ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا شامل دو نوع ویزای EB-1 که یکی از روش های دریافت اقامت دائم یا گرین کارت آمریکاست و ویزای موقت O که مستقیما تبدیل به اقامت دائم آمریکا نمی شود.

بنابراین علاوه بر اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری و یا پروسه های مهاجرت به آمریکا از طریق خانواده، اگر دستاوردهای علمی یا کاری سطح بالایی دارید، می توانید از طریق ویزای نخبگان به آمریکا مهاجرت کنید.

ویزای نخبگان آمریکا یا همان ویزای EB-1 یک ویزای مهاجرتی و یکی از انواع ویزاهای کاری آمریکا است و مختص افرادی است که در زمینه های یژوهشی، هنری، آکادمیک و علمی، ورزشی و … دستاوردها یا جوایز ملی یا بین المللی دریافت کرده اند.

ویزا EB-1 به اتباع خارجی اجازه می دهد به طور دائمی به آمریکا مهاجرت کنند، گرین کارت آمریکا را دریافت کنند و در این کشور زندگی و کار کنند همچنین پس از سپری شدن مدتی می توانند برای اخذ شهروندی و دریافت پاسپورت آمریکا اقدام نمایند.

همانطور که گفتیم برای مهاجرت به آمریکا و کار در آمریکا به عنوان یک فرد نخبه  علاوه بر ویزای EB-1 ، افرادی که دارای دستاوردهای شناخته شده ملی یا بین المللی هستند می توانند برای دریافت ویزای موقت O نیز اقدام کنند.

ویزا O آمریکا برخلاف ویزای EB-1، یک ویزای موقت و غیر مهاجرتی است;اعتبار آن حداکثر سه سال است و موجب دریافت گرین کارت آمریکا به صورت مستقیم نمی شود.

در این مقاله به معرفی انواع ویزای نخبگان آمریکا و مراحل اخذ این ویزا ها می پردازیم.

به طور کلی می توان گفت که اساتید یا پژوهشگرانی که در زمینه های تحقیق و پژوهش فعالیت دارند و یا اینکه مدیر اجرایی شناخته شده هستند یا افرادی که هنرمند برجسته و یا ورزشکار موفقی هستند، می توانند واجد الشرایط دریافت این نوع ویزاها باشند.

همچنین افرادی که موفق به دریافت ویزای نخبگان آمریکا می شوند، می توانند برای همسر خود و فرزندانی که سن زیر ۲۱ سال دارند نیز درخواست اقامت بدهند.


ویزای نخبگان آمریکا یا EB1

فهرست مطالب

اداره مهاجرت آمریکا پنج دسته ویزای کاری را به کسانی که متقاضی دریافت  گرین کارت آمریکا هستند، ارائه می دهد که از ویزای  EB-1 تا ویزای  EB-5  را شامل می شود.

اولین دسته در ویزای کاری دائم آمریکا ویزای EB-1 نام دارد یا همان ویزای نخبگان آمریکا و به افرادی تعلق می‌گیرد که دستاوردهای علمی یا کاری و یا استعدادهای ویژه ای دارند و می توانند به طور دائم به آمریکا مهاجرت کنند و برای اخذ گرین کارت آمریکا درخواست دهند.یکی از مزایای بسیار مهم  در این نوع ویزا این است که گواهی کار یا جاب افر نیاز نیست.

گرین کارت شما در آمریکا صادر می شود بنابراین پس از اخذ ویزای EB-1 و ورود به آمریکا می توانید برا ی اخذ گرین کارت آمریکا درخواست دهید. لازم به ذکر است برای دریافت گرین کارت باید به صورت فیزیکی در ایالات متحده حضور داشته باشید و فرم I-485 را به اداره مهاجرت آمریکا  USCIS ارسال کنید .

این پروسه حدود شش ماه طول می کشد و پس از تایید، گرین کارت شما  به عنوان کارت اقامت دائم شما صادر می شود. 

پروسه گرین کارت آمریکا از طریق ویزای EB-1 معمولاً کمترین زمان انتظار را نسبت به سایر پروسه های گرین کارت دارد.

افرادی که بتواند دستاوردها و برتری خود را در زمینه های تحصیلی یا کاری ثابت کنند و می توانند اقامت دائم آمریکا را دریافت کنند و رسما اجازه کار در آمریکا را دارند و از جمله مزایای شهروندان مانند اخذ گواهینامه رانندگی، خرید ملک، ادامه تحصیل، رفت و آمد به آمریکا و .. بهره مند می شوند.

هم چنین بعد از دریافت گرین کارت با توجه به شرایط اخذ شهروندی آمریکا، در صورتی که متقاضی برای مدتی معین  ( ۵ سال ) در این کشور اقامت داشته باشد، می‌تواند در آزمون شهروندی شرکت کند و پاسپورت آمریکایی دریافت کند و از تمام مزایای شهروندی آمریکا بهره‌مند شود.

هر ساله حدود ۴۰۰۰۰ ویزا EB-1 در دسترس است و آنها بین سه زیر شاخه تقسیم می شوند:

EB-1A، EB-1B، و EB-1C  . هر زیرمجموعه معیارهای خاص خود را برای درخواست دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

انواع ویزای نخبگان آمریکا (EB1)

بر اساس دستاوردهای مختلفی که متقاضیان  می‌توانند ارائه دهند، دولت آمریکا ویزای EB1  را به سه دسته زیر تقسیم کرده است:

 EB-1A: افراد با توانایی فوق العاده

 EB-1B: محققان و اساتید برجسته

EB-1C: مدیر یا کارفرمای شرکت های چندملیتی

مطابق این دسته بندی، افرادی که شهروند آمریکا نیستند می توانند با ارئه مدارکی که نشان دهنده توانایی ها و دستاوردهای ملی یا بین الملی آن ها باشد، برای  اخذ ویزای EB1  اقدام کنند.

برای درخواست ویزای EB1A ، باید بتوانید توانایی فوق العاده خود را در زمینه های علمی، هنری، آموزشی، تجارت یا ورزش نشان دهید.

دستاوردهای شما باید از طریق مستندات ملی یا بین المللی در این زمینه‌ها شناسایی شود، اما نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی( job offer)  ندارید! با این حال، باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد برای ادامه دادن به فعالیت خود به صورت حرفه‌ای در این زمینه‌ها قصد ورود به آمریکا را دارید.

اداره مهاجرت آمریکا تمام شواهد و مستنداتی را که ارائه می‌کنید بررسی می‌کند و سپس درخواست شما را تائید و یا رد می‌کند.

برای درخواست ویزای EB-1B، اساتید و پژوهشگران که به دلیل  برتری در جامعه دانشگاهی متمایز هستند و حداقل سه سال تجربه در زمینه تحقیق یا تدریس داشته باشند، می توانند اقدام کنند.

همچنین باید ثابت کنند که برای ادامه پیشرفت در رشته خود در یک موقعیت پژوهشی مشابه یا تدریس در دانشگاه، قصد ورود به آمریکا را دارند.

این گرین کارت به یک پیشنهاد شغلی برای یک موقعیت تدریس یا تحقیقاتی نیاز دارد.

این دادخواست باید توسط یک کارفرمای آمریکایی ارسال شود و باید شامل نامه پیشنهاد شغلی و همچنین مدرکی باشد که نشان دهد کارفرما توانایی پرداخت دستمزد پیشنهادی را دارد.

برای در خواست ویزای EB-1C مدیران یا کارفرمایان شرکت های چند ملیتی در صورتی که در ۳ سال قبل از درخواست ویزا، حداقل ۱ سال در یکی از شعب بین المللی یک شرکت آمریکایی در خارج از آمریکا کار کرده‌اند می‌توانند اقامت دائم آمریکا دریافت کنند. 

کارفرمای آمریکایی باید حداقل به مدت یک سال سابقه کار داشته باشد و قصد داشته باشد فرد متقاضی  اخذ ویزای EB1 را،در موقعیت فعلی خود یا سمت بالاتر مدیریتی یا اجرایی استخدام کند.

برای هر گروه شغلی الزامات خاصی نیاز است که در جدول زیر به تفکیک مشاهده می کنید:

دسته بندی ویزای EB-1
شرایط هر دسته
مدارک و مستندات لازم
EB-1A افراد با توانایی خارق‌العاده (Extraordinary Ability)
باید بتوانید توانایی و برتری خود را در زمینه های علمی هنری، آموزشی، تجارت یا ورزش نشان دهید.
شما باید حداقل ۳ مورد از ۱۰ معیار* زیر را داشته باشید، یا مدرکی مبنی بر یک بار موفقیت (به عنوان مثال گرفتن جایزه اسکار، مدال المپیک، جایزه گرمی، نوبل و...) و همچنین شواهدی که نشان می دهد به فعالیت در حوزه تخصصی خود ادامه می دهید را ارائه دهید. هیچ جاب افر (پیشنهاد شغلی) یا گواهی کار نیاز ندارید.
EB-1B پژوهشگران و اساتید برجسته (Outstanding professors & researchers certain)
در یک رشته دانشگاهی خاص دارای آثار علمی برجسته ای باشید و باید حداقل سه سال تجربه تحقیق یا تدریس در زمینه این رشته داشته باشید و همچنین باید ثابت کنید که برای پیشرفت در رشته خود، تدریس یا یک موقعیت پژوهشی مشابه در دانشگاه، موسسه آموزش عالی یا نزد یک کارفرمای خصوصی به آمریکا می آیید.
شما باید حداقل ۲ مورد از ۶ معیار **ذکر شده در زیر را داشته باشید و یک جاب افر (پیشنهاد شغلی) از طرف کارفرمای ایالات متحده ارائه دهید. کارفرمای خصوصی باید مستنداتی که نشان دهد قصد دارد حداقل ۳ محقق تمام وقت را استخدام کند. هیچ گواهی کار نیاز نیست.
EB-1C مدیر یا کارفرما شرکت های چند ملیتی (Multinational manager or executive)
مدیران یا کارفرمایان شرکت های چند ملیتی در صورتی که در ۳ سال قبل از درخواست ویزا، حداقل ۱ سال در یکی از شعب بین المللی یک شرکت آمریکایی در خارج از آمریکا کار کرده اند. کارفرما درخواست کننده حداقل به مدت یک سال سابقه کار داشته باشد و قصد داشته باشد فرد متقاضی اخذ ویزای EB1 را در پوزیشن فعلی خود یا سمت بالاتر مدیریتی یا اجرایی استخدام کند.
کارفرمای آمریکایی باید یک کارفرما در ایالات متحده باشد که قصد دارد شما را در سمت مدیریت یا اجرایی*** استخدام کند. کارفرمای آمریکایی باید حداقل به مدت یک سال در ایالات متحده تجارت کرده باشد، و با سازمانی که شما را در خارج از کشور در مقام مدیریتی یا اجرایی استخدام کرده است ارتباط کاری داشته باشد. هیچ گواهی کار نیاز نیست.

شرایط ویزای نخبگان آمریکا (EB-1 )

نحوه اقدام برای ویزای نخبگان آمریکا (EB1)

افراد با توانایی خارق‌العاده (Extraordinary Ability)
پژوهشگران و اساتید برجسته (Outstanding professors & researchers certain)
مدیر یا کارفرما شرکت های چند ملیتی (Multinational manager or executive)
می‌توانند با تکمیل و ارسال فرم I-140، درخواست خود را ثبت کنند. متقاضیان برای اخذ ویزای EB1در سفارت آمریکا در کشور خود درخواست می‌دهند لازم به ذکر است اگر در زیر گروه افراد با توانایی‌های فوق‌العاده درخواست می‌دهید، نیازی نیست که کارفرما درخواستی ارائه کند اما اگر جز دسته محققان و اساتید برجسته و مدیران شرکت های چند ملیتی برای درخواست ویزای EB1 اقدام می‌کنید، باید یک کارفرما برای شما ثبت درخواست کند.
کارفرمای شما در ایالات متحده باید فرم I-140را ارسال کند. کارفرما باید درخواستی را به اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) ارسال کند. این کار با پر کردن فرم I-140انجام می‌شود. کارفرما همچنین باید صورت حساب‌های مالی، حسابرسی و اظهارنامه مالیاتی را هم ضمیمه درخواست کند تا ثابت کند که شرکت از نظر مالی با ثبات است. هنگامی که فرم I-140 ارسال شد، درخواست شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و شما پیامی حاوی اطلاعات زیر دریافت خواهید کرد: • اعلامیه رسیدی که تأیید می‌کند درخواست شما را دریافت کرده‌ایم. • اطلاعیه خدمات بایومتریک، در صورت وجود؛ • اطلاعیه برای حضور در مصاحبه( در صورت نیاز)
کارفرمای شما در ایالات متحده باید فرم I-140را ارسال کند. کارفرما باید درخواستی را به اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) ارسال کند. این کار با پر کردن فرم I-140انجام می‌شود. کارفرما همچنین باید صورت حساب‌های مالی، حسابرسی و اظهارنامه مالیاتی را هم ضمیمه درخواست کند تا ثابت کند که شرکت از نظر مالی با ثبات است. هنگامی که فرم I-140 ارسال شد، درخواست شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و شما پیامی حاوی اطلاعات زیر دریافت خواهید کرد: • اعلامیه رسیدی که تأیید می‌کند درخواست شما را دریافت کرده‌ایم. • اطلاعیه خدمات بایومتریک، در صورت وجود؛ • اطلاعیه برای حضور در مصاحبه( در صورت نیاز)

مراحل ویزای نخبگان آمریکا (EB1)

مطابق دستورالعمل های اداره مهاجرت کانادا، متقاضیان باید  فرمI-140 را به همراه مدارک و شواهد  لازم برای اخذ ویزای EB-1  ارائه دهند. هنگامی که درخواست I-140 تأیید شد، متقاضیانی که در خارج از ایالات متحده هستند باید از طریق سفارت آمریکا در کشور خود و اگر سفارت آمریکا در کشور شما وجود ندارد باید از طریق سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه  اقدام  کنند.

اگر فرم  I-140 متقاضی تائید شود، خانواده فرد نیز می توانند برای اخذ ویزا و گرین کارت آمریکا درخواست دهد. با این حال، فرزندان فرد متقاضی باید کمتر از ۲۱ سال و مجرد باشند. اعضای خانواده می‌توانند از طریق درخواست ویزای E-14  یا  E-15  برای اخذ گرین کارت اقدام کنند.

وقت بایو متریک برای ارائه اثرانگشت، عکس و امضاست. انجام بایو متریک  برای همه متقاضیان بین ۱۴ تا ۷۰ سال الزامی است.

سفارت مدارک و درخواست شما را بررسی کرده و در صورت تائید، وقت مصاحبه‌ای را برای شما در سفارت تنظیم می‌کند. در مصاحبه شرکت کنید و سعی کنید تا حد امکان به سوالات پاسخ دقیقی دهید. پس از اتمام مصاحبه، آفیسر تصمیم می گیرد که به شما ویزا بدهد یا خیر

اگر ویزای EB1 شما تایید شود، یک بسته از NVC ( مراکز درخواست ویزا) دریافت خواهید کرد. تحت هیچ شرایطی نباید این بسته را باز کنید. هنگام سفر به ایالات متحده آن را با خود ببرید و به افیسر مهاجرت هنگام ورود به ایالات متحده تحویل  بدهید. فقط آنها اجازه دارند آن را باز کنند و تصمیم بگیرند که آیا شما اجازه ورود به کشور را داشته باشید یا خیر.

مدارک ویزای نخبگان آمریکا

بسته به نوع ویزای درخواستی ممکن است مدارک مورد نیاز نیز متغیر باشد. بنابراین هنگام درخواست باید به دستورالعمل‌های سفارت توجه کنید.

پس از تایید  فرم I-140، متقاضی با ارسال درخواست ویزا به صورت  آنلاین از طریق تکمیل فرم  DS-260 برای اخذ ویزا اقدام می کند. پس از تائید فرم DS-260 باید مدارک پشتیبان را جمع آوری کرده و به سفارت ارسال کنید. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر که حداقل ۶ ماه پس از ورود به آمریکا معتبر باشد.
 • مدارک شناسایی
 • پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای آمریکایی در صورت نیاز
 • صفحه تائیدیه فرم DS-260
 • مدارک معاینات پزشکی
 • دو قطعه عکس مطابق با شرایط عکس ویزای آمریکای
 • مدارک مورد نیاز برای اثبات مهارت و معیارهای لازمه برای واجدالشرایط بودن
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تکمیل و ارسال فرم I-485 برای درخواست اقامت دائم یا تبدیل ویزا برای متقاضیان از داخل خاک آمریکا

هزینه‌ ویزای نخبگان آمریکا

اخذ ویزای EB1 هزینه‌هایی در بردارد که متقاضی ملزم به پرداخت آن‌هاست. بسته به سفارتی که از آن درخواست می‌دهد، هزینه های اضافی از جمله هزینه های معاینات پزشکی،  هزینه های ترجمه مدارک و… را ممکن است متحمل شوید.

در جدول زیر هزینه های کلی ویزای EB-1 مشاهده می کنید:

نوع ویزای نخبگان آمریکا (EB1)
هزینه ویزای نخبگان
هزینه پردازش فرم I-140
۷۰۰ دلار
هزینه پردازش فرم DS-260
۳۴۵ دلار
هزینه بایو متریک
۸۵ دلار

ویزای O آمریکا چیست؟

ویزای O آمریکا یک نوع ویزا غیر مهاجرتی و موقت است که برای اتباع خارجی که توانایی ها یا دستاوردهای برتری در زمینه فعالیت خود دارند صادر می شود.

این ویزا برای افرادی است که دارای موفقیت ها یا دستاوردهایی در عرصه علمی، آموزشی، هنری یا صنعت سینما و تلویزیون در سطح ملی یا بین المللی هستند، که از آن به عنوان ویزای نخبگان یا ویزای هنرمندان نیز یاد می شود.

پیش نیاز ویزای O این است که متقاضی بخواهد در زمینه های مرتبط با توانایی های خود در ایالات متحده آمریکا کار کند.

اما نیازی به پیدا کردن کارفرمای آمریکایی که قصد استخدام متقاضی به صورت دائمی و طولانی مدت را داشته باشد، نیست.

با این وجود اگر چنین کارفرمایی را پیدا کردید می تواند درخواست ویزا دهد و اگر کارفرمای ایالات متحده در دسترس نباشد، یک نماینده  از طرف کارفرما باید دادخواست O-1 را ارسال کند.

دارندگان ویزای نخبگان O فقط واجد الشرایط دریافت اقامت موقت در آمریکا هستند.

انواع ویزای O آمریکا

اگر فردی هستید که در زمینه کاری خود موفق هستید و توانایی ها یا دستاوردهای خارق العاده ای دارید، می توانید برای ویزای موقت  O اقدام کنید.

ویزای O شامل سه زیرمجموعه اصلی است O1، O2، O3 و بسته به تخصص شما ویزای O1 نیز خود به دو نوع , O-1A O-1B تقسیم می شود.

برای اتباع خارجی  که دارای توانایی  و برتری درزمینه های علمی، آموزشی، تجاری، ورزشی دارند و به دلیل دستاورد های  مداوم ملی یا بین المللی شناخته شده هستند و  قصد دریافت اقامت موقت آمریکا و کار در این کشور دارند.

برای اتباع خارجی که دارای توانایی و برتری در هنر یا دستاوردهای خارق العاده در صنعت فیلم یا تلویزیون هستند و واجد شرایط  کار موقت در آمریکا در همان زمینه باشند.

افرادی که دارای ویزای O1A یا O1B هستند و می خواهند پرسنل خود را به ایالات متحده بیاورند تا به آنها کمک کنند، آنها می توانند با تأیید ویزای O2 برای آنها این کار را انجام دهند. فقط کسانی که در صنعت تلویزیون، سینما و ورزش کار می کنند مجاز به آوردن پرسنل خود هستند. کسانی که ویزای O1 در زمینه های آموزشی، تجاری یا علمی دارند، حق ندارند کارمندان خود را با خود بیاورند.

برای خانواده های دارندگان ویزای O-1 و O-2 است که به همسر و فرزندان آن ها اجازه می دهد به ایالات متحده بیایند و با آنها بمانند.

شرایط ویزای O آمریکا

دسته بندی های ویزای نخبگان O
شرایط هر دسته
مدارک و مستندات لازم
ویزای O-1A
باید بتوانید توانایی و برتری در عرصه تجارت، آموزش، علم و ورزش را اثبات کنید. یکی از اولین شروط برای دریافت ویزای O-1A داشتن شغل در ایالات متحده است. برای شروع فرآیند دریافت این ویزا، باید پیشنهاد کاری از یک کارفرما در آمریکا داشته باشید.
توانایی خود را از طریق به دست آوردن مدارک یا جوایز ملی یا بین المللی که در زمینه کاری شما باشد، نشان دهید و حداقل سه مورد از معیارهای* زیر را داشته باشید . دستاوردهای فردی شما مد نظر است و دستاوردهای گروهی مد نظر نیست. اگر فرصت شغلی که در آمریکا پیدا کردید با مهارت‌های خارق‌العاده شما مرتبط نیست، واجد شرایط ویزای O-1A نیستید و باید به دنبال دریافت نوع دیگری از ویزای کاری باشید.
ویزای O-1B
باید بتوانید نشان دهید که در حوزه هنر، فیلم یا آثار تلویزیونی جوایزی را کسب کرده اید یا در تولید یک اثر هنری موفق مشارکت داشته اید. به عنوان فردی شناخته شده در زمینه کاری خود هستید.
برای واجد شرایط بودن برای ویزای هنرمند O1B ، باید یا برنده یک جایزه بین المللی مانند گرمی، اسکار و غیره شده باشید یا حداقل سه مورد ازمعیارهای** زیر را داشته باشید. بخش اصلی شروع فرآیند درخواست ویزای O-1B، یافتن شغل مرتبط در ایالات متحده است. شغل شما باید با توانایی ها و دستاوردهای شما مرتبط باشد. اگر درخواست دهید و شغل شما به مهارت های شما مرتبط نباشد، ویزای O-1B به شما داده نخواهد شد. دستاوردهای فردی شما مد نظر است و دستاوردهای گروهی مد نظر نیست.
ویزای O-2
برای کارکنان یا پرسنل دارندگان ویزای O1 است. فقط کسانی که در تلویزیون، سینما و ورزش کار می کنند مجاز به آوردن پرسنل خود هستند. کسانی که ویزای O1 در زمینه های آموزشی، تجاری یا علمی دارند، اجازه ندارند کارمندان خود را با خود به آمریکا بیاورند.
موسسات ایالات متحده تشخیص می دهند که کسانی که ویزای O1 دارند برای کار کردن می توانند پرسنل و دستیاران خود را نیز به آمریکا بیاورند. ***معیارهای واجد شرایط بودن آن مشاهده میکنید. ویزاO-2 ارتباط مستقیمی با ویزای O1 دارد. دارنده ویزای O1 باید شغلی در ایالات متحده داشته باشد، بنابراین کارفرما باید هم اسپانسر شخص O1 و هم کارکنان دارای ویزای O2 باشد. این بدان معناست که دارندگان ویزای O1 و O2 هر دو در ایالات متحده کارمند خواهند بود.
ویزای O-3
فقط همسر و فرزندان مجرد دارنده ویزای O-1 یا O-2 می توانند برای ویزای O-3 درخواست دهند و اجازه سفر به ایالات متحده را داشته باشند.
با ویزایO-3، همسر و فرزندان دارندگان ویزای O-1 و O-2 می توانند تا زمانی که شخص اصلی ویزا در ایالات متحده حضور دارد، در ایالات متحده زندگی کنند. آنها می توانند هر چند بار که بخواهند به داخل و خارج آمریکا سفر کنند و برای ورود مجدد به کشورمشکلی نخواهند داشت. دارندگان ویزای O-3 اجازه کار ندارند اما اجازه تحصیل دارند و باید ****شرایط زیررا داشته باشند.

مدارک ویزای O آمریکا

برای واجد شرایط بودن برای ویزای هنرمند O-1A ، باید یک پیشنهاد کاری داشته باشید. اگر مدال المپیک یا جایزه پولیتزر را دریافت کرده اید، به طور خودکار واجد شرایط درخواست ویزای O-1A هستید واگر ندارید، باید حداقل سه مورد از شرایط زیر را داشته باشید:

 • هر جایزه ای که در هر یک از این زمینه های تجاری، آموزشی، علمی و ورزشی دریافت کرده اید.
 • مقالاتی که در رشته خود منتشر کرده اید.
 • مشارکت در تحقیقات اصلی در زمینه رشته خود
 • عضویت در یک انجمن یا سازمان بسیار ممتاز در زمینه رشته خود
 • داوری آثار دیگران
 • برای مهارت های خود و در حوزه کاری خود حقوق بالایی دریافت کرده اید.

برای واجد شرایط بودن برای ویزای هنرمند O-1B ، باید یا برنده یک جایزه بین المللی  مانند گرمی، اسکار و غیره شده باشید، یا حداقل سه مورد از این دستاوردهای زیر را داشته باشید:

 • نقش اصلی را در تولید آثار هنری، سینمایی یا تلویزیونی داشته اید.
 • از مقالات مختلف یا سایر نشریات که در مورد شما نوشته شده اند، درعرصه ملی یا بین المللی شناخته شده هستید.
 • شما یکی از اعضای کلیدی در تولید آثار تحسین شده در صنعت هنر، سینما یا تلویزیون بوده اید.
 • کارهنری که شما انجام داده اید از نظر تجاری بسیار موفق بوده است.
 • از سوی منتقدان و سایر اعضای کلیدی هنر و سینما ستایش شده اید.
 • در صنعت سینما یا تلویزیون و آثار هنری خود، دستمزد بالایی دریافت کرده اید.

برای واجد شرایط بودن برای ویزای O-2، شما به عنوان دستیار دارنده ویزای O-1 در تلویزیون، سینما  و ورزش باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 • شما باید یکی از اعضای مهم تیم کاری دارنده ویزای O-1 باشید.
 • شما باید مهارت‌ها و تجربه‌ای داشته باشید که دارنده ویزای O-1 از نظر کاری به آن نیاز دارد.
 • شما فقط باید با افرادی کار کنید که ویزای O-1 معتبر دارند و نه در مشاغل دیگر، حتی اگر مربوط به مهارت و تجربه شما باشد.
 • اثبات اینکه فقط قصد کار کردن به صورت موقت  در ایالات متحده  دارید و قصد دریافت اقامت دائم ندارید .

شرایط لازم برای واجد شرایط بودن برای ویزای O-3 به شرح زیر است:

 • همسر یا والدین شما باید ویزای O-1 یا O-2 تایید شده و معتبر داشته باشند.
 • شما باید همسر دارنده ویزای O-1 یا O-2یا فرزند مجرد زیر ۲۱ سال او باشید.

نحوه اقدام برای ویزای O آمریکا

 • کارفرما یا نماینده شما در ایالات متحده باید فرم I-129 تکمیل و ارسال کند، هزینه درخواست را بپردازد و مدارک لازم را ارائه دهد.
 • پس از اینکه اداره مهاجرت آمریکا درخواست را بررسی کرد، به کارفرما/نماینده شما تصمیم خود را اطلاع می دهد. اگر تصمیم مثبت باشد، می توانید روند درخواست را شروع کنید.
 • تکمیل و ارسال فرم DS-160 و پرداخت هزینه ها
 • تعیین وقت سفارت ایالات متحده
 • آماده سازی مدارک و شرکت در مصاحبه

هزینه ویزای O آمریکا

علاوه بر هزینه های صدور ویزا هزینه های دریافت ویزا ممکن است بسته به کشور محل اقامت شما متفاوت است. شما باید رسیدهایی را که ثابت می کند هزینه های خود را پرداخت کرده اید نگه دارید و به سفارت بیاورید. هزینه های صدور ویزا در هر یک از انواع ویزای نخبگان O آمریکا را در جدول زیر مشاهده می کنید :

نوع ویزا
هزینه
هزینه ویزای O-1
۲۰۵ دلار
هزینه ویزای O-2
۱۹۰ دلار
هزینه ویزای O-3
۱۹۰ دلار
هزینه پردازش فرم DS-260
۳۴۵ دلار
هزینه پردازش فرم I-129
۴۶۰ دلار

سوالات متداول ویزای نخبگان EB1 آمریکا

بله، شما به عنوان دارنده ویزای EB1 به مراقبت‌های بهداشتی آمریکا نیز دسترسی خواهید داشت.

با این حال به خاطر داشته باشید هزینه‌‎ی مراقبت‌های بهداشتی آمریکا بسیار گران است پس خرید بیمه درمانی را فراموش نکنید.

گام بعدی پس از اخذ این نوع ویزا، دریافت گرین کارت است.

برای تبدیل وضعیت از ویزای مهاجرتی به اقامت دائم به صورت قانونی باید درخواستی به اداره مهاجرت آمریکا ارسال کنید تا درخواست شما برای اخذ گرین کارت مورد بررسی قرار گیرد.

سپس متقاضی باید فرم I-485 را در خاک آمریکا تکمیل کرده و به اداره مهاجرت ارسال کند.

فرم توسط اداره مهاجرت پردازش شده و در صورت تائید پس از چند هفته گرین کارت از طریق پست به آدرس متقاضی ارسال می‌شود.

 

شرایط دریافت اقامت دائم از طریق هر یک از انواع ویزای های نخبگان موقت آمریکا  یا همان ویزای O آمریکا متفاوت است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

از آنجایی که ویزای O1 یک ویزای غیر مهاجرتی و موقت  است، مستقیماً به گرین کارت منتهی نمی شود و  متقاضیان می توانند با دریافت ویزای EB-1 برا یاخذ گرین کارت آمریکا اقدام کنید.

دارندگان ویزای O-2 نیز هنگام  درخواست، مدارکی دال بر روابط قوی با کشور خود ارائه می دهند  و افیسر را متقاعد می کنند که پس از اتمام کاربه کشور خود باز می گردند و نمی توانند برای دریافت گرین کارت درخواست دهند.

تنها راهی که از طریق آن می توانید اقامت دائم دریافت کنید این است که ویزای خود را از ویزای O-2 به  سایر ویزاهای کاری مانند ویزای H-1B تغییر دهید که با آن ویزا می توانید برای گرین کارت اقدام کنید.در غیر این صورت، گرفتن گرین کارت با ویزای O-2 تقریبا غیرممکن است.

در پاسخ به این سوال با ویزای O-3 اقامت دائم ایالات متحده را دریافت کنید می توان گفت بستگی به نوع ویزای O که شخص اصلی دارد.

اگر دارنده اصلی ویزا دارای ویزای O-1 باشد، اعضای خانواده او هم می توانند برای گرین کارت اقدام کنند.به عنوان مثال اگر دارنده ویزای O-1  بتواند با اثبات استعدادها و توانایی خود واجد شرایط دریافت گرین کارت EB-1 می باشد ، خانواده وی نیز شامل همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال هم می توانند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند.

اگر ویزای O-2 داشته باشید پس از پایان اعتبار ویزای خود باید بازگردید. این یعنی نه دارنده ویزای O-2 و نه اعضای خانواده  آنها با ویزای O-3 مجاز به درخواست گرین کارت نیستند.برای دریافت گرین کارت، باید ویزا ی خود را به انواع دیگر ویزا از جمله ویزای H-1B تبدیل کنند.

مدت زمان پردازش این نوع ویزا می‌تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. از آن‌جایی که تعداد ویزاهای صادره مبنی بر اشتغال محدود هستند، مدت زمان پردازش این ویزا به زمان پردازش درخواست شما توسط اداره مهاجرت و مرکز ملی ویزا و یا حجم کاری سفارت  بستگی دارد.

به طور کلی، مدت زمان پردازش EB-1 می تواند بین ۸ تا ۲۳ ماه باشد. اداره مهاجرت آمریکا درجدیدترین گزارشات خود از زمان‌های پردازش ویزای EB-1 در ژوئن ۲۰۲۳، اعلام می کند پردازش درخواست های  I-140 برای EB-1 به طور متوسط حدود ۲۱.۵ ماه طول می کشد. در نظر داشته باشید که این زمان ها تخمینی و حدودی هستند.

مدت زمان پردازش ویزای O بسته به حجم کاری سفارت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به صورت حدودی دو تا سه ماه طول می کشد تا اداره مهاجرت به درخواست ویزای O شما رسیدگی کند.

 

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره با کارشناسان رویال اپلای و ارائه جزئیات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت.

از طریق تکمیل فرم ارزیابی میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب شرکت رویال اپلای بهره مند شوید .

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ ۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

42 دیدگاه در “ویزای EB1 آمریکا

 1. Avatar Hejazi گفت:

  سلام، من ورزشکار هستم و ۲ تا مدال کشوری در رشته کاراته دارم میتونم برای ویزای نخبگان اقدام کنم؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز ، برای دریافت راهنمایی بیشتر لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های ما در اسرع وقت با هاتون تماس بگشیرند.

 2. Avatar نسترن صادقی گفت:

  سلام خسته نباشید. من نقاش هستم ۳ تا نمایشگاه در ایران داشتم و ۱ نمایشگاه در دبی برای EB1 میتونم اقدام کنم؟ یا ویزای O؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز رزومه شما باید تخصصی برسی شود لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های مهاجرتی با شما تماس بگیرند.

 3. Avatar Yashar گفت:

  Salam man tattoo artistam va 10 sale faaliat mikonam. madrakamo az turkey gerftam ba in visa mitunam eghdam konam ya rahe digei dare ??

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،ممکن شما برای این ویزا واجد الشرایط نیستید و میتوانید از پروسه های دیگر اقدام کنید.

 4. Avatar نسیم گفت:

  سلام هزینه این پروسه چقدره؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز برای دریافت هزینه ها لطفا تماس بگیرید.

 5. Avatar پری گفت:

  این ویزا زودتر به نتیجه میرسه یا EB2 ?

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز هر پروسه فرایند زمانی خود را دارد لزوما یکی از دیگری سریع تر نیست.

 6. Avatar محمد قاضیان گفت:

  سلام وقت به خیر
  بنده ۱۰ ساله مدیر عامل یک شرکت ساختمانی موفق در تهران هستم و مدرک تحصیلیمم لیسانسه عمرانه. امکانش هست که از روش EB-1 برای گرین کارت آمریکا اقدام کنم؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های ما با شما تماس بگیرند.

 7. Avatar محسنی گفت:

  سلام من استاد دانشگاهم و ۸ سال هم عضو هیئت علمی هستم. مقالات معتبر بین المللی هم زیاد دارم. فقط سنم ۵۴ ساله. می خوام ببینم امکانش هست که من بتونم از طریق EB-1 اقامت دائم آمریکا رو برای خودم و همسرم بگیرم؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز بله لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا رزومه شما برسی شود.

 8. Avatar مجتبی عارفی گفت:

  سلام
  بازیگرای تاتر هم می تونن از این روش اقدام کنن؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز بله

 9. Avatar حامد گفت:

  من ۸ ساله مربی تکواندو هستم و ۲ مقام آسیایی هم دارم. بنظر شما این کافی هست برای این پروسه؟ ۳۵ سالمه و مجرد هستم.

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز رزومه شما باید برسی شود لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های ما با شما تماس بگیرند.

 10. Avatar نگار گفت:

  ممنون از مقاله کاملتون
  واقعا هنوزم با eb1 به ایرانیا گرین کارت میدن؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز ایرانی بودن شما ربطی با گرین کارت شما ندارد.

 11. Avatar fakouri گفت:

  ممنون از کارشناسان رویال اپلای
  آیا کسی که ۲۵ ساله باشه هم میتونه برای ویزای نخبگان اقدام کنه؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،بله میتوانید لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های ما در اسرع وقت با هاتون تماس بگیرند.

 12. Avatar رضایی گفت:

  سلام برای فردی که ۱۵ سال سابقه بازیگری رو داره و ۸ جایزه کشوری هم داره می تونه از این طریق گرین کارت آمریکا رو بگیره؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،بله میتوانید لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های ما در اسرع وقت با هاتون تماس بگیرند.

 13. Avatar محسن گفت:

  سلام ببخشید با فوق لیسانس هم میشه EB1 اقدام کرد یا حتما باید دکترا داشته باشم؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز ، بله میتوانید اقدام کنید.

 14. Avatar دکتر گرامیان گفت:

  سلام وقت به خیر
  بنده دکترای محیط زیست دارم و مقالات بین المللی هم زیاد منتشر کردم. h-index بنده ۱۲ هست و ۸ سالم هست که عضو هیئت علمی دانشگاه دولتی هستم. آیا رزومه من برای eb1 مناسب هست؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،بله رزمه خوبی دارید.

 15. Avatar nazanin گفت:

  وقت بخیر، دقیقا چه مشاغلی صلاحیت دریافت ویزای نخبگان دارند؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،لطفا رزومه خود را ارسال کنید.

 16. Avatar احمد صادقیان گفت:

  واقعا ایرانیا هنوز میتونن از طریق ویزای نخبگی گرین کارت بگیرن؟ چون بعد از ترامپ خیلی سخت تر شده این پروسه ها برای ما

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز، بله میتوانند دریافت کنند.

 17. Avatar دهقانی گفت:

  ویزای هنرمندان آمریکایی برای هنرمندان ایرانی هم هست؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز،بله

 18. Avatar navid گفت:

  با سلام بنده ۴۳ سالمه و ۱۷ سال کار نقاشی می کنم به صورت حرفه ای آیا میتونم برای اقامت آمریکا اقدام کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز بله میتوانید برای اطلاعات بیشتر لطفا فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناس های با هاتون تماس بگیرند.

 19. Avatar فدوی گفت:

  ضمن عرض خسته نباشید
  اگر کسی برای هر دو ویزای eb1 و o1 b واجد شرایط باشه بهتره برای کدوم روش اقدام کنه ؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز برای eb1 نیاز به جاب آفر نداره و به شما گرین کارت میدهد میتواند الویت شما باشد.

 20. Avatar احسان گفت:

  خسته نباشید ایا بدون دفاع دکترا هم میشه اپلای کرد ؟

  1. کارشناس مهاجرت کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیز بله میتوانید اقدام کنید ای بی وان به مدارک تحصیلی خاصی ندارد برای اطلاعات کامل میتوانید مقاله تحصیل در آمریکا را مطالعه کنید .

 21. Avatar کورش گفت:

  سلام من مدرس و نوازنده ویولن ایرانی و عضو خانه موسیقی ایران و دارنده کارت صلاحیت تدریس از وزارت ارشاد هستم و میخوام مهاجرت کنم به آمریکا لطفاً راهنمایی بفرمایید. ضمنا بیمه تامین اجتماعی هنرمندان و معاف از خدمت سربازی هستم

  1. Avatar کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزیر، بهتر است برای دریافت اطلاعات دقیق تر با ما تماس بگیرید.