آزمون Duolingo چیست ؟

آزمون Duolingo که به اختصار DET مخفف (Duolingo English Test) می باشد. یک آزمون تطبیقی (Adaptive) و آنلاین بر مبنای کامپیوتر است. که هدف این آزمون سنجش و ارزیابی میزان مهارت زبان انگلیسی داوطلبان در سطح بین الملل است. در طول ۲سال اخیر، بیش از ۵۰۰ دانشگاه و کالج در سرتاسر دنیا، داشتن مدرک آزمون Duolingo را به عنوان یکی از شرایط پذیرش دانشجو قرار دادند.

دانشگاه های برتری مثل : FDU ,Duke ,UCLA ,Columbia ,NYU ,Yale

آزمون زبان دولینگو برخلاف سایر آزمون های رایج از جمله آزمون های آیلتس و تافل، نیاز به حضور فیزیکی داوطلبین در محل آزمون ندارد. این آزمون می تواند در هر مکان و هر زمانی که متقاضی حاضر بود؛ برگزار شود. فقط کافییست متقاضی به یک کامپیوتر دسترسی داشته باشد.

آزمون دولینگو (Duolingo) تنها آزمون زبان انگلیسی بود که در زمان شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار شده بود.

زمان پاسخ دهی به این آزمون حدودا ۱ساعت است. و نتیجه ی آن کمتر از ۴۸ ساعت آماده می شود. و بدون هیچ هزینه ایی داوطلب می تواند نتیجه را با تعداد نامحدودی از موسسات و دانشگاه ها به اشتراک بگذارد.

آزمون دولینگو از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول آن شامل سوال های مختلفی در زمینه گوش دادن (Listening)، صحبت کردن (Speaking)، نوشتن (Writing) و خواندن (Reading) می شود ؛ و بخش دوم آن شامل یک مصاحبه ویدئویی کوتاه و یک Writing است.

در بخش اول مهارت و دانش داوطلبان مورد ارزیابی قرار می گیرد. و بخش دوم برای دانشگاه ها و یا موسسه های مقصد ارسال می شود. نتایج این آزمون بر اساس یک بازه بین ۱۰ تا ۱۶۰ گزارش داده می شود .

منظور از تطبیقی یا (ADAPTIVE) بودن آزمون دولینگو چیست؟

منظور از تطبیقی بودن آزمون دولینگو این است که سوال بعدی شما با توجه به عملکرد شما در سوال قبلی فرستاده می شود. برای مثال اگر سوال اول شما یک سوال آسان باشد و شما به راحتی پاسخ درست را به این سوال داده باشید؛ سوال دوم شما سخت تر تعیین می شود . و به همین ترتیب سوالات ادامه پیدا می کند. و یا اگر سوال اول را اشتباه پاسخ دهید؛ سوال بعدی آسان تر خواهد بود .

هدف از تطبیقی بودن سوالات آزمون دولینگو این است که، سطح سختی سوالات منطبق بر میزان مهارت و دانش داوطلبان باشد. در واقع این آزمون با توجه به سطح و مهارت شما برای شما سوال طراحی می کند. بنابراین می توان گفت در مقایسه با آزمون های سنتی، به طور دقیق تری مهارت داوطلبین را مورد ارزیابی قرار می دهد.

ساختار آزمون دولینگو

آزمون دولینگو دارای سه بخش اصلی است که هر کدام را در ادامه توضیح می دهیم:

بخش اول آزمون دولینگو : Quick Setup

این بخش مقدمه ای است؛ برای آزمون دولینگو که قوانین و مقررات وضع شده در آزمون دولینگو را بررسی می کند. این بخش حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و در نمره ی آزمون شما تاثیری ندارد.

بخش دوم آزمون دولینگو : Adaptive Questions

این بخش، بیشترین سوالات تطبیقی آزمون را تشکیل می دهد. همانطور که در قسمت بالاتر گفتیم؛ میزان سختی و آسانی سوالات به عملکرد شما در جواب دادن به سوالات بستگی دارد. هدف از سوالات تطبیقی در آزمون دولینگو، ارزیابی مهارت و دانش شما در موارد زیر است :

 • واژگان زبان انگلیسی (English vocabulary)
 • تلفظ واژگان زبان انگلیسی (phonetics)
 • نحوه صحیح نگارش و قرارگیری عبارات و کلمات در جمله (syntax)
 • بیان واژگان انگلیسی با تاکید(استرس) و آهنگ درست واژگان (stress and intonation of English words)
 • ارزیابی مهارت خواندن و نوشتن و گوش دادن
 • ترتیب انواع سوالات در این آزمون کاملا به طور تصادفی است. اما پاسخ دو سوال آخر فرق می کند. یک پاسخ نوشتاری طولانی تر (حدودا بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه) و یک پاسخ گفتاری (حدودا ۳۰ تا ۹۰ ثانیه) است. که برای این مورد باید بر روی گزینه ی ” Recording” کلیک کنید و صدای خود را ظبط کنید.

نمره ارزیابی شما در آزمون دولینگو با توجه به میزان مهارت شما در موارد بالا سنجیده می شود. کل زمان داده شده به داوطلبان برای پاسخ دهی به سوالات تطبیقی ۲۵ دقیقه است .

بخش سوم آزمون Duolingo: Video Interview & Writing Sample

بخش سوم آزمون Duolingo ، شامل دو بخش می باشد؛ بخش اول یک مصاحبه ویدئویی و بخش دوم نوشتن یک نمونه رایتینگ می باشد. که این بخش ها به همراه نمره آزمون شما برای موسسات و دانشگاه هایی که می خواهید؛ می توانید ارسال کنید. در واقع بخش سوم این امکان را به تیم پذیرش می دهد تا در مورد سطح زبان شما اطلاعات بیشتری بدست آورند. و این هم برای شما فرصتی است تا مهارت زبان خود را نشان دهید.

بخش اول

در این بخش به شما دو موضوع داده می شود که باید یک موضوع را به دلخواه انتخاب کنید؛ و حدود ۱ الی ۳ دقیقه مرتبط با موضوع صحبت کنید. در تمام مراحل این بخش ویدئوی شما ظبط می شود.

بخش دوم

مانند بخش اول، به شما دو موضوع پیشنهاد می شود. شما باید از بین دو موضوع پیشنهادی یک موضوع را انتخاب کنید؛ و به مدت ۳ الی ۵ دقیقه درباره آن موضوع متنی بنویسید.

یک تایمر به شما نشان داده می شود. لذا در این بخش نگران تموم شدن و از دست دادن زمان و مدیریت آن نباشید. برای هر بخش شما تنها ۳۰ثانیه فرصت دارید که موضوع ها را بخوانید و انتخاب کنید و در مورد پاسخ خود فکر کنید.

توجه کنید؛ عملکرد شما در بخش سوالات تطبیقی، تعیین کننده سوالات مصاحبه ویدئویی و Writing می باشد.مدت زمان پاسخ دهی به بخش سوم آزمون دولینگو ۱۰ دقیقه می باشد.

تفاوت آزمون Duolingo با آزمون آیلتس و آزمون تافل

 1. آزمون دولینگو برخلاف آزمون آیلتس و آزمون تافل کاملا به صورت غیر حضوری و آنلاین است. و هدف از آنلاین بودن آن استفاده از تکنولوژی برای دردسترس بودن آموزش برای همه افراد و برگزاری آزمون ساده، سریع و مقرون به صرفه است.
 2. هزینه ی آزمون دولینگو بسیار ارزان تر از آزمون های آیلتس و تافل است. هزینه آزمون دولینگو حدودا ۴۹ دلار و هزینه آزمون آیلتس حدودا ۲۱۵ و آزمون تافل حدودا ۲۲۵ می باشد.
 3. آزمون دولینگو بر خلاف دو آزمون دیگر در هر ۱۰ روز یک بار برگزار می شود . و در هر زمان از شبانه روز و در ۳۶۵ روز سال قابل انجام است.
 4. مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس به غیر از آزمون شفاهی حدودا ۲ساعت و ۴۵ دقیقه و آزمون تافل حدودا ۴ ساعت است. اما تمام مراحل آزمون دولینگو از اول تا آخر آزمون حدودا یک ساعت زمان می برد.
 5. نتایج آزمون دولینگو ظرف ۴۸ ساعت اعلام می شود؛ اما نتایج آزمون های تافل و آیلتس حدودا ۱۰ تا ۱۳ روز طول می کشد.
 6. آزمون دولینگو این امکان را به شما می دهد که قبل از ارسال نتایج آزمون به دانشگاه ها، آن را چک کنید. و اگر از عملکرد خود راضی نبودید؛ مجددا در آزمون دولینگو شرکت کنید.
 7. یکی از مزایای آزمون دولینگو نسبت به آن دو آزمون این است که شما می توانید بدون هیچ هزینه ایی، کارنامه ی خود را برای هر تعداد دانشگاهی که می خواهید ارسال کنید. در صورتی که آزمون های آیلتس و تافل علاوه بر هزینه ۲۰ دلاری برای گزارش هر نمره به  دانشگاه ها، داوطلب تنها می تواند به ۴ یا ۵ دانشگاه نتیجه آزمون خود را ارسال کند.
 8. آزمون دولینگو نسبت به آزمون های بین المللی زبان انگلیسی، این امکان را به داوطلبان می دهد که هر زمان و هر روزی که خودش تعیین کند؛ به طور آنلاین در آزمون شرکت کند.(همین ویژگی در زمان شیوع ویروس کرونا کمک شایانی به دانشجویان تحصیلی و متقاضیان برای مهاجرت به کشور موردنظر کرده است. )

شرایط و مدرک های مورد نیاز متقاضیان برای شرکت در آزمون (Duolingo)

داوطلبان در آزمون دولینگو به صورت آنلاین شرکت می کنند. و با استفاده از کامپیوتر شخصی می توانند این کار را به راحتی انجام دهند.  لذا قبل از شروع آزمون باید همه مدارک و شرایط لازم را برای برگزاری آزمون فراهم کنند.

داوطلبین برای شرکت در آزمون دولینگو به موارد زیر نیاز دارید :

 • داشتن پاسپورت و شناسنامه
 • یک اتاق آرام و روشن
 • داشتن ۶۰ دقیقه وقت آزاد
 • اتصال اینترنت قابل اطمینان که در طول مدت زمان قطع و وصل نشود. و با مشکلی مواجه نشویم.
 • داشتن یک کامپیوتر

دقت کنید؛ کامپیوتر که با آن آزمون دولینگو را می دهید. باید ویژگی و لوازم جانبی زیر را داشته باشد:

 • یک مرورگر مناسب مثل Chrome یا Opera
 • دوربین جلو در مرکز کامپیوتر باشد
 • میکروفون
 • بلندگو

حرف آخر

تا اینجا با آزمون دولینگو به طور کامل آشنا شدیم . این آزمون آنلاین است؛ در دوران شیوع ویروس کرونا کمک شایانی به دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی کرده. و بسیاری از دانشگاه قبولی در این آزمون را برای پذیرش دانشجو، قرار داده بودند.

اما امروزه با روند بهبود ویروس کرونا، و برگشت روال قبلی، بازگشت آزمون های اصلی مثل آیلتس و تافل و … ، شرایط پذیرش دانشجو برای بسیاری از دانشگاه ها تغییر کرده. و از این پس بسیاری از دانشگاه ها دیگر آزمون دولینگو را قبول ندارند.

بنابراین مشاورین دفتر مهاجرتی رویال اپلای توصیه می کنند که قبل از اینکه اقدام به ثبت نام در آزمونی کنید؛ ابتدا شرایط دانشگاه مد نظر خود را کامل بررسی کنید. و با آگاهی از شرایط و قوانین آن اقدام به جمع آوری مدارک مربوطه کنید.