مهاجرت + ویزا (کانادا)

تحصیل در کانادا

در مقاله تحصیل در کانادا کارشناسان مهاجرتی رویال اپلای همه اطلاعات مورد نیازو معتبر را از سایت های معتبر کانادایی جمع آوری کرده اند. پس اگر خودتان  و یا فرزندتان قصد ادامه تحصیل در کانادا دارید. خواندن این مقاله برای شما مفید و کاربردی است.

کانادا علاوه بر اینکه مقصد گردشگری محبوبی است، برای دانشجویان بین المللی نیز مقصدی جذاب برای ادامه تحصیل می‌باشد.

کانادا کشوری توسعه یافته با سیستم آموزشی با کیفیت و مدارک دانشگاهی ارزشمند است، به همین علت بسیاری از افراد در سراسر جهان علاقمند ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس ابتدایی، متوسطه و یا حتی موسسات آموزش عالی هستند.

برای ورود به این کشور و استفاده از خدمات تحصیلی کانادا، دانش‌آموزان و دانشجویان بین المللی باید الزامات خاصی را برآورده کنند تا واجدالشرایط تحصیل در این کشور باشند.

دانشگاه‌های کانادا جز برترین موسسات آموزشی جهان هستند. پس طبیعی است دانشجویان بین المللی زیادی جذب ادامه تحصیل در این کشور شوند. به طور کلی، هزینه‌های تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان همچون آمریکا، انگلیس و استرالیا ارزان‌تر است اما هزینه تحصیلات دانشگاهی در این کشور بالاتر از سایر کشورهای انگلیسی زبان است. بسته به نوع برنامه تحصیلی و رشته تحصیلی شهریه دانشگاه‌ها متغیر است.

برای تحصیل در کانادا به عنوان دانشجوی بین المللی چه کنیم؟ ابتدا لازم است با نحوه‌ی اپلای و اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاه هایی که از سراسر جهان دانش‌آموز و دانشجو می‌پذیرند، آشنا شوید. سپس برنامه‌ی تحصیلی و مدرسه‌ی مورد نظر خود در کانادا را تعیین کنید. باید بدانید که هر استان در کانادا، سیستم آموزشی مستقلی دارد. با سیستم آموزشی هر استان، برنامه‌های تحصیلی و هزینه‌ها آشنا شوید.

در مقاله ی مهاجرت به کانادا کارشناسان ما به طور کامل و جامع ،سریع ترین و راحت ترین  روش های مهاجرت به کانادا را مورد بررسی قرار دادند. برای مطالعه این مقاله کلیک کنید.

رتبه بندی دانشگاه های کانادا

طبق رتبه بندی دانشگاه‌ها در سراسر جهان ۲۸ دانشگاه کانادایی رتبه برتری بین دانشگاه‌های جهان به دست آوردند.

جدول زیر ۱۰ دانشگاه برتر کانادایی را نشان می‌دهد:

دانشگا در کانادا

دانشگا در کانادا 1

تحصیل در مدارس کانادا

در سیستم آموزشی کانادا پایه‌ی اول تا دوازدهم  در مدارس را مقطع ابتدایی و متوسطه می‌نامند. مدارس ابتدایی شامل پایه‌های اول تا ششم و مدارس متوسطه شامل پایه‌های هفتم تا دوازدهم هستند. تمامی این مدارس دانش آموزان را از سراسر جهان می‌پذیرند؛ و برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال قوانین خاصی وضع شده است.

در کانادا

تحصیل در مقطع ابتدایی:

هر استان سن بلوغی برای افراد تعریف می‌کند و افراد زیر این سن خردسال در نظر گرفته می‌شود.

سن بلوغ در آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان  سال۱۸ می‌باشد و در استان‌های بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، مناطق شمال غربی، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان ۱۹ سال می‌باشد.

در شرایط زیر کودک به مجوز تحصیلی نیاز دارد:

 • اگر پس از رسیدن به سن بلوغ قصد ادامه تحصیل داشته باشد.
 • قصد دریافت مجوز کار هم زمان با تحصیل در دوره‌ی متوسطه دارد.
 • اگر بخواهد در برخی از استان‌ها و مناطق از خدمات اجتماعی بهره ببرد.

چگونه برای کودک مجوز تحصیلی بگیریم؟

به طور کلی، اگرمتقاضی دریافت مجوز تحصیل برای یک خردسال (حتی برای دوره ابتدایی و متوسطه) هستید، باید نامه پذیرش اصلی خود یا نسخه  الکترونیک  آن را که از طرف موسسه آموزشی در کانادا دریافت کردید ارائه دهید. کودکان برای برنامه‌های تحصیلی که ۶ ماه یا کمتر باشد، نیازی به اخذ مجوز تحصیلی ندارد، در غیر این صورت داشتن مجوز تحصیلی الزامی می باشد.

کودکانی که به همراه والدینی که دارای مجوز کار هستند به کانادا می‌آیند، نیازی به ارائه نامه پذیرش از مدرسه برای اخذ مجوز تحصیلی ندارند.

افراد زیر ۱۸ سالی که به قصد تحصیل به کانادا می‌آیند، نیازی به ارائه کارت واکسن ندارند مگر اینکه قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی داشته باشند.

مجوز تحصیلی دانش آموزان دوره دبستان به مدت ۱ سال اعتبار دارد که قابل تمدید است و برای دانش آموزان دوره متوسطه (پایه ۹ تا ۱۲ در تمام استان‌ها به جز کبک) می‌توانند به مدت حداکثر ۴ سال (در طول کل دوره تحصیلی) معتبر باشد.

کودکانی که در کانادا تحصیل می‌کنند در شرایط زیر نیاز به اخذ مجوز تحصیلی ندارند:

 • کودکانی که تحت سرپرستی والدینی هستند که ساکن کانادا هستند و یا اقامت دائم کانادا دارند.
 • افرادی که خود و والدینشان به این کشور پناهنده شده‌اند و یا درخواست پناهندگی داده‌اند.
 • افرادی که به عنوان توریست وارد این کشور شده و قصد شرکت در برنامه‌های تحصیلی کمتر از ۶ ماه دارند.
 • افرادی که قصد شرکت در برنامه‌های تحصیلی کمتر از ۶ ماه را دارند.
 • افرادی که والدین بیولوژیکی یا قانونی‌شان مجوز کار یا تحصیلات کانادایی داشته باشند.
 • افرادی که اقامت موقت دارند و مجوز کار دارند یا افرادی که شخصا در کانادا حضور ندارند.

لازم به ذکر است کودکانی که مجوز تحصیل ندارند برای اقامت در کانادا باید ویزای توریستی داشته باشند.

تحصیل در مقطع دبیرستان:

آیا فرزند نوجوانی دارید که قصد ادامه تحصیل در کانادا دارد؟

 این تصمیم به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا ضمن تحصیل در این کشور در محیطی امن رشد کنند و برای تحصیل در موسسات آموزش عالی کاملا آماده باشند.

دوره دبیرستان یا  متوسطه در اکثر استان‌ها به جز کبک (که شامل پایه‌های هفتم تا یازدهم می‌باشد) پایه‌های هفتم تا دوازدهم را در بر می‌گیرد. پس از پایان این دوره در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی دانش‌آموزان وارد کالج یا دانشگاه می‌شوند.

برای ورود به دوره‌ی متوسطه مدارک و شرایط زیر الزامی هستند:

 • مدرک پایان تحصیل مقطع ابتدایی در کانادا، برای ورود به دوره‌ی متوسطه
 • توانایی صحبت کردن دانش آموزان در زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • ارائه کارنامه پایان تحصیلات مقطع ابتدایی از کشور خود

اولین قدم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا، انتخاب مدرسه‌ای است که متناسب با نیازها و مدارک تحصیلی‌ شما باشد، در ادامه باید مدارک تحصیلی‌ دوره ابتدایی را دریافت کرده و به تائید سازمان‌های مربوطه رسانیده و به مدرسه‌ی مد نظر ارسال کنید. سپس موسسه آموزشی مربوطه مدارک تحصیلی را ارزیابی و معادل سازی می‌کند.

به هر حال اگر قصد ادامه تحصیل در دوره‌ی متوسطه را دارید باید حداقل ۶ ماه زودتر اقدام کنید.

به طور کلی دبیرستان‌های کانادا دو دسته هستند:

 • دبیرستان‌های دولتی کانادا

دبیرستان‌های دولتی هر کدام برنامه تحصیلی مخصوص خود را دارند. دانش‌آموزان بین المللی می‌توانند در کلیه دبیرستان‌های دولتی کانادا ادامه تحصیل دهند. آن‌ها می‌توانند به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو درس بخوانند. این مدارس برای دانش‌آموزان کانادایی رایگان هستند اما دانش‌آموزان بین المللی باید شهریه پرداخت کنند.

 • ‏دبیرستان‌های خصوصی کانادا

این مدارس همان آموزش مدارس دولتی را با کیفیت بالاتری ارائه می‌دهد و برنامه‌های درسی و تحصیلی استانی را دنبال می‌کنند. برنامه‌های تحصیلی این مدارس نسبت به مدارس دولتی معمولا کوتاه ‌تر هستند. این مدارس امکانات رفاهی برای دانش‌آموزانی که اختلال یادگیری دارند نیز مهیا می‌کنند.

دانش آموزان کانادایی و بین المللی‌ای که در این مدارس درس می‌خوانند ملزم به پرداخت شهریه هستند. به عنوان یک دانش‌آموز بین المللی، از آنجا که فضای مدارس دولتی رقابتی هستند، پذیرش در یک دبیرستان خصوصی در کانادا آسان تر خواهد بود.

به طور کلی، هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا از ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادایی در طول یک سال متغیر خواهد بود. علاوه بر این، سایر مخارج زندگی از جمله غذا و مسکن سالانه حدود ۱۲۰۰۰ دلار کانادایی خواهد بود.

تحصیلات عالی در کانادا

ادامه تحصیل در کانادا به عنوان یک دانشجو یک شبه اتفاق نمی‌افتد پس حداقل یک سال زودتر برنامه ریزی کنید. در ابتدا باید مطابق نیاز خود دانشگاه مقصد را انتخاب کنید. با این حال، به مدارک زیر برای ادامه تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کانادایی نیاز خواهید داشت:

 • گذرنامه معتبر
 • مهارت زبان انگلیسی ویا فرانسوی خود را اثبات کنید:

از آنجا که تمام دانشگاه‌های کانادایی آزمون آیلتس را می‌پذیرند، پس بهترین گزینه برای اثبات مهارت زبان انگلیسی آزمون آیلتس خواهد بود. همچنین برای اثبات این مهارت می‌توانید از آزمون تافل یا CAE نیز استفاده کنید.

اما اگر می‌خواهید به زبان فرانسوی ادامه تحصیل دهید، از آزمون‌های TEF_ DALF_ DELF و یا TCF برای اثبات مهارت زبان فرانسوی استفاده کنید.

 • ارائه تمکن مالی

اطمینان حاصل کنید که دانشگاه مقصد یکی از دانشگاه‌های منتخب کانادا برای پذیرش دانشجویان بین المللی است تا بتوانید ویزای تحصیلی بگیرید.

موسسات آموزش عالی عبارتند از:

 • کالج
 • دانشگاه
 • کالج مشاغل خصوصی
 • مدارس فنی حرفه‌ای

هر موسسه برای پذیرش، مجموعه‌ای از قوانین خاص از جمله اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی دارد. برای آگاهی از این شرایط می‌توانید به منابع مربوطه زیر مراجعه کنید:

پروفایل‌ دانشگاه‌ها، کالج، موسسات آموزش عالی، مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین المللی که اطلاعات مربوط به تحصیلات قبلی شما را با توجه به استانداردهای کانادا مورد ارزیابی قرار می دهد، می‌توانند منابع خوبی برای برنامه ریزی تحصیلی‌ شما باشند.

دانشجویان و دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در کانادا دارند، باید از یکی از موسسات آموزشی منتخب پذیرش تحصیلی بگیرند. دقت داشته باشید در صورتی که از یکی از موسسات آموزشی غیر منتخب پذیرش تحصیلی بگیرید، اجازه‌ی حضور در کانادا و ادامه تحصیل نخواهید داشت.

عالی کانادا

این لینک شما را به وبسایت رسمی دولت کانادا هدایت می‌کند. ابتدا استان مورد نظر را انتخاب کرده، سپس لیستی از تمام موسسات آموزشی منتخب در استان مورد نظر را مشاهده خواهید کرد.

در صورتی که موسسه آموزشی مورد نظرتان پیش از اتمام دوره‌ی تحصیلی وضعیت DLI خود را از دست بدهد، شما مجازید تا پایان دوره به تحصیل خود ادامه دهید. اما در صورتی که پیش از تکمیل مدارک و اخذ ویزا موسسه آموزشی وضعیت DLI خود را از دست بدهد، باید برای تحصیل در موسسه‌ای دیگر برنامه ریزی کنید تا بتوانید ویزای دانشجویی دریافت کنید.

چگونه برای تحصیل در مدرسه، کالج یا دانشگاه کانادا اقدام کنیم؟

پس از انتخاب مدرسه، کالج یا دانشگاه مدنظر باید با قوانین اپلای برای هر یک آشنا شوید چرا که هر کدام قوانین خاص خود را دارند.

برای اپلای موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • برای تحصیل در یکی از مدارس ابتدایی یا متوسطه در کانادا باید شش ماه زودتر اقدام کنید.
 • برای تحصیل در موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه، کالج و … یک سال زودتر اقدام کنید.

با موسسه‌ی مدنظر در تماس باشید تا لیست مدارک مورد نیاز را در اختیار شما بگذارند. مدارس، اطلاعاتی از قبیل هزینه‌ها، شهریه، بیمه سلامت، اجاره و هزینه زندگی در کانادا و تست‌های زبان به شما می‌دهند.

 • فرم‌های درخواست را پر کنید و دستورالعمل‌ ارسال آن‌ها را دنبال کنید.

اگر مدرسه‌ی مدنظر شرایط شما را تائید کند، نامه‌ی پذیرش به شما ارسال خواهد شد.

بیمه درمانی:

دولت کانادا هزینه‌های پزشکی دانشجویان خارجی را پرداخت نمیکند.

سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. اتباع خارجی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید با مراقبت های بهداشتی کانادایی که توسط استان محل تحصیلشان ارائه می شود آشنا شوند. برخی از استان ها دانشجویان بین المللی را تحت برنامه های بیمه سلامت استانی پوشش می دهند، اما اکثر استان ها از دانشجویان می خواهند که برای طرح های بیمه درمانی خصوصی ثبت نام کنند.

در بسیاری از استان‌هایی که دانشجویان بین‌المللی را ملزم به دریافت بیمه درمانی خصوصی می‌کنند، خود مؤسسات آموزشی بسته‌های بیمه سلامت را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. در برخی موارد، مدارس از دانش‌آموزان می‌خواهند که برای بسته‌های بیمه سلامت خود ثبت نام کنند، در حالی که مدارس دیگر به دانش‌آموزان اجازه می‌دهند از بسته‌های بیمه سلامت دانش‌آموزان خودداری کنند، مشروط بر اینکه دانش‌آموز بتواند ثابت کند که بیمه درمانی خصوصی را از منبع دیگری دریافت می‌کند.
 بنابران بیمه درمانی دانشجویان خارجی بسته به محل زندگی متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه درمانی با مدرسه  یا موسسه آموزشی مدنظر مدنظر تماس بگیرید.

پس از انتخاب مدرسه، کالج یا دانشگاه مدنظر باید با قوانین اپلای برای هر یک آشنا شوید چرا که هر کدام قوانین خاص خود را دارند.

مجوز تحصیل چیست؟

مجوز تحصیلی سندی است که به  دانش آموزان و دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا در موسسات آموزشی مشخصی در کانادا تحصیل کنند. بیشتر اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا به مجور تحصیلی نیاز دارند. شما باید قبل  از سفر به کانادا برای اخذ این مجوز اقدام کنید.این مجوز ویزا نیست و به خودی خود به شما امکان سفر یا ورود به کانادا را نمی دهد. اگر مجوز تحصیلی صادر شود و اخذ ویزا شرط اصلی ورود به این کشور می‌باشد.

بسته به جایی که زندگی می‌کنید، ممکن است از طریق جریان مستقیم دانشجویی(SDS) بتوانید سریع تر مجوز تحصیلی دریافت کنید. بیشتر برنامه های SDS  طی ۲۰ روز پردازش می‌شوند. با این حال، برخی از برنامه‌ها ممکن است بیشتر طول بکشد.

برای پردازش سریع تر باید:

 • در اسرع وقت اطلاعات بیومتریک خود را تکمیل کنید.
  تمام الزامات واجد شرایط بودن را داشته باشید.

اگر می‌خواهید در کانادا ادامه تحصیل دهید، باید حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی درخواست تمدید دهید.

اگر مجوز تحصیلی‌ شما منقضی شده باشد؛ اما قصد اقامت و ادامه تحصیل در کانادا دارید ؛ باید دوباره برای این مجوز درخواست دهید ؛ تا دوباره مانند شهروند موقت در کانادا زندگی کنید.

اگر از کانادا خارج شده‌اید برای بازگشت مجدد باید مدارکی برای الزام ورود مجدد ارائه دهید.

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا ندارید؛ شما می توانید ۳ کار زیر را انجام دهید:

 • درصورت فارغ التحصیلی و واجد شرایط بودن می‌توانید درخواست مجوز کار دهید.
 • به عنوان توریست در کانادا اقامت داشته باشید و یا کانادا را ترک کنید.
 • و در نهایت اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شده و آن را تمدید نکرده‌اید باید کانادا را ترک کنید.

با این حال همچنان افراد در شرایطی خاص برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز تحصیلی ندارند، برای مثال:

 • افرادی که قصد دارند در دوره‌های آموزشی کمتر از ۶ ماه تحصیل کنند. این افراد برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ مجوز تحصیلی ندارند و بنا به کشوری که تابعیت آن را دارند باید برای اخذ ویزای توریستی یا مجوز سفر الکترونیک ( ETA) اقدام کنند. در صورتی که متقاضی نتواند دوره‌ی تحصیلی را تا ۶ ماه تکمیل کند، باید برای اخذ مجوز تحصیل اقدام کند.
 • افرادی که عضو خانواده یا کارمند نماینده‌ای خارجی در کانادا هستند مشروط بر تائید سازمان امور بین الملل کانادا ( Global affairs) نیازی به اخذ مجوز تحصیلی ندارند.
 • افرادی که عضو نیروهای مسلح خارجی در کانادا بوده و مشغول انجام وظیفه‌ی رسمی هستند.
 • کودکان خردسال در کانادا
 • پناهندگان
 • افرادی که والدین‌شان پناهنده هستند.

چگونه می‌توان برای اخذ مجوز تحصیل اقدام کرد؟

برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا به سه روش می‌توان اقدام کرد:

 1. خارج از کانادا
 2. داخل کانادا
 3. در مرز ورودی

برای ارائه‌ی درخواست به هر یک از روش‌های نام برده شده، می‌توان به صورت آنلاین یا مکتوب ثبت درخواست کرد. برای ثبت درخواست به صورت مکتوب، ارسال پرینت تمامی مدارک به کنسولگری الزامی می‌باشد. برای ثبت درخواست به صورت آنلاین باید اسکن مدارک و فرم‌های مربوطه را ارسال کنید.

چگونه برای اخذ مجوز تحصیلی از خارج از کانادا اقدام کنیم:

اگر دانشجوی بین المللی هستید که از یکی از موسسات آموزشی منتخب پذیرش گرفته‌اید، اما خارج از کانادا زندگی می‌کنید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل اقدام کنید. اگر اتباع کشوری هستید که برای ورود به کانادا نیاز به اخذ ویزا ندارند، می‌توانید برای اخذ مجوز سفر الکترونیکی ( ETA ) ثبت و مجوز تحصیل درخواست کنید:

ارائه فرم‌های مورد نیاز:

 • فرم درخواست مجوز تحصیلی (Study Permit) ( فرم IMM1294 )
 • فرم اطلاعاتی اعضای خانواده ( Family Information ) ( فرم IMM5707 )
 • فرم درخواست وکیل ( Use of Representative ) ( فرم IMM5476) ( در صورت کمک گرفتن از وکیل مهاجرتی)
 • فرم IMM5475 ( Authority to Release Personal Information to a Designated Individual) ( این فرم را در صورت داشتن نماینده‌ای غیر از خودتان برای مکاتبه با اداره مهاجرت پر کنید.)
 • فرم حضانت کودک ( Custodianship Declaration – Custodian for Minor Studying in Canada) ( فرم IMM5646)
 • برای دانلود فرم IMM1294 اینجا کلیک کنید.
 • برای دانلود فرم IMM5707 اینجا کلیک کنید.
 • برای دانلود فرم IMM5476 اینجا کلیک کنید.
 • برای دانلود فرم IMM5475 اینجا کلیک کنید.
 • برای دانلود فرم IMM5646 اینجا کلیک کنید.

 

مجوز تحصیلی از کانادا 1

 

مجوز تحصیلی از کانادا 2

ارائه مدارک مورد نیاز:

 • رسید پرداخت هزینه‌ها از جمله هزینه بیومتریک و هزینه ویزا
 • یک نسخه کپی از صفحه اطلاعاتی پاسپورت
 • دو قطعه عکس مطابق با شرایط عکس ویزای کانادا ( پشت هر عکس نام و تاریخ تولد نوشته شود)
 • نامه پذیرش
 • نامه تمکن مالی
 • یک نسخه کپی از سند ازدواج
 • و هر گونه مدرک مورد نیاز که برای اخذ ویزا الزامی است

برای ثبت درخواست جهت اخذ مجوز تحصیل می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید

 

در کانادا 3

چگونه برای اخذ مجوز تحصیلی در کانادا اقدام کنیم؟

درخواست اخذ مجوز تحصیلی از کانادا تنها در برخی از شرایط امکان پذیر است:

 • در صورتی که در حال تحصیل در یکی از مقاطع ابتدایی یا راهنمایی در کانادا هستید.
 • در صورتی که مجوز کار معتبر دارید.
 • در صورتی که دانشجوی مهمان هستید و یا برای فرصت مطالعاتی در کانادا حضور دارید.
 • در صورتی که دوره‌ی آموزشی کوتاه مدت ( کمتر از ۶ ماه ) در کانادا گذرانده‌اید
 • در صورتی که دانشجو یا یکی از اعضای خانواده مجوز اقامت موقت ( TRP) به مدت ۶ ماه یا بیشتر دارند.
 • در صورتی که همسر فردی هستید که برای اخذ اقامت دائم درخواست داده و یا دارای مجوز کار و تحصیل است.
 • در صورتی مجوز تحصیل خارج از کانادا دارید و قصد تمدید این مجوز را دارید.
 • در صورتی که یکی از اعضای خانواده‌ی یک تیم ورزشی، روحانیون، پناهنده، پرسنل نظامی در حال خدمت در کانادا، کارمند خصوصی یا نماینده‌ی کشوری خارجی مستقر در کانادا هستید.
 • در صورتی که متقاضی پناهندگی در کانادا هستید.

برای ثبت درخواست می‌توانید به سفارت کشور خود در کانادا مراجعه کرده و یا با سفارت کانادا تماس بگیرید تا از نحوه‌ی ارسال مدارک و پرداخت هزینه‌ها مطلع شوید.

چگونه برای اخذ مجوز تحصیلی در مرز ورودی کانادا اقدام کنیم؟

مجوز تحصیلی د رمرز ورودی کانادا به افراد زیر تعلق می‌گیرد:

 • افرادی که شهروند آمریکا هستند
 • افرادی که اقامت دائم آمریکا را دارند
 • افرادی که ساکن گرینلند هستند
 • افرادی که ساکن سن – پیر و میکلون هستند.

نمودار زیر آمار دانشجویان بین المللی که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ مجوز تحصیلی گرفتند را به تفکیک کشور نشان می‌دهد:

دانشجویان بین المللی که بین سال‌های 2015 تا 2022 مجوز تحصیلی گرفتند

آمار دانشجویان بین المللی که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ مجوز تحصیلی گرفتند

 هزینه های تحصیل در کانادا

هر دانشگاه و هر مقطع برنامه پذیرش خاصی دارد پس دستورالعمل‌هایی که از طرف دانشگاه مقصد به شما اعلام می‌شود را دنبال کنید. هزینه‌های تحصیلی بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی شما متغیر است. 

هزینه‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ به شرح زیر است

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در برخی از رشته‌های پرطرفدار

تحصیل در مقطع کارشناسی در برخی از رشته‌های پرطرفدار

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در برخی از رشته‌های پرطرفدار

های تحصیل در کانادادر مقطع کارشناسی ارشد

جدول زیر لیست برخی از دانشگاه‌های ارزان در کانادا را نمایش می‌دهدبرخی از دانشگاه های ارزان در کانادا

 کار در کانادا در زمان تحصیل

در رابطه با کار دانشجویی شرایط خاصی برای افراد وجود دارد. کار دانشجویان به دو دسته تقسیم می‌شود: کار در محیط دانشگاهی ( on – campus) و کار خارج از محیط دانشگاه ( off – campus ) 

منظور از کار ( on – campus) چیست؟

فعالیت در محوطه‌ی دانشگاه یا فعالیت به عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی، کار در کتابخانه، بیمارستان یا مرکز تحقیقاتی مرتبط با تحصیلات افراد کار ( on – campus) گفته می‌شود. به طور کلی هر کاری که مرتبط و در محیط موسسه آموزشی، برای یک عضو هیئت علمی، یک سازمان دانشجویی و یا حتی راه اندازی کسب و کاری توسط خود دانشجو ( برای مثال راه اندازی یک کافی شاپ در محیط دانشگاه) کار ( on – campus) گفته می‌شود.

چه کسانی می‌توانند به کار در محیط‌های دانشگاهی بپردازند؟

افراد فقط با شروع دوره تحصیلی می‌توانند به کار در محیط‌های دانشگاهی بپردازند. پس دانشجویان پیش از شروع سال تحصیلی مجاز به کارon – campus نیستند.

در صورتی که مجوز تحصیلی به افراد اجازه‌ی کار در خارج از دانشگاه را دهد، می‌توانید به عنوان دانشجوی بین المللی به کار نیز بپردازید. در شرایطی خاص افراد نیاز به اخذ مجوز کار ندارند و می‌توانند به کار در محیط‌های دانشگاهی مشغول شوند:

 • اگر دانشجوی تمام وقت هستید
 • اگر مجوز تحصیلی معتبر و
 • شماره بیمه اجتماعی Social Insurance Number (SIN) دارید.

شماره بیمه اجتماعی چیست؟

شماره بیمه اجتماعی شماره‌ای ۹ رقمی است که از طرف دولت کانادا صادر می‌شود. افراد با اخذ این شماره می‌توانند به کار در کانادا بپردازند و از مزایا و خدمات دولتی بهره‌مند شوند.

نکته:

دانشجویانی که به صورت پاره وقت ترم آخر خود را می‌گذرانند، اما ترم‌های گذشته به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل بودند، می‌توانند به کار در محوطه‌ی دانشگاه به صورت تمام وقت مشغول شوند.

چه کسانی نمی‌توانند به کار در محوطه دانشگاه بپردازند؟

 • دانشجویان پاره وقت
 • افرادی که مجوز تحصیلی‌شان اعتبار ندارد
 • افرادی که در مرخصی تحصیلی به سر می‌برند
 • افرادی که در حال انتقالی گرفتن هستند و در حال حاضر مشغول به تحصیل نیستند

 چه کسانی می‌توانند به کار( off campus) مشغول شوند؟

 • افرادی که دانشجوی تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی منتخب هستند
 • افرادی که به تحصیلات آکادمیک و یا حرفه‌ای مشغولند.
 • افرادی که برنامه تحصیلی‌شان حداقل ۶ ماهه است و منجر به اخذ دیپلم و یا مدرکی معتبر می‌گردد.
 • افرادی که دوره تحصیلی‌شان شروع شده
 • افرادی که شماره بیمه اجتماعی دارند.
 • نکته: برای واجدالشرایط جهت اشتغال به کار ( off campus) متقاضی باید تمامی این شرایط را بر آورده سازد.

ساعات کاری افراد در مشاغل ( off campus):

افراد می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته به کار (off campus) اشتغال داشته باشند.

طبق آخرین تغییرات و اخبار موجود، از ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳ ۲۰۲۳ دانشجویان در صورت واجدالشرایط بودن می‌توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته به کار ( off campus) اشتغال داشته باشند.

کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی

بیشتر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در کانادا مشغول به کار می‌شوند چرا که ممکن است به

بعد از فارق التحصیلی در کانادا

 

واسطه‌ی کار در کانادا بتوانید اقامت دائم بگیرید اما برای این کار، شما ملزم به دریافت. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی ( PGWP) هستید. اعتبار این مجوز بسته به مدت برنامه تحصیلی‌تان متغیر خواهد بود.

 • اگر برنامه تحصیلی کمتر از ۸ ماه باشد شما مجوز کار دریافت نخواهید کرد.
 • اگر برنامه تحصیلی حداقل ۸ ماه اما بیشتر از ۱۲ ماه نبوده، مجوز کار مطابق با دوره‌ی برنامه‌ی تحصیلی به شما اعطا خواهد شد. برای مثال اگر این برنامه تحصیلی ۹ ماه به طول انجامیده مجوز کار شما نیز ۹ ماه اعتبار خواهد داشت.
 • اگر برنامه تحصیلی ۲ سال و یا بیشتر بوده، مجوز کار ۳ ساله به شما اعطا خواهد شد.

تحت شرایط خاصی به افراد تعلق می‌گیرد:

 • افراد تا ۱۸۰ روز پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند تا برای اخذ این مجوز اقدام کنند.
 • باید برنامه تحصیلی خود را تکمیل کرده باشید.
 • مجوز تحصیلی افراد باید طی این ۱۸۰ روز همچنان معتبر باشد.

 

تحصیل

نکته: اگر برنامه تحصیلی خود را در زمان کمتری نسبت به طول برنامه عادی تکمیل کنید، ممکن است واجدالشرایط اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی مطابق با طول برنامه تحصیلی خود باشید. برای مثال، اگر برنامه تحصیلی ۱ ساله خود را در ۸ ماه تکمیل کنید، ممکن است بتوانید مجوز کار ۱ ساله دریافت کنید.

ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای دانشجویی کانادا به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد تحصیل در موسسات آموزشی این کشور را دارند. این ویزا به دانش‌آموزان و دانشجویان اجازه می‌دهد تا تحصیلات خود را در کانادا آغاز کنند. اساسا ویزای تحصیلی عملکردی مانند ویزای توریستی یا مجوز سفر الکترونیکی  ETA دارد. با این تفاوت که دانش‌آموز یا دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی نیاز به مجوز تحصیل نیز دارد. پس ویزای تحصیلی ترکیبی از ویزای توریستی و مجوز تحصیلی است.

ویزای تحصیلی به افراد امکان تحصیل در موسسات آموزشی منتخب ( Designated Learning Institution(DLI)) را می‌دهد. پس با اخذ این ویزا دانشجو نمی‌تواند مشغول به کار شود. ویزای تحصیلی تا پایان دوره‌ی تحصیل افراد معتبر است و در برخی از موارد پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی می‌توان مشغول به کار شد. برای حفظ اعتبار ویزای تحصیلی، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • همیشه در موسسه‌های آموزشی منتخب ثبت‌نام کنید.
 • تا پایان دوره‌ی تحصیلی، مشغول به تحصیل باشید و برنامه‌های تحصیلی‌تان را دنبال کنید.
 • شرایط اخذ ویزای دانشجویی را مطابق با استانداردهای موجود برآورده کنید.
 • پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی باید کانادا را ترک کنید.
 • ویزای دانشجویی یا مجوز تحصیلی تضمینی برای برخورداری از امکانات رفاهی و اجتماعی کانادا مثل بیمه یا خدمات درمانی نیست.

چه کسانی واجدالشرایط اخذ ویزای تحصیلی هستند؟

برای واجدالشرایط بودن جهت اخذ ویزای تحصیلی، ویزا و مجوز تحصیلی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • نامه پذیرش معتبر از یکی از موسسات آموزشی منتخب با مشخصات زیر:
 • سربرگ رسمی موسسه آموزشی مقصد
 • اطلاعات دقیق برنامه‌ی تحصیلی مورد نظر
 • مقدار شهریه دوره‌ای که قرار است پشت سر بگذارید
 • تاریخ شروع و پایان برنامه‌ی تحصیلی
 • برای اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل در دانشگاه و کالج متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • افراد زیر ۱۸ سال نمی‌توانند به تنهایی برای ادامه تحصیل در کانادا ثبت درخواست کنند. این کار باید از سمت والدین آن‌ها برای مثال پدر یا مادر انجام بگیرد.
 • افراد نباید سابقه کیفری داشته باشند ( ارائه مدرک سو پیشینه الزامی است)
 • تکمیل و امضای فرم رضایت‌نامه ( فرم IMM5744 E) در یکی از دفاتر وک کانادا ( VAC )
 • کپی مدارک در رابطه با وضعیت مهاجری خود در کانادا و یا کشوری دیگر
 • ارائه تمکن مالی
 • اثبات بازگشت به کشور خود پس از اتمام دوره تحصیلی
 • برای دانلود فرم رضایت نامه اینجا کلیک کنید.

نام تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی:

پس از تکمیل فرم‌هاارسال مدارک پشتیبان از موارد الزامی خواهد بود:

 • ارائه پاسپورت و یک نسخه اسکن از آن
 • سابقه سفر افراد، به عبارتی اسکن تمام صفحات پاسپورت
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه انگیزه نامه
 • دو قطعه عکس
 • مدارک پزشکی
 • وضعیت اشتغال یا تحصیل با ارائه‌ی رزومه‌ی کاری یا مدرک تحصیلی
 • ارائه مدارکی مبنی بر اثبات توانایی شما برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا با ارائه‌ی یکی از مدارک زیر:
 • داشتن حسابی بانکی کانادایی
 • داشتن گواهی سرمایه گذاری تضمینی (GIC) که توسط یکی از موسسات مالی کانادایی صادر شده
 • مدارکی مبتنی بر اخذ وام دانشجویی
 • پرینت گردش حساب دانشجو طی ۴ ماه گذشته
 • مدارک و رسیدهای پرداخت شهریه و هزینه‌ی مسکن
 • داشتن بورسیه تحصیلی
 • ارائه‌ی نامه یا مدرک از طرف سازمانی که قصد حمایت مالی از دانشجو را دارد.
 • اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، باید گواهی پذیرش کبک ( CAQ) که توسط دولت کبک صادر می‌شود را نیز اخذ کنید.
 • ارائه‌ی نامه‌ای توضیحی مبنی بر دلایل انتخاب شما برای تحصیل در کانادا و تعهد به انجام وظایف خود به عنوان یک دانشجو
 • اگر کودک خردسالی قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارد اما یکی از والدین او نمی‌تواند کودک را همراهی کند، والدین موظفند فرم اظهارنامه‌ی حضانتی که قیم کودک را مشخص می‌کند امضا کنند.
 • اگر برای دومین بار برای اخذ مجوز تحصیل درخواست می‌دهید، ارائه‌ی کد شناسه ( Unique Client Identifier-UCI) الزامی می‌باشد. این شناسه را در هر یک از نامه‌هایی که از طرف سفارت دریافت شده است یافت می‌شود.
 • اگر اعضای خانواده ( همسر و فرزندان ) نیز قصد همراهی شما را دارند، باید فرم‌ درخواست ویزای آن‌ها را نیز مهیا کرده و با هم به صورت خانواده درخواست دهید.
 • تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه رسمی شده باشند. پس از ارسال تمام مدارک متقاضی می‌تواند اقدام به ارسال درخواست و پرداخت هزینه‌ها کند.

حداقل میزان تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

برای اخذ ویزا یا مجوز تحصیلی، ارائه‌ی بودجه‌ی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود در کانادا الزامی است. در صورتی که به همراه یکی از اعضای خانواده قصد ورود به کانادا را دارید، به بودجه‎‌ی مالی بیشتری نیاز خواهید داشت.   

 

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در خارج از کبک:

 

مالی خارج از کبک 1

 

برای مثال: اگر شما و ۲ نفر از اعضای خانواده قصد ورود به کانادا را دارید، تمکن مالی مورد نیاز برای زندگی در خارج از کبک به عبارت زیر است:

 • هزینه زندگی دانشجو: ۱۰۰۰۰ دلار
 • هزینه زندگی اولین عضو خانواده: ۴۰۰۰ دلار
 • هزینه زندگی دومین عضو: ۳۰۰۰ دلار

          مجموع هزینه‌ها: ۱۷۰۰۰ دلار

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در یکی از موسسات آموزشی در کبک:

 

مالی در یکی از موسسات کبک

 

111111ص

هزینه ویزای تحصیلی کانادا:

فرآیند درخواست ویزای تحصیلی شامل هزینه‌هایی است که باید پرداخت شوند. در صورتی که به صورت آنلاین ثبت درخواست می‌کنید ابتدا باید هزینه‌های لازم را پرداخت کنید و در صورتی که هزینه‌ها را پرداخت نکنید، به درخواستتان رسیدگی نخواهد شد. این هزینه‌ها عبارتند از:

 

تحصیلی در کانادا

 

در کانادا و مهاجرت به کانادا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

ویزای تحصیلی کانادا مطابق با طول دوره‌ی تحصیلی افراد و ۹۰ روز بیشتر اعتبار دارد. این ۹۰ روز به افراد اجازه می‌دهد تا برای ترک کانادا یا تمدید ویزای خود اقدام کنند.

در صورتی که برنامه تحصیلی خود را تا زمانی که مجوز تحصیلی معتبر است، به اتمام نرسانید باید برای تمدید آن نیز اقدام کنید. اگر برنامه تحصیلی خود را قبل از تاریخ انقضای مجوز خود به اتمام برسانید، تا ۹۰ روز برای ترک کانادا فرصت دارید.

آیا با اخذ ویزای دانشجویی می‌توان به کشور خود سفر کرد؟

سیستم تحصیلی کانادا تعطیلات زیادی را بین تابستان و زمستان برای دانش‌آموزان و دانشجویان در نظر گرفته است. طبیعتا بسیاری از افراد دوست دارند در این بازه زمانی به کشور خود سفر کنند. ویزای تحصیلی کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا در طول تعطیلات به خارج از کشور سفر کنند. با این حال هنگام بازگشت به کانادا باید مدارکی دال بر وضعیت دانشجویی خود ارائه دهید. دانشجویان باید مجوز تحصیلی و ویزای معتبر داشته باشند. در غیر اینصورت نمی‌توانند وارد کانادا شوند. تنها آن دسته از دانشجویانی که قصد سفر به آمریکا یا سنت پیرو میکلون را دارند، می‌توانند با مجوز تحصیلی معتبر مجددا وارد کانادا شوند. سایر دانشجویان نیاز به اخذ ویزا یا مجوز سفر الکترونیکی نیز دارند. پس پیش از ترک کانادا برای تعطیلات از اعتبار مدارک و ویزای خود اطمینان حاصل کنید.

آیا پس از اخذ ویزای تحصیلی می‌توان موسسه آموزشی را تغییر داد؟

ویزای تحصیلی به افراد این امکان را می‌دهد تا در صورت واجدالشرایط بودن، موسسه آموزشی خود را تغییر دهید. اگر قصد دارید موسسه آموزشی خود را تغییر دهید باید دولت کانادا را در جریان قرار دهید:

 • اگر دوره دبستان را به اتمام رساندید و قصد دارید دبیرستان را آغاز کنید.
 • اگر دوره دبیرستان را به اتمام رسانده و قصد دارید تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کنید.
 • اگر قصد دارید دانشگاه یا کالج خود را تغییر دهید.
 • هر گونه تغییر در شرایط مجوز تحصیلی دریافت شده

در هر یک از شرایط ذکر شده، باید شرایط جدید خود را به اداه مهاجرت اعلام کرده و مجوز تحصیلی جدید برای موسسه آموزشی جدید دریافت کنید.

در موارد زیر نیازی به اخذ مجوز تحصیلی و اطلاع رسانی به دولت کانادا نخواهید بود:

 • اگر در حال تغییر موسسه آموزشی در یک مقطع هستید. ( انتقال از یک مدرسه ابتدایی به مدرسه‌ای دیگر)
 • تغییر در برنامه تحصیلی در همان موسسه آموزشی
 • برنامه‌های تحصیلی ۶ ماه یا کمتر

آیا با اخذ ویزای دانشجویی اعضای خانواده نیز می‌توانند وارد کانادا شوند؟

در صورتی که یکی از اعضای خانواده‌ی نزدیک افراد مانند همسر و فرزندان تحت تکفل قصد همراهی دانش‌آموز یا دانشجو را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ ویزای همراه اقدام کنند. در صورتی که دانشجو پرونده خود را به صورت انفرادی ثبت کرده باشد، همسر و فرزندان باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنند اما اگر دانشجو به همراه خانواده به صورت یکجا پرونده خود را ثبت کنند همسر و فرزندان ویزایی مطابق با اعتبار ویزای دانشجویی دریافت خواهند کرد.

در مقاله تحصیل در کانادا برای دآنش اموزان و دانشجویان سعی کردیم تمام نکات الزامی درباره تحصیل در کانادا به همراه هزینه های تحصیل در کانادا  و نحوه اخذ ویزای تحصیلی در مقاطع مختلف را بیان کنیم. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

کارشناسان و وکلای مجرب رویال اپلای با بررسی شرایط شما یا فرزندانتان بهترین روش ها و گزینه ها را برای تحصیل در کانادا به شما معرفی می کنند.

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و آمریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم ارزیابی مهاجرتی و درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.

 

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.