اروپا

راهنمای تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا

اروپا یکی از بهترین مقصدها برای ادامه تحصیل و مهاجرت است. خواستگاه قدیمی ترین دانشگاه جهان -دانشگاه بلونیای ایتالیا با سابقه ۹۵۰ ساله- امروز هم در زمینه آموزش در دنیا پیشتاز است. شرایط تحصیلی علمی و عملی، درنظر گرفتن امکانات رفاهی از جمله خوابگاه، باشگاه و… آموزش تحت نظر برترین استادهای دنیا و برترین و جدیدترین متد روز، پرداختن به استعدادهای ورزشی و هنری در کنار تحصیل، برخورداری از تخفیف های فراوان نه فقط در دانشگاه، بلکه حمل و نقل عمومی گرفته تا تخفیف های مخصوص دیگر و… اروپا را تبدیل به برترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی کرده است. به همه این ها اضافه کنید، تحصیل رایگان و یا ارزان در اکثر کشورهای قاره ی اروپا مانند آلمان، اتریش، نروژ، سوئد و…

اولین نکته درباره ی انتخاب کشور مقصد در اروپا، در نظر گرفتن زبان است. درست است که تمام کشورهای اروپا دانشگاه های انگلیسی زبان یا زبان های بین المللی دیگری مثل فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و… دارند، اما تسلط بر زبان کشور میزبان، به معنای تعامل بهتر و بیشتر با فرهنگ آن کشور است. و امکان یافتن شغل پس از اتمام تحصیل یا همزمان با آن را تا حد زیادی تضمین می کند. شرایط فرهنگی، و آب و هوایی کشور مقصد را هم در نظر بگیرید. برای اگر با سرمای زیاد مشکل دارید، سراغ کشورهایی مثل روسیه و اسکاندیناوی نروید بهتر است. شاید باور نکنید، اما برگشت عده ای نسبتا قابل توجهی از تحصلان، عدم تطابق با شرایط آب و هوایی کشور مقصد خود بوده اند. اما نگران نباشید، کافی است کمی در نقشه ی قاره ی پهناور اروپا جستجو کنید. .

تحصیل در اتریش، آلمان، نروژ و فرانسه به صورت رایگان و کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا، پرتغال، سوئد و غیره با صرف هزینه های بسیار کم و ارزان امکان پذیر است. تحصیل پزشکی در اروپا زیست، پرستاری، مکانیک، برق، عمران، شیمی، حقوق، فیزیک، اقتصاد، مدیریت، بازرگانی و غیره با هزینه بسیار کم و بعضاً رایگان انجام می شود.

 

مزایای تحصیل در اروپا

 •  استاندارد بالای آموزشی
 • امکان دریافت اقامت از کشورهای استاندارد بالا
 •  تنوع تحصیل در اروپا
 •  کمک هزینه های تحصیلی
 •  تنوع زبان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشورهای اروپایی
 •  امکان کار دانشجویی در حین تحصیل؛ در بسیاری از کشورهای اروپایی امکان کار نیمه وقت در حین تحصیل وجود دارد. پیدا کردن کار بستگی به دانش، مهارت های علمی – تخصصی دانشجویان و تسلط به زبان کشور مقصد دارد
 •  امکان همراهی خانواده دانشجو در اغلب کشورها
 •  افزایش جذب در بازار کار جهانی
در اروپا و شرایط تحصیل در مدارس

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط تحصیل در مدارس

نظام آموزشی بی نظیر کشورهایی همچون انگلیس، اتریش، آلمان و… موجب گردیده تا والدین ایرانی برای تحصیل فرزندان خود کشورهای اروپایی را انتخاب نمایند. کالج هایی نظیر بلربیز در انگلستانهمه ساله پذیرای دانش آموزان بین المللی از سراسر دنیا می باشد. نکته مهم برای تحصیل در مدارس این است که، نظام آموزشی کشورهای اروپایی به نحوه ای است که امکان تحصیل رایگان تنها برای شهروندان خود را فراهم نموده اند و برای آنکه شهروندان خارج از اتحادیه اروپا بتوانند از تحصیل رایگان مدارس بهره مند شوند باید در ابتدا والدین آن ها اقامت بلند مدت کشور مورد نظر را داشته باشند. به طور مثال در صورتی که والدین اقامت تحصیلی و یا کاری اروپا را داشته باشند، فرزندان آن ها می توانند همانند شهروندان اروپا، تحصیل رایگان در اروپا داشته باشند..

 

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشگاه های زیادی در اروپا وجود دارند که بالاترین کیفیت آموزشی را ارائه می‌دهند. دانشجویانی که در مقطع لیسانس در یکی از کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل هستند نه تنها از آموزش عالی بهره‌مند هستند، بلکه استانداردهای بالایی از زندگی و فرصت سفرهای هیجان‌انگیز در سراسر قاره را تجربه خواهند کرد. از بین رشته های متنوع که در دانشگاه های اروپا ارائه می شود برخی از رشته‌ها متقاضیان بیشتری دارد که عبارتند از: علوم سیاسی، امور بین‌الملل، تجارت، اقتصاد، تاریخ، هنر، جامعه‌شناسی، مهندسی، علوم پایه، فلسفه و فن‌آوری اطلاعات. تحصیل رایگان بسته به کشور که انتخاب می کنید ممکن است اما در کشورهایی اروپایی تحصیل به طور کلی بسیار ارزان تر از سایر نقاط دنیا است. .

 

مدت زمان دریافت کارشناسی در قاره اروپا

مدت مقطع کارشناسی در اروپا حداقل سه سال است. تحصیل تمام وقت، مطالعات نیمه وقت و آنلاین از جمله گزینه های شما برای انتخاب این مقطع تحصیلی در کشورهای اروپایی است. برای دوره کارشناسی مدرک تحصیلی ۱۲ ساله و عموم کشورها مورد نیاز است.

 

مدرک زبان خارجی مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد اروپا

اکثر دانشگاه های اروپا، مدرک زبان انگلیسی در سطح ایلتس ۶ را نیاز دارند. در برخی کشورها و برای تحصیل در برخی رشته ها شما ملزم به ارائه مدرک زبان همان کشور می باشید..

ارائه مدرک زبان بطور کلی از الزامات دانشگاه هاست نه کشورها! بر همین اساس برخی از دانشگاه های دولتی و خصوص در کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و … امکان دریافت پذیرش بدون ارائه مدرک زبان رسمی دارند این مسئله کاملا به سیاست های هر دانشگاه در جذب دانشجو برمی گردد. برای تحصیل در رشته های خاص نیز گاهی آزمون ورودی و یا مصاحبه لازم است. در زمینه ی مشاوره انتخاب رشته هم مشاوره با کارشناسان خبره ی رویال اپلای را به شما پیشنهاد می کنیم. داشتن معدل و نمرات بالا و مورد تایید دانشگاه مورد نظر نیز از مواردی است که برای تحصیل رایگان در اروپا باید مد نظر قرار دهید..

در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قاره ی اروپا

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به کشور و رشته می تواند بین ۱ تا ۲ سال باشد. عموما رشته های مدیریتی، مهندسی، اقتصاد و هنر بیشتر مورد تقاضای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد. شرایط و الزامات تحصیل در این مقطع بسته به شرایط دانشگاه و کشور متغیر می باشد. داشتن مدرک زبان انگلیسی در سطح ایلتس ۶.۵ و یا معادل آن برای زبان های دیگر برای عموم رشته ها در دانشگاه مورد نیاز است. هدف تحصیل در این دوره برای ارتقا سطح دانش افراد و پیدا کردن شرایط شغلی مناسب می باشد. برای تحصیل در این مقطع فرد باید در زمینه رشته مورد نظر تحصیلات داشته و یا انگیزه لازم را ارائه نماید. هزینه این دوره برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان و برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا بسته به شرایط دانشگاه متغییر و در مقایسه با دانشگاه های خصوصی بسیار اندک می باشد..

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

به لطف دانشگاه‌های مطرح و کیفیت بالای آموزش همراه با امکان تحقیق در سطح جهانی، آلمان یکی از بهترین‌ کشورهای جهان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. در آخرین رتبه بندی QS World University Rankings، تعداد ۴۶ دانشگاه آلمان در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند. همچنین ۸ دانشگاه آلمان در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. به طور کلی دانشگاه‌های آلمان به دلیل عملکرد تحصیلی، امکانات مدرن دانشجویی و میزان اشتغال بالا فارغ‌التحصیلان مشهور هستند و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی این کشور موجب شده است تا آلمان اولین کشور مورد نظر دانشجویان بین‌المللی باشد.

برخی از بهترین دانشگاه‌های آلمان با لینک دانشگاه را در این صفحه ببینید:

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند

تحصیل در هلند به عنوان دومین گزینه برای دانشجویان بین‌المللی یک موقعیت فوق‌العاده محسوب می‌شود زیرا آموزش عالی در هلند مبتنی بر نوآوری و خلاقیت است و کلیه دوره‌های آموزشی ۱۰۰٪ با وقایع ، موضوعات و اکتشافات موجود در این زمینه تحصیل سازگار است. از رشته های محبوب در این کشوررشته های مربوط به کشاورزی استبنا بر رتبه  بندی timeshighereducation ، ۱۳ دانشگاه هلند در بین ۳۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند که نشان دهنده سیستم قدرتمند آموزشی در این کشور است. برخی از بهترین دانشگاه‌های هلند به شرح زیر است:

برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور هلند  با لینک دانشگاه را در این صفحه ببینید::

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

یکی از دلایل تمایل دانشجویان بین‌المللی به تحصیل در ایتالیا، قدمت و اعتبار دانشگاه های ایتالیا است. همچنین فضای چندملیتی دانشگاه‌های این کشور به همراه شعبه‌های زیاد دانشگاه‌های بین المللی در ایتالیا، شرایط را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی آسان کرده است. دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، منشاء نظام آموزش عالی غرب محسوب می‌شود. همچنین بولونیا یکی از برترین شهرهای اروپا از نظر تعداد دانشجویان اراسموس (برنامه جابجایی دانشجو در اروپا) به شمار می‌رود.

 

کمک هزینه‌های مالی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

معروف‌ترین و یکی از بهترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا، بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا است. بورسیه استانی به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکتری در ایتالیا تحصیل می‌کنند، تعلق می‌گیرد. رشته تحصیلی، زبان تحصیل  یا مقطع تحصیلی در گرفتن این بورسیه تأثیری ندارد و صرفاً باید از طریق ارائه مدارک مالی، نیاز به دریافت این کمک هزینه در حین تحصیل را اثبات کرد.  برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن در ایران و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد و سوابق تحصیلی نقشی در اعطای این کمک‌های مالی ایفا نمی‌کند.

 

بورسیه استانی کشور ایتالیا چه مواردی را پوشش می دهد؟

 •  معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 • خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز)
 • کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال افزایش خواهد یافت.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشورهای اسکاندیناوی

دانشگاه‌های کشورهای اسکاندیناوی، نروژ، دانمارک، سوئد و فلاند از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند هزینه تحصیل در اینکشورها بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو در سال است. برای بسیاری از دانشجویان بین المللی، تحصیل در حوزه اسکاندیناوی یک تجربه زندگی در حال تغییر است.:

چهار دانشگاه از بیست دانشگاه در رتبه ۱۰۰ در سراسر جهان قرار دارند بسیاری از دانشگاه های رتبه بندی شده مانند دانشگاه لند، دانشگاه هلسینکی و دانشگاه اوپسالا برنامه های زیادی را برای بسیاری از مناطق مختلف ارائه می دهند، دانشگاه اسلو دارای طیف گسترده ای از برنامه های تحقیقاتی از کارآفرینی در رشته  فیزیک است و سال های زیادی را به خاطر برنده شدن جایزه نوبل شناخته شده است

برخی از بهترین دانشگاه‌های کشورهای حوزه اسکاندیناوی با لینک دانشگاه  را در این صفحه ببینید::.

 

تحصیل در کشور پرتغال

دو دسته از مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی در این کشور وجود دارند که دانشجو می تواند از هر گدام از آن ها پذیرش اخذ نماید. شهریه ی دانشگاه های پرتغال با توجه به این که دانشجو در کدام مرکز مشغول به تحصیل باشد و چه رشته ای را انتخاب کرده باشد، میزان متفاوتی دارد.

اما در یک بیان کلی می توان گفت که شهریه ی دانشگاه های دولتی در این کشور، به صورت سالانه ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای دوره ی کارشناسی ارشد و ۲۷۰۰ یورو برای تحصیل در دوره ی دکتری در نظر گرفته شده است. مزیتی که برای دانشجویان در راستای پرداخت هزینه ی شهریه دانشگاه های پرتغال در نظر گرفته شده است، این است که، دانشجو می تواند این مبلغ را به صورت قسطی در تمام طول سال تحصیلی پرداخت کند و الزامی برای پرداخت یکباره در بدو ورود به دانشگاه برای او وجود ندارد.

برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور پرتغال  با لینک دانشگاه  را در این صفحه ببینید::

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

دلیل اصلی بسیاری از افراد جهت تحصیل در فرانسه عالی بودن مدارک تحصیلی فرانسه ، کیفیت آموزش و تحصیل رایگان در فرانسه می باشد . کشور فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت نیمه رایگان می باشد و حدود ۲۰۰ میلیون نفر به زبان فرانسه در جهان تسلط دارند . اقامت در فرانسه به این شکل است که اگر شخصی ۷ سال به طور متوالی در فرانسه مشغول به کار تمام وقت باشد می تواند اقامت این کشور را بگیرد .  همچنین شخص در حین تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف تحصیلی ۱۰ الی ۳۰ ساعت در هفته حق کار دارد که این اجازه کار می تواند هزینه های زندگی شخص را پوشش دهد.

برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور فرانسه را با لینک دانشگاه   در این صفحه ببینید::

در مقطع دکتری

 

شرایط تحصیل در مقطع دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری رزومه متقاضی بسیار مهم می باشد. داشتن مقالات معتبر بین المللی، دانش زبان در سطح آیلتس ۷ و همچنین داشتن سوپروایزر یا همان استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر از الزامات اخذ پذیرش در این دوره می باشد. تحصیل رایگان در این مقطع در صورتی که فرد شهروند اتحادیه اروپا باشد در دانشگاه های دولتی آن امکان پذیر می باشد

برای افرادی که خارج از اتحادیه هستند در صورتی که شرایط لازم را اخذ نمایند می توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. برای تحصیل در این مقطع با توجه به زشته و شرایط کشور گاهی لازم است به زبان رسمی آن کشور نیز تسلط داشته باشید. طول دوره تحصیل معمولا ۸ ترم می باشد که بسته به رشته تحصیلی می تواند کمتر و یا بیشتر نیز باشد.

علاوه بر شرایط مذکور، بیشتر دانشگاه های معتبر اروپا به دانشجویان بورسیه اختصاص می دهند و دانشجویان می توانند از شرایط بورسیه و فاند تحصیلی بهره مند شوند.در این بین کشور ایتالیا از نظر هزینه های تحصیل و همچنین هزینه های زندگی بسیار مقرون به صرفه تر بوده و حتی امکان گرفتن بورسیه برای دانشجویان خارجی را نیز دارد.

رویال اپلای با داشتن نمایندگی های دانشگاه های مختلف در این کشور امکان گرفتن این بورس ها را برای دانشجویان را فراهم میسازد که با تخصیص این بورس ها به دانشجو تقریبا هزینه تحصیل و زندگی دانشجو به صفر می رسد.

متخصصین و مشاورهای موسسه مهاجرتی رویال اپلای، سال هاست در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای اروپایی فعال بوده و کارنامه درخشانی در این زمینه داشته و دارند. باید بدانید که امروز تحصیل در اروپا کار محالی نیست کافی است گام های درست بردارید.

 

 

با کارشناسان و وکلای با تجربه رویال اپلای همراه باشید

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس: ولنجک ، نبش خیابان چهاردهم، ساختمان وفا، واحد۲۰۱

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.