راهنمای تحصیل در کانادا

راهنمای تحصیل در کشور کانادا

سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دانشجوی بین المللی با هدف گرفتن ویزای تحصیلی کانادا در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل می شوند اما چرا کانادا تبدیل به مقصد و انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی شده است؟ پاسخ به این سوال را ما در مقاله راهنمای تحصیل در کانادا می دهیم.

سطح بالای کیفیت آموزشی، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها، مهمترین دلایل شکل گیری تصمیم ادامه تحصیل در کشور کانادا هستند (به خصوص در مورد دانشجویان ایرانی) کانادا جزو G8 با همان گروه هشت می باشد، یعنی هشت کشور صنعتی و ثروتمند جهان که ۵۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. از بین تمامی اعضای این گروه، کانادا بیشترین مقدار بودجه را صرف آموزش می کند.

تمامی موارد یاد شده گواه این مساله است که کانادا برای یادگیری اهمیت بسیاری قائل بوده و سیستم آموزشی کانادا از استاندارد بالایی برخوردار است و مشاورین و وکلای مجرب مقیم کانادای رویال اپلای یکی از موفق ترین گروه های مشاوره تحصیلی به صورت تخصصی در کشور کانادا بوده و است. در زیر اطلاعات کلی واساسی که برای تحصیل در کشور کانادا احتیاج دارید و اطلاعات کامل و راهنمای تحصیل در کانادا را بررسی کرده ایم.

 

تحصیل در مدارس کانادا

کیفیت آموزش در مدارس کانادا در سطح بالایی می باشد و گزینه های فراوانی در انتخاب مدرسه برای دانش آموزان فراهم می باشد. والدین باید توجه داشته باشند که کانادا سیستم آموزش ملی یکپارچه ندارد و به جای آن مسئولیت اجرا و ارزیابی در هر سیزده استان بر عهده مقامات دولتی هر استان می باشد. با وجود اینکه سیستم آموزش در هر منطقه به صورت مستقل مدیریت می شود، تفاوت های اندکی بین آن ها وجود دارد. تفاوت های مختلف در برنامه درسی، زبان، روش های ارزیابی و سیاست های پاسخگویی وجود دارد. اغلب تحصیل در مدارس کانادا در بین سنین ۶ تا ۱۶ ساله می باشد.

تحصیل در کانادا برای کودکان و نوجوانان در مدارس دولتی و خصوصی امکان پذیر می باشد. مدارس خصوصی بین المللی معمولا بیشتر مورد توجه مهاجرین قرار می گیرد. با این حال در صورتی که دانش آموزان مجوز اقامت در کانادا را داشته باشند می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی به تحصیل در کانادا بپردازند.

دانش آموزانی که زیر سن قانونی هستند، الزامات خاصی برای تحصیل در کانادا نیاز دارند. در برخی از استان های کانادا ۱۸ سالگی و در برخی ۱۹ سالگی سن قانونی می باشد. برای اینکه دانش آموزان بتوانند به تحصیل در کانادا بپردازند، والدین یا سرپرستان قانونی باید ثابت کنند که فرزند آن ها مراقبت و پشتیبانی لازم را در طول اقامت خود در کانادا دارد. دانش آموزان باید از شرایط زیر برخوردار باشندیا با والدین یا سرپرست قانونی خود به کانادا بیایند یا یک سرپرست در کانادا داشته باشند.

سرپرست، یک شخص بزرگسال است که باید شهروند کانادایی باید و یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد و مسئولیت دانش آموز را برعهده گیرد. داشتن سرپرست برای افراد زیر ۱۷ سال و بالاتر اختیاری است، اما افسر پرونده می تواند بسته به پرونده شخص این مورد را الزامی سازد. دانش آموزان باید پیش از ورود به کانادا برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهند. مدارک مورد نیاز در بخش مربوط به خود در ادامه عنوان شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی از تنوع بالایی در رشته تحصیلی و دانشگاه برخوردار می باشد. هر دانشگاه در کانادا می تواند قوانین و مقررات خود را برای درخواست پذیرش داشته باشد. زمانی که شخص درخواست پذیرش خود را به دانشگاه می فرستد، ایمیلی جهت آگاهی از دریافت درخواست، دریافت خواهد کرد. دانشگاه، مدارک و اسناد مورد نیاز جهت بررسی درخواست را از طریق ایمیل اعلام خواهد کرد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

معمولا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال به طول می انجامد. برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد رشته های متنوع فراوانی می توان پیشنهاد داد. اما محبوب ترین آن ها به شرح زیر می باشد.

 • کارشناسی ارشد علوم زیست محیطی
 • کارشناسی ارشد روانشناسی
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • MBA

مدارک متداول اخذ پذیریش تحصیلی کارشناسی ارشد کانادا

 • مدرک تحصیلی قبلی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رزومه
 • بیانیه هدف از تحصیل
 • اثبات تمکن مالی
 • دو توصیه نامه
 • مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده با همراه اصل آن

دانشگاه های برتر کانادا

 

تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

تحصیل در کانادا در مقطع دکترا این امکان را به دانشجویان می دهد که با متخصصین زبده کار کنند و از امکانات پیشرفته برخوردار شوند. تحصیل در مقطع دکترا می تواند بین ۳ تا ۶ سال به طول انجامد. زبان تحصیل در این مقطع می تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد. تحصیل دکترا در کانادا بیشتر بر پایه تحقیقات صورت می پذیرد و دانشجویان وقت کمتری را صرف شرکت در کلاس های درس می نمایند. دانشجویان باید در این مقطع استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشند و تحقیقات خود را با نظارت آن ها انجام دهند.

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا، داشتن مدرک فوق لیسانس الزامی می باشد. پذیرش در این مقطع بسیار رقابتی می باشد و اساتید براساس رزومه دانشجویان را انتخاب می کنند. مواردی که می تواند در انتخاب دانشجویان مؤثر می باشد، در لیست زیر شرح داده شده است.

مدارک متداول اخذ پذیریش تحصیلی دکتری کانادا

 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • مدرک زبان
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • دو توصیه نامه
 • معمولاً مدرک GRE و GMAT از متقاضیان درخواست می شود.

برای تحصیل در کانادا در مقطع دکترا ممکن است دانشگاه ها مصاحبه ای را با متقاضیان ترتیب دهند و به این طریق توانایی های شخص را بهتر ارزیابی کنند.

 

دانشگاه های مهم کشور کانادا

دانشگاه های بریتیش کلمبیا و رویال رویدز از دانشگاه های کانادایی می باشند که از محبوبیت فراوانی در بین دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برخور دارند. با توجه به اینکه کانادا دو زبان رسمی دارد، دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا هر دو تحصیل نمایند. نمرات کسب شده در مقاطع تحصیلی قبلی می تواند در اخذ پذیرش تحصیلی تأثیر گذار باشد. در صورتی که شخص بیش از ۲۵ سال سن داشته باشد و بیش از دو سال از فارغ التحصیلی وی گذشته باشد، احتمالا باید مدارکی در خصوص سابقه کار خود نیز ارائه دهد.

برای اخذ پذیرش و تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک زبان ارائه داد. در صورتی که زبان انتخابی برای تحصیل انگلیسی باشد، مدارک زیر آیلتس، C1 پیشرفته یا تافل مورد قبول می باشد.

معمولاً دانشگاه ها قوانین و مقررات مختص به خود برای اخذ پذیرش تحصیلی دارند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشد. به متقاضیان توصیه می شود ۴ تا ۶ ماه پیش از شروع ترم خود برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایند. درخواست ویزای تحصیل در کانادا، به صورت آنلاین صورت می پذیرد.

 

مدارک عمومی جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر می باشد

 • نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی
 • پاسپورت معتبر و اسناد مسافرتی
 • اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کانادا
 • نامه هدف از تحصیل
 • مدرک زبان انگلیسی (در بعضی موارد اثبات توانایی در صحبت کردن کافی می باشد)
 • اظهارنامه سرپرست (برای دانش آموزان زیر سن قانونی)

پس از ثبت درخواست نیاز به ثبت اطلاعات بایومتریک شامل اثر انگشت و عکس نیز می باشد. از آنجا که در ایران مرکز درخواست ویزا برای کانادا موجود نمی باشد، باید به کشورهای دیگر سفر کرد و مشخصات بایومتریک را ثبت نمود. معمولا افراد ترکیه را برای این کار انتخاب می کنند. بسته به پرونده شخص ممکن است نیاز به مصاحبه نیز باشد.

مبلغی که باید برای نشان دادن تمکن مالی برای یک سال ارائه داد به صورت زیر نمایش داده شده است. مبالغ به نرخ دلار کانادا می باشد.

 • خارج از کبک
 • دانشجو   ۱۰،۰۰۰
 • عضو اول خانواده  ۴،۰۰۰
 • به ازای هر عضو دیگر        ۳،۰۰۰

در کبک این هزینه ها بالاتر است.

 

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورها، هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است، انچه را کارشناسان ما در مقاله راهنمای تحصیل در کانادا جمع اوری کرده اند  به احتمال قوی شما بین ۱۵ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار کانادا سالانه برای پوشش شهریه کامل دانشگاه و مخارج زندگی می بایست در نظر بگیرید با این حال این محدوده هزینه فقط به طور متوسط می باشد و با توجه به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و شهر محل سکونت این هزینه متغیر است.

در مقایسه با بسیاری از کشورها، هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است، به احتمال قوی شما بین ۱۵ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار کانادا سالانه برای پوشش شهریه کامل دانشگاه و مخارج زندگی می بایست در نظر بگیرید با این حال این محدوده هزینه فقط به طور متوسط می باشد و با توجه به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و شهر محل سکونت این هزینه متغیر است.

همان گونه که ذکر شد هزینه تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه ها می تواند بسیار متفاوت باشد و رنج وسیعی را در برگیرد. در جدول زیر هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی نمایش داده شده است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف (دقت کنید که قیمت ها ممکن است متغییر باشند.)

 • مقطع تحصیلی     شهریه در سال (دلار کانادا)
 • مدارس شبانه روزی           ۳۰،۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰
 • کارشناسی           ۵،۵۰۰ تا ۲۹،۰۰۰
 • کارشناسی ارشد    ۱۳،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰
 • دکترا      ۱۰،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰

علاوه بر هزینه های دانشگاه، جهت تحصیل در کانادا هزینه های زندگی شامل هزینه مسکن، حمل و نقل، غذا، کتاب و لوازم التحریر نیز باید تأمین شود. هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط می تواند بین ۱۴،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ دلار کانادا در سال باشد.

 

 

تحصیل و کار دانشجویی در کانادا

از آنجا که کانادا ارزش زمان و اهمیت داشتن تحصیلات را درک می کند، دانشجویانی که به تحصیل در کانادا مشغول می باشند، می توانند در کنار تحصیل به کار نیز بپردازند. البته این اجازه کار به صورت کار پاره وقت می باشد اما می تواند بخشی از هزینه های دانشجویان را پوشش دهد. دانشجویان در طول ترم می توانند تا حدود ۲۰ ساعت در هفته به کار بپردازند. این کار می تواند در محوطه دانشگاه و یا خارج از آن باشد. همچنین در طول تعطیلات، کار به صورت تمام وقت امکان پذیر می باشد.

 

ویزای همراه دانشجو در کانادا

مسلماً حتی اگر متقاضیان تمایل به تحصیل در کانادا و بازگشت به کشور خود داشته باشند، نمی خواهند برای این چند سال تحصیل از خانواده خود دور باشند. یکی از مزایای بزرگ تحصیل در کانادا، امکان همراهی خانواده با دانشجو می باشد. متقاضیان می توانند برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزا دهند. اعضای خانواده به معنای همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال می باشد. فرزندان وابسته که بیش از ۱۹ سال سن دارند نیز می توانند خانواده را همراهی کنند. همچین فرزندان می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا به تحصیل بپردازند.

خبر خوش دیگر اینکه همسر متقاضی مجوز کار در کانادا را دارد و می تواند به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای هر کارفرمایی در کانادا به کار بپردازد. در صورتی که متقاضی پس از پایان تحصیل، مجوز کار پس از تحصیل در کانادا را اخذ نماید، مجوز کار همسر نیز به همان میزان تمدید خواهد شد.

کار دانشجویان در کانادا

وضعیت کار پس از اتمام تحصیل در کشور کانادا

اگر هدف شخص از تحصیل در کانادا، اخذ اقامت این کشور و کار در کانادا باشد، می تواند پس از پایان تحصیلات به کار در این کشور بپردازد. در صورتی که دانشجویان برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی درخواست دهند، می توانند تا سقف سه سال پس از پایان تحصیلات خود به کار در کانادا بپردازند. این مجوز کار تنها یک بار اعطا می شود و قابل تمدید نمی باشد.

مجوز کار پس ار تحصیل در کانادا این امکان را به اشخاص می دهد که به صورت تمام وقت، پاره وقت و یا خوداشتغال به کار بپردازند. تجربه کاری به دست آمده در این دوره می تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری امتیازاتی به همراه داشته باشد.

اعتبار این مجوز بسته به مدت زمان تحصیل در کانادا بین ۸ ماه تا سه سال می باشد. متقاضیان تا ۱۸۰ روز پس از فارغ التحصیلی اجازه دارند برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل اقدام نمایند و در صورتی که ویزای تحصیلی کانادا آن ها هنوز معتبر باشد، درخواست خود را باید در خاک کانادا ارائه دهند. در صورتی که اعتبار ویزای تحصیلی کانادا آن ها رو به اتمام است باید برای ویزای بازدید کننده درخواست داده و برای درخواست مجوز کار پس از تحصیل را در کانادا اقدام نمایند. متقاضیان همچنین می توانند تا زمان تأیید درخواست خود به صورت تمام وقت به کار در کانادا بپردازند.

 

شرایط دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا

 • در هنگام درخواست، ۱۸ سال یا بیشتر هستند.
 • یک برنامه آموزشی فنی یا تخصصی تمام وقت را در یک موسسه واجد شرایط در کبک تجربه گذرانده اند.
 • در دوره های خلبانی در مؤسسات مورد تأیید کانادایی شرکت کرده اند.
 • در یک برنامه تحصیلی حداقل ۹۰۰ ساعته (معادل ۸ ماه) شرکت کرده اند.
 • یک نامه رسمی از موسسه ارائه کرده اند که نشان دهنده مدت زمان برنامه تحصیلی(در ساعت یا ماه) برای تسهیل پردازش و صدور مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و اطمینان از زمان دقیق مجوز کار است.
 • وضعیت کار پس از اتمام تحصیل
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از اتمام تحصیل

پس از پایان تحصیل در کانادا، دولت کانادا به فارغ التحصیلان، حق زندگی و کار در کانادا را تا سقف سه سال می دهد و از این طریق می توان در آینده برای اقامت دائم و حتی شهروندی کانادا اقدام نمایند. این مجوز کار بسته به مدت زمان تحصیل شخص در کانادا  برای مدت ۸ ماه تا ۳ سال صادر می گردد. تحصیل در کانادا می تواند افراد را واجد شرایط اخذ اقامت دائم کانادا سازد. سابقه تحصیل، کار و مهارت های زبان انگلیسی و فرانسه می تواند در اخذ اقامت دائم کانادا تأثیر گذار باشد. سابقه کار و مهارت های زبان همسر نیز می تواند امتیازاتی در پی داشته باشد. برای اخذ اقامت دائم کانادا متقاضیان می توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام نمایند و با توجه به اینکه از سوابق کار و تحصیل برخوردار می باشند، امتیازات لازم را کسب خواهند نمود.

 

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس: تهران زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.