مهاجرت + ویزا (کانادا)

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا

کانادا با مساحت ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع، یکی از کشورهای توسعه یافته در جهان است که از نظر سطح زندگی مردم و رونق اقتصادی در بین سایر کشورهای جهان برتری دارد و به موجب همین امر یکی از مهاجر پذیرترین کشورها در جهان است.

کانادا با برخورداری از رفاه اجتماعی بالا ، بازار کار پر رونق، داشتن موسسات آموزشی و دانشگاه های برتر و همچنین توجه بسیار به حقوق شهروندان به کشوری امن و مطمئن برای اقامت و زندگی مهاجران تبدیل شده است . همچنین پاسپورت این کشور یکی از معتبرترین پاسپورت های دنیاست.

همه پاسپورت های کانادایی از طریق اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می شود. گذرنامه ها معمولاً برای افرادی که  ۱۶ سال و بالاتر دارند، به مدت ۵ یا ۱۰ سال و برای کودکانی که زیر ۱۶ سال هستند، به مدت ۵ سال اعتبار دارند. پاسپورت کانادایی در رتبه بندی جهانی از نظر آزادی رفت و آمد و مسافرت در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

این کشور با ارائه ی برنامه ها و روش های مهاجرتی متنوعی مانند تحصیل در دانشگاه ها، کار، سرمایه گذاری، استارت آپ ها این امکان را برای مهاجران فراهم کرده تا برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.

شرایط اخذ  تابعیت و پاسپورت کانادا در قانون شهروندی کانادا آمده است . به جز چند استثنا ، تقریباً همه افراد متولد شده در کشور به طور خودکار در بدو تولد شهروند کانادا هستند و  اتباع خارجی ممکن است پس از حداقل سه سال اقامت در کانادا و در عین حال داشتن اقامت دائم و نشان دادن مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی تابعیت  کانادا را دریافت کنند.

بنابراین یکی از دلایل پرطرفدار بودن پاسپورت کانادا در نظر مهاجران، اعطای شهروندی به افرادی است که در خاک این کشور متولد می شوند زیرا سیستم اعطای تابعیت در کانادا بر مبنای اصل خاک است. بنابراین اگرپدر و مادری غیر کانادایی باشند با این وجود فرزند آن ها در  خاک کانادا متولد شده باشد، تابعیت و پاسپورت این کشور را به دست می‌آورد.

در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت پاسپورت کانادا از روش های مختلف مهاجرتی می پردازیم.

برای مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای کانادا روش های زیادی وجود دارد،که کارشناسان رویال اپلای صفر تا صد مراحل را توضیح داده اند. (به همراه ویدیو آموزشی)

اعتبار پاسپورت کانادا

کانادایی ها و مهاجرانی  که شهروندی این کشور را  دریافت کرده اند، می توانند بدون ویزا به ۱۸۵ کشور جهان سفر کنند و فقط برای ورود به ۲۶ کشور نیاز به اخذ ویزا دارند. نقشه پاسپورت کانادا

رنگ سبز:کشورهای بدون نیاز به اخذ ویزا

رنگ قرمز:کشورهای که نیاز به اخذ ویزا دارند

رنگ آبی:کشورهایی که با پاسپورت کانادایی به ویزای به محض ورود یا ویزا الکترونیک صادر می کند.

رنگ زرد:کشورهایی که نیاز به اخذ مجوز الکترونیکی(eTA)

در زیر لیست مهم ترین کشورهایی که دارندگان پاسپورت کانادا می توانند بدون ویزا به آن ها سفر کنند را مشاهده می کنید:

کشور هایی که بدون پاسپورت کانادا نیاز دارند

انواع پاسپورت کانادا

پاسپورت هویت و شهروندی دارنده را مشخص می کند و به دارنده این حق می دهد که تحت حمایت آن کشورهای خارجی رفت و آمد کند. قوانین صدور پاسپورت در کانادا را حکومت سلطنتی مشخص می کند  و مطابق دستورات ارائه شده پادشاه، کلیه پاسپورت ها توسط اداره مهاجرت و شهروندی(IRCC)  این کشور صادر و تمدید می شود. پاسپورت کانادا در ۵ نوع مختلف صادر می شود.

پاسپورت معمولی (Blue):

پاسپورت معمولی کانادا

این نوع گذرنامه برای شهروندان کانادایی و برای سفرهایی که به منظور تعطیلات و بازدید و یا سفرهای کاری و تجاری صادر می شود. پاسپورت معمولی شامل ۳۶ صفحه و اعتبار آن به سن افراد بستگی دارد:

 • برای بزرگسالان که ۱۶ ساله یا بیشتر ،۵ یا ۱۰ سال اعتبار دارد.
 • برای کودکان زیر ۱۶ سال ، حداکثر ۵ سال اعتبار دارد.

پاسپورت موقت(white):

پاسپورت موقت کانادا

 این نوع پاسپورت برای شهروندان کانادایی در خارج از این کشور توسط برخی دفاتر دولتی کانادا به صورت موقت صادر می شود. این گذرنامه شامل ۸ صفحه است. دفتر صادر کننده تصمیم می گیرد که پاسپورت چه مدت اعتبار داشته باشد،  که معمولا بین شش ماه تا حداکثر یک سال اعتبار دارد. دلایل صدور آن به شرح زیر است:

 • برای استفاده در زمان انتظار بررسی برای دریافت پاسپورت معمولی، ویژه یا دیپلماتیک.
 • برای شهروندان کانادایی که نیاز فوری به اخذ پاسپورت دارند.

پاسپورت دیپلماتیک (Brown):

پاسپورت دیپلماتیک کانادا

این نوع گذرنامه برای دیپلمات های کانادا  ، مقامات عالی رتبه دولت کانادا، نمایندگان دولت کانادا،  شهروندان خصوصی که به عنوان نمایندگان رسمی دیپلماتیک معرفی شده‌اند، صادر می شود . مدت زمان اعتبار این پاسپورت را مقامات صادر کننده آن تعیین می کنند. این نوع گذرنامه برای موارد زیر استفاده می شود:

 • انجام یک پست در خارج از کشور
 • شرکت در سازمان ها و کنفرانس های دولتی بین المللی که ماهیت دیپلماتیک دارند.

پاسپورت ویژه (Green):

پاسپورت دیپلماتیک کانادا

این نوع گذرنامه برای سناتورها، اعضای پارلمان، افرادی که توسط دولت کانادا در سمت غیر دیپلماتیک استخدام می شوند و مدام در حال سفر هستند، صادر میشود. مدت زمان اعتبار این پاسپورت را مقامات صادر کننده آن تعیین می کنند . اهداف سفر این افراد شامل:

 • برای انجام یک پست در خارج از کشور
 • شرکت در یک ماموریت رسمی

کانادا همچنین دارای مدارک سفر به شرح زیر است: 

سند سفر پناهندگی :سند سفر پناهدگی

برای افرادی که به حمایت این کشور نیاز دارند صادر می شود. از این سند می توان برای سفر به همه کشورها به جز کشوری که تابعیت آن را دارید استفاده کنید. مدت زمان اعتبار این سند را مقامات صادر کننده آن تعیین می کند.

سند سفر اضطراری :

سند سفر اضطراری کانادا

ادارات دولتی کانادا در خارج از کشور ممکن است برای کانادایی هایی که خارج از کانادا هستند در موارد اضطراری که نمی توانند پاسپورت موقت دریافت کنند، سند سفر اضطراری صادر کنند.این سند دارای اعتبار محدود است که به کمک آن می توانید به کانادا یا کشور محل اقامت خود باز گردید و یا به یک اداره دولتی کانادا در خارج از کشور که برای اخذ گذرنامه خدمات کامل ارائه می دهد، سفر کنید. 

شرایط گرفتن پاسپورت کانادا

برای گرفتن پاسپورت کانادایی باید شهروند کانادا باشید و رای دریافت شهروندی کانادا باید مراحل مختلفی را طی کنید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

مقیم دائم کانادا باشید:

مهم ترین شرط اخذ شهروندی کانادا، داشتن وضعیت اقامت دائم است. که برای همه افراد صرف نظر از سن آن ها این شرط الزامی است. علاوه بر این، شما باید تمامی شرایط و ضوابط اقامت دائم کانادا را در زمان درخواست اقامت خود رعایت کرده باشید.

الزام به حضور فیزیکی در کانادا:

باید بتوانید ثابت کنید که معادل سه سال از پنج سال گذشته را به د رکانادا زندگی کرده اید  ( معادل ۱۰۹۵ روز ). بنابراین در اصل، حداقل سه سال طول می کشد تا شهروند کانادا شوید.

این شرط برای افراد زیر سن قانونی که همراه با والدین خود درخواست می دهند یا دارای والدین کانادایی هستند اعمال نمی شود بلکه برای افرادی اسیت که  زیر سن قانونی هستند والدین کانادایی ندارند و با والدین خود درخواست نمی دهند.

پرداخت مالیات:

در صورت لزوم باید حداقل سه سال در پنج سال قبل از درخواست خود، مالیات پرداخت کرده باشید.

قبولی در آزمون شهروندی:

در این آزمون درک شما از فرهنگ و تاریخ کانادا سنجیده می شود. بسته به سن خود، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون شهروندی داشته باشید.

اثبات مهارت زبان :

متقاضیان ۱۸ تا ۵۴ ساله باید ثابت کنند که به یکی از دو زبان رسمی یعنی انگلیسی یا فرانسوی تسلط دارند. اگر می خواهید شهروند شوید، باید نمره شما معادل سطح ۴ CLB (معیارهای زبان کانادایی ) باشد.

یعنی باید بتوانید یک مکالمه ساده داشته باشید، دستورالعمل ها را درک کنید. برای اثبات مهارت زبان می توانید نمرات آزمون زبانی که هنگام مهاجرت برای اولین بار ارائه کردید (حتی اگر منقضی شده باشد) یا گواهی از یک موسسه آموزشی کانادایی متوسطه/پس از متوسطه که به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد را نیز ارائه دهید.

شرکت در مراسم سوگند شهروندی کانادا

پس از طی مراحل ذکر شده اگر درخواست شهروندی کانادا شما پذیرفته شود، باید در مراسم سوگند شهروندی شرکت کنید. این مراسم  می تواند چندین بار در سال برگزار شود. افرادی که ۱۴ سال یا بیشتر دارند، باید در این مراسم شرکت کند و سوگند یاد کند.

در آنجا گواهی شهروندی خود را نیز دریافت کرده و فرم سوگند یا تایید شهروندی را امضا می کنید.

پس از اخذ شهروندی ، باید تا پایان مراسم شهروندی صبر کنید و گواهی خود را داشته باشید تا واجد شرایط درخواست پاسپورت باشید. هرفردی که شهروند کاانادا باشد حق درخواست دارد و بسیار نادر است که واجد شرایط تلقی نشود. برخی از این موارد زمانی است که تابعیت شما به دلیل عواملی مانند ارائه نادرست در درخواست یا نگرانی های مربوط به امنیت، نقض حقوق بشر ، حقوق بین الملل یا جرایم سازمان یافته لغو شود.

گواهی شهروندی شما یکی از مهمترین مدارک است و باید کپی برابر اصل  آن را به درخواست خود ضمیمه کنید و اصل آن  را همراه داشته باشید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست را بررسی خواهیم کرد.

نمودار زیر تعداد مهاجرانی که شهروندی کانادا را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ دریافت کرده اند نشان می دهد:

تعداد مهاجرانی که شهروندی کانادا دریافت کردند

مدارک لازم برای  اخذ پاسپورت کانادا

برای دریافت پاسپورت کانادا شما باید در خواست خود را  ثبت کنید، مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید و همه آنها را از طریق پست یا شخصا با هزینه های مورد نیاز ارسال کنید. شرایط کلی اخذ پاسپورت به شرح زیر است:

 • افراد ۱۶ سال یا بالاتر می توانند در خواست خود را از طریق تکمیل فرم زیر ارسال کنند.

فرم اخذ پاسپورت کانادا

 • ۲ قطعه عکس یکسان مناسب برای پاسپورت که در ۶ ماه گذشته گرفته شده است.
 • ارائه مدارک شناسایی و اثبات هویت
 • دو ضامن که حداقل برای دو سال شما را می شناسند، شما را معرفی کنند.
 • ارائه مدارک شهروندی کانادا
 • هر پاسپورت یا سند مسافرتی که در طی ۵ سال گذشته صادر شده باشد.
 • ثبت درخواست و پرداخت هزینه ها

هزینه اخذ پاسپورت کانادا

هزینه ها برای افرادی که درخواست پاسپورت کانادا را حضوری یا از طریق پست ارسال می کنند، به شرح زیر می باشد:

هزینه اخذ پاسپورت کانادا

هزینه پاسپورت کانادا

هزینه های اضافی برای خدمات فوری( تنها در صورتی است که شخصا به صورت حضوری از  اداره گذرنامه درخواست کنید.)، جایگزینی گذرنامه هایی که مفقود یا سرقت شده اند یا سایر خدمات اداری دریافت می شود. تمام هزینه ها به دلار کانادا قابل پرداخت است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

پاسپورت کانادا هزینه

هم چنین اداره مهاجرت کانادا IRCC ممکن است گذرنامه را باطل کند یا از صدور یا تمدید گذرنامه به دلایلی که در دستورالعمل صدور گذرنامه کانادا آمده است، امتناع کند، از جمله دلایلی مانند عدم ارائه درخواست کامل، ارائه اطلاعات نادرست در اخذ پاسپورت، و یا جرم انگاری.

 مدت زمان پردازش صدور پاسپورت

در حال حاضر میزان تقاضا برای پاسپورت های جدید و تمدید پاسپورت از سوی کانادایی ها بسیار زیاد است و مدت زمان پردازش بین ۲ تا ۱۳ هفته طول می کشد به علاوه زمان ارسال پست برای کسانی که از طریق پست درخواست خود را ارسال می کنند.

مزایای اخذ پاسپورت کانادا

بیش از ۸۰ درصد از افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند برای اخذ شهروندی کانادا اقدام می  کنند. اخذ شهروندی پاسپورت کانادا مزایای متعددی دارد.

هنگامی که پاسپورت دارید، شهروند هستید و مانند هر کانادایی دیگر از تمام حقوق و آزادی ها فردی و اجتماعی برخوردار هستید. به عنوان مثال، شما می توانید در انتخابات رأی دهید و همچنین برای استخدام در مشاغل مختلف محدودیتی ندارید زیرا افراد یکه اقامت دائم دارند از برخی مشاغل کانادا محرومند.  

کانادا تابعیت مضاعف را می پذیرد بنابراین می توانید با حفظ تابعیت قبلی خود تابعیت و شهروندی  این کشور را اخذ کنید.

همچنین یکی دیگر از بزرگترین مزایای شهروندی این است که دیگر نیازی به تمدید اقامت خود در کانادا ندارید. کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند باید هر پنج سال یکبار با پرداخت هزینه های مربوطه اقامت خود را در اداره مهاجرت و شهروندی ( IRCC) تمدید کنند.

نحوه تمدید پاسپورت کانادا

اگر از قبل پاسپورت بزرگسالان دارید، می توانید آن را تمدید کنید. فقط پاسپورت بزرگسالان قابل تمدید است. بنا براین اگر ۱۶سال یا بالاتر سن دارید بعد از سپری شدن ۵ یا ده سال و منقضی شدن اعتبار پاسپورت، برای تمدید پاسپورت خود درخواست دهید و اگر زیر ۱۶ سال دارید، امکان تمدید وجود ندارد و باید برای پاسپورت جدید درخواست دهید.

تمدید گذرنامه ساده تر از درخواست برای گذرنامه جدید است. زیرا در تمدید به معرفی ضامن، مدرک شهروندی کانادا ندارد. اگر آخرین پاسپورت شما هنوز معتبر است، باید همراه با  درخواست خود ارسال کنید. امکان ثبت درخواست تمدید گذرنامه از کانادا و خارج از کانادا وجود دارد.

امکان تمدید در صورتی که پاسپورت شما آسیب دیده، مفقود یا سرقت شده باشد نیز وجود دارد ، این در صورتی است که طی ۱۵ سال بعد از تاریخ صدور درخواست تمدید داشته باشید. 

چه کسانی نمی توانند پاسپورت خود را تمدید کنند؟

اگر زیر ۱۶ سال هستید و پاسپورت دارید، نمی توانید پاسپورت خود را تمدید کنید.

اگر حداقل ۱۶ سال سن دارید و گذرنامه شما  منقضی شده است، به پاسپورت بزرگسال نیاز دارید.

اگر قصد دارید نام، تاریخ تولد، محل تولد یا جنسیت خود را در گذرنامه جدید تغییر دهید.

روش های اخذ پاسپورت کانادا  

همانطور که گفتیم افرادی که به کانادا مهاجرت میکنند برای گرفتن پاسپورت این کشور باید ابتدا اقامت دائم (PR) این کشور را داشته باشند. روش ها و برنامه های مهاجرتی بسیاری در کانادا وجود دارند که متقاضیان از طریق آن ها می توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند و سپس برای اخذ پاسپورت اقدام کنند. در ادامه به برخی از مهم ترین این روش ها می پردازیم.

 اخذ پاسپورت کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کانادا یکی از سریع ترین روش های اخذ شهروندی این کشور است و این امکان را فراهم میکند که به همراه خود  همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به کانادا بیاورید و برای همه اعضای خانواده اقامت و سپس پاسپورت کانادا را اخذ کنید.

بعد از اقدام به سرمایه گذاری در کانادا ، گرفتن پاسپورت از این طریق  ۳ تا ۵ سال طول میکشد. 

متقاضیان باید به مدت ۳ سال در کانادا اقامت دائم داشته باشند و در طی هر سال حداقل ۱۸۳ روز در کانادا زندگی کرده باشند. تا بتوانند برای شهروندی و گرفتن پاسپورت کانادا اقدام کنند.

اخذ پاسپورت کانادا  از طریق ازدواج

 یکی از راه های اخذ شهروندی کانادا ورود به این کشور از طریق حمایت همسر است اگر همسر شما اقامت دائم یا شهروندی کانادا دارد می تواند اسپانسر شما شود شود و شما را به کانادا بیاورد.

اسپانسر باید شرایط زیر را داشته باشد :

 • دارای حداقل ۱۸ سال سن
 • در کانادا زندگی کند. اگر فردی شهروند کاناداست اما در این کشور زندگی نمی کند برای اینکه اسپانسر همسر خود شود، باید اثبات کنند که قصد دارند در این کشور زندگی کنند.
 • فردی که اقامت دائم کانادا را دارد اما در کانادا زندگی نمی کند، نمی تواند همسر خود را به کانادا بیاورد.
 • اثبات تمکن مالی و توانایی حمایت از همسر

بعد از ازدواج با همسری که شهروند یا مقیم دائم کاناداست و شرایط ذکر شده را نیز داراست، اقامت دائم کانادا را به دست می آورید.و سپس برای اخذ پاسپورت کانادا باید تا ۲ سال ازدواج قانونی خود را حفظ کنید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تولد

سیستم اعطای شهروندی در کانادا بر اساس “اصل خاک” است. به این معنی که  اگر کودکی در کانادا متولد شود، تابعیت کانادا را دریافت می کند. حتی  اگر از  والدینی متولد شود که شهروند کانادا نیستند، کودک در بدو تولد شهروند کانادا است.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تحصیل

دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند می‌توانند در حین تحصیل در کانادا یا پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند، مشروط بر اینکه شرایط برنامه های مهاجرتی کانادا را داشته باشند. این برنامه های مهاجرتی به سه زیر گروه مختلف در اکسپرس اینتری کانادا تقسیم می شوند:  

 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)
 • کلاس تجربه کبک (QEC)
 • برنامه های نامزد استانی (PNP)

کلاس تجربه کانادایی

برای واجد شرایط بودن برای این برنامه،  متقاضیان دانشجو باید حداقل ۱۲ ماه سابقه کار در طی سه سال گذشته در کانادا داشته باشند. دانشجویان می توانند با درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی کانادا، تجربه کاری لازم را در کانادا اخذ کنند. لازم به ذکر است  که تجربه کاری پاره وقت که در طول تحصیل یا به عنوان بخشی از یک برنامه تحصیلی (مانند کارآموزی و همکاری) به دست آمده است، جزو الزامات تجربه کاری کانادا محسوب نمی شود.

کلاس تجربه کبک (QEC)

دانشجویان بین المللی که یک دوره تحصیلی را در کبک به پایان رسانده اند و دارای سطح متوسطی از مهارت در زبان فرانسه هستند، می توانند تحت این برنامه مهاجرتی کانادا واجد شرایط اخذ اقامت دائم شوند. برای این برنامه مهاجرتی کبک به تجربه کاری کانادا نیازی نیست.

برنامه های نامزد استانی (PNP)

بسیاری از استان‌ها ی کانادا برنامه‌های مهاجرتی را برای دانشجویان خارجی از طریق برنامه برنامه‌های نامزد استانی ارائه می‌دهند. به طور کلی، متقاضیان باید از برنامه تحصیلات تکمیلی کانادا فارغ التحصیل شده باشند. هر استان الزامات خاص خود را دارد به عنوان مثال در برخی از موارد داشتن تجربه کاری و پیشنهاد شغلی نیاز است. این برنامه در مقایسه با سایر برنامه های مهاجرتی معمولا سریع تر پردازش می شوند. 

اخذ پاسپورت کانادا از طریق پروسه اکسپرس اینتری

 افرادی که دارای حداقل شرایط سنی، تحصیلات و سوابق کاری و سطح زبان  هستند، می توانند پروفایل خود را به صورت آنلاین در برنامه اکسپرس اینتری در زیر گروه FSW  کانادا  تشکیل دهند. سپس امتیازات آن ها در سیستم امتیاز بندی این برنامه (CRS) بر مبنای سن، مدارک تحصیلی، سوابق شغلی، سطح زبان انگلیسی و یا داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا محاسبه می شود. افرادی که امتیاز بالاتری را اخذ کنند موفق به دریافت اقامت دائم کانادا می شوند و بعد گذشت سه سال از دریافت اقامت دائم می توانند برای اخذ شهروندی و پاسپورت کانادا اقدام کنند.

در نمودار زیر تعداد افراد مقیم دائم پذیرفته شده در کانادا در سال ۲۰۲۱ بر اساس برنامه های مختلف مهاجرتی مشاهده می کنید:

تعداد افراد مقیم کانادا

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و آمریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم ارزیابی مهاجرتی و درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه در “پاسپورت کانادا

 1. Avatar Kamaluddin Amino گفت:

  من یک جلد اشد ضرورت دارم از افغانستان خارج از کشور کانادا میروم

  1. Avatar zahra banijamali گفت:

   سلام دوست عزیز، متوجه سوال شما نشدم.

سایدبار
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.