندن آن را دارید
 • اطلاعات مربوط به حوزه سلامت و بیماری ها

یکی از مهم ترین کار های این مرحله این خواهد بود که باید ۱ عکس مناسب به همراه مدارک آپلود نمایید. در صورتی که عکس شما آپلود نشد و یا ناقص آپلود شد، شما عزیزان میبایست ۱ قطعه عکس چاپ شده با شرایط مشخص در هنگام مصاحبه ویزای خود به همراه داشته باشید و ارائه دهید.

باز هم تاکید میکنیم که اطلاعات را به دقت نوشته و در پاسخ گویی به تمامی سوالات هشیار باشید تا هیچ گونه مشکلی شما را در راه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اذیت نکند. شایان ذکر است که پس از تکمیل فرم درخواست ویزای خود میبایست روی گزینه (Sign Application) کلیک نمایید، این کلید در انتهای فرم DS-160 قرارگرفته شده است و در انتها باید آن را بصورت الکترونیکی امضا فرمایید.

پس از ارسال فرم یک صفحه تحت عنوان تایید با بارکد، شماره بارکد و شماره شناسه برای شما عزیزان ارسال خواهد شد که شما هم میبایست آن را چاپ کرده و در قرار ملاقات خود برای دریافت ویزا به همراه خود داشته باشید. در انتها این نکته را هم بگوییم که نیازی به چاپ کل برنامه و همراه داشتن آن نخواهید داشت.

 

راهنمای مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:

 پرداخت هزینه ویزا بصورت کامل یکی از مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا است که در ابتدا باید گفت که هزینه مربوط به اخذ ویزا همان هزینه MRV نامیده میشود. پرداخت این هزینه به ۳ روش امکان پذیر خواهد بود :

اول اینکه شخصا در یک بانک واریز را انجام دهید.

دوم اینکه با تلفن پرداخت را از طریق شماره تایید پرداخت هزینه انجام داده شود.

سوم اینکه بصورت کاملا آنلاین پول را واریز کرده و رسید آن را چاپ و به همراه داشته باشید.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:

 برنامه‌ ریزی و شرکت در مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا، گام نهایی در مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا میباشد. (شرکت در مصاحبه به منظور دریافت ویزا محسوب می شود.) در این مورد باید گفت که با تماس با سفارت و یا کنسولگری کشور آمریکا میتوانید این قرار را تنظیم نمایید و از جزئیات آن با خبر شوید.

 

اقامت آمریکا

 

نکته مهم : همان ابتدای امر هزینه مربوط به اخذ ویزا یا همان MRV را پرداخت نمایید تا خیالتان راحت باشد ؛ بخاطر این که این امکان وجود دارد که شما عزیزان به منظور انجام مصاحبه به شماره MRV که در انتهای عملیات پرداخت به شما داده میشود ، نیاز پیدا کنید.

 

لازم به ذکر است که شما عزیزان باید سایت سفارت و یا کنسولگری که در آن درخواست داده اید را کاملا چک کنید تا خیالتون از کامل بودن مدارکتون راحت بشود.

 مدارک شامل:

 • کپی از رسید پرداختی مصاحبه
 • پاسپورت معتبر برای اقامت حداقل ۶ ماهه در آمریکا
 • رسید پرداخت SEVIS
 • صفحه تایید شده رسمی DS-160 با شماره بارکد و شماره شناسه همراه
 • امضای الکترونیکی SEVIS فرم I-20 یا فرم DS-160
 • ۱ تا ۲ عکس در فرمت توضیح داده شده که بر روی کاغذ با کیفیت چاپ شود
 • فرم رسید پرداخت هزینه MRV
 • مدارک مالی جهت اثبات تمکن مالی
 • نمرات مورد قبول امتحان های GRE یا LSAT یا TOEFL و یا GMAT
 • و هر متقاضی متاهل باید یک کپی از سند ازدواج و یا گواهی تولد برای اثبات رابطه خود به همراه خود داشته باشد

 

 کار به اتمام رسیده است باید منتظر ویزای درخواستی بمانید:

لازم به ذکر است که در این مرحله می بایست منتظر ارسال ویزای تحصیلی خود باشید و زمان این امر به اینکه مراحل ویزای ما در چه فرآیندی قرار بگیرد دارد، ولی بصورت کلی امکان دارد این فرآیند از یک هفته تا یک سال به طول بی انجامد ولی میتوان گفت که معمولا این زمان انتظار برای اخذ ویزا ۲ ماه خواهد بود.

 

 

با کارشناسان و وکلای با تجربه رویال اپلای همراه باشید

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱- ۲۲۴۰۸۱۸۱- ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:ولنجک ، نبش خیابان چهاردهم، ساختمان وفا، واحد۲۰۱

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *