آزمون TEF چیست؟

کلمه TEF مخفف کلمه ی (Test d’Evaluation de Français) می باشد . و به معنی آزمون استاندارد زبان فرانسه  است . که توسط CCI کشور فرانسه در سال ۱۹۹۸ به وجود آمده است . این آزمون یک معیار بین المللی است برای ارزیابی سطح دانش و مهارت داوطلبین در زبان فرانسه می باشد . نتایج این آزمون فقط ۲سال اعتبار دارد . و داوطلبین پس از گذشت تاریخ اعتبار آزمون باید برای تمدید آن اقدام کنند .

آزمون TEF ، به طور رسمی توسط وزارت آموزش و پرورش فرانسه ، وزارت آموزش عالی ، تحقیقات و نوآوری ، وزارت کشور فرانسه ، وزارت مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا ، وزارت مهاجرت ، فرانسیس و ادغام استان کبک و دبیرخانه دولتی مهاجرت سوئیس تاسیس شده است .

این آزمون برای ارزیابی سطح تسلط افراد غیر فرانسه زبانان در نظر گرفته می شود .

آزمون TEF برخلاف آزمون آیلتس ۵ مهارت  داوطلب را ارزیابی قرار می دهد . ماژول های ارزیابی شامل :

  • ارزیابی درک شفاهی (CO)
  • ارزیابی درک نوشتاری (CE)
  • ارزیابی بیان شفاهی (EO)
  • ارزیابی بیان نوشتاری (EE)
  • ارزیابی واژگان و نحو (LS)

برج ایفل پاریس در غروب

در کشور فرانسه آزمون TEF از سال ۲۰۰۴ به صورت رسمی توسط وزارت آموزش ملی فرانسه به رسمیت شناخته شده . و مهارت های همه متقاضیان را در ارتباط با زبان فرانسه هم به صورت کتبی و هم به صورت شفاهی مورد ارزیابی قرار می دهد .

این آزمون به وسیله ی سازمان CCIP مدیریت می شود . به سه قسمت الزامی و دو قسمت اختیاری تقسیم می شود .

بخش های درک مطلب، گرامر، شنیداری و لغات از بخش های الزامی محسوب می شوند . و به صورت یکجا در آزمون مورد ارزیابی قرار می گیرند. اما آزمون نوشتن و صحبت کردن از بخش های اختیاری محسوب می شوند و متقاضیان این بخش را می توانند در زمانبندی جدا و مشخص به سرانجام برسانند.

آزمون TEF شامل ۴ آزمون اجباریست که داوطلبین باید هر ۴ آزمون را بگذرانند . این ۴ آزمون شامل :

  • آزمون درک مطلب که ۵۰ سوال است . و زمان پاسخگویی شما ۶۰ دقیقه می باشد .
  • آزمون درک شفاهی که ۶۰ سوال است . و زمان پاسخگویی شما ۴۰ دقیقه می باشد .
  • آزمون درک نوشتاری ۲موضوع را پوشش می دهند و فرصت پاسخگویی شما ۶۰ دقیقه است .
  • آزمون واژگان و نحو که ۴۰ سوال است . و زمان پاسخگویی شما ۳۰ دقیقه می باشد .

آزمون TEF به وسیله بسیاری از دانشگاه ها و مدارس معتبر کشورهای فرانسوی زبان و همچنین کشور کانادا به صورت رسمی شناخته شده است . تا سطح زبان فرانسوی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار دهد .

متقاضیانی که می خواهند به کشورهای فرانسوی زبان مثل فرانسه و کانادا مهاجرت کنند . برای اثبات در تسلط زبان فرانسوی خود باید آزمون TEF را بدهند .البته برای این دسته افراد آزمون های متفاوتی برای ارزیابی زبان فرانسوی وجود دارد . ولی ما اینجا از آزمون TEF صحبت میکنیم . بارزترین مزیت داشتن مدرک آزمونTEF برای متقاضیان می توان پذیرش دانشگاه های فرانسوی و یا کانادایی و یا مهاجرت به کانادا و یا مهاجرت به فرانسه را نام برد .

هدف از آزمون TEF چیست ؟

این آزمون علاوه بر ارزیابی سطح مهارت داوطلبان در زبان فرانسوی، اهدافی را در خود دارد .

شناسایی و ارزیابی سطح مهارت و دانش متقاضیان در زبان فرانسه از اولین اهداف آزمون TEF محسوب می شود .

این آزمون ابزاری برای اندازه گیری سطح کمیتی و کیفی زبان فرانسوی داوطلبان است.

این آزمون از سطوح مختلفی سازماندهی شده است . این امر باعث شده نتیجه نهایی، یک بررسی جامع از سطح فردی متقاضی در زبان فرانسوی باشد .

آزمون TEF چند نوع دارد ؟

این آزمون به سه بخش تقسیم بندی میشود . که در ادامه هر یک را معرفی و توضیح می دهیم :

آزمون TEFaQ

این آزمون برای متقاضیانی مناسب است . که میخواهند به استان کبک واقع در کشور کانادا مهاجرت کنند. و یا قصد تحصیل در یکی از ۷ دانشگاه کبک را دارند. اغلب مردمان ساکن در استان کبک کانادا فرانسوی صحبت می کنند . به همین خاطر آزمون TEFaQ برای این استان اهمیت دارد.

آزمون TEF Canada

متقاضیانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند . و خواهان اخذ اقامت کانادا هستند . و در آینده قرار است یکی از شهروندان کانادا محسوب شوند . لازم است مدرک آزمون TEF Canada را داشته باشند . پس شرکت در این آزمون ، برای این افراد الزامی است. از طرفی زبان انگلیسی و فرانسوی  جزء زبان های اصلی کشور کانادا محسوب می شود . پس با داشتن مدرک زبان فرانسوی معتبر می توانید شانس خود را برای مهاجرت به کانادا افزایش دهید .

آزمون TEF

این یک آزمون جامع است . که برای ارزیابی سطح زبان فرانسوی داوطلبین سازماندهی شده . و برای متقاضیانی مناسب است ؛ که قصد مهاجرت ، تحصیل و یا کار در کشور فرانسه و یا کشورهای فرانسوی زبان مثل کانادا را دارند.

درباره ساختار آزمون TEF

همانطور که می دانید و در قسمت بالاتر این مقاله اشاره شده ؛ که آزمون TEF از سه بخش الزامی و ۲ بخش اختیاری تشکیل شده است .

درباره بخش الزامی آزمون TEF

در این بخش ، سوالت به صورت چهار گزینه ایی هستند . و سوالات از آسان به سخت مرتب شده اند . سوالات این بخش از سطح A1 شروع می شود و در آخر سطح سوالات به C2 می رسد.

درک مطلب

این بخش از آزمون شامل ۵۰ سوال می باشد که مدت پاسخگویی به آن ها ۶۰ دقیقه است . سوالات این بخش سطح مکالمات روزانه ی داوطلب را مورد سنجش قرار می دهد . همچنین در این بخش داوطلبین باید متن های آزمون در مورد اوضاع و مکالمه روزمره و متن منابعی مانند تبلیغات و مجله ها را درک کند و یا در سطح های بالاتر باید متن های تخصصی تر و مباحث علمی و ادبی را خوب متوجه شود .

کلمات و گرامر (ساختار زبان)

این بخش از آزمون شامل ۴۰ سوال می باشد که مدت پاسخگویی به آن ها ۳۰ دقیقه است .  این بخش توانایی داوطلبان را در زمینه انتخاب و ترتیب درست کلمات را در حوزه ی قواعد می سنجد . سوالات این بخش نیز در مورد اوضاع و مسائل روزمره ی کشورهای فرانسوی زبان می باشد .

درک شنیداری

این بخش از آزمون شامل ۶۰ سوال می باشد که مدت پاسخگویی به آن ها ۴۰ دقیقه است .  سوالات این بخش از آزمون طوری طراحی شده است؛ که داوطلبان باید موضوع مکالمه را تشخیص و اطلاعات اصلی آن را شناسایی کنند . در این بخش فهم و درک متقاضی از پیام اصلی ، کلمات و نکات کلیدی که از پیام صوتی پخش می شود ؛ بسیار اهمیت دارد .

فرانسه در کره زمین

درباره بخش اختیاری آزمون TEF

بخش اختیاری آزمون TEF ، شامل ۲ سوال کلی است که ۶۰ دقیقه زمان دارید تا به این دو سوال پاسخ دهید . این بخش به صورت نوشتاری متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهد .

 آزمون نوشتاری

در این بخش متقاضی باید در نوشته ی خود از زمان های گرامری متفاوتی استفاده کنند . مخصوصا از زبان گذشته نباید غافل شود . و باید نظر خود را درباره موضوع گفته شده بنویسد . در این بخش به طور کلی پنج موضوع مشخص شده . که متقاضی باید ۲مورد از این ۵ موضوع را انتخاب کرده و درباره آن متنی بنویسد . ۵موضوع شامل موارد زیر هستند :

نوشتن پیام : این اولین موضوع این بخش است که از متقاضی میخواهد که پیامی در حد ۴۰ کلمه به صورت واضح بنویسد .

نامه شخصی : این بخش از متقاضی میخواهد که یک نامه ۶۰ کلمه ایی از اتفاقات روزمره بنویسد.

گزارش : این بخش از متقاضی میخواهد که گزارشی از تجربیات شخصی خود بنویسد . و یا یک داستانی بنویسد . و یا نقطه نظر خود را در مورد موضوعی خاص بنویسد . در کل تعداد کلمات نوشته شده باید حداقل ۸۰ کلمه باشد .

متن توضیحی یا توصیفی : این بخش از متقاضی میخواهد که دلیل و استدلال خود را در مورد موضوع مشخص شده در حدود ۱۰۰ کلمه بنویسد .

بیان نقطه نظر : این بخش از متقاضی میخواهد که در مورد مقایسه دو نقطه نظر نظر دهید و در آخر با یکی از این نظرات موافقت خود را اعلام کنید . حداکثر تعداد لغت در این بخش باید حدود بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کلمه باشد .

درباره آزمون شفاهی :

در این بخش از آزمون ، داوطلبین با یک آزمون گر ، ۲ مصاحبه کوتاه در حد ۳۵ دقیقه انجام می دهند . این بخش از متقاضی میخواهد که که در مورد موضوعی نظر خود را به زبان فرانسوی اعلام کند . توجه کنید مصاحبات متقاضیان در حین آزمون ظبط شده و به مرکز CCIP فرستاده می شود . توجه کنید چیزی که در این بخش اهمیت دارد این است که گفتگوی شما باید سرخط مشخصی از دلایل داشته باشد و بیانتان در هنگام صحبت کردن واضح باشد .