ویزای تحصیلی آلمان

مراحل و نکات اخذ ویزای دانشجویی آلمان

در ادامه مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان را  بر اساس آخرین تغییرات سال تحصیلی ۲۰۱۹ مرور خواهیم کرد:

۱-  نامه پذیرش دانشگاه آلمان

یکی از موارد مهم و در واقع پیش نیاز گرفتن ویزای تحصیلی آلمان، انتخاب دانشگاه، رشته، مقطع تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه آلمانی مورد نظر است.

نخست می‌توانید با استفاده از ابزار وب‌سایت DAAD  از واجد شرایط بودن برای ورود مستقیم به دانشگاه‌های آلمان (Hochschulzugangsberechtigung) مطمئن شوید، بر طبق اطلاعات این وب‌سایت چنانچه دارای مدرک پایان تحصیلات متوسطه باشید و حداقل دو تا سه ترم و یا به اندازه ۴۰ واحد درسی در دانشگاه تحصیل کرده باشید شامل پذیرش General شده و بدون نیاز به گذراندن دوره کالج (Studienkolleg) که معادل دو ترم است، می‎‌توانید برای پذیرش دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی اقدام کنید.

ویزای تحصیلی آلمان

چنانچه شامل شرایط بالا نباشید به عنوان دانشجوی  subject-related ملزم به گذراندن دوره Studienkolleg و قبول شدن در امتحان ورودی دانشگاه (Feststellungsprüfung) و تست زبان، پیش از ورود به دانشگاه آلمان هستید.

علاوه بر این موارد برخورداری از مهارت‌های کامل زبان آلمانی یکی دیگر از الزامات دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه و ویزای تحصیلی آلمان است. به عنوان یک دانشجو و متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آلمان شما میبایست توانایی و مهارت خود در زبان آلمانی را به آفیسر پرونده و مسئول پذیرش دانشگاه آلمان اثبات کنید. B2 حداقل سطح آکادمیک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان و شروع تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است، مدارکی نظیر TestDaF و DSH زبان آلمانی با پوشش دادن به تمامی مهارت‌های خوانش، نوشتاری، شنیداری، درک مطلب و توانایی برقراری ارتباط در اجتماع مدرک مناسبی برای این منظور تلقی می‌شوند.

البته برای برخی رشته‌ها در مقاطع فوق لیسانس و دکتری و یا دانشگاه‌های خصوصی آلمان در تمامی مقاطع، امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که در این‌صورت میبایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ۶- ۶٫۵ ارائه دهید.

شما برای تکمیل فرآیند پذیرش دانشگاه و همچنین ویزای تحصیلی آلمان ملزم به ارائه فرم درخواست پذیرش و انجام پروسه ثبت‌نام، ترجمه آخرین مدارک تحصیلی توسط دارالترجمه رسمی، تاییدیه مدارک تحصیلی توسط سفارت، ویزا، اثبات تمکن مالی و بیمه سلامت نیز خواهید بود.
لازم به ذکر است که شما می‌توانید با توجه به وجود نکات زیاد در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان و پذیرش دانشگاه‌های آلمان از خدمات ویژه رویال اپلای بهره‌مند شده و با مشاوره با کارشناسان ما از اطلاعات و جزییات به روز دانشگاه‌های آلمان مطلع گردید.

۲-  تعیین وقت سفارت و درخواست ویزای دانشجویی آلمان

با توجه به حجم بالای درخواست‌های تعیین وقت سفارت آلمان برای اخذ ویزای شینگن که ویزای تحصیلی آلمان نیز شامل آن می‌شود (ویزای تحصیلی آلمان در واقع همان ویزای شینگن نوع D است)، گرفتن وقت سفارت آلمان به پروسه زمان‌بری بدل شده است. از این رو سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران جهت اطلاع متقاضیان از شرایط موجود فایل PDF توضیح زمان انتظار متقاضیان ایرانی را در وب‌سایت رسمی خود قرار داده است.

در حال حاضر تعیین وقت سفارت آلمان تنها از طریق سامانه آنلاین وب‌سایت سفارت انجام می‌پذیرد، برای رزرو وقت سفارت ویزای تحصیلی آلمان میبایست بر روی این لینک کلیک کرده و اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل، تکرار آدرس ایمیل، شماره پاسپورت، شماره تماس را به انگلیسی وارد کرده و در انتها رمز یگانه درخواست شده و گزینه Submit را بزنید.

پس از ثبت‌نام، ظرف ۳۰ دقیقه ایمیل تاییدیه‌ای از سوی سفارت آلمان حاوی شماره پیگیری (reference number) دریافت خواهید کرد و سپس ایمیل دومی (appointment email) حدود  ۴ تا ۶ هفته پیش از وقت مصاحبه همراه با اطلاعاتی نظیر تاریخ و ساعت زمان مقرر شده برای وقت مصاحبه و لینک تایید و لغو وقت مصاحبه ویزای تحصیلی آلمان دریافت می‌کنید.

نکته: شما طی مدت ۷ روز از زمان دریافت ایمیل دوم مهلت دارید تا ایمیل دریافتی از سفارت آلمان را تایید کنید، در غیر این‌صورت وقت شما لغو می‌گردد. پس حتما از درستی آدرس ایمیل و چک کردن بخش‌های مختلف حساب ایمیل خود نظیر Spam مطمئن گردید.

متقاضی تعیین وقت سفارت ویزای دانشجویی آلمان میبایست شماره گذرنامه خود را با حروف بزرگ لاتین وارد نموده و پیش از ارسال اطلاعات به سفارت، از صحت مطالب و آدرس ایمیل مطمئن گردد.

ویزای تحصیلی آلمان

۳- مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

بنابر آخرین اطلاعات ارائه شده توسط سفارت جمهوری  فدرال آلمان، دانشجویان و متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی آلمان می بایست به هنگام حضور در سفارت مدارک ذیل را ارائه دهند:

  1. فرم درخواست ویزا
  2. عکس بیومتریک
  3. نمونه سفارت
  4. Uniassist

کپی تمامی مدارک قید شده در بالا می بایست در دو دسته (کپی‌های ترجمه مدارک و اصل مدارک تحصیلی) و در برگه A4 ارائه گردند، دسته اول کپی‌ها میبایست پس از ترجمه توسط دارالترجمه رسمی و به تایید رسیدن توسط وزارت امور خارجه و دادگستری، توسط سفارت آلمان تایید شود.
اما برای دسته دوم کپی‌ها نیازی به ارائه اصل مدارک و ترجمه نیست و حالت معمولی کفایت می‌کند.
برای به تایید رسیدن مدارک توسط سفارت آلمان می بایست به ازای هر یک کپی از مدرک به زبان لاتین مبلغ ۱۰ یورو و به زبان‌های دیگر ۱۵ یورو پرداخت کنید.
برای افراد متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در دانشگاه‌های آلمان این موضوع کمی فرق دارد، از این رو به ازای تایید حداکثر پنج نسخه کپی از ترجمه که دارای تاییدیه وزارت امور خارجه است هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.
لازم به ذکر است که تنها مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ضروری هستند شامل این قانون می‌شوند.
با توجه به حجم بالای درخواست‌های متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی آلمان، مراحل تعیین وقت و رسیدگی به درخواست‌ها توسط آفیسر پرونده، پروسه‌ای زمان‌بر و حساس بوده و هرگونه اشتباه کوچک و یا نقصی در مدارک و اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی به هنگام مصاحبه، به سادگی موجب ریجکت شدن ویزای شینگن فرد می‌گردد.
از همین رو می‌توانید با استفاده از خدمات رایگان مشاوره تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام، از اطلاعات و نکات ارزشمند تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باخبر شده و در صورت تمایل جهت انجام امور اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان را با اطمینان خاطر به کارشناسان مجرب رویال اپلای بسپارید.

۴-  مصاحبه حضوری و ارائه مدارک به سفارت آلمان

با گذراندن مراحل تعیین وقت ویزای تحصیلی آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر، نوبت به مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده و ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت آلمان می‌رسد. همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره شد، با در نظر گرفتن زمان بسیار طولانی نوبت‌دهی سفارت آلمان ( ۱ سال تا یکسال و نیم) و حساسیت آفیسر پرونده نسبت به اطلاعات پرونده‌های ویزای شنگن متقاضیان آسیایی، بهتر است به قول معروف با تمام قوا و اطمینان خاطر از صحت و سقم مدارک در محل سفارت حضور پیدا کنید.

فارغ از چاشنی شانس متقاضی ویزای تحصیلی آلمان، سهم زیادی از موفقیت پرونده متقاضی در گرو ارائه مدارک کامل و بی نقص، حفظ خونسردی و آرامش و داشتن آمادگی به هنگام مصاحبه با آفیسر پرونده ویزای تحصیلی آلمان است.

در روز مصاحبه بهتر است از یک ساعت قبل از زمان معین شده در محل سفارت حضور داشته باشید، میبایست برای ورود به سالن سفارت آلمان پاسپورت و نامه تاییدیه وقت سفارت شما چک شده و گوشی موبایل به مامور رسیدگی امور تحویل گردد.

معمولا پس از چک کردن مدارک و گرفتن اطلاعات بیومتریک اثر انگشتان دست، مصاحبه شما با آفیسر پرونده ویزای تحصیلی آلمان در حدود ۱۵ دقیقه به طول خواهد انجامید.

در زمان مصاحبه بنابر مدارک ارائه شده و زبان تحصیلی مورد نظر شما ( آلمانی و یا انگلیسی)، ممکن است.

 مصاحبه حضوری و ارائه مدارک به سفارت آلمان

پس از انجام مصاحبه اصل مدارک به شما تحویل داده شده و الباقی مدارک برای بررسی و انجام امور اداری نزد سفارت باقی خواهد ماند. براساس اطلاعات ذکر شده در وب‌سایت رسمی سفارت آلمان، مدت زمان پاسخگویی به قبول (Approved) و یا رد شدن (Rejected) ویزای تحصیلی آلمان از هشت هفته تا چند ماه به طول خواهد انجامید.

البته زمان پاسخگویی به وضعیت ویزای تحصیلی آلمان همیشه ثابت نیست، در برخی موارد براساس پرونده دانشجو و مواردی نظیر سابقه تحصیلی، روند مصاحبه و غیره، زمان رسیدگی به پرونده کاهش پیدا کرده و به کمتر از دو هفته نیز رسیده است.

پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک، گذرنامه به همراه یک برگه حاوی کد پیگیری به شما تحویل داده خواهد شد. سپس می بایست برای اطلاع از وضعیت ویزای تحصیلی خود منتظر بمانید تا از طریق ایمیل سفارت آلمان به شما اطلاع‌رسانی شود.

در صورت دریافت ایمیل تایید ویزا به شما وقت ملاقات دیگری داده می‌شود که میبایست با در دست داشتن گذرنامه و برگه حاوی کد پیگیری در روز مقرر از ساعت ۷ تا ۹ صبح به بخش ویزای سفارت مراجعه کنید تا ویزای تحصیلی آلمان توسط سفارت بر روی پاسپورت شما درج شود.

شما میبایست پاسپورت، برگه حاوی کد پیگیری و تاریخ سفر را به بخش ویزای سفارت آلمان تحویل دهید تا به به پرونده رسیدگی پیوست شوند و در نهایت پس از طی کردن مراحل اداری و تکمیل نهایی پرونده در همان روز بین ساعت ۱۴ تا ۱۴:۳۰، پاسپورت با برچسب ویزای تحصیلی آلمان به شما تحویل داده خواهد شد.

متاسفانه در صورت دریافت پیام ریجکت ویزای شینگن دانشجویی آلمان، امکان اقدام برای تجدید نظر وجود نداشته و عملا به دلیل از دست رفتن تاریخ پذیرش دانشگاه آلمان تنها می‌توانید در صورت تمایل پس از تصحیح و بازنگری مدارک، دوباره برای وقت سفارت و دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید.

امیدواریم این مطالب کمک لازم به شما کرده باشد، در هر مرحله همکاران ما در رویال اپلای در کنار شما خواهند بود و می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.