آزمون تافل – بسیاری از زبان آموزانی که قصد شرکت در آزمون تافل را دارند در ابتدا با این سوال روبر می شوند که آزمون تافل چیست ؟ تقریبا هر کسی که با زبان انگلیسی در ارتباط بوده باشد حداقل یک بار اسم آزمون TOEFL iBT را شنیده است. ما در این مطلب در وبسایت رویال اپلای، هر چیزی که باید در مورد امتحان TOEFL بدانید را برایتان توضیح می دهیم.

آزمون تافل چیست و چرا بسیا رمهم است

درباره آزمون تافل ibt

تافل مخفف کلمه Test of English as a Foreign Language می باشد. آزمون تافل iBT از طریق اینترنت برگزار می شود و برای تمام کسانی که قصد رفتن به کشور های انگلیسی زبان هستند گزینه بسیار مناسبی است. این امتحان هر چهار مهارت Listening, Reading, Speaking, Writing را ارزیابی می کند. به صورت خلاصه می توان گفت تقریبا تمامی کشورهای دنیا آزمون TOEFL را برای پذیرش مهاجرت و یا ادامه تحصیل و کار قبول می کنند.

انواع آزمون تافل چیست

امتحان TOEFL قدیمی ترین و معتبرترین آزمون زبان انگلیسی در طول تاریخ بوده است. سازمان ETS (Educational Testing System) طراح و برگزار کننده این امتحان است. این سازمان نقشی همانند سازمان سنجش در ایران را دارد. تا کنون بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر دنیا در امتحان تافل شرکت کرده اند که این امتحان را به بزرگترین امتحان تاریخ تبدیل کرده است. اما از گذشته تا کنون آزمون تافل دچار تغییرات زیادی شده است.

آزمون TOEFL iBT (Internet Based TOEFL)

امروزه می توان گفت تنها نوعی از آزمون تافل که معتبر می باشد آزمون TOEFL iBT یا تافل اینترنتی است. اما بیایید همه تافل های حال حاضر و گذشته را نیز نگاهی بیاندازیم.

از سال ۲۰۰۶ این نسخه تافل معرفی شد و مهم ترین و تنها آزمون تافل که در حال حاضر برای مهاجرت و ادامه تحصیل استفاده می شود آزمون تافل اینترنتی است. این امتحان همانطور که از اسمش پیداست با کامپیوتر برگزار می شود و از طریق اینترنت به ETS ارسال می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

آزمون تافل iBT چند بخش دارد؟

آزمون تافل چهار بخش دارد. Listening, Reading, Speaking , Writing جزو بخش هایی است که تافل داوطلب را مورد ارزیابی قرار می دهد. همه این بخش ها توسط کامپیوتر برگزار می شود و شما تنها با یک سیستم کامپیوتری در ارتباط هستید.

زمان بندی آزمون تافل iBT 2020

علاوه بر امکان جدید تافل، ETS زمان قسمت های مختلف آزمون را در سال ۲۰۲۰ کاهش داده است. حتما ویدیوی زیر را ببنید تا با بخش های مختلف آزمون تافل آشنا شوید و تغییرات آن را ببینید.

 • قسمت اسپیکینگ speaking در مدت ۱۷ دقیقه برگزار می شود.
 • قسمت لیسینینگ Listening دارای ۳ الی ۴ بخش است و زمان تقریبی ۴۷ تا۵۱ دقیقه را شامل می شود.
 • قسمت ریدینگ Reading بین ۵۲ تا ۷۴ دقیقه طول می کشد.
 • قسمت رایتینگ writing که ۵۰ دقیقه خواهد بود.

آزمون( TOEFL PBT (Paper Based TOEFL

قبل از معرفی آزمون TOEFL iBT نسخه کاغذی تافل وجود داشته است. این آزمون دیگر برای مهاجرت و ادامه تحصیل مورد قبول واقع نمی شود. اما در دانشگاه های ایران هنوز این آزمون در برخی از دانشگاه ها در آزمون TOEFL PBT مهارت Speaking مورد ارزیابی قرار نمی گرفت و به همین دلیل جای خود را به تافل اینترنتی داد. برای شناخت بیشتر این آزمون بر روی لینک آزمون TOEFL PBT کلیک کنید.


اطلاعات و تغییرات آزمون تافل iBT در سال ۲۰۲۰

سال ۲۰۲۰ یک سال کلیدی برای آزمون تافل است. از انتهای سال ۲۰۱۹ تغییرات عمده ای در تافل اتفاق افتاد و می توان سال ۲۰۲۰ را یکی از مهم ترین سال ها برای این تغییرات دانست. یکی از مهم ترین گزینه های ایجاد شده در تافل ۲۰۲۰ گزینه TOEFL My Best Scores می باشد. این گزینه به شما کمک می کند تا اگر در چند آزمون تافل شرکت کرده اید بهترین نمره از هر آزمون را انتخاب کنید

هزینه آزمون تافل iBT چه قدر است؟

امتحان تافل ۲۲۵$ برای شما آب می خورد. از آنجا که هزینه دلار متغییر است، ممکن است کمی قیمت بالا یا پایین شود. معمولا در زمان ثبت نام قیمت پس از تبدیل نرخ ارز به شما اعلام می شود.

هزینه آزمون تافل iBT در سال ۲۰۲۰ با هزینه دلار ۱۳۰۰۰۰ ریال تقریبا معادل ۲۹۳۵۰۰۰۰ ریال می باشد.

تصویر مدرک تافل iBT و اطلاعاتی که در آن وجود دارد

همانطور که در عکس مدرک تافل در زیر می بینید این مدرک شامل بخش های مختلفی است که در زیر بر اساس شماره های آن برایتان توضیح می دهیم

آزمون تافل چیست

آزمون تافل چیست

مدرک آزمون تافل iBT
 • قسمت شماره ۱: اطلاعات داوطلب همانند نام، نام خانوادگی و Registration number و دیگر اطلاعات می باشد.
 • قسمت شماره ۲: نمره کسب شده داوطلب در هر مهارت (Each Skill) و به صورت کلی Total Score
 • قسمت شماره ۳: تحلیل نمره های داوطلب و نقاط ضعف و قوت داوطلب توضیح داده می شود.

مدرک تافل چند سال اعتبار دارد؟

امتحان تافل دو سال اعتبار دارد. از تاریخی که برای شما مدرک صادر می شود شما می توانید تا دو سال از آن استفاده کنید و بعد از دو سال دیگر مدرک تافل اعتبار ندارد و باید دوباره در آزمون شرکت کنید.

مزایای داشتن مدرک تافل iBT چیست؟

امتحان TOEFL مدرک بسیار معتبری را به شما ارائه می دهد که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا مورد قبول است. یعنی شما می توانید به ارحتی در هر کشوری تحصیل و یا مهاجرت و یا کار داشته باشید. اما دیگر مزایای مدرک تافل چه مورادی هستند؟ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا در همه مقاطع تحصیلی
 • مهاجرت تحصیلی و شغلی حتما نیاز به مدرک تافل خواهد داشت.
 • کار در شرکت های بین المللی در سراسر دنیا
 • بسیاری از موسسات آموزش زبان نیز از شما مدرک تافل را درخواست می کنند

آیلتس یا تافل یا PTE؟ رقبای آزمون تافل را بهتر بشناسید

TOEFL iBT اگر چه امتحانی بسیار معتبر است اما رقبایی دارد که انها هم اعتبار زیادی دارند. آزمون آیلتس مهم ترین این رقبا است و به تازگی آزمون PTE هم به این رقابت وارد شده است. ما در مطالب بسیار گسترده ای این آزمون ها را با هم مقایسه کرده ایم. به صورت کلی می توان گفت:

 • اگر مقصد شما امریکا است، بهتر است آزمون تافل را امتحان دهید.
 • اگر با کار با کامپیوتر راحت هستید و از مصحبه رو در رو می ترسید حتما آزمون تافل برایتان مناسب است.
 • اگر لهجه آمریکایی را بیشتر گوش می دهید باز هم آزمون تافل برایتان بهتر است.

منابع امتحان تافل چیست

امتحان تافل منابع بسیار زیادی دارد که برای آمادگی تافل بسیار لازم هستند. ما برای شما لیستی از مهم ترین منابع تافل ۲۰۲۰ را برایتان در زیر می اوریم. شما برای دانلود این منابع می توانید به بخش دانلود کتاب های تافل سایت ایران آکسفورد مراجعه کنید.

 • کتاب TOEFL Test Prep
 • کتاب Official guide to the TOEFL Test
 • Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 • Delta’s Key to the TOEFL IBT: Advanced Skill Practice
 • Oxford Preparation Course for the TOEFL IBT Exam
 • نمونه سوال های تافل TPO

ثبت نام امتحان تافل iBT

برای ثبت نام آزمون تافل ابتدا شما باید در سایت ETS یک Account تافل ایجاد کنید. برای این کار باید چند مرحله را بگذرانید که بسیار مهم هستند.برای ثبت نام معمولا شما به ووچر تافل نیاز دارید.

ووچر تافل چیست

برای سهولت ثبت نام در تافل، معمولا موسسات سیستم ووچر را به داوطلبان ارائه می دهد. در این سیستم به مراکز تافل این امتیاز داده می شود که داوطلبان در همان مرکز ثبت نام کنند و دیگر نیازی به پرداخت به صورت بین المللی نباشد.

چه کسانی در آزمون تافل شرکت می کنند؟

بیش از ۲۷ میلیون نفر در سراسر جهان تا کنون در این آزمون شرکت کرده اند. این افراد شامل:

 • دانشجویانی که قصد شرکت در مقاطع بالاتر را دارند
 • دانشجویانی که در کلاس های آموزش زبان شرکت کرده اند
 • کسانی که بورس تحصیلی و مدرک تحصیلی نیاز دارند
 • کسانی که قصد دارند پیشرفت زبان خود را پیگیری نمایند
 • دانشجویانی که برای ویزا اقدام کرده اند

زبان آموزانی که قصد شرکت در آزمون تافل را دارند باید توجه داشته باشند که این آزمون در بیش از ۸۵۰۰ کالج در سراسر دنیا و بیش از ۱۳۰ کشور دنیا مورد قبول است. اما مطمئن شوید جایی که شما انتخاب کرده اید از شما تافل می خواهد یا آزمون دیگری.