مهاجرت + ویزا (استرالیا), مهاجرت + ویزا (کانادا)

مقایسه پروسه مهاجرتی اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا

تفاوت اسکیل ورکر استرالیا با اکسپرس انتری کانادا

در این مقاله قصد داریم درباره مقایسه اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا صحبت کنیم.کشور استرالیا و کانادا به دلیل موقعیت خوب اجتماعی و اقتصادی برای مهاجرت کاری مورد توجه بسیاری از متقاضیان در سراسر دنیا قرار گرفته است.

در مقالات شرایط اسکیل ورکر استرالیا و همچنین اکسپرس اینتری کانادا کامل درباره مهاجرت متقاضیان به کانادا از طریق اکسپرس اینتری و مهاجرت به استرالیا از طریق اسکیل ورکر بررسی کردیم .

با خواندن دو مقاله ی بالا برنامه مهاجرتی استرالیا و کانادا متوجه شباهت زیاد بین این دو برنامه می شوید.اما تفاوتی بین اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا وجود دارد.

این تفاوت ها هر چند کوچک باعث شده شرایط یک متقاضی برای مهاجرت به کانادا بهتر از مهاجرت به استرالیا باشد و یا برعکس. ,در این مطلب ما به بررسی مقایسه اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا می پردازیم.

برای مطالعه بهترین و آسان ترین روش های مهاجرت به کانادا را کیلک کنید (به همراه ویدیو آموزشی)

اسکیل ورکر استرالیا

استرالیا یک مقصد فوق العاده محبوب برای مهاجران ماهر است. و اداره مهاجرت استرالیا سیستم اسکیل ورکر استرالیا را برای نیروهای متخصص و حرفه ایی که قصد زندگی و کار در استرالیا دارند، در نظر گرفته است. که سالانه تعداد زیادی از  متقاضیان را به این کشور دعوت می کند. متقاضیان می توانند از این طریق با توجه به صلاحیت ها و تجارب کاری خود و اثبات مهارت زبان، ویزای اقامت دائم استرالیا را دریافت کنند.

کشور استرالیا هر سال یک لیست از مشاغلی که نیاز به نیروی کار ماهر دارند را اعلام می کند و از سایر کشورهای دنیا نیروی کار ماهر می پذیرد.

پروسه اسکیل ورکر استرالیا از چند ویزا تشکیل می شود که عبارتند از :

 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۱۸۹ Skilled Independent visa (subclass 189) 
 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۱۹۰ – Skilled Nominated visa (subclass 190) 
 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۴۹۱Skilled Work Regional (Provisional) visa (subclass 491)
 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۴۹۴ – Skilled Employer Sponsored Regional (provisional) visa (subclass 494)
 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۴۷۶ – Skilled-Recognised Graduate visa (subclass 476)
 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۴۸۹ – Skilled Regional (provisional) visa (subclass 489) 
 • ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۸۸۷ –Skilled Regional visa (subclass 887) 

هر چیزی که باید درباره ویزای استرالیا بدانید.

استرالیا از یک سیستم امتیاز دهی  برای ارزیابی امتیاز متقاضیان مهاجرت به استرالیا استفاده می کند. متقاضیان در این سیستم باید امتیازشان بالای ۶۵ باشد؛ الزامات اساسی برای اخذ این امتیاز وجود دارد از جمله فاکتور های مهم امتیاز دهی در سیستم امتیاز دهی پروسه اسکیل ورکر استرالیا:

 •  داشتن سطح زبان خوب؛ شما باید توانایی کافی در زبان انگلیسی برای کار در استرالیا داشته باشید. مهارت زبان  از طریق آزمون های بین المللی زبان انگلیسی ارزیابی می شود.
 • تحصیلات معتبر
 •  داشتن سوابق شغلی تعریف شده در لیست مشاغل ماهر.
 • سن باید در زمان دریافت دعوت نامه کم تر از ۴۵ سال سن داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر از جدول امتیازدهی به مقاله ی شرایط اسکیل ورکر استرالیا مراجعه کنید.

منظره استرالیا در مقاله مقایسه پروسه مهاجرتی اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا

برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر دارای انواع مختلف ویزاهاست که با اهداف خاصی از متقاضیان در سراسر دنیا دعوت میکند.

مهم ترین ویزاهایی که در طرح اسکیل ورکر استرالیا وجود دارد؛ به شرح زیر است :

ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۱۸۹

ویزای اسکیل ورکر ۱۸۹ جزء مهم ترین ویزاهای برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر است و چون این ویزا نیاز به هیچ اسپانسری ندارد به آن ویزای مهارتی مستقل هم می گویند.

با داشتن این ویزا شما مستقیما اقامت دائم استرالیا را دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید همسر و فرزندان تحت تکفل را نیز با خود به استرالیا بیاورید لازم به ذکر است در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال قصد همراهی شما را دارند باید با ارائه مدارک تحت تکفل بودن آن ها را ثابت کنید. متقاضیان این ویزا باید در سیستم امتیاز بندی این پروسه حداقل ۶۵ امتیاز دریافت کنند تا واجد الشرایط شرکت در این برنامه مهاجرتی باشند.

مدارک مورد نیاز متقاضی اصلی برای اخذ ویزای ۱۸۹:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی و کارت ملی
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • فرم ۹۵۶
 • فرم ۹۵۶a
 • فرم ۸۰ ( درصورت نیاز)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • فرم EOI ( Expression Of Interest): متقاضیان باید اطلاعات و مدارک خود را به صورت آنلاین در سیستم Skill Select بارگزاری کنند. و با تکمیل فرم EOI امتیاز آن ها در این سیستم محاسبه می شود. متقاضیان تا دو سال می توانند اطلاعات یا مدارک خود در سیستم به روز رسانی کنند.

eoi

فرم eoi

 نمودار زیر تعداد ویزاهای ۱۸۹ که در سال های ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۲ صادر شده است را نشان می دهد

بنر کانادا

تعداد ویزاهای ۱۸۹ که در سال های ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۲ صادر شده است

ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۱۹۰

ویزای اسکیل ورکر ۱۹۰ استرالیا مانند ویزای اسکیل ورکر ۱۸۹ نوعی ویزای دائمی است با این تفاوت که در این ویزا شما نیاز به اسپانسر دارید؛ از این رو به این ویزا، ویزای مهارتی با اسپانسر ایالتی نیز گفته می شود. برای اخذ ویزای اسکیل ورکر ۱۹۰ شما باید از طرف یکی از ایالت های استرالیا دعوت شوید ؛ و این اتفاق زمانی می افتد که ایالت مربوطه به کار و تخصص شما نیاز داشته باشد. اخذ ویزای ۱۹۰ مستلزم داشتن امتیاز بالا در سیستم امتیازبندی این پروسه است.  همچنین متقاضیان  می توانند همسر و فرزندان تحت تکفل را نیز با خود به استرالیا بیاورند؛ لازم به ذکر است در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال قصد همراهی شما را دارند باید با ارائه مدارک تحت تکفل بودن آن ها را ثابت کنید.

مدارک مورد نیاز متقاضی اصلی برای اخذ ویزای ۱۹۰:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی و کارت ملی
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی
 • فرم ۹۵۶
 • فرم ۹۵۶a
 • فرم ۸۰
 • فرم ۱۲۲۱
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • فرم EOI

ویزای ساب کلاس ۱۸۹ و ۱۹۰ استرالیا تقریبا مشابه یکدیگر هستن با این تفاوت که دارنده ویزای ۱۸۹ متعهد نیست در استان خاصی زندگی کند اما دارنده ویزای ۱۹۰ ملزم است حداقل ۲ سال در استانی که از آن دعوتنامه گرفته است اقامت داشته باشد.    

نمودار زیر تعداد ویزاهای ۱۹۰که در سال های ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۲ صادر شده است را نشان می دهد

تعداد ویزاهای 190که در سال های 2020 تا می 2022 صادر شده است

تعداد ویزاهای ۱۹۰ استرالیا که در سال های ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۲ صادر شده است

ویزای اسکیل ورکر ساب کلاس ۴۹۱

ویزای اسکیل ورکر ۴۹۱ یک ویزای مهارتی با اقامت موقت است .دارنده  این ویزا اجازه کار و زندگی را در یک ایالت کم جمعیت به مدت ۵سال را دارد. در صورتی که متقاضی حدود ۳سال با شرایط خواسته شده در آن ایالت زندگی کند و مشغول کار باشد، پایان ۳سال می تواند برای اقامت دائم خود اقدام کند.

نمودار زیر تعداد ویزاهای ۴۹۱که در سال های ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۲ صادر شده است را نشان می دهد

تعداد ویزاهای 491 استرالیا که در سال های 2020 تا می 2022 صادر شده است

تعداد ویزاهای ۴۹۱ استرالیا که در سال های ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۲ صادر شده است

سیستم اکسپرس اینتری کانادا

منظره کانادا در مقاله مقایسه پروسه مهاجرتی اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا

مهاجرت به کانادا در بین ایرانیان بسیار محبوب است. به دلیل حجم بالای متقاضیان از سراسر دنیا برای مهاجرت به کانادا ، اداره مهاجرت کانادا در سال ۲۰۱۵ برنامه ایی به عنوان اکسپرس اینتری کانادا را به ایجاد کرده است.

این برنامه جزء آسانترین روش های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور است. در این روش برخلاف روش های مهاجرتی دیگر که متقاضی برای دریافت اقامت دائم چند سال منتظر می ماند؛ نیست، زیرا از طریق اکسپرس اینتری کانادا در سریع ترین زمان ممکن می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

اکسپرس اینتری (Express Entry)  به معنی ورود سریع می باشد. این پروسه دارای یک سیستم آنلاین به نام CRS که توسط دولت کانادا  برای ارزیابی و رتبه بندی نامزدها در استخر متقاضیان اکسپرس اینتری (pool )طراحی شده است و  رزومه متقاضیان را بر اساس معیارهای مختلفی بررسی می کند و به افراد امتیاز می دهد. افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کنند با توجه به نیاز کاری کانادا و مشاغل مورد نیاز در بازار کاری این کشور، می توانند اقامت دائم اخذ کنند. تقریباً هر دو هفته یکبار، اداره مهاجرت کانادا از متقاضیانی که دارای بالاترین امتیاز در استخر اکسپرس اینتری هستند دعوت می کند تا برای اقامت دائم کانادا، درخواست دهند.

کشور کانادا حدود ۶۰ درصد از مهاجران خود را از طریق برنامه اکسپرس اینتری انتخاب می کند. پس شانس متقاضیان پروسه اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم بالاست.

هدف اصلی برنامه اکپرس اینتری کانادا آسان نمودن فرایند پذیرش مهاجران و بالا بردن سرعت استخدام نیروی کار ماهر در کانادا می باشد.

فاکتور های اخذ امتیاز در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری (CRS)

در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری ((CRS ، متقاضیان با توجه به فاکتورهای زیرامتیاز دریافت می کنند:

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کاری
 • مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 • میزان انطباق پذیری
 • داشتن پیشنهاد شغلی معتبر

افرادی که بیشترین امتیاز را بگیرند می توانند برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا اقدام کنند . در مقاله ی ارزان ترین و سریع ترین راه اقامت کانادا و همچنین در مقاله امتیازدهی اکسپرس اینتری کانادا  پروسه  اکسپرس اینتری کانادا را مورد بررسی قرار دادیم . همچنین با ورود به وبلاگ رویال اپلای میتوانید مقالات بسیاری درمورد اکسپرس اینتری کانادا و اسکیل ورکر استرالیا مطالعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر مهاجرتی رویال اپلای در تماس باشید.

اکسپرس اینتری کانادا چهار زیر گروه مختلف دارد:

 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)
 • کلاس تجربه کانادا (CEC)
 • برنامه نامزدهای استانی (PNP)

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)

 این برنامه برای تمامی کارگران ماهر با تجربه کاری خارجی برای مهاجرت به کانادا است. از جمله الزامات این برنامه داشتن سطح بالایی از مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی (سطح ۷) و همچنین سوابق شغلی در مشاغل مدیریتی، مشاغل حرفه ای که نیاز به مدرک دانشگاهی دارد مشاغل فنی یا مشاغلی که به دیپلم کالج یا دوره های کارآموزی نیاز دارند، می باشد. در نهایت، همچنین نیاز به یک سال تجربه کار مداوم در ۱۰ سال گذشته دارد.

برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)

برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) برای کارگران ماهر در مشاغل خاص که تجربه کار در یک کشور خارجی دارند طراحی شده است. متقاضیان این برنامه نیاز به ارائه نمره مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی ، سوابق  شغلی که در مشاغل فنی قرار می گیرد که نیاز به دیپلم کالج یا کارآموزی و ۲ سال تجربه کاری در ۵ سال گذشته دارد. علاوه بر این، افرادی که درخواست می کنند باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک شرکت کانادایی و داشتن گواهینامه ای که ثابت کند مهارت و صلاحیت  بالایی در حرفه خود دارند.

تجربه کانادایی (CEC)

کلاس تجربه کانادایی (CEC) برای کارگران ماهری طراحی شده است که تجربه کاری در کانادا دارند. آنها باید نمره زبان انگلیسی یا فرانسوی و سوابق شغلی در مشاغل مدیریتی، حرفه ای یا فنی قرار گیرد. همچنین باید یک سال سابقه کار در کانادا در ۳ سال گذشته ارائه دهند.

برنامه نامزدهای استانی (PNP)

این برنامه برای استان های کانادا طراحی شده است تا نیروی کار ماهری را که نیازهای آنها را برآورده می کند، نامزد و انتخاب کنند. متقاضیان منتخب باید در استانی که آنها را نامزد و حمایت مالی کرده زندگی و کار کنند. این برنامه توسط استان ها مدیریت می شود و فقط از پورتال اکسپرس اینتری برای دریافت آنلاین پروفایل های متقاضیان استفاده می کند.

نمودار زیر تعداد پذیرفته شدگان در هر برنامه را در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد

تعداد پذیرفته شدگان در هر برنامه را در سال ۲۰۲۱

شباهت برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کشور کانادا و اسکیل ورکر کشور استرالیا

 • هر دو کشور امکان اقامت دائم را برای متقاضیان فراهم می کند. گرچه ویزای اسکیل ورکر ۴۹۱ ویزای موقت ۵ ساله است؛ اما با توجه به شرایط گفته شده دارنده این ویزا نیز  می تواند بعد از ۳سال اقامت دائم استرالیا را اخذ کند.
 • در هر دو برنامه اسکیل ورکر استرالیاو اکسپرس اینتری کانادا به خانواده متقاضی (همسر و فرزندان) ویزای مشابه تعلق می گیرد و همه اعضای خانواده می توانند اقامت دائم دریافت کنند.
 • هر دو کشور متقاضیان را به عنوان یک شهروند پس از اقامت دائم می پذیرند. با دریافت اقامت دائم استرالیا و یا کانادا متقاضیان از مزایای شهروندی این کشورها مانند تحصیل رایگان در دانشگاه ها و همچنین بیمه خدمات درمانی عمومی برخوردار می شوند.
 • موقعیت های شغلی بسیار مناسبی برای افرادی که اکسپرس اینتری کانادا یا اسکیل ورکر استرالیا را قبول شده اند ، وجود دارد . چون این افراد با توجه به تخصص و مهارت خودشان و نیاز آن کشور پذیرفته شده اند.

تفاوت های برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کشور کانادا و اسکیل ورکر کشور استرالیا

۹۰درصد پروسه انجام و مدارک مورد نیاز برای اقدام در هر دو  برنامه های اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا به هم شبیه است. افرادی که مدارک و امتیازهای مورد نیاز را دارند می توانند برای هر دوپروسه هم زمان اقدام کنند. اما این دو پروسه در بعضی موارد با هم تفاوت های نیز دارند.

در ادامه تفاوت اسکیل ورکر استرالیا و اکسپرس اینتری کانادا را بررسی می کنیم :

مهم ترین و اساسی ترین تفاوت این دو سیستم در نحوه ی ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان است. یکی از مدارکی که متقاضیان ویزای اسکیل ورکر استرالیا یا اکسپرس اینتری کاناد باید ارسال کنند اسسمنت یا تاییدیه مدارک تحصیلی آن هاست از سازمان های ارزیابی مخصوص به استرالیا ((VETASSESS و کانادا (WES) است.

111111111111111111111111

در سیستم امتیاز بندی اسکیل ورکر حداقل امتیاز ۶۵ و در اکسپرس اینتری ۶۷ می باشد.

مدت زمان بررسی پرونده های اسکیل ورکر استرالیا بیشتر از اکسپرس اینتری کانادا طول می کشد. نتیجه اکثر پرونده ها در اسکیل ورکر استرالیا در طی ۸ ماه و دراکسپرس اینتری کانادا در طی ۶ ماه مشخص می شود.

معیارهای امتیازبندی اسکیل ورکر استرالیا شبیه امتیاز بندی اکسپرس اینتری کاناداست.

در جدول زیر تفاوت امتیاز بندی در دو پروسه مشاهده می کنید:

امتیاز بندی دو پروسه کانادا و استرالیا

اما در میزان ویزاهای مهارتی استرالیا می باشد . اما در مرحله دوم سیستم متفاوت می شود . در مرحله ی دوم داشتن اسپانسر در اکسپرس اینتری کانادا بیشترین امتیاز را دارد و قبولی در اکسپرس انتری متقاضی را قطعی می کند.

شغل های مورد نیاز کشور کانادا متنوع تر از کشور استرالیا می باشد. کشور کانادا حدود ۳۰۰ عنوان شغلی برای مهاجرت و کشور استرالیا حدود ۲۰۰ عنوان شغلی برای مهاجرت به متقاضیان اعلام می کند.

هزینه درخواست ویزای اسکیل ورکر ۱۸۹ استرالیا بسیار گران تر از هزینه اکسپرس انتری کانادا می باشد .

در اکسپرس اینتری کانادا درسته محدودیت سن تا ۴۴ است اما شما اگر سنتان بیشتر از ۴۴ باشد باز هم میتوانید برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری اقدام کنید ؛ شما فقط امتیاز سن را در جدول امتیازدهی از دست می دهید .ولی با بالا بردن بقیه امتیاز ها می توانید شانس خود را در قبول شدن بیشتر کنید . اما در سیستم اسکیل ورکر استرالیا جریان فرق می کند . شما اگر سنتان بیشتر از ۴۴ باشد دیگر واجد الشرایط دریافت ویزای اکسیل ورکر استرالیا نیستید و نمی توانید از این طریق به استرالیا مهاجرت کنید .

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و امریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای 

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان رویال اپلای کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *