آزمون TCF چیست؟

آرمون TCF

آزمون TCF فرانسه مخفف Test de connaissance du français می باشد؛ که زیر نظر مرکز بین المللی مطالعات آموزشی (CIEP) طراحی شده است. این آزمون برای افرادیست که زبان اصلیشان فرانسوی نیست و قصد مهاجرت به فرانسه یا کشورهای فرانسه زبان را با اهداف مشخص خود دارند. با آزمون TCF میزان توانایی و مهارت فرد در زبان فرانسوی سنجیده می شود.

در صورت قبولی در این آزمون، سازمان CIEP گواهی به اعتبار ۲سال برای داوطلبین صادر می کند. مدارک متقاضیان ۶ سطح دارد. از A1 تا C2 که داوطلب را از لحاظ دانش و مهارت زبان فرانسوی دسته بندی می کند. این دسته بندی را کنسولگری اروپا تعریف کرده است. با توجه به این دسته بندی دیگر معیار قبول شدن یا رد شدن در این آزمون معنی ندارد. آزمون TCF در ۶۰۰ مرکز تایید شده و در بیش از ۱۴۰ کشور از جمله کشور فرانسه در سراسر جهان برگزار می شود. در ایران آزمون TCF در موسسه سینا و مرکز زبان فرانسوی  در تهران و موسسه کوثر در اصفهان ماهی دوبار در سال برگزار می شود.

پایین ترین سطح این آزمون A1 است که در این سطح شخص مبتدی است. و بالاترین سطح آن، C1 و C2است؛ که شخص تسلط کامل دارد.

ساختار آزمون TCF

آزمون TCF به دو بخش اجباری و اختیاری تقسیم می شود. بخش خواندن(Reading) ، گوش دادن (Listening) و ساختارهای زبان اجباریست. ولی در حالی که بخش های نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking) اختیاری هستند.

مفاد آزمون TCF سفارت فرانسه شامل : نوشتار، شنیدار، استفاده از زبان فرانسه ، مکالمه و مهارت خواندن زبان فرانسه در بخش اجباری آزمون . نوشتاری و گفتاری زبان فرانسه داوطلبین در بخش اختیاری است.بخش الزامی این آزمون شامل ۸۰ تست و به سه مهارت زیر را مورد ارزیابی قرار می دهد :

 • Listening
 • Grammatical structure
 • Reading

و بخش اختیاری این آزمون ۲مهارت زیر مورد سنجش قرار می گیرد:

 • Speaking
 • Writing

بخش اجباری آزمون زبان فرنسوی TCF

امتحانات اجباری حدودا از ۸۰ سوال، چند گزینه ایی تشکیل شده اند. که به تدریج از سطح CEFR A1سوالات آسان شروع می شود و تا CEFR C2 سوالات سخت و سطح بالا ادامه می باید.

Listening Comprehension

این بخش از ۳۰ سوال تشکیل شده است. که مدت پاسخگویی به سوالات ۲۵ دقیقه می باشد. سوالات از تشخیص موضوع مکالمه آسان تا درک  Listeningارائه شده با درک و سرعت بالا ادامه دارد.

Grammatical structure

این بخش از ۲۰ سوال تشکیل شده است. که مدت پاسخگویی به سوالات ۲۰ دقیقه می باشد. سوالات این بخش از توانایی دانش و استفاده از ساختار زبان را از سطح ساده تا سخت مورد ارزیابی قرار می دهد. سوالات مربوطه از شناسایی خطاهای لغوی تا انتخاب زمان فعل صحیح با در نظر گرفتن انواع موقعیت ها ارتباطی قابل تغییر دارد.

Reading

این بخش از ۳۰ سوال تشکیل شده است. که مدت پاسخگویی به سوالات ۴۵ دقیقه می باشد.متقاضیان در این بخش از کلمات و جملات بسیار ساده تا اطلاعات روزمره که شامل جدول ها و فهرست ها و … که براساس واقعیت هستند؛ و ادبیات و متن های سخت و پیچیده ادبی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

بخش اختیاری آزمون زبان فرنسوی TCF

بخش Speaking یا گفتاری

در این قسمت یک مصاحبه رو در رو با یک آزمون گیرنده انجام می شود. که حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. سوالات مصاحبه از سطح مبتدی A1  تا پیشرفته C2 CEFR  است. مصاحبه ی این آزمون توسط CIEP بررسی می شود. و سوالات از توصیف مکان ها و افراد دیگر شروع می شود تا صحبت در مورد تجربیات ، اتفاقات و برنامه ها و ارائه دلایل و واضح و ساختاری برای تغییر اوضاع ادامه می یابد.

بخش Writing یا نوشتاری

این بخش از شش مرحله از مرحله A1 تا C2 تشکیل شده است؛ که حدود ۱۰۰ دقیقه طول می کشد. سوالات این بخش ممکن است شامل موضوعات و وظایفی برای نوشتن یک پیام ساده که حدود ۴۰ کلمه، و نوشتن نامه در مورد شرایط روزمره که حدود ۸۰ کلمه، و مقایسه و دادن نظر و انتخاب یک مورد از قیاس موضوعات که حدود ۱۰۰ تا ۱۲۵ کلمه، و یا بازنویسی ایده های اصلی در یک متن که حدود ۱۰۰ کلمه باید باشند.

هزینه آزمون فرانسوی TCF در سال ۲۰۲۲

هزینه آزمون TCF با توجه به امتحانی که متقاضیان شرکت می کنند؛ (اجباری و اختیاری یا حتی فقط اجباری) و با توجه به محل مرکز آزمون متفاوت می باشد. در جدول زیر هزینه های آزمون TCF را می توانید مشاهده کنید. قسمت هزینه به یورو با توجه به افزایش و یا کاهش یورو قابل تغییر است. آزمون TCF با توجه به اهداف متقاضی، مختلف است:

 • آزمون TCF با هدف ارزیابی کلی و عمومی زبان
 • آزمون TTCF DAP برای دانشجویانی است میخواهند وارد یک موسسه زبان فرانسوی شوند.
 • آزمون TCF برای مهاجرت به فرانسه
 • آزمون TCfq برای مهاجرت به کبک

هزینه آزمون TCF

 

تراز نمره بندی آزمون TCF

آزمون TCF بر اساس سطح CEFR (A1 – C2) رتبه بندی شده است. که همانطور که گفتیم سطح A1 پایین ترین سطح و مبتدی است و سطح C2 بالاترین سطح پیشرفته است. برای هر سطح نمره ایی در نظر گرفته می شود؛ که در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

نمره بندی آزمون TCF

آیا متقاضیان می توانند به نتیجه آزمون اعتراض کنند؟

آزمون TCF مانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره را به داوطلبین خود می دهد. داوطلبین در زمان تعیین شده ؛ فرم مربوط به اعتراض را با توضیحات کامل نسبت به نمره ی خود پر می کنند.

دانشگاه مربوطه پس از دریافت فرم نسبت به بررسی اعتراض اقدام می کند. در صورتی که اعتراض شما توسط موسسه تایید شود؛ هزینه پرداخت شده به حساب دواطلب برگردانده می شود. در غیر این صورت هزینه پرداخت شده برگردانده نمی شود.

توجه کنید چون این آزمون توسط دانشگاه های مختلف برگزار می شود؛ زمان اعتراض آزمون با توجه به دانشگاه متفاوت است.

آزمونTCF در چه زمانی برگزار می شود؟

این آزمون هر ماه توسط مرکز تخصصی آزمون بین المللی (CIEP) در روز چهارشنبه آخر ماه میلادی برگزار می شود. اما توصیه می کنیم که از قبل، از طریق سایت CIEP تاریخ دقیق آزمون پیش رو را به طور کامل بررسی کنید. چون گاهی ممکن است تاریخ برگزاری آزمون تغییر کند.

زمان برگزاری آزمون TCF برای دانشگاه ها متفاوت است. پس اگر میخواهید در بیشتر از یک دانشگاه برای ثبت نام اقدام کنید؛ مشکل تداخل زمانی نخواهید داشت. توجه کنید زمان تعیین شده برای ثبت نام آزمون قابل تمدید نمی باشد. پس از قبل برای تهیه مدارک و هزینه ها اقدام کنید؛ تا برای ثبت نام آماده باشید.

قابل ذکر است بعضی از موسسات هر ماه آزمون TCF را برگزار نمی کنند و دارای محدودیت برگزاری آزمون هستند. پس حتما برای ثبت نام در آزمون این موارد را چک کنید.

آزمون TCF چه شرایط و قوانینی دارند ؟

آزمون TCF مانند همه ی آزمون های بین المللی دارای شرایط و قوانین مخصوص است. که همه داوطلبین ملزم به رعایت این قوانین هستند. قوانین آزمون TCF به شرح زیر است :

 

 1. آزمون TCF محدودیت سنی ندارد. و با رعایت قوانین دیگر مشکلی برای شرکت در آزمون برای سنین مختلف نیست.
 2. داوطلب باید در مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده باشد.
 3. به همراه داشتن هایلاتر، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 4. به همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی می باشد. کپی آن به هیچ وجه مورد قبول نیست.
 5. به همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلبین الزامی است.
 6. درب حوزه امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از گذشت زمان حق ورود ندارید. و حتی مبلغ پرداخت شده؛ نیز عودت داده نخواهد شد.
 7. در طول امتحان حق صحبت کردن با افراد کناری خود را نخواهید داشت.
 8. از به همراه داشتن دیکشنری و وسایل الکترونیکی و کپی برداری خودداری کنید. در صورت مشاهده موارد گفته شده توسط دوربین مداربسته مکان آزمون ، داوطلب از جلسه امتحان اخراج شده و از شرکت در آزمون محروم خواهد شد.
 9. به همراه داشتن ساعت مچی ، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 10. خارج کردن برگه امتحانی در صورت هماهنگی با مسئولین حوزه امتحانی مجاز است.
 11. خروج داوطلبین از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف محسوب می شود.
 12. نتایج آزمون TCF فقط به فرد داوطلب تحویل داده می شود. و عواقب اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده ی داوطلب است.
 13. افرادی که تابعیت کشور فرانسه را دارند؛ مجاز به شرکت در آزمون TCF نیستند.
 14. اگر تابعیت فرانسه و شهر کبک کشور کانادا را داشته باشید، اما دوره دبیرستان خود را خارج از کشور فرانسه گذرانده باشید؛ اجازه شرکت در آزمون TCF را دارید.

موسسه مهاجرتی رویال اپلای