ویزای شنگن

ویزای شینگن

یک ویزای کوتاه مدت است که به افراد اجازه می دهد تا ۹۰ روز برای اهداف گردشگری یا تجاری به هر یک از کشورهای عضو  شینگن سفر کنند.

ویزای شینگن رایج ترین ویزا برای سفر به اروپا است. دارندگانه این ویزا می توانند  در همه کشورهابی عضو شینگن بدون اخذ ویزا آزادانه رفت و آمد کنند. این ویزا فقط برای اهداف توریستی است بنابراین اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در یکی از کشورهای شینگن تحصیل، کار یا زندگی کنید، باید برای اخذ ویزا از آن کشور اقدام کنید.

هم چنین با اخذ ویزای شنگن می توان علاوه بر کشورهای عضو شینگن به فهرستی از کشورهایی که عضو شینگن نیستند نیز با ویزای شینگن معتبر وارد شد.

حوزه شینگن منطقه ای است در اروپا ، متشکل از ۲۷ کشور اروپایی که به طور رسمی تمام الزامات  گذرنامه و ویزا و سایر محدودیت های مرزی را برای تردد لغو کرده اند. این کشورها با هم متحد شدند تا تحت یک سیاست مشترک و یکسان عمل ‌کنند. نام این منطقه برگرفته از معاهده بین المللی شینگن است که در سال ۱۹۸۵ در کشور  لوکزامبورگ امضا شده است. اعضای این معاهده هیچ محدودیتی برای شهروندان خود در عبور و مرور مرزی ندارند.

فهرست مطالب

شینگن بزرگترین منطقه بدون نیاز به اخذ ویزا در کل جهان است:

از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، ۲۳ کشور عضو شینگن هستند و سه  کشور  بلغارستان، قبرس و رومانی عضو شینگن نیستند.

ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیستند ولی عضو شینگن هستند.

کشورهایی که عضو شینگن
اتریش
اتریش
بلژیک
بلژیک
چک
چک
کرواسی
کرواسی
دانمارک
دانمارک
استونی
استونی
فرانسه
فرانسه
فنلاند
فنلاند
ردیف ۱
آلمان
آلمان
یونان
یونان
مجارستان
مجارستان
ایسلند
ایسلند
ایتالیا
ایتالیا
لتونی
لتونی
لیختن اشتاین
لیختن اشتاین
لیتوانی
لیتوانی
ردیف ۲
لوکزامبورگ
لوکزامبورگ
مالت
مالت
هلند
هلند
نروژ
نروژ
لهستان
لهستان
پرتغال
پرتغال
اسلواکی
اسلواکی
اسلوونی
اسلوونی
ردیف ۳
سوئد
سوئد
اسپانیا
اسپانیا
سوئیس
سوئیس
کشورهایی که عضو شینگن نیستند اما با ویزای شنگن می توان به آن ها سفر کرد
بلاروس،بوسنی و هرزگوین،آلبانی،آنتیگوا و باربودا،جبل الطارق،گرجستان،قبرس،کلمبیا،بلغارستان،سائوتومه و پرنسیپ؛رومانی،مونته نگرو،مقدونیه شمالی،کوزوو،ترکیه،صربستان

آمریکا از نظر استانداردهای جهانی نسبتا جوان و کمتر از ۲۵۰ سال سن دارد. پایتخت این کشور واشینگتن دی سی و پر جمعیت ترین شهرش نیویورک سیتی می‌باشد. بر خلاف چین که عمدتا جمعیت بومی را در خود جای داده است، آمریکا از تنوع نژادی بالایی برخوردار است که این تنوع ناشی از مهاجرت گسترده‌ی مردم جهان به امید فرصت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به این کشور است. احتمالا هیچ کشوری در جهان از چنان طیف گسترده‌ای در نژاد، قومیت و فرهنگ برخوردار نیست.

این کشور از معیارهای بین المللی از جمله، رعایت حقوق بشر، کیفیت زندگی، درآمد و ثروت، اقتصاد شکوفا و سیستم آموزشی با کیفیتی برخوردار است.

انواع ویزای شینگن

دارنده ویزای یکنواخت شینگن  می تواند تا حداکثر ۹۰ روز در هر دوره شش ماهه از تاریخ ورود در منطقه شینگن سفر و اقامت داشته باشند. با توجه به هدف سفر، ویزای شینگن متحدالشکل برای هر دو دسته “A” و “C” اعمال می شود. همانطور که گفتیم دسته “A” ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به دارنده آن اجازه می دهد بدون ورود به حوزه شینگن از طریق فرودگاه کشور شینگن سفر کند.

 دسته C، ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می دهد بسته به اعتبار ویزا برای مدت معینی در منطقه شینگن اقامت کند با توجه به هدف دارنده سفر می تواند در انواع زیر صادر شود:

با ویزای یکبار ورود، شما می توانید تنها یک بار وارد یک کشور عضو شینگن شوید و تا پایان اعتبار ویزا بمانید. اگر قبل از پایان یافتن اعتبار ویزا آن کشور را ترک کنید، اجازه ورود مجدد به کشور را ندارید، زیرا پس از خروج از کشور، اعتبار ویزا منقضی می شود.

با ویزای دوبار ورود، می توانید دو بار در مدت اعتبار ویزا وارد یک کشور عضو  شینگن شوید. اگر دو بار وارد کشور شوید و بار دوم قبل از انقضا از کشور خارج شوید، اجازه ورود مجدد به کشور را ندارید، زیرا زمانی که برای بار دوم از کشور خارج شوید اعتبار ویزا منقضی شده می شود.

ویزای چند بار ورود به شما این امکان را می دهد که تا زمانی که ویزای شما معتبر است، هر چند بار که مایلید  به کشورهای عضو شینگن رفت و آمد کنید. ویزای چند بار ورود خود به چند نوع زیر تقسیم می شود:

ویزای چند بار ورود ۱ ساله

ویزای چند بار ورود۳  ساله

ویزای چند بار ورود ۵ ساله

دارنده این ویزا فقط در کشور عضو شینگن که ویزا را صادر کرده است سفر می کند. به عنوان مثال اگر فرانسه ویزا را برای شما صادر کرده است، شما فقط مجاز به اقامت در فرانسه هستید. شما مجاز به ترانزیت از یک کشور به کشور دیگر با ویزای LTV نیستید. این ویزا به عنوان یک استثنا برای ویزای یکنواخت در نظر گرفته می شود و به طور کلی دلایل بشردوستانه صادر می شود.

 

 دسته C، ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می دهد بسته به اعتبار ویزا برای مدت معینی در منطقه شینگن اقامت کند با توجه به هدف دارنده سفر می تواند در انواع زیر صادر شود:

ویزای ملی شینگن به افرادی اعطا می شود که برای اقامت بیش از ۹۰ روز مانند  کار یا تحصیل به یکی از کشورهای عضو شنگن می آیند. این ویزا به ویزای شینگن نوع D نیز معروف است. برای اینکه واجد شرایط درخواست ویزای D برای اروپا باشید باید در یکی از دسته بندی های زیر باشید:

 دانشجوی بین المللی در یکی از برنامه ها یا کورس های تحصیلی در کشورهای عضو شینگن هستید.

دانشجوی بین المللی در آستانه شروع تحصیل تمام وقت در اروپا هستید.

در یک موسسه آموزش عالی یا مرکز تحقیقاتی در اروپا معلم هستید .

قصد سفر حرفه ای  و کاری به اروپا دارید

و یا در در شرایط اضطراری مثل فوریت های پزشکی در کشور عضو شینگن قرار گرفتید و امکان خروج ندارید.

 

اهداف صدور ویزای شینگن

اگر برای اهداف زیر به اروپا سفر می کنید می توانید ویزای شینگن دریافت کنید:

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن

گذرنامه باید برخی از معیارهای زیر را داشته باشد:

گذرنامه باید حداقل دو صفحه خالی برای چسباندن ویزا داشته باشد.اعتبار آن نباید بیشتر از ده سال باشد. (یعنی باید در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد).

باید حداقل برای سه ماه دیگر پس از تاریخی که قصد خروج از قلمرو شینگن دارید، معتبر باشد.

این فرم اطلاعات اولیه مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شهر و کشور تولد را می خواهد. همچنین ملیت، جنسیت، وضعیت تاهل و جزئیات مربوط به پاسپورت شما (به عنوان تاریخ صدور، تاریخ انقضا، و غیره) اطلاعات مربوط به هدف سفر، نوع ویزای مورد نظر شما (یک بار ورودی یا چند بار ورود ) ، مدت اقامت مورد نظر و غیره نیاز است.

در خواست ویزای شینگن 1

مطابق با دستورالعمل های شینگن شما باید دو عکس یکسان ارسال کنید که یکی از آن ها در فرم درخواست چسبانده شده است.

پس از پرداخت هزینه ویزا، رسیدی برای شما صادر می شود. آن را نگه دارید. در صورت رد درخواست ویزا یا انصراف از درخواست، هزینه ای مسترد نخواهد شد.

پرداخت هزینه ویزای شینگن

ارائه بیمه مسافرتی برای کل مدت زمان اقامت شما در کشورهای عضو شینگن مورد نیاز است.

هزینه بیمه درمانی

بیمه باید کل دوره اقامت در قلمرو شینگن و تمام هزینه‌هایی را که ممکن است در ارتباط با بازگشت به کشور به دلایل پزشکی، مراقبت‌های فوری پزشکی و/یا درمان اورژانسی در بیمارستان ایجاد شود را پوشش دهد.

داده‌های بیومتریک افرادی که برای ویزای شینگن درخواست می‌کنند در سیستم VIS (یک سیستم فناوری اطلاعات برای جمع‌آوری، پردازش و اشتراک‌گذاری اطلاعات بین کشورهای اتحادیه اروپا برای مدیریت مرزهای خارجی است) ذخیره می‌شود. افراد زیر از الزامات انگشت نگاری مستثنی هستند:

کودکان کمتر از دوازده سال.

افرادی که گرفتن اثر انگشت آنها از نظر فیزیکی غیرممکن است.

سران کشورها و اعضای دولت، همسران همراه آنها و هیئت کارکنان رسمی آنها در سفرهای رسمی.

اگر قبلاً با گذرنامه ای که اکنون منقضی شده است (یا پر شده است) به منطقه شینگن سفر کرده اید، باید آن را همراه با سایر مدارک برای اثبات سفر خود ارائه دهید. اگر بیش از دو پاسپورت دارید همه آنها را بیاورید.

 برنامه سفر یک برنامه دقیق پرواز به مقصد و از کشور مقصد در منطقه شنگن است که می خواهید ویزا برای بازدید دریافت کنید، به عنوان رزرو پرواز رزرو شده، رزرو هتل، تور بسته و غیره. این بدان معنا نیست که قبل از دریافت ویزای خود مجبور به خرید بلیط واقعی پرواز باشید، بلکه فقط یک رزرو پرواز است.

در یک نامه پوششی، برنامه سفر خود را با جزئیات درباره زمان سفر به کشور، محل اقامت و کارهایی که انجام خواهید داد توضیح می دهید. فایل زیر نمونه کاور لتر ویزای توریستی شینگن می باشد.

شما باید مدارکی نشان دهید که می توانید در طول اقامت خود در قلمرو شینگن از نظر مالی خود را تأمین کنید. شما باید بتوانید آن را از طریق صورت حساب بانکی سه ماه گذشته که نهایتا ظرف  ۷۲ ساعت گرفته شده باشد، ثابت کنید. حداقل مقدار مورد نیاز در هر کشور متفاوت است، بنابراین باید با سفارت مربوطه در کشور خود مشورت کنید.

اثبات تمکن مالی

 

 

منظور از مدارک اقامت برای ویزای شینگن رزرو هتل است. اگر قصد دارید نزد دوستان یا اعضای خانواده بمانید، آن ها باید تایید کنند و توضیح دهند که فضای کافی برای اسکان شما دارند. بسته به کشوری که قصد بازدید از آن را دارید، میزبان شما ممکن است مجبور باشد مدارک اضافی را نیز ارائه دهد، به عنوان مثال:

 

سایر مدارک برای اخذ ویزای شینگن

بسته به شرایط، باید مدارک اضافی به شرح زیر را نیز ارسال کنید:

مدارک اشتغال به تحصیل

شما باید دانشجو بودن خود را از طریق مدارکی مانند ارائه کارت دانشجویی یا کپی مدرک اشتعغال به تحصیل با امضا و وهر دانشگاه و ریز نمرات فعلی ، اثبات کنید.

مدارک اشتغال به کار :

این مدرک می تواند نامه امضا شده توسط کارفرما یا فیش حقوقی اخیر فرد باشد. علاوه بر صورت حساب بانکی، باید قرارداد کار و تأییدیه مرخصی  از کارفرما را نیز ارسال کنید.

مدارک خوداشتغالی 

نامه ای از یک وکیل یا حسابدار شرکت که وضعیت شغلی شما را اثبات کند.  

مدارک بازنشستگی

ارائه اظهارنامه بازنشستگی در ۶ ماه گذشته.

سوالات متداول ویزای شینگن

با توجه به نوع ویزای صادر شده توسط سفارت هر کشور عضو شینگن، محدودیت های متفاوتی با توجه به ماهیت سفر و سایر شرایط مربوط اعمال می شود. با این حال، رایج‌ترین نوع ویزا که برای مسافران صادر می‌شود، به افراد اجازه می دهد حداکثر تا ۹۰ روز در هر دوره شش ماهه از تاریخ ورود در این کشورها بمانند. 

بنابراین اگر برای مدت زمان بیشتر از ۶ ماه نیاز به اخذ ویزای شینگن دارید برای دریافت ویزای شینگن با اعتبار حداکثر ۵ سال می توانید اقدام کنید، اما باید در نظر داشته باشید که در هر بار ورود نمی توانید بیش از ۹۰ روز در یک دوره زمانی ۱۸۰ روزه در منطقه شینگن بمانید.

همچنین نمودار زیر تعداد ویزاهای شینگن پذیرفته شده و رد شده  ایرانیان  در سال ۲۰۲۱ را نشان می دهد:

نمودار ویزای شینگن

خیر، نمی توانید ویزای چند بار ورود C را به ویزای ملی نوع D تبدیل کنید. شما همچنین اجازه اقامت در یک کشور شینگن که با ویزای توریستی وارد آن شدید را ندارید و  برای دریافت ویزای D، باید از کشور محل اقامت خود درخواست دهید.

فرم درخواست ویزا باید توسط قیم آن ها امضا شود.

اگر کودک به تنهایی سفر می کند، باید رضایت نامه تایید شده والدین را توسط هر دو والدین ارائه کند.

اگر کودک فقط با یکی از والدین سفر می کند، والدین دیگر باید رضایت محضری ارائه دهند.

در صورتی که والدین از هم جدا شده باشند، باید مدارک مربوط به دادگاه شامل طلاق نامه یا توافق نامه مربوط به حضانت فرزند را ارئه دهد. 

  • نکته: توجه داشته باشید که سفارت ها یا کنسولگری ها بدون تعیین وقت قبلی درخواستی را قبول نمی کنند و اکثر آنها از طریق ایمیل یا تلفن در مورد پرونده های در جریان اطلاعاتی نمی دهند.

هر سفارت این حق را دارد که در طول قرار ملاقات یا بعد از آن، مدارک اضافی را درخواست کند و یا وقت مصاحبه دیگری تعیین کند.

شما باید برای ویزای شینگن در سفارت کشور شینگن که قصد سفر به آن را دارید درخواست دهید.اگر قصد دارید در طول یک سفر به بیش از یک کشور سفر کنید، باید به سفارت کشوری که قصد دارید مدت زمان بیشتری را در آن سپری کنید، درخواست دهید. اگر قصد دارید مدت  زمان یکسانی را در دو یا چند کشور بگذرانید، به عنوان مثال پنج روز در فرانسه و پنج روز در آلمان، باید ابتدا در سفارت کشوری که قصد فرود در آن را دارید، درخواست دهید.

همچنین باید حداقل شش ماه قبل از سفر خود درخواست ویزا دهید و وقت سفارت بگیرید.

ثبت در خواست ویزای شینگن

بسته به کشوری که می‌خواهید از آن بازدید کنید و از کجا درخواست ویزا  می‌کنید، ممکن است در مورد زمان درخواست ویزای شینگن پیشنهادهای مختلفی وجود داشته باشد. توصیه می شود که هر چه زودتر برای ثبت درخواست ویزای شینگن اقدام کنید تا با توجه به حجم کاری سفارت ها درخواست شما به موقع پردازش شود.  

نامطلوب ترین زمان سال برای درخواست ویزا، فصل تعطیلات است. دلیل این امر این است که بسیاری از مردم قصد دارند تعطیلات خود را در اروپا بگذرانند و در آن زمان درخواست خود را ثبت کنند. به همین دلیل است که در طول فصل تعطیلات باید هرچه زودتر درخواست شینگن خود را ارسال کنید. بهترین زمان سه ماه قبل از سفر شماست که می توانید  مراحل درخواست را به موقع انجام دهید و تعطیلات خود را از دست ندهید.

پس از انجام تمامی مراحل درخواست ویزای شینگن، باید منتظر بمانید تا سفارت نتیجه درخواست شما را اطلاع دهد. این که آیا ویزا را دریافت می کنید یا نه، به شرایط شما و معیارهای تعیین شده توسط کشورهای شینگن بستگی دارد. لازم به ذکر است که اکثر سفارت ها هیچ اطلاعاتی را از طریق تلفن در مورد درخواست ویزای شما ارائه نمی دهند.

بررسی ویزای شینگن ۱۵ روز طول می کشد. پس از ۱۵ روز، سفارت در مورد درخواست ویزای شینگن تصمیم می گیرد .

 با این حال، زمان پردازش ویزای شینگن ممکن است در برخی شرایط خاص متفاوت باشد و ممکن است تا ۳۰ روز پس از مصاحبه یا در برخی شرایط بسیار خاص تا ۶۰ روز افزایش یابد.

همچنین مدت زمان پردازش ویزا برای برخی کشورها که لیست آن ها را در جدول زیر مشاهده میکنید طولانی تر است:

شینگن 2023

برخی از رایج ترین دلایل رد درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

نداشتن یک یا چند مداک مورد نیاز

ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر

عدم اثبات اهداف سفر

داشتن سوابق مجرمانه

پاسپورت مخدودش یا منقضی شده

اگر سفارت کشور مقصدی که درخواست ویزای شینگن خود را داده اید با درخواست شما موافقت نکند، دلایل عدم پذیرش ویزای شما را به صورت مکتوب به شما ارائه می دهد که مراحل و مهلت های درخواست تجدید نظر نیز درج شده است. مطابق مهلت های درج شده میتوانید درخواست تجدید نظر از تصمیم سفارت را ثبت کنید.

سفارت ها به متقاضیان توصیه می کنند که دلایل رد درخواست خود را بررسی کنند و در صورت لزوم اصلاحاتی را انجام دهند. همچنین هزینه بررسی ویزای شینگن را نیز باید مجددا پرداخت کنید. فایل زیر نمونه درخواست تجدید نظر رد شدن ویزای توریستی شینگن می باشد:

دلایل رد شدن در خواست ویزای شینگن

مدت زمانی که برای درخواست تجدید نظر  ویزای شما طول می کشد، بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی، حدود ۴ هفته طول می کشد. با این حال، در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید تا ۸ هفته صبر کنید.

پس از تایید و رسیدگی به درخواست ویزای شما، ویزای شما باید توسط مقامات ذیصلاح ظرف ۴ تا ۷ روز کاری پس از زمان رسیدگی به درخواست تجدید نظر صادر شود.

لازم به ذکر است هیچ زمان پردازش مشخصی برای فرآیند درخواست ویزا وجود ندارد. عواملی مانند مدت زمانی که طول می کشد تا درخواست ویزای شما تایید شود یا حجم تقاضاهای فعلی در سفارت مورد نظر، در مدت زمان پردازش ویزای شما تاثیر دارد. به عنوان مثال، اگر در سفارت اسلواکی درخواست داده باشید، احتمال دارد زمان پردازش سریعتر از سفارت یونان/فرانسه باشد. دلیل آن این است که یونان و فرانسه مقاصد گردشگری محبوبی هستند. و سفارتخانه ها تعداد زیادی درخواست ویزای شینگن را دریافت می کنند.

آمار ریجکتی ویزای شینگن در سال 2021را

شما می توانید در یک دوره ۶ ماهه، حداکثر ۹۰ روز در کل قلمرو شینگن بمانید. گاهی اوقات، افیسر اداره مهاجرت ویزای شما را برای مدت زمانی که درخواست داده اید، و گاهی برای مدت طولانی تر یا کوتاه تر، بسته به اینکه دلایل شما را منطقی بیند صادر می کند. سفارت نه تنها تعداد روزهایی را که می‌توانید در شینگن بمانید، تعیین می‌کند، بلکه اولین تاریخی را که می‌توانید وارد حوزه شینگن  و آخرین تاریخی که می‌توانید از آنجا خارج شوید را نیز تعیین می‌کند.

برای تمدید ویزای خود، باید دلایل موجه ارائه دهید از جمله این دلایل :

فورس ماژور

دلایل بشردوستانه

دلایل شخصی مهم

شما باید مدارکی که نشان دهد نمی توانید قبل از انقضای ویزای خود کشور را ترک کنید، ارائه دهید. اگر در مدت شش ماه بیش از ۹۰ روز در منطقه شینگن اقامت داشته باشید، شانس شما برای تمدید ویزا تقریباً صفر است. شما باید قبل از انقضای ویزای خود برای تمدید ویزا اقدام کنید.

اگر بیشتر از مدت زمان ویزای شینگن خود در اروپا بمانید، صدور مجدد ویزا برای شما امکان پذیر نیست  همچنین از اروپا اخراج می شوید و ممکن است به جریمه نقدی محکوم شوید.

جهت دریافت مشاوره با کارشناسان رویال اپلای و ارائه جزئیات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت.

از طریق تکمیل فرم ارزیابی میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب شرکت رویال اپلای بهره مند شوید .

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.