مهاجرت + ویزا (کانادا)

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج و اخذ اقامت دائم کانادا یکی از ساده و سریع ترین راه ها برای اقامت کانادا می باشد. این روش برای افرادی مناسب است که فرد مورد علاقه شان شهروند کاناداست؛ و یا اقامت دائم کانادا را دارد. همسر کانادایی در صورتی که توانایی مالی برای حمایت خانواده را داشته باشد؛ می تواند از طریق اسپانسرشیپ خانواده، برای اقامت دائم همسرش اقدام کند.

اگر در شرف ازدواج با یک شهروند کانادایی هستید یا برایتان جالب است که چگونه با ازداوج می توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید؛ این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

فهرست مقاله

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

همانطور که در ابتدا بیان کردیم؛ ازدواج با یک فرد کانادایی منجر به اقامت دائم کانادا برای فرد خارجی می شود. گاهی بعضی افراد تصور می کنند که فقط با یک ازدواج ساده می توانند اقامت کانادا را اخذ کنند در صورتی که این طور نیست. در این مقاله ما با قوانین مهاجرتی جدید می خواهیم از ابتدا تا انتهای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را بررسی کنیم.

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج با نام ” اسپانسر کردن همسر یا اسپانسرشیپ” معروف است. شخصی که می خواهد همسرش را برای مهاجرت به کانادا معرفی کند؛ باید واجد شرایط خاصی باشد.

همچنین توجه کنید اسپانسر خویشاوندی(درجه اول) و یا همسر متقاضی باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد تا بتواند متقاضی را از لحاظ مالی کاملا ساپورت کند.

طبق قوانین جدید اسپانسرشیپ همسر، متقاضیانی که قصد اسپانسر کردن همسر خود را دارند؛ باید به مدت حداقل ۲سال، از روزی که همسرخارجی اقامت دائم کانادا خود را دریافت کرده؛ در یک رابطه قانونی و مشترک زندگی کنند. در غیر این صورت اقامت فرد خارجی لغو می شود.

برای واجدالشرایط بودن فرد اسپانسرشیب باید دارای شرایط زیر باشد:

 • بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • تابعیت کانادا و اقامت دائم کانادا را داشته باشد.
 • از منابع مالی دولتی کمک هزینه ایی دریافت نکرده باشد(مگر به دلیل معلولیت جسمی)
 • دارای تمکن مالی کافی برای هزینه های خود و فرد اسپانسر شده باشد.( مدت زمانی که اسپانسرشیپ باید از طرف مقابلش حمایت مالی کند و نیازهای اساسی او را برطرف کند؛ ۳سال است. شما باید به دولت کانادا و شخصی که قرار است از او حمایت کنید؛ امضا و تعهد بدهید.)
 • دارای سابقه سوء پیشینه نباشد.
 • فرد اسپانسر مقیم کانادا باشد و یا تعهد دهد که قصد اقامت در این کشور را داشته باشد.
 • فرد اسپانسر مجرد باشد و در طول ۵سال اخیر به عنوان همسر برای شخص دیگری درخواست اسپانسرشیپ نداده باشد.
 • اسپانسرشیپ نباید تحت حمایت همسر یا شریک زندگی قبلی خود باشد. اگر هنوز تحت حمایت همسر و شریک زندگی خود هستید؛ یعنی شما کمتر از ۵سال است که اقامت کانادا را دریافت کردید. زمانی که شما با استفاده از ازدواج با تبعه کانادایی اقامت دائم خود را گرفته اید؛ و بعدا این ازدواج به جدایی منجر شده؛ تا مدتی برای اسپانسرشیپ بودن همسر جدید محدودیت دارید. به طور کلی شخص اسپانسر شونده نمی تواند تا ۵سال اسپانسر شخص دیگری باشد.
 • نامه ایی مبنی بر اخراج از کانادا، از دولت دریافت نکرده باشد.
 • باید یک توافق نامه ایی را همراه با اسپانسر شونده امضاء کند؛ که در آن تعهدات و مسئولیت ها را پذیرفته باشد.

حداقل درآمدی که برای اسپانسرشیپ همسر و اعضای آن مورد نیاز است؟

متقاضیان اسپانسرشیپ همسر باید مدارکی را از درآمد خالص خود در طی سال اخیر را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهند. قابل ذکر است که منظور از درآمد خالص یعنی درآمدی که پس از کسر انواع قسط، بدهی و … در حساب فرد باقی مانده است. متقاضیان می توانند تا چندین منبع درآمدی قانونی مثل حقوق، اجاره املاک، سود سرمایه گذاری و… را ارائه دهند؛ تا زمانی که تمامی آن ها گواهی شفافیت مالی وجود داشته باشد.

در جدول زیر می توانید حداقل درآمدی که برای اسپانسرشیپ همسر و اعضای آن مورد نیاز است را مشاهده کنید:

تعداد افراددرآمد به دلار کانادا
۱ نفر (فرد اسپانسر)۲۵۹۲۱
۲ نفر۳۲۲۷۰
۳ نفر۳۹۶۷۲
۴ نفر۴۸۱۶۷
۵ نفر۵۴۶۳۰
۶ نفر۶۱۶۱۳
۷ نفر۶۸۵۹۸
بیشتر از هفت نفر، به ازای هر فرد اضافی۶۹۸۵

برای واجدالشرایط بودن فرد اسپانسرشونده باید دارای شرایط زیر باشد:

اگر شما همسری هستید که با ازدواج با تعبه کانادا می خواهید به این کشور مهاجرت کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سنتان بالای ۱۸ سال باشد.
 • دارای سابقه کیفری و سوء پیشینه نباشید.
 • معاینات پزشکی را انجام داده باشید.
 • شما باید بتوانید اصالت رابطه ی خود را ثابت کنید.(ازدواجتان صوری نباشد)

موارد گفته شده از شرایط اصلی است. موارد دیگری در شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج وجود دارد. برای مثال ازدواج اسپانسرکننده و اسپانسرشونده هم در کشور مبدا و هم در کشور مقصد باید مورد قبول و قانونی باشد. و یکی دیگر از شرایط این است که ازدواج زوجین باید حضوری باشد؛ نه از راه دور.

برای اطلاع از وضعیت خود برای مهاجرت به کانادا، می توانید از طریق تماس با ما و همچنین از طریق پر کردن فرم ارزیابی با مشاوران و وکلای مجرب مقیم کانادای شرکت مهاجرتی رویال اپلای در تماس باشید. پس از پر کردن فرم، مشاورین ما با شما تماس خواهند پرفت.

ازدواج در کانادا

چرا اداره مهاجرتی کانادا به زوجین اقامت دائم می دهد؟

دولت کانادا بیشتر ترجیح می دهد مهاجرینی که به کانادا می آیند از طریق کار و اکسپرس انتری باشند. و به طور کلی مهاجران کاری را در اولویت برنامه های خود قرار می دهد. اما از طرفی دولت کانادا نمی تواند نسبت به اولویت انسجام خانواده هم بی توجه باشد.

انسجام خانواده یکی از اصول های مهم فرهنگی کشور کانادا می باشد. و همچنین مهاجرینی که وارد این کشور می شوند نیز معمولا دارای همین فرهنگ و بینش هستند.

دولت کانادا هم به این مسئله اهمیت بسیاری می دهد؛ به همین خاطر راهی برای دور هم جمع شدن اعضای یک خانواده گذاشته است. پروسه رسیدگی به پرونده های متقاضیانی که از طریق ازدواج می خواهند به کانادا مهاجرت کنند؛ بسیار سریع تر از بقیه روش های مهاجرتی پیش می رود. به عنوان مثال برای کسی که با ویزای کاری اقدام به مهاجرت می کنند نسبت به کسی که با ویزای ازدواج اقدام می کند؛ مورد دوم زودتر به نتیجه می رسد.

برنامه مهاجرتی کانادا برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ نشان می دهد که دولت کانادا قصد دارد؛ ۸۰۰۰۰ مهاجر جدید را از طریق اسپانسرشیپ کردن همسران، شریک زندگی و کودکان توسط شهروندان کانادایی افراد دارای اقامت دائم این کشور را بپذیرد.

بررسی مرحله های مهاجرت به کانادا از راه ازدواج با فرد مقیم کانادا

نهاد دولتی کانادا که امور مربوط به مهاجران، پناهندگان و شهروندان (IRCC) برعهده دارد.

شما و همسرتان باید به طور همزمان به این سازمان درخواست دهید.

درخواست اقامت دائم توسط اسپانسرشونده و درخواست حمایت مالی توسط اسپانسرکننده باید انجام شود.

به عنوان شخص اسپانسرکننده باید مراحل زیر را قبل از درخواستتان انجام دهید:

اطمینان داشته باشید؛ که شرایط حمایت مالی را دارید. که در بالاتر ذکر شده.

فرم درخواستتان را دریافت کنید.

هزینه های لازم را باید در وب سایت IRCC پرداخت کنید.

سپس در خواست خود را همزمان با درخواست اقامت دائم همسرتان به نهاد IRCC با ایمیل ارسال کنید.

چنانچه در خواست شما کامل باشد و پرونده شما شامل تمام مدارک موردنیاز و مورد تایید دولت باشد؛ با درخواستتان موافقت می شود. اما اگر پرونده شما ناقص باشد و افسران ویزا مجاب به اصالت رابطه شما نشوند و یا متوجه شوند پرونده شما ساختگی و دروغ است؛ درخواستتان را رد می کنند.

همچنین شما می توانید در صورت تکمیل نبودن پرونده، باز آن را کامل و مجددا بفرستید. یا اگر دلیل رد درخواستتان برایتان قابل پذیرش نبود؛ دوباره می توانید پرونده را ارسال و درخواست دهید.

بعد از اینکه اقامت دائم دریافت شد اسپانسرشونده بعد از ۵سال زندگی در کشور کانادا، می تواند برای اخذ پاسپورت کانادایی اقدام کند.(البته باز هم شرایط خاص و مراحل مربوط به خود را دارد.)

مدارک مورد نیاز برای ویزای ازدواج کانادا چیست؟

درخواست شما برای ویزای ازدواج کانادا باید شامل یک سند ازدواج معتبر بوده . که این سند نشان دهنده ی ازدواج شما در کشور مبداء قانونی است. بهتر است که به همراه درخواست برای ویزای ازدواج کانادا، تمامی اسناد و مدارکی که ثابت کند شما همسر واقعی یا شریک زندگی واقعی همدیگر هستید را هم ارسال کنید. مانند عکس و فیلم ازدواج و اسنادی که در طی این سال های با هم بودنتان دارید و یا تاریخچه ایی از تماس هایتان و یا حساب مشترکتان و هر چیزی که در روابط طبیعی زوجین وجود دارد و شما را از یک زوج صوری متمایز می کند.

هزینه ویزای ازدواج در کانادا چقدر می باشد؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم؛ شما قبل از اینکه مدارک خود را بفرستید باید هزینه ایی را به نهاد IRCC بپردازید. البته این کار را بعدا هم می توانید انجام دهید اما بهتر است؛ قبل دریافت اقامت این مبلغ را بپردازید.

در صورتی که مبلغ خواسته شده را قبل درخواست پرداخت نکنید؛ ممکن است پذیرش شما همراه با تاخیر انجام شود. در صورتی که درخواستتان رد شد، هزینه پرداختی برای ویزای ازدواج کانادا به شما برگردانده میشود.

این مبلغ حدودا برابر است با ۱۰۵۰ دلار که شامل موارد زیر می شود:

 • ۷۵ دلار هزینه حمایت مالی
 • ۴۷۵ دلار هزینه پردازش متقاضی اصلی
 • ۵۰۰ دلار حق اقامت دائم

در صورتی که بخواهید بدونه درخواست اقامت دائم، هزینه ویزا رابپردازید؛ لازم به پرداخت ۵۰۰ دلار نیستید.

قوانین ازدواج در کانادا چیست؟

اگر می خواهید با همسر خود در کانادا ازدواج کنید؛ باید با قوانین ازدواج در کانادا و زندگی در کانادا آشنا باشید. و همچنین در این باره اطلاعاتی بدست آورید.

ازدواج در کانادا دارای محدودیت سنی می باشد. در صورتی که بخواهید بدونه اجازه والدین ازدواج کنید؛ نباید زیر ۱۸سال ن داشته باشید. ازدواج در محدوده سنی ۱۶ تا ۱۸ سال با اجازه پدر و مادر و یا حکم قاضی انجام می شود.

از طرف دیگر داشتن دو همسر برخلاف قانون کانادا می باشد. و در صورتی که بخواهید برای بار دوم ازدواج کنید؛ باید همسر قبلیه خود را طلاق داده باشید.

بعد از ازدواج می توانید نام فامیلی خود را به فامیلی همسر خود تغییر دهید. البته قابل ذکر است که انجام اینکار فقط رسم است و هیچ الزام قانونی ندارد. همچنین می توانید از فامیلی ترکیبی خود و همسرتان استفاده کنید. برای همسرتان هم همین شرایط برای انتخاب فامیلی وجود دارد.

ازدواج صوری در کشور کانادا

ازدواج صوری

از ماه اکتبر ۲۰۱۲ قوانین جدید برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج و حمایت مالی همسر برای اخذ اقامت دائم به وجود آمده است. به این صورت که هر شخصی که به واسطه اسپانسری همسرش اقامت کانادا را بگیرد؛ باید تا دو سال رابطه قانونی با همسرش داشته باشد.

یعنی پس از گذشت ۲سال از زندگی مشترک شما و همسرتان، می توانید اقامت کانادا را اخذ کنید. اگر میزان باهم بودنتان کمتر از ۲سال باشد؛ احتمال حذف شدنتان افزایش می یابد.

توجه کنید حتی اگر پس از گذشت ۲سال، ثابت شود که زن و شوهر در طی آن دوسال اول باهم در ارتباط نبودند و از هم جدا شده بودند، اقامت همسری که تحت حمایت بوده؛ باطل شده و در نهایت باید کشور کانادا را ترک کند.

برای جلوگیری از ازدواج صوری بین افراد و استفاده افراد سوجو از این روش برای اخذ اقامت کانادا، در روز ۲۵ ماه اکتبر ۲۰۱۲ این قانون برای تمامی همسران تحت حمایت اجرا شد.

اما بازهم افراد بسیاری هستند که به دنبال سایت های ازدواج کانادایی می گردند ؛ تا بتواند مبلغ پولی را به شخص مقابل دهند تا به کشور کانادا راه پیدا کنند و اقامت این کشور را بگیرند.

که این امر، کاملا غیرعقلانی و غیر منطقی است؛ که فقط برای اقامت کشور کانادا با فردی زندگی کنید که شاید اصلا صلاحیت زندگی مشترک را نداشته باشد.

خوشبختانه این قانون به صورت خیلی هوشمندانه راه را برای افراد سودجو و افرادی قصد داشتند با ازدواج صوری اقامت دائم کانادا را اخذ کنند؛ بسته است.

کلام آخر

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از روش های مرسوم و رایج مهاجرتی در بین متقاضیان می باشد که باعث شده کانون گرم خانواده و انسجام و پیوستگی در بین خانواده ها باشد. این امر برای یک خانواده اصیل ایرانی که گرم و صمیمی هستند بسیار دارای اهمیت است.

ما در این مقاله نگاهی جزئی و کامل به مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج و شرایط و هزینه ی آن و همچنین انواع ویزاهای آن را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم مطالب این مقاله مفید بوده باشد. در مقاله بعد ما به تمام سوالات متداول مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج پاسخ خواهیم داد.

در صورتی که سوالی دارید و یا برای مهاجرت به کانادا هم از طریق ازدواج و هم از روش های دیگر موجود می خواهید اقدام کنید. می توانید با وکلای مجرب ما در شرکت رویال اپلای در تماس باشید. و یا با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس کارشناسان مهاجرتی ما باشید.

 

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و امریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *