مهاجرت + ویزا (آمریکا)

پناهندگی آمریکا

پناهندگی آمریکا

پناهندگی آمریکا سالانه بیش از یک میلیارد نفر در کشورهای خارجی درخواست پناهندگی می دهند. کمیساریای  عالی پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR)، بزرگترین سازمان جهانی است که با پناهندگان سروکار دارد و آنها را برای اسکان مجدد به کشورهای دیگر ارجاع می دهد. کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان سازمان ملل  و پروتکل ۱۹۶۷ آن اسناد حقوقی کلیدی هستند که حقوق افراد پناهنده و پناهجویان را  مشخص می‌کند و به امضای ۱۴۵ کشور دنیا رسیده است.

پناهندگی آمریکا

 • رنگ سبز روشن: کشورهای امضا کننده کنوانسیون ۱۹۵۱ 
 • رنگ زرد: کشورهای عضو پروتکل ۱۹۶۷
 • رنگ سبز تیره: کشورهای موافق هردو 
 • رنگ خاکستری: کشورهای غیر عضو

برای واجد شرایط بودن برای ویزای پناهندگی، شرایط متقاضی  باید با تعریف پناهنده در کشور  میزبان یا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مطابقت داشته باشد.

به طور کلی متقاضیان زمانی واجد الشرایط هستند که به دلیل آزار و اذیت ناشی از  هر یک از موارد زیر مجبور به ترک کشور خود هستند:

دین، نژاد، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص (جنسیت، گرایش جنسی و غیره).

با وجود این که  اکثر کشورها در تعریف پناهندگی به این معیار های کلی اشاره می کنند اما تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما واجد شرایط ویزای پناهندگی هستید یا خیر، به عهده دولت میزبان است.

قبل از هر چیز باید متذکر شویم که پناهنده و پناهجو دو مفهوم متفاوت هستند. یک پناهجو در کشور دیگری درخواست حمایت کرده است و اگر این درخواست پذیرفته شود، پناهنده محسوب می شود.

بنابراین، در حالی که ویزای پناهندگی شما در حال بررسی است، شما یک پناهجو هستید. پس از تایید، پناهنده می شوید. در مواردی که درخواست پناهندگی پذیرفته نشود، شما یک مهاجر غیرقانونی محسوب می شوید و ممکن است اخراج شوید.

برخی از کشورهایی که بیشترین ویزای پناهندگی را صادر می کنند عبارتند آمریکا، کانادا ، استرالیا و آلمان.

در این مقاله به پناهندگی ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از مقاصد جهان که بیش ترین آمار پناهندگان را دارد می پردازیم.

برای واجد شرایط پناهندگی  بودن، پرونده شما توسط یکی از  نهادهای رسمی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل یا سفارت آمریکا به” برنامه پذیرش پناهندگان آمریکا”(USRAP) ارجاع داده می شود و سپس افیسر اداره مهاجرت آمریکا در خصوص این که آیا واجد شرایط پناهندگی هستید یا خیر تصمیم می گیرد.

شایان ذکر است  پناهندگی روش غیر قانونی برای مهاجرت به کشور های دیگر است و به دلیل خطرات و ریسک های زیادی که دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.به همین دلیل مجموعه ما هیچ خدمات و مشاوره ای در خصوص این روش به متقاضیان ارائه نمی دهد.

برای آگاهی از روش های جایگزین و قانونی مهاجرت به آمریکا  می توانید با مشاورین و وکلای مجرب مجموعه مهاجرتی رویال اپلای در تماس باشید یا بروی لینک کلیک کنید و ما به صورت کامل تمام روش های مهاجرتی را به همراه ویدیو آموزشی+نمودار و فرم های مورد نظر توضیح داده ایم.

ارائه درخواست پناهندگی در آمریکا

هر ساله افراد زیادی که به دلیل نژاد، دین، ملیت و عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا عقاید سیاسی  مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و یا ترس آن را دارند برای دریافت حمایت آمریکا به این کشور می آیند.

در صورتی که این افراد درخواست خود را زمانی که به صورت فیزیکی در ایالات متحده حضور دارند و شهروند ایالات متحده آمریکا نیستند، ثبت کنند پناهجو نامیده می شوند. 

در حال حاضر امکان ثبت در خواست به صورت آنلاین با تکمیل فرم I-589 برای برخی از پناهجویانی که تایید شده اند در دسترس می باشد.

برای دانلود فرم I-589 اینجا کلیک کنید.

پناهندگی آمریکا 589

پناهجویان در چه مواردی تایید نخواهند شد؟

در دادگاه مهاجرت یا  تجدید نظر پرونده آن ها در حال رسیدگی است.

کودکان بیگانه بدون همراه که مشمول تعریف بخش۶ (g) 279 کنگره ایالات متحده آمریکا (U.S.C) هستند و در پروسه اخراج می باشند. 

از جمله متقاضیانی هستند که در حال حاضر باید از طریق پست فرم  I-589 را به مرکز بازرسی پناهندگی ارسال کنند.

افرادی که قبلا فرم I-589 را ارسال کرده اند و وضعیت آن ها هنوز در اداره مهاجرت آمریکا در حال بررسی است.

بنابراین برای تایید درخواست پناهندگی باید فرم I-589را ظرف یک سال پس از ورود خود به ایالات متحده پر کنید  و تا زمان تایید درخواست مشمول اخراج از کشور نشده باشید. لازم به ذکر است برای ثبت درخواست پناهندگی هیچ هزینه ای نیاز نیست پرداخت کنید.

همچنین می توانید همسر و فرزندان خود را که به طور فیزیکی در ایالات متحده حضور دارند به عنوان افراد تحت تکفل در درخواست پناهندگی خود در زمان ارائه یا در هر زمان تا زمانی که تصمیم نهایی در مورد درخواست شما گرفته شود، بگنجانید. در این صورت فرزند شما باید زیر ۲۱ سال و مجرد باشد.

 افراد پس از ثبت درخواست پناهندگی رسیدی همراه با شماره تاییدیه دریافت می کنندو زمانی که منتظر رسیدگی به  درخواست خود هستند می توانند وضعیت درخواست خود را از طریق  Case Status Online مشاهده کنند.

در خواست پناهندگی آمریکا

در نمودار زیر تعداد افرادی که از ملیت های مختلف درخواست پناهندگی آن ها در ایالات متحده پذیرفته شده است در سال ۲۰۲۰مشاهده می کنید:

آمریکا 2020

آیا متقاضیانی که درخواست پناهندگی داده اند اجازه کار دارند ؟

بله، متقاضیان می توانند هم در زمان انتظار برای تصمیم گیری درخواست پناهندگی و هم پس از تایید وضعیت پناهندگی برای دریافت مجوز کار درخواست دهند.

قبل از تایید درخواست پناهندگی آمریکا

افراد باید با تکمیل فرم I-765 برای درخواست مجوز استخدام  اقدام کنند.

 برای دانلود فرم I-765 اینجا کلیک کنید.

پناهندگی آمریکا I 756

زمانی که درخواست پناهندگی افراد در حال بررسی  است می توانند  ۱۸۰روز پس از تکمیل و ارسال فرم  I-765 ، درخواست مجوز استخدام (EAD) بدهند. دولت باید در مورد درخواست های مجوز کار پناهجویان ظرف ۳۰ روز تصمیم بگیرد.

تاخیر های ناشی از برررسی درخواست شما در اداره پناهندگی در محاسبه این ۱۸۰ روز شمارش نمی شود. این تاخیر ها می توانند به دلایل زیر باشد:

درخواست انتقال پرونده به دفتر پناهندگی جدید زمانی که انتقال به دلیل  تغییر آدرس شما باشد.

درخواست برای تعیین وقت دیگری برای مصاحبه ؛

عدم حضور در مصاحبه یا قرار بیومتریک؛

عدم ارائه یک مترجم  در مصاحبه (در صورت لزوم)؛

درخواست برای ارائه  مدارک و دلایل اضافی در مصاحبه یا بعد از آن؛

ارائه حجم زیادی از شواهد بلافاصله قبل از مصاحبه ای که نیاز به زمان بندی مجدد دارد.

اگر از شما خواسته شود که  برای آگاهی از نتیجه درخواست  پناهندگی خود در دفتر پناهندگی حاضر شوید و در روز مقرر مراجعه نکنید ممکن است دیگر واجد شرایط دریافت مجوز برای استخدام نباشید.

همچنین اگر بدون دلیل موجه برای مصاحبه پناهندگی حاضر نشدید، یا در صورت نیاز بدون دلیل موجه مترجم خود را معرفی نکرده اید ممکن  است برای دریافت مجوز استخدام واجد الشرایط نباشید.

در صورتی که موفق به دریافت مجوز استخدام شده اید این مجوز تا دو سال معتبر است.

بعد از تایید درخواست پناهندگی افراد در آمریکا :

متقاضیان فورا واجدالشرایط برای کار هستند و دریافت مجوز استخدام EAD  برای آن ها ضروری نیست.

اگر درخواست پناهندگی افراد تایید نشود تکلیف مجوز کار صادر شده چیست؟

در صورتی که درخواست پناهندگی افراد رد شده باشد و مجوز کار افراد منقضی شده باشد، بعد از سپری شدن حداکثر  ۶۰ روز پس از رد درخواست دیگر واجد الشرایط کار کردن نیستید.

پس از ثبت درخواست پناهندگی در وقت تعیین شده برا ی مصاحبه، وکیل یا نماینده معتبر شما نیز  می تواند از راه دور از طریق تلفن در مصاحبه شما شرکت کنند. برا ی شرکت در مصاحبه از راه دور آن ها باید فرم G-1593، را تکمیل و ارسال کنند.

برای دانلود فرم  G-1593 اینجا کلیک کنید

پناهندگی آمریکا 159

 ارائه درخواست پناهندگی خارج از ایالات متحده آمریکا

 همانطور که گفتیم افرادی می توانند پناهنده شوند که تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند یا به دلایل نژادی، مذهبی، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا دلایل سیاسی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. در واقع پناهندگی  نوعی حمایت است که به افرادی که مشمول این موارد باشند از سوی کشور ها اعطا می شود.  در ایالات متحده آمریکا  این افراد به دلایل بشر دوستانه مورد حمایت قرار می گیرند.  

تعریف حقوقی پناهنده در بخش۱۰۱  (a)(42) قانون مهاجرت و ملیت آمریکا (INA) آمده است :

 • در خارج از ایالات متحده حضور دارد.
 • به دلایل بشر دوستانه به حمایت آمریکا نیاز دارد.
 • نشان می دهد که به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص تحت تعقیب قرار گرفته اند یا از آزار و اذیت می ترسد..

نمودار زیر تعداد پناهندگان پذیرفته شده در آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۲ را نشان می دهد:

پذیرفته شدگان پناهندگی در آمریکا 2010 2022

فرآیند اخذ پناهندگی آمریکا در سال ۲۰۲۳

برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده آمریکا (USRAP) افرادی که وضعیت آنها برای پناهندگی در الویت است را برای مصاحبه با افیسر به اداره مهاجرت آمریکا ارجاع می دهد. سالانه، اولویت‌ها برای پردازش کیس های پناهندگی تعیین می‌شود که مشخص می کند کدام یک از متقاضیان پناهندگانی از سراسر  جهان به دلایل بشر دوستانه مورد توجه ویژه برای ایالات متحده آمریکا هستند. در واقع ارجاع به معنی پذیرش درخواست شما نیست بلکه افیسر اداره مهاجرت تعیین می کند که شما واجد الشرایط اخذ پناهندگی هستید یا خیر.

ممکن است درخواست شما شامل همسر، فرزندان شما( که مجرد و زیر ۲۱ سال هستند) و در برخی شرایط شامل سایر اعضای خانواده نیز باشد. که د راین صورت ممکن است هم زمان  مصاحبه شوند و در صورت تایید در یک منطقه یکسان در آمریکا اسکان داده شوند.

لازم به ذکر است متقاضیان هیچ هزینه ای برای درخواست پناهندگی پرداخت نمی کنند و اطلاعاتی که ارائه میدهند با کشورشان به اشتراک گذاشته نمی شود.

 در نمودار زیر تعداد پناهندگان پذیرفته شده در آمریکا  از سراسر جهان به تفکیک قاره ها در سال ۲۰۲۰  مشاهده می کنید:

پذیرفته شدگان پناهندگی در آمریکا به تفکیک قاره

دریافت مجوز کار پناهندگان پس از ورود به آمریکا

به عنوان یک پناهنده، ممکن است بلافاصله پس از ورود به ایالات متحده مشغول به کار شوید.  هنگامی که به عنوان یک پناهنده پذیرفته می شوید، فرم  I-94 که مهر پذیرش پناهندگی شما در آن درج شده است را به علاوه فرم I-765 که با تکمیل آن یک مجوز کار (EAD) خواهید داشت ، دریافت می کنید. همچنین هنگامی که منتظر دریافت مجوز کار خود هستید می توانید با ارائه فرم I-94 و سوابق ورود و خروج خود به کارفرما مشغول به کار شوید.

استخدام

پناهندگان چگونه می توانند خانواده خود را به ایالات متحده بیاورند؟

 اگر با درخواست پناهندگی شما موافقـت شده است می توانید با پر کردن فرم I-730برای آوردن اعضای خانواده از جمله همسر و فرزندان  خود در خواست دهید. در این صورت فرزندان شما باید زیر ۲۱ سال و مجرد  باشند.

متقاضیان باید درخواست خود را ظرف ۲ سال پس از اعطای پناهندگی، ارائه دهند، مگر اینکه دلایل بشردوستانه برای تمدید این مهلت وجود داشته باشد. برای ثبت این دادخواست هزینه ای دریافت نمی شود.

برای دانلود فرم I-730 کلیک کنید.

در نمودار زیر تعداد پناهنده های پذیرفته شده در آمریکا را بر اساس سن در سال ۲۰۲۰ مشاهده می کنید:

تعداد پناهندگان پذیرفته شده در آمریکا در سال 2020

تعداد پناهندگان پذیرفته شده در آمریکا در سال ۲۰۲۰

کارت و شهروندی آمریکا از سوی پناهنده ها

افراد یک سال پس از اعطای پناهندگی واجد الشرایط اخذ اقامت دائم آمریکا هستند و برای اخذ اقامت دائم درخواست خود را از طریق تکمیل فرم I-485 و پرداخت هزینه ها و خدمات بیومتریک ثبت کنید.

برای ثبت درخواست باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حضور فیزیکی در ایالات متحده برای حداقل ۱ سال پس از اعطای پناهندگی؛
 • هنگام ارسال فرم I-485 در ایالات متحده حضور داشته باشید.
 • همچنان مشمول تعریف پناهنده و یا همسر یا فرزند یک فرد پناهنده باشید.
 • در هیچ کشور خارجی مستقر نباشید.
 • وضعیت پناهندگی فرد خاتمه نیافته باشد.
 • درخواست برای ایالات متحده تابعیت

برای دانلود i-485 اینجا کلیک کنید.

این افراد بعد از دریافت گرین کارت برای اخذ تابعیت و شهروندی آمریکا باید به مدت ۵ سال در آمریکا اقامت دائم داشته باشند.

گرین کارت آمریکا

 آیا پناهندگان در آمریکا اجازه سفر به خارج از کشور دارند؟

اگر پناهنده آمریکا هستید و می خواهید به خارج از این کشور سفر کنید، برای بازگشت به ایالات متحده باید سند مسافرتی پناهندگی Refugee travel document دریافت کنید.

سند مسافرتی پناهندگی نوعی سند است که برای افرادی که به عنوان پناهنده شناخته می شوند، صادر می شود. اسناد سفر برای پناهندگان معمولاً از کشورهایی صادر می شود که پناهندگان از آنجا درخواست پناهندگی می کنند. بنابراین اگر قبل از خروج از آمریکا سند مسافرتی پناهنده را دریافت نکنید، ممکن است نتوانید دوباره وارد ایالات متحده شوید.

۱۴۵ کشور، که به کنوانسیون ۱۹۵۱ مربوط به پناهندگان (کنوانسیون ژنو) پیوستند، یک سند مسافرتی استاندارد معمولاً به رنگ آبی با دو خط در گوشه بالا سمت چپ صادر می کنند.

اسناد سفر پناهندگان بسته به کشور صادر کننده آنها متفاوت است. با این حال، آنها باید از استاندارد خاصی پیروی کنند. با این حال، آنها باید از استاندارد خاصی پیروی کنند و باید به شکل زیر باشند:

ویزای آمریکا

کشورهای بدون ویزا  که با داشتن سند سفر پناهندگان ایالات متحده می توانید به آن ها سفر کنید عبارتند از:  آلمان، هلند، بلژیک، کرواسی، اسلوونی، اسلواکی، مجارستان، قبرس، مونته نگرو

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و آمریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم ارزیابی مهاجرتی و درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

45 دیدگاه در “پناهندگی آمریکا

 1. Avatar میراحمدرحیمی گفت:

  خلی خوب هست

 2. Avatar Najafi گفت:

  سلام،
  کسی که در icmc انگشت نگاری شده و کیس پناهندگیش رد شده می تواند دوباره کیس پناهندگی بدهد سوال اصلیم اینه که تا چند وقت اثر انگشت تو اداره مهاجرت امریکا باقی می ماند مثلا تو اروپا اثر انگشت پناهندگی بعد چند وقت پاک میشه و شخص می تواند دوباره کیس پناهندگی بدهد

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،ما خدماتی در زمینه پناهندگی نداریم اگر قصد دارید از روش های قانونی اقدام کنید ما در خدمتتون هستیم.

 3. Avatar Ataullah hafiz گفت:

  من در ایران یک سال میشه آمدم زندگی خیلی سخته در ایران ۲تا فرزند پسر دارم از سازمان ملل کمکی برای ما کند ما پناهجوی هستیم برای ما اسکن بدهد

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،ما خدماتی در زمینه پناهندگی نداریم اگر قصد دارید از روش های قانونی اقدام کنید ما در خدمتتون هستیم.

 4. سلام اسم من لعل محمد رسولی ولدصالح محمدازولایت بغلان کشوری افغانستان به مدت ۸سال به نظام جمهوریت بودم فعلان به کشوری ایران مهاجیرشدیم همرابافامیلم همسرم باسه فرزندم است به وضعیتی بعدی قرارداریم من میخوام که به یکی از کشورعزیزکانادابفرستیدممنون میشوم

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،ما هیچگونه خدماتی برای پناهندگی نداریم اگر از پروسه های قانونی میخواهید اقدام کنید فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس ها در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 5. Avatar Saifdansad گفت:

  سلام من قبلاً ده قطعه خاص کوماندو بودم چتو کیس پناهندگی بندازم اسناد همه چی دارم فعلآ ده افغانستان هستم واقعین جانم ده خطر است میشه کمک کنین

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،ما هیچگونه خدماتی برای پناهندگی نداریم اگر از پروسه های قانونی میخواهید اقدام کنید فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس ها در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 6. Avatar Badie Valrostami گفت:

  Hello, I am an Afghan immigrant. I cannot go to my country because of the old government, and I want to request asylum from the American government.

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   hi Unfortunately, we do not have any services in asylum cases

 7. سلام من احمد خان سلطانی هستم در ایران شرایط سختی به سر می‌بریم در افغانستان طالبان آمد روی کار اما اونجا آسیب پذیر بود درخواست پناهنده‌ای

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز ما هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی نداریم .

 8. سلام یاسین قاسمی هستم از کشور افغانستان دو سال پیش به ایران امدم چون از قومی هزاره هستم از سوی طالبان من وخانادهام را اطار دادن من خاطر جان بچه هام وهمسرم ناموسم که سه تا بچه دارم مجبور به فرار شدم که به ایران امدم از کشور امریکا خواهش میکنم به بچه هام و همسر ومن کمک کنید ممنون ۰۹۱۹۱۳۲۵۰۷۹

  1. Avatar zahra banijamali گفت:

   سلام دوست عزیز، مجموعه ما هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی کند.

 9. Avatar میرعلی گفت:

  سلام من پسرم در آمریکا دانشجوی ترم اول هستش . من دارم بصورت توریستی میرم پیشش اگه برم و بعد از رسیدن درخواست پناهندگی بدم برای پسرم مشکلی ایجاد نمیشه؟

  1. Avatar zahra banijamali گفت:

   سلام دوست عزیز، ما خدماتی در زمینه پناهندگی نداریم

 10. من میخایم برم آمریکا بری کار

  1. Avatar zahra banijamali گفت:

   سلام دوست عزیز، برای دریافت اطلاعات دقیق با توجه به رزومه خودتان با ما تماس بگیرید.