لاتاری آمریکا

لاتاری آمریکا

اخذ گرین کارت از طریق لاتاری آمریکا ، یکی از ساده ترین و ارزانترین برنامه های آمریکا است. این کشور از سال ۱۹۹۰ قانونی را تصویب کرد که هدف آن حفظ تنوع نژادی در آمریکا بود و ویزای تنوع نژادی یا همان Diversity Visa (DV) از همان زمان در دسترس قرار گرفت. لاتاری آمریکا هر سال برگزار می‌شود و در هر بار تعداد مشخصی ویزای DV برای نژادهای مختلف مردم جهان صادر می‌شود. برا ی ثبت نام در لاتاری نیاز به داشتن شرایط خاصی ندارید و  برای برنده شدن در قرعه کشی لاتاری فقط نیاز به شانس دارید!

 قانون مهاجرت و شهروندی آمریکا امکان صدور ویزای DV “تنوع نژادی” را برای کشورهایی که تعداد مهاجران آن ها به آمریکا کم است فراهم کرده است. در سال ۲۰۲۴، بیش از ۵۵۰۰۰ ویزای DV صادر خواهد شد. لازم به ذکر است ثبت درخواست برای اخذ این نوع ویزا هزینه ای ندارد.    

وزارت امور خارجه آمریکا افراد را از طریق قرعه کشی کامپیوتری انتخاب می کند. این برنامه مختص یک قاره یا کشور نیست، ویزاها  بین ۶ منطقه جغرافیایی به صورت مساوی در جهان توزیع می شود  وهیچ کشوری نمی تواند هر ساله بیش از هفت درصد ویزاها را دریافت کند.

افرادی که در لاتاری برنده می شوند و ویزای DV دریافت می کنند می توانند به همراه خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال  به ایالات متحده مهاجرت کنند و اقامت دائم قانونی (LPR) یا همان گرین کارت آمریکا را دریافت می کنند.این افراد  می توانند در هر یک از ایالت های این کشور  زندگی و کار کنند. پس از مدت مشخصی نیز  می توانند برای شهروندی ایالات متحده نیز درخواست دهند.

فهرست مطالب

نحوه ثبت نام لاتاری آمریکا

فرم ثبت نام فرم DV-E یا DS-5501 را به صورت آنلاین در وبسایت زیر تکمیل و ارسال کنید:

dvprogram.state.gov

 ثبت نام هایی که ناقص اند و یا از هر طریقی غیر از سایت بالا انجام شوند، پذیرفته نمی شوند.

 ارسال فرم ثبت نام آنلاین هیچ هزینه ای ندارد. همچنین هنگام ارسال فرم ثبت نام از مرورگر های قدیمی (به عنوان مثال اینترنت اکسپلور ۸) استفاده نکنید.

اگر از طریق مشاوران یا وکلای مهاجرتی درخواست خود را ثبت می کنید. بعد از ثبت درخواست باید شخصا شماره تائیدیه  منحصر به فرد خود را دریافت کنید.

 پس از تکمیل ثبت نام، صفحه حاوی تائید نام کابری و اطلاعات را مشاهده خواهید کرد این صفحه را ذخیره و پرینت کنید.

با داشتن این کد تایید و مراجعه به وبسایت dvprogram.state.gov، با کلیک بر روی بررسی وضعیت ثبت نام (Check Status Entran) و وارد کردن اطلاعات شخصی از وضعیت ثبت نام خود مطلع شوید.

اگر در قرعه کشی لاتاری برنده شوید دولت آمریکا مستقیما به شما اطلاع نمیدهد و تنها منبع اطلاع رسانی ها در مورد این که انتخاب شده اید یا آگاهی از زمان مصاحبه از طریق همین وبسایت می باشد.

https://dvprogram.state.gov/ESC/CheckStatus.aspx  

دقیقا ھمانطور که در پاسپورت شما قید شده است (به عنوان مثال اگر درگذرنامه شما فقط نام و نام خانوادگی شما را نشان می دهد، لطفا اول نام خانوادگی سپس نام خود را ذکر کنید؛)

 1. اگر در گذرنامه شما نام وسط یا دوم درج نشده است، نیازی به درج آن فرم ثبت نام ندارید.
 2. اگر نام شما در گذرنامه شامل نام، نام دوم و نام خانوادگی است، آنھا را به ترتیب زیر ذکر کنید: نام خانوادگی، نام ، نام دوم.
 3. اگر فقط یک نام دارید، باید در قسمت نام خانوادگی درج کنید.

مرد یا زن

روز، ماه، سال

کشور و شهری که در آن متولد شده اید.

نام کشوری که برای لاتاری واجد شرایط است، یعنی کشور محل تولد. (Native)

بنابراین به کشور محل زندگی یا ملیت شما اگر با محل تولد شما یکسان نیست ارتباطی ندارد.

عکس به روز متقاضی ( گرفته شده در شش ماه اخیر) از خود، همسرو همه فرزندانتان. اگر همسر یا فرزند شهروند یا دارای اقامت قانونی آمریکا  دارید ، نیازی به ارسال عکس آن ها نیست. عکس باید دارای استانداردھای مشابه عکس ھای ویزای ایالات متحده آمریکا باشند. اگرعکس ھای شما و اعضای خانواده شما کاملا با این مشخصات مطابقت نداشته باشد یا به ھر نحوی دستکاری شده باشد همچنین اگر ھمان عکسی که در ثبت نام سال قبل استفاده کرده اید را ارسال کنید، واجد الشرایط نمی شوید.

آدرس پستی شامل:

 شھر/ شھرک  منطقه/کشور/استان/ایالت (کشوری که اکنون در آن ساکن هستید را قید کنید.) 

 

 1. مجرد ۲. متأھل )ھمسر شھروند یا مقیم دائم قانونی آمریکا نیست( ۳. متأھل )ھمسر شھروند یا مقیم دائم آمریکا ھست( ۴. مطلقه یا ۵. بیوه ۶. قانونا جدا شده.

نام، تاریخ تولد، جنسیت، شھر و کشور محل تولد را برای ھمه فرزندان در قید حیات و زیر۲۱ سال مجرد، صرف نظر از این که با شما زندگی می کنند یا قصد ھمراھی یا پیوستن به شما را داشته باشند یا خیر را باید ذکر کنید. عکس فرزندان را نیز با مشخصات فنی مشابه عکس خود ارسال کنید. همچنین موارد زیر را در نظر بگیرید:

–  کلیه فرزندان حقیقی و در قید حیات؛

–  کلیه فرزند خواندگان قانونی شما؛ و

 – کلیه فرزندان ناتنی که در تاریخ ثبت نام شما زیر ۲۱ سال و مجرد هستند، حتی اگر از از همسر خود قانونا جدا شده اید و فرزندتان در حال حاضر با شما اقامت ندارد و یا قصد مهاجرت با شما را ندارد. اگر ھنگام ارسال درخواست ثبت نام فرزندان شما متأھل و ۲۱ ساله یا بزرگتر هستند نمی توانند همراه شما اقدام کنند.

 با این حال، قانون حمایت از کودکان در شرایط خاصی از این فرزندان حمایت می کند به این صورت که: اگر شما قبل از این که فرزند مجرد شما ۲۱ ساله شود براى لاتاری اقدام کرده باشید و فرزند شما قبل از صدور ویزا ۲۱ ساله شود، می توان او را ۲۱ ساله در نظر گرفت.

  ۱.دبستان ۲. دبیرستان ۳.دیپلم ۴. مدرک ھنرستان ۵. برخی از دوره ھای دانشگاھی ۶. مدرک دانشگاھی۷. لیسانس۸. فوق لیسانس۹. برخی از دوره ھای در سطح دکترا یا ۱۰. دکترا.

ایمیلی که شخصا و به طور مستقیم به آن دسترسی دارید و تا ماه می سال آینده همچنان به آن دسترسی دارید را. اگر در ماه می با بررسی وضعیت ثبت نام متوجه شدید که برنده لاتاری هستید، یک ایمیل پیگیری از وزارت امور خارجه آمریکا دریافت می کنید که زمان مصاحبه در آن قید شده است. لازم به ذکر است منتخب بودن شما از طریق پروفایل شما قابل پیگیری است و وزارت امور خارجه در این خصوص به ایمیل به شما ارسال نمی کند.    

قرعه کشی لاتاری

بعد این که ثبت نام ها انجام شد، وزارت امور خارجه آمریکا افراد را به صورت رندوم از طریق قرعه کشی کامپیوتری انتخاب می کند. ھمه متقاضیان باید با استفاده از شماره تائیدیه منحصر به فرد که بعد از ثبت نام آنلاین دریافت و ذخیره کرده اند، به قسمت بررسی وضعیت متقاضی مراجعه کنند تا از منتخب بودن یا نبودن خود آگاه شوند.

پناهندگی آمریکا

شرایط ثبت نام لاتاری

شرایط ثبت نام لاتاری را میتوان به سه شرط زیر تقسیم بندی کرد

به آمریکا 1

متولدین کشورهایی که از لحاظ تاریخی نرخ مهاجرت آن ها به آمریکا پایین است، می توانند واجد شرایط برای ثبت نام باشند.

اگر متولد کشوری که از لحاظ تاریخی نرخ مهاجرت آن به آمریکا پایین است، نیستید! ممکن است با دو روش زیر شما نیز واجد الشرایط باشید :  

 • اگر همسر شما متولد کشوری است که از لحاظ تاریخی نرخ مهاجرت آن به آمریکا پایین است، میتوانید از طریق کشور محل تولد همسرتان واجد شرایط شوید. به این شرط که شما و همسرتان هر دو برای در در قرعه کشی لاتاری برنده شده باشید و هر دو هم زمان به آمریکا وارد شوید.
 • اگر شما متولد کشوری هستید که واجد شرایط لاتاری نیست می توانید از طریق کشور محل تولد یکی از والدین خود، در صورتی که این کشور واجد شرایط باشد، اقدام کنید.

برای درخواست به عنوان سرپرست یکم خانواده باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

هر متقاضی باید حداقل شرایط تحصیل یا تجربه کاری زیر را داشته باشد:

 • حداقل تحصیلات دبیرستانی یا معادل آن به این معنی که گواهی اتمام موفقیت آمیز دوره ۱۲ ساله آموزش رسمی ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان یا همان دیپلم را داشته باشد.
 • در ۵ سال گذشته، ۲ سال سابقه کار در شغلی که حداقل به دو سال آموزش یا تجربه نیاز دارد، داشته باشد.وزارت امور خارجه از طریق پایگاه اطلاعاتیDepartment of Labor’s O*Net Online

وزارت کار آمریکا، سوابق کاری را  ارزیابی می کند.بانک اطلاعاتى  O*Net OnLine تجارب شغلی را در پنج “حوزه” طبقه بندی می کند. با وجود این که وبسایت وزارت کار مشاغل زیادی را لیست می کند، اما همه مشاغل واجد شرایط لاتاری نیستند.

مصاحبه لاتاری

سفارت آمریکا برای تعیین وقت مصاحبه با شما تماس خواهد گرفت. شما باید در تاریخ و ساعت مقرر در مصاحبه شرکت کنید. مصاحبه افراد با افیسر به صورت حضوری است که برای تعیین صلاحیت شما  برای مھاجرت سوال می کند. در مصاحبه باید این مدارک را به همراه داشته باشید:

نامه دعوت به مصاحبه خود را که از وبسایت دریافت می کنید.

 • نامه تایید فرم DS-260
 • عکس ها
 • فرم معاینه پزشکی

شرایط عکس لاتاری

هزینه ویزای لاتاری

ثبت نام لاتاری به صورت آنلاین و کاملا رایگان است.افرادی که در قرعه کشی لاتاری برنده می شوند و برا ی ویزای لاتاری درخواست می دهند، باید تمام ھزینه ھای درخواست ویزا را در زمان درخواست و مصاحبه مستقیما به سفارت یا اداره مهاجرت آمریکا  پرداخت کنند.

  افرادی که در قرعه کشی لاتاری برنده شده اند و در ایالات متحده آمریکا حضور دارند، باید   برای تبدیل وضعیت خود به اداره مهاجرت آمریکا مراجعه کنند و تمام ھزینه ھای مورد نیاز را نیز باید مستقیما به اداره مهاجرت آمریکا پرداخت کنند.

هزینه-ویزای-لاتاری

هزینه گرین کارت لاتاری

زمانی که ویزای لاتاری روی پاسپورت شما مهر شد، می توانید مقدمات مهاجرت به آمریکا را فراهم کنید. بلیط بخرید و هزینه خدمات اداره مهاجرت که ۲۲۰ دلار است را بعد از صدور ویزا بپردازید.

زمانی که به آمریکا سفر می کنید، مدارک شما مجددا بررسی می شود بنابراین باید مطمئن شوید که تمام مدارک لازم را همراه خود دارید. مقامات اداره مهاجرت ایالات متحده این حق را دارند که از ورود شما به آمریکا جلوگیری کنند این در صورتی است که به ورود قانونی شما مشکوک شوند و یا مدارک شما ناقص باشد.

پس از نقل مکان به ایالات متحده، باید فرم I-485  که درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت مهاجرتی شماست را به اداره مهاجرت آمریکا ( (USCISارسال کنید. هزینه ارسال این فرم ۱۱۴۰ دلار است که باید پرداخت کنید. بعد از پرداخت این هزینه، اداره مهاجرت  گرین کارت شما را پس از چند هفته به آدرس جدید شما پست می کند.

هزینه صدور ویزا

خیر، دولت آمریکا در صورت دریافت ویزای لاتاری هیچ یک از این خدمات را ارائه نخواهد داد. اگر برای لاتاری انتخاب شده اید، قبل از صدور ویزا باید اثبات کنید که سربار جامعه آمریکا نخواهید بود. در صورتی که انتخاب شده اید می توانید از طریق دستورالعمل هایی که  توسط وزارت امور خارجه در مورد چگونگی ارزیابی این موضوع  و این که چه مدارک و شواهدی برای اثبات تمکن مالی نیاز است، آگاه  شوید.

خیر، هزینه درخواست ویزا قابل استرداد نیست. شما باید تمام شرایط لازم برای ویزا که در این دستورالعمل آمده است را داشته باشید و  اگر افیسر اداره مهاجرت تشخیص دھد که شما واجد الشرایط اخذ ویزا نیستید، ویزا صادر نمی کند. تمام ھزینه ھای پرداخت شده پس داده نمی شود.

سوالات متداول لاتاری

 در سایت O*Net OnLine مراحل زیر را دنبال کنید تا مشاغل واجد شرایط را بیابید.

 1. در بخش “یافتن مشاغل” ، “Family Job ” را از فھرست انتخاب کنید.
 2. از طریق “Family Job ” مشاغل را مرور کنید، انتخاب خود را انجام دھید و بر روی ” GO “کلیک کنید.
 3. روی لینک مربوط به شغل خاص خود کلیک کنید.

گزینه “حوزه کار” را انتخاب کنید تا شماره حوزه شغلى و محدوده رتبه بندی تخصصی حرفه خود را بیابید.

لاتاری

خیر، اما شرط داشتن تحصیلات دبیرستانی یا سابقه کار برای ھر متقاضی اصلی در زمان ثبت نام اجباری است به همین دلیل در عمل افراد زیر ۱۸ سال رد صلاحیت می شوند.  

لاتاری برای شهروندان کشورھایی که نرخ مهاجرت آن ها به آمریکا  پایین است، می باشد. مطابق   قوانین آمریکا کشورهایی که تعداد مهاجران آن  ها به این کشور  بالا است، کشور هایی هستند که   در طی ۵ سال گذشته تعداد ۵۰۰۰۰ نفراز شهروندان این کشورها  از طریق ویزاهای خانوادگی و یا شغلی به آمریکا مهاجرت کرده اند. اداره مهاجرت آمریکا سالانه تعداد پذیرش مهاجران از طریق انواع ویزاها را مورد شمارش قرار می دهد و با تعداد پنج سال گذشته مقایسه می کند و بر این اساس کشورهای واجد شرایط را شناسایی می کند. این بازشماری سالانه انجام می شود، بنابراین ممکن است فھرست کشورھای واجد شرایط سال به سال تغییر کند. حداکثر ۵۵۰۰۰ ویزا در سال برای افراد واجد شرایط در دسترس است که به طور کلی بیش از ھفت درصد از کل ویزای موجود نمی تواند به شھروندان یک کشور تعلق گیرد.

%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA %D8%A8%D9%87 %D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7 %D8%A7%D8%B2 %D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82 %D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C

برای ثبت نام لاتاری، افرادی که متولد کشورھای زیر هستند نمی توانند درخواست بدهند، زیرا در پنج سال گذشته بیش از ۵۰۰۰۰ نفر از این کشورھا به ایالات متحده مھاجرت کرده اند.

%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C %D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7

 • ھمسر:

اگر به صورت قانونی ازدواج کرده اید، باید مشخصات همسر خود را بدون در نظر گرفتن این که با شما زندگی می کند یا قصد به مهاجرت  به آمریکا دارد یا خیر، قید کنید. بنابراین شما ملزم به ثبت اطلاعات همسر خود می باشید حتی اگر در حال حاضر از او جدا هستید، مگر به صورت قانونی طلاق گرفته باشید. در صورت درج نام همسری که به صورت قانونی از او جدا شده اید، در برابر او مسئول نخواهید بود.

عدم ذکر ھمسر واجد شرایط یا ذکر نام فردی که ھمسر شما نیست، موجب می شود که برای ویزا واجد الشرایط نشوید، همچنین اگر در زمان ثبت نام ازدواج نکرده اید اما قصد دارید در آینده ازدواج کنید، در فرم ثبت نام از ھمسر خود نام نبرید.

اگر طلاق گرفته اید یا ھمسرتان فوت کرده است، نباید نام ھمسر قبلی خود را درج کنید.  تنھا استثناء این شرط این است که اگر ھمسر شما شھروند یا مقیم دائم قانونی آمریکا ست، می توانید او را در ثبت نام خود ذکر نکنید زیرا ھمسری که شھروند آمریکا یا مقیم دائم قانونی است، برای او ویزایلاتاری صادر نمی شود.

 • فرزندان:

 شما باید تمام فرزندان در قید حیات خود را که مجرد هستند و زیر ۲۱ سال دارند، در ثبت نام خود قید کنید (حتی اگر اکنون والدین آن کودک طلاق گرفته اند). همچنین همه فرزندان زیر ۲۱ سال خود را هنگام ثبت نام درج کنید حتی اگر نزد شما مقیم نیستند و یا قصد مهاجرت  همراه شما ندارند. شما ملزم نیستید فرزندان خود را که  شھروند یا مقیم دائم قانونی آمریکا ھستند را درج کنید.

والدین و خواھر و برادرھای متقاضی به عنوان افراد وابسته واجد شرایط نخواهند بود بنابراین نباید آن ها در ثبت نام درج کنید.

 اگر اعضای خانواده را در ثبت نام خود درج کنید، آنها نیازی ملزم به  اخذ ویزا برای مهاجرت یا مسافرت به همراه متقاضی نیستند.اما ، اگرافرادی که واجد شرایط نیستند را درج کنید و یا افراد واجد الشرایط را درج نکنید شما و اعضای خانواده واجد الشرایط اخذ ویزا نمی شوید.  اگر همسر شما واجد شرایط ثبت نام  باشد، می تواند یک ثبت نام جداگانه نیز ثبت کند و هر دو در ثبت نام خود باید جزئیات مربوط به همه افراد تحت تکفل خانواده را درج کنید.

افرادی که متاهل هستند، ھر یک از زوجین در صورت واجد شرایط بودن می توانند جداگانه ثبت نام کنند. در صورتی که یکى از آنھا انتخاب شوند، نفر دیگر نیز امکان در خواست ویزا به عنوان همراه دارد. بنابراین شانس افراد متاهل دو برابر است و هر یک از زوجین که برنده شوند کل اعضای خانواده را می توانند همراه خود به آمریکا بیاورند.

فرزندان زیر ۲۱ سال نیز شانس سه برابر دارند زیرا می توانند هم به صورت مستقل و هم در ثبت نام جداگانه پدر و مادر خود، به عنوان زیر مجموعه آن ها گنجانده شوند. لازم به ذکر است پدر و مادر زیر مجموعه فرزندان خود محسوب نمی شوند.

نمودار زیر تعداد پذیرفته شدگان در لاتاری

%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF %D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87 %D8%B4%D8%AF%D9%87 %DA%AF%D8%A7%D9%86 %D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C

اگر فرد منتخب قبل از سفر به ایالات متحده آمریکا یا قبل از تبدیل وضعیت مهاجرتی خود در آمریکا فوت کند، پرونده به طور خودکار بسته می شود و به ھمسر یا فرزندان منتخب متوفی، ویزا تعلق نمی گیرد و ھرنوع  ویزا صادر شده برای آنھا باطل می شود.

خیر، شما نمی توانید فرم ثبت نام را در برنامه ی دیگری ذخیره کرده و بعداً ارسال کنید. اطلاعات خود را باید به صورت آنلاین تکمیل و ارسال کنید.

خیر، فرم ثبت نام به گونه ای طراحی شده است که باید یک باره تکمیل و ارسال شود به این صورت که شما ۶۰ دقیقه فرصت دارید تا فرم خود را از طریق وبسایت DV-E دانلود کرده، تکمیل و ارسال کنید و اگر در این ۶۰ دقیقه نتوانید فرم را تکمیل و ارسال نمایید، هرگونه اطلاعاتی که درج شده است توسط سیستم از بین خواهد رفت.بنابراین برای آگاهی از اطلاعاتی که نیاز دارید به صورت آنلاین دستورالعمل های برنامه لاتاری  را کامل مطالعه کنید.

همچنین  مطابق قانون در هر دوره ثبت نا  ، به هر فرد فقط یک بار اجازه ثبت نام داده می شود. وزارت امور خارجه با فناوری پیشرفته ای، ورود مکررمتقاضی را شناسایی می کند و افرادی که بیش از یک بار ثبت نام انجام دهند واجد شرایط نمی شوند.

برای دسترسی به بررسی وضعیت متقاضیان(( check status entrant  باید شماره تائیدیه خود را داشته باشید. شما می توانید شماره تائیدیه (Number Confirmation)  خود را از طریق آدرس ایمیلی که با وارد کردن اطلاعات شخصی برای تائید ھویت خود ثبت کرده اید ، بازیابی کنید. سفارتخانه ھا و کنسول گری ھای ایالات متحده آمریکا نمی توانند وضعیت انتخاب شما را غیر از طریق بررسی وضعیت متقاضیان status entrant  اطلاع دهند یا شماره تائید را مستقیما برای شما ارسال کنند.

متقاضیان باید ثبت نام لاتاری را به صورت آنلاین از طریق وبسایت dvprogram.state.gov

مهلت ثبت نام لاتاری آمریکا

 

انجام دهند. ثبت درخواست خود را به هفته پایانی زمان ثبت نام موکول نکنید زیرا ممکن است به دلیل حجم بالای درخواست ها با تأخیر در سایت مواجه شوید.

بعد از اتمام بازه زمانی ثبت نام، درخواست آنلاین یا مکتوب متقاضیان پذیرفته نخواهد شد. هر متقاضی فقط یک بار مجاز به ثبت درخواست ثبت نام خواهد بود.با ثبت نام بیش از یک بار لاتاری، دیگر واجد شرایط نخواهید بود.

 

امتیاز
۵/۵
جهت دریافت مشاوره با کارشناسان رویال اپلای و ارائه جزئیات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت.

از طریق تکمیل فرم ارزیابی میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب شرکت رویال اپلای بهره مند شوید .

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.