آزمون های زبان

آزمون MCAT چیست؟

بهترین راه برای آمادگی در آزمون MCAT

دانشگاه‌های جهان برای پذیرش دانشجو شرایط خاص و ویژه‌ای را تعریف می‌کنند و این شرایط در هر رشته مستلزم برآورده کردن فاکتورهای خاصی است. دانشگاه‌های کشورهای استرالیا، کانادا و آمریکا برای پذیرش دانشجویان در دانشکده پزشکی آزمونی را طراحی کرده‌اند که به آزمون MCAT (ام کت) معروف است.

آزمون MCAT چیست و چه هدفی دارد؟

MCAT (Medical College Admission Test) آزمونی است که برای ارزیابی میزان دانش علوم فیزیک، استدلال کلامی، درک مفهومی و مهارت‌های تحلیل دانشجویان پزشکی توسط دانشکده‌های پزشکی طراحی شده است.

نمرات این آزمون نتیجه‌ی مستقیمی در پذیرش دانشجویان در دانشکده‌های پزشکی دارد. این بدان معناست که هر داوطلبی که بتواند نمره بالایی در این آزمون کسب کنند، در بهترین دانشکده‌های پزشکی پذیرفته خواهد شد. در سال ۲۰۱۵، انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا ( AAMC-Association of American Medical Colleges) بخش جدیدی به نام مبانی روانی، اجتماعی و بیولوژیکی را نیز به این آزمون افزود.

هدف از افزودن این بخش، ارزیابی توانایی داوطلبان در درک تأثیرات اجتماعی، فرهنگی، بیولوژیکی و روانشناختی بر رفتار و تعاملات اجتماعی و نحوه مدیریت احساسات و استرس افراد است. این آزمون به عنوان یکی از چالش برانگیزترین آزمون‌های استاندارد جهانی شناخته شده است.

همانطور که در مقاله‌ی تحصیل پزشکی در آمریکا گفتیم، متاسفانه نمرات آزمون MCAT با وضعیت اجتماعی و اقتصادی ارتباط زیادی دارد. در سال ۲۰۰۵ کمتر از ۱۰% از دانشجویانی که در این آزمون پذیرفته شدند، عضو خانواده هایی با درآمد پایین بودند.

 • برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل پزشکی در آمریکا، اینجا کلیک کنید.

با این اوصاف، منتقدین آزمون MCAT این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا این آزمون معیار دقیقی برای سنجش و ارزیابی دانشجویان است؟ برخی از این افراد معتقدند این آزمون نوعی نابرابری سیستمی است که مانع از فراهم شدن فرصت‌های آموزشی برای برخی از اقشار جامعه می‌شود.

بخش‌های مختلف آزمون :

این آزمون متشکل از ۴ بخش است که در پایان نمره کلی به داوطلب می دهد. این بخش‌ها عبارتند از :

 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمی سیستم‌های زنده
 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی
 • تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال
 • مبانی روانی و اجتماعی رفتاری

سه بخش از چهار بخش بر روی علوم طبیعی و اجتماعی تمرکز دارد و بر اساس آموخته‌های پیشین هستند. در مقابل، بخش تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال جهت گیری علمی ندارد و به دانش پیشین نیاز ندارد بلکه توانایی‌های درک مطلب داوطلبان را ارزیابی می‌کند.

بخش‌های مختلف آزمون MCAT

طبق اطلاعات موجود در وبسایت AAMC، هزینه ثبت نام اولیه در سال ۲۰۲۲ برای هر داوطلب ۳۳۰ دلار می‌باشد. با این حال، این انجمن کمک‌ هزینه‌هایی را برای دانشجویان مستضغف فراهم می‌سازد. این برنامه به دانشجویانی که نیاز مالی دارند امکان دریافت تخفیف در هزینه‌های ثبت ‌نام این آزمون می‌دهد. علاوه بر این، این انجمن گاهی منابعی برای آمادگی در این آزمون به طور رایگان در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

 • برای دانلود پی دی اف جدول هزینه‌های آزمونMCAT اینجا کلیک کنید.

نمرات آزمون  MCAT:

همانطور که گفتیم این آزمون از ۴ بخش تشکیل شده است که نمرات هر بخش از ۱۱۸ تا ۱۳۲نمره متغیر است. پس نمره کل داوطلبان نیز از ۴۷۲ تا ۵۲۸ متغیر خواهد بود. به گفته‌ی AAMC این آزمون نمره منفی ندارد یعنی در صورتی که داوطلب از پاسخ صحیح سوالی اطمینان ندارد می‌تواند پاسخ را حدس بزند چرا که اگر پاسخ غلط باشد، نمره‌ای از دست نخواهد داد.

به گفته‌ی کارشناسان، اگر داوطلب بتواند حداقل نمره‌ی ۵۱۰ یا بالاتر در این آزمون کسب کند، می‌تواند وارد یکی از دانشکده‌های پزشکی شود.

اما دانشجویانی که نمره‌ی پایینی در این آزمون بگیرند و علاقمند به کار در مناطقی هستند که با مشکل کمبود پزشک مواجه‌اند، با برآورده کردن الزاماتی می‌توانند وارد دانشکده پزشکی شوند.

کارشناسان می گویند که نمرات MCAT در زمینه سایر برنامه ها ارزیابی می شود، بنابراین متقاضیان می توانند در صورت داشتن نقطه فروش قانع کننده دیگری، امتیاز پایین را کاهش دهند.
کسب نمره‌ی ۵۲۰ یا بالاتر در این آزمون نادر است. اما دانشجویانی که رویای تحصیل در بهترین و برترین دانشکده‌های پزشکی را در سر می‌پرورانند باید بتوانند حداقل نمره ۵۱۵ یا حتی ۵۲۰ را در این آزمون کسب کنند. میانگین نمره‌ی قبولی در دانشکده پزشکی نیویورک، در پاییز ۲۰۲۱، ۵۲۲ بود.

 طبق اطلاعات موجود، جهش در کسب نمره‌ی بالاتر در این آزمون کمی بعید به نظر می‌رسد. پس اگر نمره‌ی نسبتا خوبی کسب کرده‌اید درنگ نکنید و برای ورود به دانشکده پزشکی آماده شوید.
به خاطر داشته باشید که MCAT آزمونی نیست که بتوان بدون مطالعه و یا آمادگی موفق به کسب نمره قبولی در آن شد. یک فرد می‌تواند در هر سال تا ۳ بار، در هر دوسال متوالی تا ۴ بار و در مجموع حداکثر ۷ بار در این آزمون شرکت کند.

ارزیابی مهارت ها توسط دانشکده های پزشکی

طبق گفته‌های یکی از افسران کمیته پذیرش دانشکده پزشکی، عملکرد داوطلبان در هر بخش از آزمون مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌گیرد. در صورتی که اختلاف امتیاز در بخش‌های مختلف آزمون خیلی زیاد باشد، ممکن است از شما بخواهند مجددا در آزمون شرکت کنید.

دانشکده‌های پزشکی از نظر میزان تأکید بر بخش‌های مختلف، رویکرد متفاوتی دارند. اما به طور کلی طبق شواهد موجود، مهارت‌‎های بخش «تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال» بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد چرا که عملکرد داوطلبان در این بخش، مهارت‌های مربوط به علائم بیماری و تشخیص پزشکی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. از طرفی، نمره‌ی کامل در بخش «مبانی روانشناختی، اجتماعی و بیولوژیکی رفتار»، می‌تواند امتیاز مثبتی باشد. علاوه بر این، از آن‌جا که سوالات بخش «مبانی بیولوژیکی و بیوشیمی سیستم‌های زنده» با سوالات آزمون USMLE شباهت زیادی داشته و ریشه در زیست شناسی، ژنتیک و فارماکولوژی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ثبت نام در آزمون :

برای ثبت نام در آزمون در اسرع وقت اقدام نمایید چرا که ممکن است ظرفیت حوزه‌های امتحانی به پایان برسد. داوطلبانی که در محدوده زمانی معینی به نمرات این آزمون نیاز دارند، در نظر داشته باشند که اعلام نتایج آزمون ۳۰ تا ۳۵ روز به طول می‌انجامد. زمان ثبت نام را در وب سایت و توئیتر AAMC می‌توانید مشاهده کنید.

برای ثبت نام در این آزمون باید از طریق وبسایت AAMC اقدام کنید. در ادامه دستورالعمل برای ثبت نام در این آزمون را بیان کردیم :

 • ساخت حساب کاربری در وبسایت AAMC ( فیلد نام کاربری، رمز عبور و سوالات امنیتی را پر کنید)
 • اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید و مطمئن شوید این اطلاعات با مدارک شناسایی شما مطابقت دارند.
 • انتخاب تاریخ و مکان آزمون
 • پرداخت هزینه‌های درخواستی

چه زمانی باید در این آزمون شرکت کرد؟

 • در صورتی که قصد دارید پس از گذراندن سال چهارم کالج وارد دانشکده پزشکی شوید.
 • در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی با هدف تحصیل در رشته پزشکی به یکی از کشورهای استرالیا، کانادا و یا آمریکا را دارید.
 • در صورتی که مطمئن هستید برای شرکت در آزمون آماده هستید.
 • در صورتی که مطمئن هستید تمام دوره‌های مورد نیاز از جمله ” زیست شناسی – روانشناسی و جامعه شناسی – شیمی آلی و شیمی معدنی –بیوشیمی – فیزیک ” را گذرانده‌اید.

 آزمون MCAT چقدر طول می‌کشد؟

 آزمون MCAT چقدر طول می‌کشد؟

این آزمون ۷ و نیم ساعت به طول می‌انجامد. ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه صرف پاسخ به سوالات، ۵۰ دقیقه استراحت و ۲۵ دقیقه آمادگی و تدارکات برای شرکت در آزمون .

نکات روز آزمون :

توصیه می‌شود حداقل ۳۰ دقیقه قبل از ساعت برگزاری آزمون خود را به محل برگزاری آزمون برسانید.

 • مدارک شناسایی و شناسه‌ای که هنگام ثبت نام دریافت کردید را ارائه دهید.
 • کف دستتان را اسکن کنید.
 • عکس خود را ثبت کنید.
 • وسایل همراه ازجمله گوشی موبایل و میان وعده خود را در قفسه‌ای که به شما تعلق دارد قرار دهید.
 • پس از رسیدن به گیت ورودی، جیب‌هایتان کنترل می‌شود تا مطمئن شوند جیب‌هایتان خالی است.
 • در صورت داشتن عینک، برای اطمینان از عدم استفاده از دوربین، عینک‌تان کنترل می‌شود.
 • پشت سیستمی که به شما اختصاص داده شده است بنشینید. دقت داشته باشید که این سیستم از طریق دوربین‌های امنیتی نظارت می‌شود.
 • در صورتی که نیاز به استراحت دارید، قصد دارید از سرویس بهداشتی استفاده کنید یا میان وعده‌ای میل کنید دست خود را بالا برده تا مراقب به شما اجازه دهد تا ۱۰ دقیقه به امور خود بپردازید.
 • پس از بازگشت به محل آزمون یک بار دیگر جیب‌ها و عینک‌تان کنترل می‌شوند.

مدیریت استرس در آزمون MCAT:

یکی از راه‌های به حداقل رساندن استرس برای شرکت در آزمون MCAT این است که از دوران کالج خود را برای شرکت در این آزمون آماده کنید.

تاریخ برگزاری آزمون و زمان اعلام نتایج آزمون MCAT:

برای اطلاع از تاریخ برگزاری آزمون و زمان اعلام نتایج می‌توانید وارد وبسایت رسمی AAMC شوید و از تاریخ دقیق برگزاری آزمون مطلع شوید.

جدول زیر تاریخ برگزاری آزمون و زمان اعلام نتایج را در سال ۲۰۲۳ در کانادا نمایش می‌دهد:

۱۹ ژانویه ۲۱ فوریه
۲۷ ژانویه ۳ مارس
۱۱ مارس۱۱ آوریل
۲۴ مارس۲۵ آوریل
۱۴ آوریل ۱۶ می
۱۵ آوریل ۱۶ می
۲۸ آوریل ۳۱ می
۲۹ آوریل ۳۱ می
۱۲ می ۱۳ ژوئن
روز ۱۳ می ۱۳ ژوئن
۱۸ می ۲۱ ژوئن
۲۶ می ۲۷ ژوئن
۳ ژوئن ۶ جولای
۱۶ ژوئن ۱۸ جولای
۱۷ ژوئن ۱۸ جولای
۲۳ ژوئن ۲۵ جولای
۲۴ ژوئن ۲۵ جولای
۲۹ ژوئن ۳۱ جولای
۱۵ جولای ۱۵ آگوست
۲۸ جولای ۲۹ آگوست
۴ آگوست ۶ سپتامبر
۱۹ آگوست ۱۹ سپتامبر
۲۵ آگوست روز۲۶ سپتامبر
۲۶ آگوست ۲۶ سپتامبر
۳۱ آگوست ۳ اکتبر
۱ سپتامبر ۳ اکتبر
۸ سپتامبر ۱۳ اکتبر
۹ سپتامبر ۱۳ اکتبر

سخن پایانی :

کامرون وارد، یکی از دانشجویان دانشکده پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس، می‌گوید: «بهترین راه برای آمادگی در آزمون MCAT، استفاده از تست‌های تمرینی است. سعی کنید در طول آزمون تمرکز خود را حفظ کنید و ابتدا به سوالات مهم تر پاسخ دهید.»

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و امریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *