حقوق مهاجرت ایتالیا


ایتالیا یکی از کشور های مورد تخصص رویال اپلای می باشد.

این موسسه در ایتالیا دارای نمایندگی جهت امور حقوقی می باشد. هم اکنون اقدام برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در این کشور بسیار متداول است.

 کشور ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا به پایتختی شهر رم است. جمعیت آن درحدود ۶۱ میلیون نفر و دین اکثریت مردم این کشور مسیحی است. واحد پول کشور ایتالیا واحد پول اتحادیه اروپا یعنی یورو می باشد. کشور ایتالیا همواره از مهمترین اعضای اتحادیه اروپا بوده است. زبان رسمی این کشور زبان ایتالیایی است.

مهاجرت به ایتالیا

کشور ایتالیا از بابت قرار گرفتن در کشور های اتحادیه شنگن فرصت مناسبی برای افرادی که قصد مهاجرت یا کار و… در کشور های این اتحادیه فراهم نموده است. از این جهت که طبق قانون اتحادیه اروپا کشور های عضو، مرز بین کشور ها را برداشته اند، این مقاله در رابطه شرایط اخذ اقامت و راه های اخذ شهروندی و شرایط مهاجرت به ایتالیا می باشد. این کشور کمی بزرگتر از آریزونا است و یک شبه جزیره طولانی به شکل یک بوت است! از غرب توسط دریای تایرنین و از شرق به دریای آدریاتیک احاطه شده است. ایتالیا توسط فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی به شمال محدود شده است. کوهستان آپنینی ستون فقرات شبه جزیره را تشکیل می دهد. رشته کوه های آلپ مرز شمالی آن را تشکیل می دهند. بزرگترین دریاچه شمالی آن گاردا (۳۷۰ کیلومتر مربع ۱۴۳ مایل مربع) است. پو، رودخانه اصلی این کشور، از رشته کوه های آلپ در مرز غربی ایتالیا جریان می گیرد و با عبور از دشت لومپارد به دریای آدریاتیک می ریزد. چندین جزیره بخشی از این کشور را تشکیل می دهند؛ بزرگترین آنها سیسیل (۹۹۲۶ مایل مربع؛ ۲۵۷۰۸ کیلومتر مربع) و ساردنی (۹۳۰۱ مایل مربع؛ ۲۴۰۹۰ کیلومتر مربع) می باشد. 

حقوق مهاجرت ایتالیا


روش های گوناگونی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد.

از جمله راه های مهاجرت به ایتالیا عبارتند از:

 1. تولد نوزاد
 2. از طریق ازدواج
 3. از طریق کار
 4. مهاجرت تحصیلی
 5. ثبت شرکت
 6. سرمایه گذاری

 اگر شما هم خواهان مهاجرت به ایتالیا هستید، وکلای مجرب رویال اپلای از معتبرترین موسسه مهاجرت کشور در دفتر تهران می توانند شما را یاری دهند.

 شرایط زندگی در ایتالیا

Italia January 21 2017 9 759x500 1 1

ایتالیا یک دولت ملی دارد که در سال ۱۸۶۱ زمانی که کشورهای منطقه از شبه جزیره دورهم گرد آمدند، همراه با ساردینیا و سیسیل، تحت دستور شاه ویکتور امانوئل II متحد شدند.


قوانین انواع روش ها و راه های مهاجرت به ایتالیا

 

در این قسمت به بررسی شرایط مهاجرت به ایتالیا و مسیرهای عمده به اخذ تابعیت و اقامت دائم ایتالیا می پردازیم:


تولد فرزند در ایتالیا

at house tours stock archive 905f30e7a2b60d3af2fc2bb615f0ef1ee17a1235 1

یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیایی بر اصل قانونی Sanguinis (قانون خون) بر این اساس، کودک متولد شده از پدر و مادر ایتالیایی نیز یک شهروند ایتالیایی محسوب می گردد. تا ۱ ژانویه سال ۱۹۴۸، این امکان پذیر نبود که یک مادر ایتالیایی تابعیت ایتالیایی خود را به کودک خود انتقال دهد. با این حال، دادگاه عالی این کشور اخیرا این ماده را بر خلاف اصول قانون اساسی و دقیق تر اصلاح کرد که به اصل برابری بین زن و مرد منجر شد. بر این اساس، کودکان متولد شده از مادر ایتالیایی قبل از سال ۱۹۴۸ نیز ممکن است واجد شرایط تابعیت باشد. با این حال، یک خانواده ایتالیایی به خودی خود دلایل کافی برای این ادعا شهروندی ایتالیایی را دارد- یک خارجی با اصلیت ایتالیایی واجد شرایط برای شهروندی ایتالیایی است تنها اگر / او قبل از تابعیت / پدرش / مادرش در این کشور متولد شده باشند.

مهاجرت و اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

تابعیت ایتالیایی ممکن است توسط ازدواج با یک ایتالیایی به دست آمده باشد. این یک حق واقعی همه زن و شوهرها است و تنها می تواند به کسانی که سابقه کیفری یا یک جرم جدی در داخل یا خارج از این کشور ندارند تعلق می گیرد. همچنین می تواند به کسانی که تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی ندارند در نظر گرفته شود. پس از ازدواج با یک شهروند ایتالیایی، شرایط خاصی باید تحت قانون ایتالیایی برای اقامت قانونی در این کشور برای یک دوره حداقل دو سال یا سه سال برای زن و شوهرهایی که با هم زندگی می کنند اما در خارج از کشور ملاقات داشته و ازدواج کرده اند اعمال گردد. به عنوان مثال، علاوه بر این برای ازدواج باید همه فرآیند برنامه شهروندی اقدام شود. خوشبختانه، بدون نیاز به صحبت با زبان ایتالیایی و یا تصویب هر نوع آزمون، اخذ شهروندی ممکن است، بریتانیا که در آن یک همسر خارجی باید ” در بریتانیا زندگی کند ” و آزمون زبان انگلیسی را انجام دهد.


مهاجرت کاری به ایتالیا

یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق کار و اخذ ویزای کار می باشد. از جمله راه های این مورد مهاجرتی مهاجرت به این کشور از طریق تخصص می باشد.

آیا شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید که مایل است به عنوان یک کارمند بسیار ماهر در این کشور کار کند؟

شما می توانید اطلاعات زیر را در مورد شرایط کار در این کشور مورد مطالعه قرار دهید و همچنین به عنوان یک شهروند از حقوق خود در طول اقامت لذت ببرید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار در این کشور به عنوان یک نیروی کار بسیار ماهر (تخصص):

 • کارفرمای شما باید یک پیشنهاد برای شما ارسال کند و یک قرارداد به منظور اقامت و برای مهاجرت حاضر داشته باشید.
 • شما باید ویزا را قبل از ورود به ایتالیا دریافت کنید.
 • شما باید اجازه اقامت را ظرف هشت روز از ورود به این کشور دریافت کنید.

کارگران بسیار ماهر خارج از سیستم سهمیه می گیرند. اتباع خارجی که قصد اقامت در ایتالیا برای بیش از سه ماه دارند باید برای آنها اجازه اقامت اعمال شود. این مجوز اجازه می دهد افراد خارجی در این کشور باقی بماند، تحت شرایط خاصی این مجوز از رده خارج می گردد.

صرف نظر از اینکه کسانی که برای آنها در خارج اجازه کار اعمال می شود قبل یا بعد از ورود بایستی اجازه اقامت خود را دریافت کنند (توانایی برای انجام این کار بستگی به ملیت آنها ندارد.) آنها مجبور به ارائه گزارش به مرکز مهاجرت های محلی خود ظرف هشت روز پس از ورود به ایتالیا هستند. این موضوع هم می تواند در یک اداره پست و هم در برخی از استان انجام شود.

اجازه اقامت در ایستگاه پلیس محلی پس از ورود جدید صادر می شود. به این منظور نیاز به پر کردن فرم درخواست تعیین نوع مجوز مورد نیاز و اثبات شناسایی، اثر انگشت و عکس می باشد. انواع مختلفی از اجازه ممکن است با توجه به نیازهای مختلف ارائه گردد. اجازه اقامت یک کارت هوشمند الکترونیکی برای محافظت در برابر تقلب است.

در زمان انتظار برای دریافت کارت اقامت توسط متقاضی شخص دارای حقوق برابر با مجوزی که منتظر آن می باشد است.طول مدت اجازه اقامت کار برای فرد ایتالیایی تا زمانی که ویزای ورود متقاضی معتبر است ادامه دارد. دارندگان اجازه اقامت به خدمات و مزایای دولت دسترسی دارند.

1527586365 short term visa for italy news item slider t1527586365 1


ماندن و اقامت در ایتالیا به مدت ده سال

یک شهروند غیر اتحادیه اروپا از نظر قانونی اگر به مدت ده سال در این کشور اقامت داشته باشد، ممکن است برای او شهروندی ایتالیایی و یک شهروند اتحادیه اروپا پس از چهار سال اعمال می شود. یک تبعه خارجی که از پدر و مادر ایتالیایی متولد شده و یا پدربزرگ و مادربزرگ او شهروندی خود را از دست داده اند و به همین دلیل قادر به اخذ شهروندی ایتالیا می باشد، وی حق دارد پس از سه سال اقامت قانونی در این کشور برای اخذ شهروندی اقدام کند.

در کوتاه مدت، به دست آوردن تابعیت ایتالیایی می توانید مزایای قابل توجهی داشته باشد، برای مثال:

 • توانایی کار، اقامت و تحصیل در این کشور و در ۲۷ کشور دیگر اتحادیه اروپا (انگلستان، آلمان، سوئد و غیره) بدون نیاز به ویزا؛
 • امکانات بیشتری برای پیشبرد کار، در بسیاری از مشاغل و دیگر فرصت های حرفه ای برای اولین بار برای شهروندان اتحادیه اروپا ارائه شده است
 • دسترسی به مزایای پزشکی، از جمله بهداشت و درمان رایگان
 • دسترسی به مزایای آموزشی، از جمله آموزش عالی رایگان
 • دسترسی به حقوق سرمایه گذاری مالی در دسترس تنها برای شهروندان اتحادیه اروپا
 • تکمیل آسان تر تمام نیازهای لازم برای خرید ملک در ایتالیا
 • توانایی انتقال تابعیت (ایتالیایی و اتحادیه اروپا) به همه کودکان زیر ۱۸ سال به صورت خودکار

مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای سرمایه گذاری

در ایتالیا یک روش بسیار مناسب برای سرمایه گذاران خارجی جهت اخذ اجازه اقامت دائم می باشد که عمدتا مربوط به محیط اقتصادی پایدار و وضعیت اعضای اتحادیه اروپا می باشد. اگرچه با زندگی در این کشور متحمل هزینه های زندگی نسبتا بالایی می گردید، این کشور روش های گوناگون برای سرمایه گذاری دارد. ایتالیا دارای یک زیرساخت سیاسی و حقوقی بسیار موثر است و به عنوان مرکز مالی امتیاز بالایی برای سرمایه گذاری کسب و کار در نظر گرفته می شود. این کشور یک استاندارد بالای زندگی و آموزش و پرورش برخوردار است و مراقبت های بهداشتی در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار عالی است. ایتالیا نیز یک کشور استراتژیک است و دارای روابط قوی کسب و کار اروپا و بین المللی است.

موارد مورد نیاز برای ویزای ایتالیا

شهروندان اروپا (انجمن تجارت آزاد اروپا، EEA)  از حق اقامت و کار در این کشور بدون نیاز به ویزا و یا اجازه کار برخوردارند. کلیه شهروندان غیر اتحادیه اروپا که تمایل به مهاجرت به ایتالیا برای یک دوره طولانی تر از ۹۰ روز متوالی نیاز به یک مجوز اقامت دارند. این مهم است که برای شما اجازه اقامت ظرف ۸ روز پس از ورود به ایتالیا اعمال گردد. ویزای اقامت برای یک دوره ۲ سال اعتبار دارد و تجدید نظر تا ۶۰ روز قبل از منقضی شدن ویزا اعمال شده است.

مجوز مربوطه به ماندن به نام  Permesso یا  Soggiorno ضروری است که در آن فرد ایتالیایی به سادگی اقامت برای وی اعمال باید گردد. متقاضی در نتیجه باید اسناد رسمی محکمی نشان دهد منابع مالی کافی را برای حمایت از هزینه زندگی خود را در حالی که ساکن این کشور هستید می توانید فراهم کنید.

Permesso Soggiorno قابل اجرا برای تمام کارآفرینان خارجی است که به دنبال انجام فعالیت های کسب و کار و یا تخصص حرفه ای هستند وجود دارد. همه کارآفرینان خارجی باید جزئیات مربوط به ارائه آنچه که آنها قصد انجام آن درخواست خود بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای اقامت ایتالیا عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • ۲ عکس گذرنامه (حداکثر متعلق به ۶ ماه گذشته)
 • بیمه نامه معتبر پزشکی
 • جزئیات اقامت از جمله هدف شما برای در ایتالیا بودن و جزئیات محل اقامت شما
 • مدرکی دال بر اینکه شما بودجه کافی برای حمایت از هزینه های زندگی خود در این کشور را دارید، این مسئله می تواند با استفاده از یک بیانیه بانک ارائه شود.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

فقط یک نوع ویزا برای اهداف مطالعه صادر می شود و شما بایستی در  H.Ed. برای ثبت نام نهایی خود در یک موسسه معتبر در ایتالیا اقدام کنید. هیچ نوع دیگری از ویزا پذیرفته نمی شود. بنابراین شما باید از مقامات دیپلماتیک ایتالیایی صالح ویزای مطالعه درخواست ارسال کنید. سفارت صالح ایتالیا مقامات مسئول پذیرش کنسولگری با چک کردن درخواست شما شرایط شما را برای اخذ ویزا مورد بررسی قرار می دهند.جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت می توانید به وب سایت شرایط مهاجرت به ایتالیا مراجعه نمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اخذ تابعیت و نحوه مهاجرت از روش های دیگر مثل خرید ملک و اقامت بعد از تحصیل، شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند (البته توجه کنید کشورهای محدودی از طریق بچه دار شدن ویزای اقامت را اعطا می کند) و اعزام دانشجو به این کشور می توانید با مشاورین موسسه مهاجرت تماس حاصل فرمایید و توسط مشاوره کارشناسان حقوق بین الملل و وکیل مهاجرت با این مسائل آشنا شوید.

ویزای مطالعه تنها در شرایط زیر صادر می گردد:

 1. یک مسکن مناسب در ایتالیا داشته باشید.
 2. بایستی امکانات مالی کافی برای حمایت از خود در طول مدت تحصیل داشته باشید.
 3. مراقبت های پزشکی در این کشور بایستی از (بیمه بهداشت و درمان) برخوردار شوید.
 4. دارای مقدار پول لازم برای سفر به کشور خود باشید، و یا در حال حاضر بلیط بازگشت معتبر خریداری کنید.
 • در حالی که در انتظار طرح های کافی در موافقت نامه های خاص بین کرواسی و ایتالیا، شهروندان کرواتی برای تحصیل در این کشور به عنوان مسافران هستید بایستی برای ویزای ورود ساده ثبت نام کنید (احتمالا، یک ویزا برای چند ورودی نیاز است) در این شرایط نیاز به اجازه اقامت ندارید
 • ارائه نامه تحت عنوان A برای آن دسته از شهروندان خارجی که به طور قانونی در جمهوری سان مارینو زندگی می کنند اعمال می گردد. (ویزای ورود، بدون نیاز به مجوز اقامت).

مطلب فوق با کوشش همکاران ما در رویال اپلای جمع آوری شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه در دفتر تهران تماس حاصل فرمایید. امید است که مطلب فوق توانسته باشد، هر چند مختصر کمکی به اطلاعات شما در زمینه تابعیت و اقامت ایتالیا کرده باشد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا